مالی و سرمایه‌گذاری

صرافی ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای کامل برای مبتدیان

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال از صفر تا صد مطرح می‌شود، صرافی ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchange) است. در این مطلب، به شما خواهیم گفت که صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند. هم‌چنین فهرست بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی و ایرانی را به شما نشان می‌دهیم.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال یا کریپتو اکسچنج (Cryptocurrency Exchange) یک پلت‌فرم مجازی است. در این پلت‌فرم، افراد می‌توانند ارزهای دیجتال را معامله (خرید، فروش و تبدیل) کنند. به عبارت دیگر، برای این‌که بتوانیم یک بیت کوین، تتر، اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری را بخریم یا بفروشیم و یا آن را به کریپتوکارنسی دیگر یا پول فیات (دلار) تبدیل کنیم؛ می‌بایست به یک صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنیم. از این نظر می‌توان صرافی ارز دیجیتال را دروازه‌ای برای بازار کریپتو دانست.

مرجع کامل و جامع آموزش ارزهای دیجیتال + اعطای گواهینامه معتبر

 

برای شرح این موضوع، تصور کنید که قصد فعالیت در حوزه‌ی معاملات ارز دیجیتال را دارید. در ابتدای کار، شما باید به‌ازای پرداخت مبلغ ریالی (هر پول ملی دیگر)، ارز دیجیتال مورد نظرتان را خریداری کنید. این کار در صرافی ارز دیجیتال انجام می‌شود. از سوی دیگر، فرض کنید که با پرداخت هزینه، مقداری بیت کوین خریداری کرده‌اید. ممکن است بخواهید که این بیت کوین‌ها را بفروشید و یا به ارز دیگری مانند تتر تبدیل کنید. در این‌جا باز هم به صرافی ارز دیجیتال نیاز خواهید داشت.

صرافی ارز دیجیتال

همان‌طور که اشاره کردیم، پلت فرم کریپتو اکسچنج، کاملاً مجازی است. یعنی این صرافی‌ها از طریق وب سایت و یا اپلیکیشن، خدمات‌رسانی می‌کنند. بنابراین برای ثبت نام در آن‌ها و دریافت خدمات، نیازی به حضور فیزیکی در دفتر صرافی نخواهید داشت. این امر تا حدودی بدیهی نیز به‌نظر می‌رسد. چراکه تمام ارزهای دیجیتال و فرآیند معاملات آن، مجازی است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی چند کتاب آموزش ارز دیجیتال برای افراد مبتدی و حرفه‌ای

بررسی روند کار صرافی ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال زیادی در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند. شیوه‌ی فعالیت هر صرافی متفاوت است. به این معنا که شما روند کار صرافی ارز دیجیتال را به‌نحوی متفاوت برای هر کریپتو اکسچنج خواهید دید. با این حال، تمام روندها را در دو شاخه‌ی کلی می‌توان دسته‌بندی کرد.

معامله با خود صرافی

در این مدل از صرافی‌ها، شما به طور مستقیم وارد معامله با آن صرافی به‌خصوص خواهید شد. به عبارت دیگر اگر ارز دیجیتالی را خریداری می‌کنید، می‌فروشید و یا تبدیل می‌کنید؛ این کار مستقیماً در صرافی انجام می‌شود. درآمد این صرافی‌ها از اختلاف فیمت خرید و فروش است.

معامله به‌‌عنوان واسط

در این مدل از صرافی‌ها، صرافی طرف معامله نیست. در این‌جا صرافی فقط به‌عنوان یک واسط واقع شده و شما با دیگر فروشندگان معاملات خود را انجام می‌دهید. این صرافی‌ها، مقداری کارمزد می‌گیرند.

 • نکته: بیش‌تر صرافی‌های دنیا، به روش دوم (معامله به‌عنوان واسط) کار می‌کنند. بنابراین درصدی کمیسیون از معاملات شما دریافت خواهد شد. البته در ایران، بیش‌تر صرافی‌ها از نوع اول هستند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

تا این‌جا به شما نشان دادیم که صرافی ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می‌کند. در این بخش قصد داریم تا به نوع رایجی از دسته‌بندی این صرافی‌ها بپردازیم. در یک دسته‌بندی، انواع صرافی‌ها را در چهار گروه به شرح زیر تقسیم می‌کنند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

 • صرافی متمرکز Centralized Exchange (که به اختصار CEX نیز خوانده می‌شود)
 • صرافی غیر متمرکز Decentralized Exchange (که به اختصار DEX نیز خوانده می‌شود)
 • صرافی همتا به همتا Peer-to-Peer یا P۲P Exchange
 • پلت‌فرم‌های مبادله‌ی فوری

در ادامه، هریک از انواع صرافی را بیش‌تر شرح داده‌ایم.

صرافی متمرکز Centralized Exchange

صرافی‌های متمرکز، یک مدیریت مرکزی دارند. به عبارت دیگر، تمام معاملات (تراکنش‌ها و فرآیندها) در این نوع صرافی، توسط یک شرکت یا گروه مدیریتی، کنترل خواهد شد. برای فعالیت با صرافی‌های متمرکز، شما باید مبلغ مورد نظر را به حساب صرافی وارد کنید. بعد از تأیید صرافی، ارز دیجیتال مورد نظر قابل دریافت خواهد بود.

در این صرافی‌ها، کنترل کامل دارایی شما دست صرافی است. تمام ارزهای دیجیتال، داخل کیف پول صرافی بوده و صرفاً یک عدد به عنوان موجودی، در حساب کاربر قرار می‌گیرد. صرافی‌هایی مانند بایننس، کوین بیس، کراکن، هوبی، بیتفینکس و کوکوین از نوع صرافی متمرکز هستند.

پیشنهاد مطالعه: یس کوین معتبر است یا کلاهبرداری؟ جزئیاتی کامل درباره Yescoin

صرافی غیر متمرکز Decentralized Exchange

در صرافی غیر متمرکز، تفاوت عظیمی در مدیریت ارز دیجیتال و کنترل آن وجود دارد. در این صرافی‌ها از شبکه‌ی بلاکچین برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این صرافی‌ها شامل دو بخش نرم افزاری و قرارداد هوشمند هستند.

مرجع کامل آموزش سرمایه گذاری از صفر + اعطای گواهینامه معتبر دوره

 

صرافی‌های غیر متمرکز بیش‌تر در معرض حمله قرار می‌گیرند. هم‌چنین برای مبتدی‌ها، کمی پیچیده‌تر خواهند بود. با این حال، صرافی‌های غیر متمرکز مزایایی نیز دارد. به عنوان مثال، دارایی در کیف پول شخصی خودِ فرد قرار می‌گیرد.

صرافی همتا به همتا Peer-to-Peer یا P۲P Exchange

در این نوع صرافی، دو شخص طرف معامله، به‌طور مستقیم وارد معامله خواهند شد. خریدار یا فروشنده‌ی ارز دیجیتال، آگهی خود را در این پلت‌فرم درج کرده و دیگر افراد آن را می‌بینند. برای امنیت بیش‌تر، دارایی تا تأیید مشتری، قفل خواهد شد. صرافی بایننس و لوکال کوین سواپ از این دسته هستند.

پلت‌فرم‌های مبادله‌ی فوری

در این پلت فرم‌ها، امکان تبدیل فوری ارز دیجیتال وجود دارد چنجلی و شیپ شیفت از جمله‌ی این پلت فرم‌های مبادله‌ی فوری هستند. این سیستم‌ها به دیگر صرافی‌ها متصل بوده و دارای الگوریتم‌هایی هستند که می‌تواند بهترین قیمت ارز دیجیتال مورد نظر را در صرافی‌ها پیدا کند. بعد از انجام تبادل، مقداری کارمزد برای پلت فرم کسر خواهد شد.

معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال

برای کاربران ساکن در ایران، محدودیت‌های زیادی در خصوص معاملات ارز دیجیتال وجود دارد. با این حال، روش‌هایی نیز برقرار است که می‌توان از طریق آن معاملات را سامان‌دهی و هدایت کرد. شما می‌توانید از برخی از صرافی‌های خارجی یا داخلی برای این منظور استفاده کنید. نکته‌ی مهم این‌جاست که باید لیست صرافی های مجاز ارز دیجیتال بانک مرکزی و هم‌چنین بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم را بشناسید. در این بخش به معرفی این گزینه‌ها خواهیم پرداخت.

لیست صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

اگر مبتدی هستید، بهترین گزینه برای شروع در بازار ارز دیجیتال، استفاده از صرافی‌های ایرانی خواهد بود. در این صرافی‌ها، به راحتی و از طریق کارت بانکی ریالی، می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید. در فهرست زیر، ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران را نشان داده‌ایم.

لیست صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

 • صرافی ال بانک
 • صرافی بینگ ایکس
 • صرافی بیت پین
 • صرافی تبدیل
 • صرافی ایرانیکارت
 • صرافی فرهاد اکسچنج
 • صرافی پول نو
 • صرافی آبان تتر
 • صرافی نوبیتکس
 • صرافی بیت ۲۴

صرافی‌های دیگری مانند والکس، اکسیر، اکسکوینو، اوکی اکسچنج و غیره نیز می‌توانند به عنوان صرافی‌های معتبر داخلی به این لیست افزوده شوند.

 • نکته: برای انتخاب صرافی، فاکتورهای زیادی دخیل خواهند بود. امنیت، اعتبار، نوع ارزهای پشتیبانی شده، نقدینگی، کارمزد، قیمت، خدمات پشتیبانی، شفافیت و غیره از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که باید در انتخاب صرافی ایده‌آل، مورد توجه قرار بگیرند. با رعایت این موارد، می‌توانید بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی را شناسایی کنید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای استخراج ارز دیجیتال با کامپیوتر به زبان ساده

معرفی صرافی‌های خارجی

پلت‌فرم‌های خارجی زیادی نیز وجود دارند که می‌توان برای معاملات ارز دیجیتال از آن استفاده کرد. مسأله این‌جاست که ایران برای بیش‌تر این پلت‌فرم‌ها تحریم بوده و نمی‌توان از IP داخل کشور به خدمات آن صرافی، دسترسی داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود تا صرافی‌های داخلی، جایگزین این موضوع شوند. با این حال، اگر اصرار به استفاده از صرافی‌های معتبر خارجی دارید و با چگونگی کارکرد آشنا هستید، می‌توانید صرافی دلخواه را از فهرست زیر انتخاب کنید.

معرفی صرافی‌های خارجی

 • صرافی بای بیت
 • صرافی مکسی
 • صرافی گیت
 • صرافی بایننس
 • صرافی کوین بیس
 • صرافی کریپتو دات کام
 • صرافی بلاک فای
 • صرافی جمینی
 • صرافی کراکن
 • صرافی کوکوین
 • صرافی کوینکس
 • صرافی بیسکیو

آموزش ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

نوبیتکس (nobitex)، به عنوان یکی از بهترین صرافی‌های آنلاین ایرانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال شناخته شده است. این پلت‌فرم تحت نظارت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت کرده و برای کاربران داخل کشور که به معاملات ارزهای دیجیتال علاقه دارند، گزینه‌ای بسیار مناسب به شمار می‌آید.

آموزش جامع معامله‌گری و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

 

برای این‌که بتوانید از خدمات یک صرافی خاص، استفاده کنید؛ می‌بایست در گام اول در آن صرافی، ثبت نام کنید. در این بخش، مراحل ثبت نام در نوبیتکس را به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

 • برای شروع، مرورگر خود را باز کرده و عبارت «صرافی نوبیتکس» را جستجو کنید. شما می‌توانید مستقیماً به وب‌سایت nobitex.ir مراجعه کنید. برای ثبت نام، از منوی بالای صفحه گزینه «ثبت نام» را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

آموزش ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

 • همچنین می‌توانید اپلیکیشن نوبیتکس را دانلود کرده و ثبت نام را از طریق آن انجام دهید. در هر دو حالت، مراحل ثبت نام یکسان هستند.

* نکته: برای دانلود اپلیکیشن صرافی نوبیتکس (و هر صرافی دیگری) بهتر است تا از بازارهای معتبر استفاده کنید. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که با دریافت نسخه‌ی تقلبی اپلیکیشن، کل دارایی خود را از دست بدهید.

 • پس از ورود به صفحه ثبت نام، فرم موجود را با وارد کردن شماره موبایل، رمز عبور و کد امنیتی تکمیل کنید. اگر کسی نوبیتکس را به شما معرفی کرده است، می‌توانید کد دعوت خود را نیز در این قسمت وارد کنید.
 • روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود. پس از این، شما به پنل کاربری خود دسترسی خواهید داشت. برای شروع فرآیند احراز هویت، از منوی بالای صفحه گزینه مربوطه را انتخاب کنید.
 • در این مرحله، باید مدارک مورد نیاز را آپلود کنید تا هویت شما تأیید شود. این فرآیند شامل پنج مرحله است که در هر مرحله اطلاعاتی مانند شماره تلفن همراه، کارت شناسایی، اطلاعات بانکی و آدرس از شما خواسته می‌شود.

 • ابتدا شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا کد تأییدی به شما ارسال شود. سپس، کد پیامک شده را در سایت وارد کنید. در ادامه، باید اطلاعات شناسایی خود را وارد کنید. اطلاعاتی از جمله شماره کد ملی، تصویر کارت ملی، نام و نام خانوادگی، جنسیت و تاریخ تولد خواسته می‌شود. اتباع خارجی نیز باید مراحل مخصوص به خود را طی کنند.
 • در نهایت، اطلاعات بانکی خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل شماره حساب و شماره شبا است.

با تکمیل این مراحل و تأیید هویت، ثبت نام شما در نوبیتکس به پایان رسیده و می‌توانید از خدمات این صرافی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به شما نشان دادیم که صرافی ارز دیجیتال چیست. همان‌طور که بیان شد، صرافی‌های ارز دیجیتال، پلت فرمی برای معاملات ارزهای دیجتال خواهند بود. در این مطلب، شما را با نحوه‌ی کارکرد این صرافی‌ها آشنا کردیم. هم‌چنین به شما نشان دادیم که انواع مختلف صرافی چیست و هر مدل، چه ویژگی‌هایی دارد. در پایان مطلب نیز فهرستی از معتبرترین صرافی‌های داخلی و بین‌المللی را ارائه دادیم.

معامله‌گری ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین

 

توجه داشته باشید که بسته به شرایط شما، انتخاب گزینه‌ی ایده‌آل متفاوت خواهد بود. بعد از انتخاب صرافی، شما می‌توانید مراحل دیگر از جمله ثبت نام در صرافی و نحوه خرید ارز دیجیتال با کیف پول صرافی یا کیف پول‌های مجزا، را دنبال کنید.

جهت آشنایی بیش‌تر شما، در این مطلب، آموزش ثبت نام در صرافی نوبیتکس را ارائه کردیم. تقریباً بیش‌تر صرافی‌ها روند مشابهی برای ثبت نام دارند. بنابراین شما با یادگیری این مراحل می‌توانید در دیگر صرافی‌های ارز دیجیتال نیز ثبت نام کنید.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ نگهبان امن دارایی‌های رمزنگاری شما!

آموزش ارز دیجیتال در مکتب خونه

برای ورود به دنیای کریپتو و معاملات ارز دیجیتال، نیاز دارید تا مفاهیم و مباحث مختلفی در رابطه با آن بدانید. برای این منظور، استفاده از دوره‌های آموزشی مکتب خونه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دوره‌های آموزش ارز دیجیتال در مکتب خونه، منبع ایده‌آل و کاملی برای یادگیری صفر تا صد مباحث کریپتو و ارز دیجیتال است.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا