آموزش روانشناسی

اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم کدامند؟

اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم:

از آنجایی که بسیاری از اختلالات و بیماری‌ها ریشه روانی و عصبی دارند، می‌توان با تحت تاثیر قرار دادن روان؛ به روش‌های مختلف آن‌ها را درمان کرد. یکی از این روش‌ها هیبنوتیزم است. در مقالات قبل در مورد چیستی هیبنوتیزم و نحوه انجام آن آشنا شدیم و اکنون می‌خواهیم به شما بگوییم که دقیقا کدام اختلالات را می‌توان با هینوتیزم درمان کرد.

مقاله پیشنهادی :  هیبنوتیزم درمانی
هیبنوتیزم درمانی

 

انواع اختلالات:

اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

 • اختلالاتی که با هیبنوتیزم تشخیص داده می‌شوند.
 • اختلالاتی که با هیبنوتیزم درمان می‌شوند.
 • اختلالاتی که با هیبنوتیزم بهبود می‌یابند.
دسته اول:

یکی از شاخه‌های هیبنوتیزم، هیپو آنالیز است. که در این حالت درمانگر فرد را به گذشته می‌برد و ریشه مشکل را پیدا کرده و سپس با روش‌های مختلف به درمان آن می‌پردازد.

دسته دوم:

اختلالات بسیاری وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با هیبنوتیزم درمان کرد. اما پیش از معرفی این اختلالات باید نکته ای را خاطر نشان کنیم. علاوه بر مشکلات عصبی، تمام مشکلات جسمی که ریشه عصبی دارند را می‌توان با هیبنوتیزم درمان یا کنترل کرد.  اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم عبارتند از:

 • میگرن:

سر دردهای مکرر و آزار دهنده ای که در بسیاری از بیماران با علائم دیگری از جمله حساسیت به نور، حالت تهوع، سرگیجه و استفراغ همراه است.

وقوع میگرن علت‌های مختلفی از جمله: استرس و فشار عصبی، کم خوابی، استفاده از الکل، قرار گرفتن در معرض دود و … دارد. حالا با تمام مواردی که گفتیم، هیبنوتیزم چگونه باعث درمان میگرن می‌شود؟

به زبان خیلی ساده؛ هیبنوتیزم به شما کمک می‌کند تا به ضمیر ناخودآگاه خود دسترسی پیدا کنید و سپس بتوانید فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن همانند: دمای بدن، ضربان قلب، تنفس و … را کنترل کنید و به این صورت باعث درمان میگرن می‌شود.

درمان میگرن با هیپنوتیزم

 • آسم:

 آسم بیماری بسیار آزاردهنده و خطرناکی است که باعث تنگی تنفس، احساس سنگینی و سوزش در قفسه سینه، سرفه و در نهایت اضطرابی شدید مبنی بر خفه شدن، می‌شود.

تنها نکته مثبتی که در این بیماری وجود دارد، غیر واگیردار بودن آن است. این بیماری قابل درمان صد در صدی نیست، اما می‌توان با استفاده از دارو آن را کنترل کرد.

حملات تنفسی آسم در افراد مختلف به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد اما غالبا دلایل این حملات عبارتند از : ورزش کردن، عصبی شدن، آلرژی و … . کمکی که هیبنوتیزم به کنترل این بیماری می‌کند این است که آرامتان می‌کند و به شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانید در مواقع حمله، اضطراب خود را کنترل کرده و نفس بکشید.

این روش واقعا موثر است اما درمان قطعی نیست و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید در کنار هیبنوتیزم، دارو مصرف کنند.

 • افسردگی:

افسردگی حالتیست که در آن فرد مبتلا احساس می‌کند بسیار غمگین است، انگیزه و حوصله ای برای انجام کاری ندارد، دائم خسته است و در کل هیچ چیز در زندگی او به خوبی پیش نمی‌رود.

این اختلال بسیار مضر است و اگر درمان نشود، به راحتی می‌تواند زندگی فرد را دچار اختلال کند. در این حالت هیبنوتیزم چه کمکی می‌کند؟ هیبنوتیزم ما را وادار می‌کند تا به خود تلقین کنیم که فردی شاد هستیم و افسردگی برای ما معنایی ندارد.

باید انقدر این کار تکرار شود تا ما تلقینات خود را باور کنیم. ناگفته نماند که مبتلایان به افسردگی باید علاوه بر هیبنوتیزم، از دارو نیز استفاده کنند تا نتیجه بهتر و سریع‌تری بگیرند.

 • لکنت زبان:

لکنت زبان یکی از اختلالات شایع است که بیشتر در کودکان دیده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت در این اختلال، فرد در تلفظ یک سری از کلمات خاص، مشکل دارد و برای بیان آن‌ها باید به خودش فشار بیاورد.

این مشکل بیشتر ژنتیکی است اما عوامل محیطی نیز تاثیرگذار هستند. هنگامی که فرد مبتلا به لکنت زبان، در شرایطی قرار می‌گیرد که تحت استرس و فشار عصبی است؛ لکنت او افزایش پیدا می‌کند. هیبنوتیزم در کاهش استرس افراد مبتلا به لکنت زبان؛ بسیار موثر است.

 • فوبیا: 

فوبیا نوعی ترس بسیار شدید و غیر واقعی است. این ترس ممکن است از یک شئ، حیوان، کار یا هر چیز دیگری باشد و برای افرادی که به آن مبتلا هستند بسیار آزاردهنده است.

علائم این اختلال عبارتند از: وحشت زدگی، تعریق، لرزیدن دست و پا، تپش قلب، تنگی نفس و تمام علائمی که یک فرد هنگام مواجه با بدترین ترس خود، بروز می‌دهد. اما از آن جایی که فوبیا نیز ریشه روانی دارد، پس می‌توان آن را با هیبنوتیزم درمان یا کنترل کرد.

ویدیو پیشنهادی :ویدئو آموزشی روانشناسی
ویدئو آموزشی روانشناسی

 

 • پرخوری یا کم خوری: 

اگر دقت کرده باشید بسیاری از افراد هنگامی که ناراحت و عصبی هستند؛ یا به طور کامل اشتها خود را از دست می‌دهند و قادر به خوردن چیزی نیستند؛ یا به صورت افراطی و غیر قابل کنترل شروع به خوردن غذا می‌کنند. هر دو این موارد برای سلامتی جسم مضر بوده و باید درمان شوند.

دسته سوم

دسته آخر نیز اختلالاتی هستند که فرد نیاز به بهبود و ارتقا آن‌ها دارد و می‌تواند این کار را با کمک هیبنوتیزم انجام دهد. این اختلالات را می‌توان به صورت زیر نام برد:

 • اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس پایین یکی از معضلاتیست که می‌تواند در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی؛ اختلال ایجاد کند. هنگامی که شما نتوانید ابراز وجود کرده و خواسته‌های خود را بیان کنید، قاعدتا نمی‌توانید ارتباطات موثر ایجاد کنید و در نتیجه دچار مشکل خواهید شد. اما نگران نباشید، زیرا این مسئله یکی از اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم است.

 • نگرش منفی:

شاید در اطرافیان شما نیز همچین افرادی وجود داشته باشند که دائم به همه چیز نگاه منفی دارند. این اتفاق باعث می‌شود که همیشه ناراحت بوده و هم خود حس بدی داشته باشند و هم این حس بد را به دیگران منتقل کنند. این مسئله روی کیفیت زندگی افراد بسیار موثر است.

 • عصبانیت:

عصبانیت یکی از علل اصلی سکته قلبی بوده و از این رو برای سلامتی بدن بسیار مضر است. اگر احساس می‌کنید فردی عصبی هستید حتما به دنبال راهکارهایی برای آرام ساختن خود باشید.

اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم

چند تفکر اشتباه در مورد هیبنوتیزم

یکی از رایج ترین تفکرات و نگرانی‌های غلطی که در مورد هیبنوتیزم وجود دارد این است که، هیبنوتیزور قادر به برگشتن شما به حالت عادی نباشد و شما در همان خلسه بمانید. اما نگران نباشید زیرا انجام این کار بسیار ساده بوده و تمام هیبنوتیزور‌ها قادر به انجام آن هستند.

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که فرد در حالت خلسه تحت فرمان هیبنوتیزور قرار گرفته و مجبور به انجام کارهایی شود که نمیخواهد. همچین اتفاقی به وقوع نمی ‌یوندد زیرا ضمیر ناخودآگاه شما در برابر کارهایی که برخلاف میل و اصول شماست؛ مقاومت می‌کند.

تمام مشکلات با یک جلسه هیبنوتیزم درمانی حل می‌شوند. خیر این تفکر بسیار نادرست است. زیرا هیبنوتیزم نیز مانند هر درمان دیگری برای نتیجه دادن به تداوم و استمرار نیاز دارد.

هیبنوتیزور به راحتی می‌تواند به خاطرات و اتفاقات گذشته من دست پیدا کند. خیر اینطور نیست. قرار نیست هیچ چیزی بدون خواسته و هماهنگی با شما اتفاق بیافتد. پس نگران نباشید.

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل شما را با اختلالات قابل درمان با هیبنوتیزم آشنا کنیم، تا اگر خود یا اطرافیانتان اختلالی دارید که با هیبنوتیزم قابل درمان است، هر چه سریع‌تر از شر آن خلاص شوید.

ویدیو پیشنهادی : توسعه فردی
توسعه فردی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا