مقالات دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات ادموب یا google AdMob چیست و چه کاربردی دارد؟

تبلیغات ادموب توسعه دهندگان اپلیکیشن را قادر می‌سازد تا از تبلیغات درون برنامه‌ای برای تبلیغ برنامه‌های خود استفاده کنند و از طریق هدف قرار دادن اپلیکیشن‌های دیگر، به مخاطبان جدید دسترسی پیدا کنند.

اگر صاحب یک اپلیکیشن تلفن همراه هستید و می‌خواهید از آن درآمد کسب کنید، تبلیغات ادموب بهترین پلتفرمی است که می‌توانید از آن برای کسب درآمد استفاده کنید. این بستر تبلیغاتی، هم برای اندروید و هم برای IOS در دسترس است. برای شناخت بیشتر این پلتفرم با مقاله دیگری از وبلاگ مکتبخونه همراه باشید.

ویدئو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

تبلیغات ادموب

Google AdMob چیست؟

ادموب یک شرکت تبلیغاتی تلفن همراه است که توسط «عمر حمویی» تاسیس شده است.این برنامه ابزاری برای «تبلیغات در تلفن همراه» است که این در ۲۰۰۶ ثبت شد. در نوامبر ۲۰۰۹، ادموب توسط گوگل به قیمت ۷۵۰ میلیون دلار خریداری شد. این پلتفرم گزینه‌های تبلیغاتی اثربخشی را برای بسیاری از سیستم عامل‌های موبایل از جمله اندروید، iOS، ویندوز و غیره ارائه می‌دهد.

تبلیغات ادموب به طور کامل با گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ادغام می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا به تمام معیارها مهم اپلیکیشن خود دست پیدا کنید. این معیارها به شرح زیر هستند:

  • جذب کاربر
  • تعامل بیشتر
  • درآمد بیشتر
  • مشاهده صفحه نمایش
  • نسخه اَپ
  • اندازه صفحه نمایش

تبلیغات ادموب همچنین به گوگل ادوردز (AdWords) متصل می‌شوند و کمپین‌ها می‌توانند با استفاده از هدف گیری جمعیت شناختی و کلمات کلیدی سفارشی برای افزایش نصب اپلیکیشن ایجاد شوند.

نوع تبلیغات می‌توانند تبلیغات متنی یا تبلیغات بنری باشند. آنچه شما انتخاب می‌کنید تا حد زیادی به مخاطبان، اپلیکیشنی که تبلیغ می‌کنید و محل نمایش کمپین شما بستگی دارد. استفاده ترکیبی از انواع تبلیغات و طرح‌ها به شما کمک می‌کند تا ببینید چه نوع تبلیغاتی بیشترین نرخ تبدیل را دارد و به شما این امکان را می‌دهد تا در فرآیند تبلیغات خود موفق عمل کنید.

مقاله پیشنهادی : تاثیر گوگل ادز بر سئو
تاثیر گوگل ادز بر سئو

 

تبلیغات ادموب

تبلیغات ادموب چه ویژگی‌هایی دارند؟

برای هر کسب و کار که در حوزه اپلیکیشن‌های تلفن همراه فعالیت می‌کند، مواردی مانند ردیابی کاربران، درآمدزایی و نرخ کلیک ضروری هستند. تبلیغات ادموب با ویژگی گزارش دهی پیشرفته و فیلترهای متعدد، نیازها کسب و کارهای را برآورده می‌کند.

اگر یک اپلیکیشن فوق العاده ساخته‌اید، مهم است که به کاربران هدف خود برسید. مردم به راحتی می‌توانند اَپ شما را پیدا کنند اما برای موفقیت در بازار برنامه‌های موبایل، باید اپلیکیشنی درخور توجه ایجاد کنید.

برنامه‌ای بسازید که تجربه کاربری (UX) خوبی داشته باشند و برای کاربران جذاب و کاربردی باشد. بنابراین ایجاد یک اپلیکیشن با کیفیت بسیار مهم است اما مهمتر این است که کاربران بتوانند اَپ را پیدا کنند.

نکته دیگر درباره  Google AdMobاین است که نه تنها به شما این امکان را می‌دهد تا از اپلیکیشن خود درآمد کسب کنید بلکه می‌توانید از آن برای تبلیغ اَپ‌های خود به عنوان تبلیغ کننده نیز استفاده کنید. بنابراین اگر می‌خواهید اپلیکیشن خود را در اَپ‌های دیگران نشان دهید، می‌توانید از ادموب استفاده کنید.

اهمیت استفاده از تبلیغات ادموب

اگر اپلیکیشنی دارید که می‌خواهید آن را معرفی کنید، ادموب انتخاب خوبی است. با این کار می‌توانید بدون هیچ مشکلی درآمد خود را افزایش دهید و بر تعداد کاربران خود بیفزاید. این مهم یک جنبه دوطرفه دارد، از یک سو می‌توانید با تبلیغ اپلیکیشن دیگری، درآمد زایی کنید و از سویی دیگر، به فروش محصولات و خدمات آن اپلیکیشن کمک کنید.

از آنجا که نحوۀ کار با ادموب ساده است، می‌توانید بلافاصله شروع به کسب درآمد کنید. بنابراین با ایجاد یک حساب کاربری و پیاده سازیSDK ، تبلیغات در اپلیکیشن تلفن همراه شما نمایش داده می‌شوند. فقط مهم است که نوع تبلیغات را با محتوای اَپ خود مطابق دهید تا کاربران مناسب را هدف گیری کرده باشید.

 

تبلیغات ادموب

نحوه کار تبلیغات ادموب چگونه است؟

نحوۀ کار ادموب به این صورت است که ابتدا باید از منظر کاربر فکر کنید. وقتی در حال دیدن یک اپلیکیشن موبایل هستید و تبلیغاتی را داخل آن مشاهده می‌کنید، چقدر تمایل دارید روی آن کلیک کنید؟ مطمئناً وقتی تبلیغات مرتبط با نیازهای شما باشند، روی آنها کلیک می‌کنید.

برای مثال، اگر در حال دیدن یک اپلیکیشن سفر هستید و می‌خواهید بلیط سفر خود را رزرو کنید، بنابراین مبلغ، تاریخ و زمان را بررسی می‌کنید؛ اما به دلایلی تصمیم می‌گیرد که خرید خود را نهایی نکنید!

سپس وارد یک اپلیکیشن دوستیابی می‌شوید و یک آگهی تبلیغی را از همان اپلیکیشن سفر در این برنامه می بینید؛ اما این بار برای رزرو خرید بلیط، تخفیف وجود دارد. این توجه شما را جلب می‌کند و دوباره به اپلیکیشن سفر باز می‌گردید تا بلیط خود را رزرو کنید. اگر کاربر بلیط را  خریداری کند، اپلیکیشن دوستیابی مبلغی را بابت انتشار آگهی دریافت می‌کند.

طرز استفاده از Google AdMob به چه صورت است؟

ابتدا باید یک حساب کاربری در تبلیغات ادموب ایجاد کنید و اطلاعات مورد نیاز مانند نام کاربری، آدرس صورتحساب و نوع اپلیکیشنی خود را ارائه دهید. پس از آن اجازه دارید تاSDK  را دانلود و نصب کنید. هنگامی که SDK را با اَپ خود ادغام کردید، تبلیغات بلافاصله نمایش داده می‌شوند.

در مرحله بعد، می‌توانید در مورد بودجه، مخاطبان هدف، نوع کمپین و نوع محتوا (تصویر ساده یا متحرک) تصمیم بگیرید. می‌توانید گروه تبلیغات خود را تنظیم کنید و از طریق گوگل ادوردز برنامه ریزی و هدف گذاری کنید.

اگر جمعیت شناسی گسترده‌تری دارید یا می‌خواهید بازار را آزمایش کنید، راه اندازی کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی مختلف را در نظر بگیرید. بر نرخ تبدیل نظارت کنید و آنهایی که برای شما بهترین عملکرد را دارند را بهینه کنید.

به یاد داشته باشید که سیستم برای اعمال تغییرات در کمپین شما به زمان نیاز دارد، بنابراین در تصمیم گیری در مورد عدم کارکرد کمپین عجله نکنید. نتایج را روزانه کنترل کنید اما بین تغییرات، در حدود یک هفته یا بیشتر زمان بگذارید تا تصمیمات بزرگی در مورد کمپین‌های خود بگیرید.

نحوه کسب درآمد از طریق Google AdMob

اگر شما یک توسعه دهنده اپلیکیشن هستید، باید راه‌های کسب درآمد از اَپ خود را بشناسید. پس به گزینه‌های کسب درآمد از طریق تبلیغات ادموب نیاز دارید که به شرح زیر هستند:

مدل پولی (Paid)

این بدان معناست که اپلیکیشن شما هزینه‌ای ندارد و اگر کاربر بخواهد آن را دانلود کرده و از آن استفاده کند، ابتدا باید از طریق یک پلی استور پرداختی انجام دهد.

مدل فریمیوم (Freemium)

اگر یک اپلیکیشن تلفن همراه مانند بازی دارید که حدود ۱۰۰ لول دارد، ۱۰ لول اول را کاملاً رایگان می‌کنید. بنابراین از نظر کاربری، این کار مؤثر واقع خواهد شد زیرا می‌تواند ۱۰ لول را رایگان در اختیار کاربران قرار دهد. اگر کاربر از بازی لذت ببرد، به فکر ۹۰ لول دیگر است. برای این کار باید مبلغ ۹۰ لول دیگر را پرداخت کند.

مدل درون برنامه‌ای (In-app)

یکی از مدل‌های محبوب کسب درآمد از طریق Google AdMob، تبلیغات درون برنامه‌ای است. نصب و استفاده از قسمت‌های بیشتر اپلیکیشن رایگان است اما ممکن است برای دسترسی به برخی از قسمت‌های دیگر، نیاز به پرداخت هزینه باشد. در این مدل به مانند مدل‌های دیگر باید به ادموب وارد شوید. این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا با قرار دادن تبلیغات در برنامه خود درآمد کسب کنید.

ردیابی و آنالیز تبلیغات ادموب

وقتی تبلیغات شما نمایش داده شد، باید تأثیرگذاری روند تبلیغات خود را با Firebase Analytics  تست کنید. برای دستیابی به کارآیی مطلوب در تبلیغات می‌توانید A/B تست را انجام دهید. با افزایش تعداد نمایش و نرخ کلیک (CTR) ی می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید.

اگر می‌خواهید تعداد نمایش‌ها را افزایش دهید، باید اَپ خود را برای دانلود و نصب بیشتر، در پلی استورهای مختلف قرار دهید. همچنین باید کاربران فعلی خود را تشویق کنید تا از اپلیکیشن شما بیشتر استفاده کنند. برای تأثیر بر نرخ کلیک، باید تبلیغات خود را در مکانی واضح نشان دهید تا باعث سردرگمی و خستگی کاربران نشوند.

ویدئو پیشنهادی : گوگل ادز
گوگل ادز

 

کلام آخر

تبلیغات ادموب مقیاس پذیر است، به این معنا که در سیستم عامل‌های مختلف مانند اندروید، آی او اس و ویندوز قابل استفاده است. همچنین می‌توانید به اَپ تبلیغ کننده از سراسر جهان دسترسی داشته باشید تا محصولات و خدمات شما را تبلیغ کنند. پس بلافاصله می‌توانید شروع به معرفی اپلیکیشن خود کنید و درآمدتان را افزایش دهید. در این ایران از ادموب به صورت دلاری می‌تواند درآمد کسب کرد اما نیاز به درگاه پرداخت بین المللی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا