برنامه نویسی و ITمدیریت

کلاس ICDL چیست؟ آنچه باید در مورد کلاس‌های آی‌س‌سی‌ال بدانید

امروزه یادگیری مهارت‌های هفتگانه ICDL آن هم در جامعه‌ای که بخش زیادی از آن با تکنولوژی پیوند خورده است، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛اما کلاس ICDL چیست و در این کلاس‌ها چه چیزهایی به دانش آموزش یاد داده می‌شود؟

افرادی که قصد شرکت در آزمون‌های استخدامی دارند یا می‌خواهند در یک سازمان معتبر مشغول به کار شوند، با یادگیری این مهارت‌ها مزیت رقابتی به دست خواهند آورد. برای یادگیری راه سختی پیش روی شما نیست. ابتدا باید بدانید برترین کلاس ICDL چیست. سپس شرایط ثبت نام را آنالیز کنید و در نهایت دوره‌های آموزش مهارت هفتگانه کامپیوتر را پشت سر بگذارید.

Icdl مخفف چیست؟

پیش از این که در مورد کلاس‌های آموزش مهارت ICDL صحبت کنیم، بیایید کمی راجع به این مهارت و ضرورت یادگیری آن بدانیم. کلمه ICDL مخفف شده عبارت (International Computer Driving License) است. یعنی گواهینامه بین المللی کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای مختلف آن. این مدرک گویای مهارت بالای شما در کار با اینترنت و نرم‌افزارهای مختلف کامپیوتری است.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

اما کلاس ICDL چیست و چه مواردی در آن بررسی می‌شود؟ ICDL طیف گسترده‌ای از مهارت‌های ضروری کامپیوتری را پوشش می‌دهد که هر یک برای ذخیره اطلاعات، تحلیل اطلاعات، تایپ متون و ارائه مطلب کاربرد دارند. مهارت‌های مطرح در آی ‌سی ‌دی ‌ال تمام آنچه که سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف هنگام کار با کامپیوتر به آن نیاز دارند را در بر می‌گیرند. این مهارت‌ها پیش نیازهای اتصال یک سازمان به تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. پس یادگیری آن‌ها سود زیادی خواهد داشت.

معرفی کامل کلاس آموزش مهارت هفتگانه ICDL

اگر زیاد با کامپیوتر سر و کار دارید، حتما نام ICDL را شنیده‌اید. شاید سوال پیش بیاید که کلاس ICDL چه محتوایی دارد؟ در بخش قبل نیز تا حدودی بررسی کردیم که کلاس ICDL چیست. کلاس ICDL یا International Computer Driving License در واقع کلاسی برای آموزش مهارت‌های اساسی کار با کامپیوتر است. در این کلاس‌های آموزشی افرادی مبتدی حضور دارند که هدف آن‌ها استفاده موثر و کارآمد از اینترنت و کامپیوتر است.

معرفی کامل کلاس آموزش مهارت هفتگانه ICDL

ICDL یک استاندارد بین‌المللی است و دارای گواهینامه‌‌های معتبر است که پس از اتمام دوره و آزمون به متقاضیان ارائه می‌شود. در این دوره مهارت‌هایی همچون کار با نرم‌افزار ورد، اکسل، اکسس، پاورپوینت و … تقویت خواهند شد. چنانچه در طول روز مجبور هستید برای انجام وظایف خود از نرم‌افزارهای فوق استفاده کنید، لازم است گواهینامه ICDL را دریافت نمایید.

درجات کلاس‌های آموزش ICDL

درجات کلاس ICDL چیست و چگونه طبقه‌بندی می‌شود؟ کلاس‌های آموزشی مهارتهای هفتگانه در درجات مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. در هر درجه هم گواهینامه خاصی به متقاضیان ارائه می‌شود. اگر فردی مبتدی هستید، باید ابتدا کلاس‌های آموزش ICDL درجه دوم را سپری کنید. در آموزش‌های درجه دوم ICDL اینترنت، ویندوز و فناوری اطلاعات که مهارت‌های اولیه کار با اینترنت هستند، آموزش داده می‌شوند.

آموزش کامل و تخصصی ویندوز

 

پس از گذراندن دوره آموزشی درجه دو، وارد سطحی دشوارتر از آن خواهید شد. سطح آموزش ICDL درجه اول. در درجه اول شما وارد مباحث مربوط به ورد، اکسل، پاورپوینت و اکسس می‌شوید. بدیهی است یادگیری کلیات و‌ جزئیات این نرم‌افزارها کاری دشوار و زمانبر است. پس باید تمام توان و تمرکز خود را صرف یادگیری کنید.

لازم به ذکر است متقاضیان بلافاصله پس از این که نمره قبولی را در آزمون درجه اولICDL دریافت کنند، مدرک خود را می‌گیرند. اگر می‌پرسید مدرک ICDL به چه دردی میخورد، باید اشاره کنیم مدرک ICDL برای استخدامی، برای کار در شرکت‌های فعال در حوزه IT ، برای کار در سازمان‌های دولتی و خصوصی، برای ترسیم آینده شغلی روشن‌تر و عملکرد بهتر در محیط کار به شما کمک خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: آزمون عملی icdl – راهنمای جامع آزمون عملی آی سی دی ال

اهداف کلاس ICDL چیست؟

مهارت هفتگانه ICDL به شکل عجیبی با دنیای کسب و کار امروزی عجین شده‌اند. پس یادگیری آن‌ می‌تواند مزایای بسیاری برای متقاضیان به دنبال داشته باشد. اغلب افراد برای دسترسی به اهداف زیر در کلاس‌ها و دوره‌های آموزش ICDL شرکت می‌کنند:

ارتقا مهارت‌های کامپیوتری افراد

یکی از اصلی‌ترین اهداف کلاس‌های ICDL ارتقا مهارت کار با کامپیوتر است. برای این که افراد تازه کار و مبتدی به راحتی و به بهترین شکل از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات بهره‌مند شوند، گذراندن این دوره‌ها ضرورت یافته است. به طوری که شرط ورود به برخی از سازمان‌های کاری تسلط بر مهارتهای هفتگانه ICDL است.

ترویج استانداردهای بین‌المللی برای گسترش بازار کار

هدف دیگر از آموزش ICDL رایگان ترویج استانداردهای بین‌المللی کار با کامپیوتر است. شما با گذراندن این دوره‌ها از گواهینامه‌های ICDL بهره‌مند می‌شوید. با این گواهینامه‌ها در هر نقطه از جهان، امکان کار با کامپیوتر و حتی کسب مزیت رقابتی جهت استخدام پر یک موقعیت شغلی خاص وجود دارد.

افزایش آگاهی در مورد کامپیوتر

هدف دیگر از برگزاری کلاس ICDL افزایش آگاهی در مورد نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای کامپیوتری است. با افزایش آگاهی عملکرد کارکنان در محیط کار و در حوزه تحصیل بهبود خواهد یافت.

افزایش فرصت‌های شغلی

شاید جالب باشد بدانید کامپیوتر یک جزء جدانشدنی از کسب و کارهای مختلف است. افرادی که در حوزه کار با کامپیوتر مهارت فوق‌العاده ICDL را کسب کنند، همواره از فرصت‌های شغلی بی‌نظیری برخوردار خواهند شد. زیرا گواهینامه ICDL نشان از درخشش شما در راستای کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری دارد و این آینده کاری شما را ضمانت می‌کند.

پیشرفت شخصی

یکی دیگر از اهداف قابل توجه کلاس‌ها و دوره‌های جامع icdl پیشرفت شخصی است. بسیاری از کارکنان برای انجام وظایف خود نیاز به رشد در فناوری اطلاعات ارتباطات دارند. شرکت در دوره‌های آموزش مهارت‌های هفتگانه موجب ارتقا فرهنگ دیجیتالی بین مردم شده و آن‌ها را شخصاً در راستای استفاده بهینه از نرم‌افزارهای کامپیوتری حرکت می‌دهد.

محتوای کلاس‌های آموزشی ICDL چگونه است؟

در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم که محتوای کلاس ICDL چیست و مهارت‌های گوناگون چگونه آموزش داده می‌شوند؟ خوشبختانه کلاس‌های آموزش‌ مهارت‌های هفتگانه کامپیوتری از محتوایی منسجم و کامل برخوردار هستند. با کمک این کلاس‌های آموزشی از نکات ریز و جزئیات کار با نرم‌افزارهای متداول کامپیوتری مطلع خواهید شد. اما نباید عجله کنید.

صبر و حوصله شما کیفیت آموزش را تضمین خواهد کرد. بهتر است برای تسلط به ۷ مهارت جدید آرام قدم بردارید تا در نهایت؛ نتیجه‌ مورد انتظار حاصل شود. یعنی سرعت عمل و دقت عمل شما در کار با کامپیوتر افزایش یابد. اگر می‌خواهید بدانید ICDL شامل چیست، توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مزایای ICDL – چرا داشتن مدرک آی سی دی ال اینقدر مهم است؟

مهارت ۱: یادگیری مفاهیم آی‌تی (IT)

در سرفصل ابتدایی ICDL می‌توانید با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات آشنا شوید. در این قسمت توضیحات کاملی در مورد ویژگی‌های فیزیکی کامپیوتر ارائه می‌شوند. همچنین در مورد شبکه‌های اطلاعاتی، زیرساخت‌های کامپیوتر، انواع سخت افزارها و انواع نرم‌افزارهای کامپیوتری اطلاعاتی به دست می‌آورید.

مهارت ۲: یادگیری کار با سیستم عامل ویندوز

سیستم عامل ویندوز سیستم عاملی محبوب در میان رقبای پرقدرت خود است که عمدتاً روی کامپیوترهای خانگی و اداری نصب می‌شود. این سیستم عامل هر از چند گاهی نیاز به بروز رسانی دارد. در دوره‌های آموزش مهارت‌های هفتگانه کار با کامپیوتر نحوه کار در محیط ویندوز را یاد خواهید گرفت. اینکه چطور فایل‌های مختلف را بسازید، اینکه چطور فایل‌های مختلف را مدیریت کنید، چطور فایل را کپی کنید یا برش بزنید و اینکه چطور کامپیوتر را تنظیم کنید همگی در این بخش آموزش داده می‌شوند.

نکته مهمی که باید بدانید محافظت از کامپیوتر در برابر ویروس‌های رایانه‌ای است که در این بخش آموزش داده می‌شود. با انتخاب دوره‌های پیشرفته ICDL در بهترین آموزشگاه کامپیوتر اطلاعات کامل در مورد چگونگی مقابله با ویروس‌های کامپیوتری را کسب خواهید کرد.

مهارت ۳: ورد (Word)

نرم‌افزار ورد از همان لحظه ظهور تا به امروز در کسب و کارهای مختلف جایگاهی ویژه داشته است. این نرم‌افزار برای تایپ کردن متون مختلف روی کار آمده و عملکرد آسانی دارد. در این قسمت از آموزش‌های مربوط به ICDL چگونگی تایپ متون مختلف، چگونگی کادر بندی متون، نحوه استفاده از ابزارهای ورد، نحوه افزودن جدول و تصویر، نحوه نگارش فرمول و… آموزش داده می‌شوند.

مرجع کامل و تخصصی آموزش ورد از صفر

 

آیا می‌دانید بهترین روش کار با نرم‌افزار ICDL چیست؟ حتی اگر از قبل با ورد آشنایی دارید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره آی ‌سی ‌دی ‌ال آموزش‌های مربوط به ورد را پشت سر بگذارید. زیرا این آموزش‌ها شما را به فردی حرفه‌ای در زمینه با کار با ورد تبدیل می‌کنند. افراد حرفه‌ای هم همیشه در بازار کار درخشش زیادی دارند و می‌دانند بهترین روش کار با نرم‌افزار ICDL چیست.

ورد (Word)

مهارت ۴: اکسل (Excel)

یکی دیگر از مباحث گسترده دوره‌های آموزش ICDL مبحث اکسل است. نرم‌افزار اکسل برای انجام محاسبات عددی، استفاده از فرمول‌های ریاضی و مباحث حسابداری کاربرد دارد.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

اگر تجربه کار در سازمان‌های مختلف را داشته باشید، حتما می‌دانید این نرم‌افزار تا چه میزان در مدیریت داده‌های عددی سازمان‌ها به کار می‌آید. پس یادگیری آن نیز اهمیت زیادی دارد. اکسل در مواقعی نیز برای کشیدن و تجزیه و تحلیل نمودار کاربرد دارد. در دوره آموزش ICDL یاد می‌گیرید که چطور با کمک فرمول‌های نرم‌افزار اکسل، داده‌ها را سازماندهی کنید.

مهارت ۵: نرم‌افزار اکسس (Access)

مدیریت پایگاه داده آن هم در سیستم گسترده‌ای همچون کامپیوتر کار آسانی نیست. در تمامی کامپیوترها نرم‌افزاری به عنوان پایگاه داده قرار دارد و اکسس یکی از همین نرم‌افزارها است. شاید بپرسید مزیت یادگیری اکسس در کلاس ICDL چیست و چرا باید یاد گرفته شود؟

مرجع آموزش صفر تا صد اکسس

 

نرم‌افزار اکسس جایگاه امن داده‌های مختلف و وسیع سازمان‌ها و شرکت‌ها است. این نرم‌افزار قابلیت‌هایی منحصر به فرد همچون سازماندهی داده‌ها، ویرایش داده‌ها و گزارش‌گیری داده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. می‌توان گفت این نرم‌افزار یک بانک اطلاعاتی است که شما با خیال راحت داده‌ها را در آن به امانت می‌گذارید. جهت آشنایی با قالب‌های ریز و درشت اکسس و چگونگی به امانت گذاشتن اطلاعات در این نرم‌افزار پرکاربرد باید دوره آموزش ICDL را پشت سر بگذارید.

مهارت ۶: پاور پوینت (Powerpoint)

نرم‌افزار پاور پوینت به عنوان برترین نرم افزار ارائه مطلب در مجموعه آفیس چندین سال است که کاربرد دارد. معمولا دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که کنفرانس‌های متعدد دارند، از پاور پوینت استفاده می‌کنند. این برنامه قابلیت‌های زیادی برای طراحی اسلاید و ویرایش اسلاید را در دل خود جای داده است.

مرجع کامل و تخصصی آموزش پاورپوینت

 

شما با یادگیری هر بخش از پاورپوینت و عملکرد آن می‌توانید اسلایدهایی ویژه برای ارائه مطلب آماده کنید. اسلایدهایی که شاید آینده تحصیلی و آینده کاری شما را به بهترین شکل رقم بزنند. در ضمن، دوره‌های آموزش پاور پوینت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مورد نحوه تنظیمات صفحات به شما اطلاعات می‌دهند.

مهارت ۷: اینترنت (Internet)

زیرساخت‌های اینترنتی برای ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی کاربردی هستند. قسمتی از آموزش‌های ICDL به یادگیری کار با اینترنت اختصاص یافته است. در این قسمت کاربران می‌توانند نحوه جستجو در اینترنت، نحوه سرچ زدن، چگونگی تنظیم مرورگرهای مختلف، تنظیم ویندوز و مواردی از این قبیل را آموزش ببینند.

دوره آموزشی ICDL برای چه افرادی مناسب است؟

آیا از خود پرسیده‌اید بهترین مخاطبان کلاس مهارت هفتگانه کامپیوتری چه افرادی هستند؟ به نظر شما فقط دانشجویان و کارمندان می‌توانند از کلاس آی ‌سی ‌دی ‌ال استفاده کنند؟ مسلما پاسخ ما خیر است. دوره‌های آموزش مهارت‌های هفتگانه کامپیوتری به قدری کامل و جامع طراحی شده‌اند که می‌توانند برای هر فردی از مدیر عامل شرکت‌های مختلف گرفته تا دانش آموزان در مدارس مناسب باشند.

یک کارمند زمانی که می‌خواهد در محل کار خود ارتقا بگیرد و وضعیت کار و حقوق خود را بهبود بدهد، به مدرک ICDL نیاز پیدا می‌کند. یک دانشجو زمانی که باید داده‌های آماری را تحلیل کند یا گزارشاتی از روند تحصیل آماده سازد، به مهارت ICDL نیاز پیدا می‌کند. افرادی که در رشته علوم کامپیوتری مشغول به تحصیل هستند، برای داشتن شغلی بهتر باید در دوره‌های آموزش ICDL شرکت کنند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین جزوه icdl برای یادگیری و نمونه سوال + دانلود

مزایای شرکت در کلاس‌های آموزش icdl

در این قسمت می‌خواهیم بدانیم مزایای شرکت در کلاس ICDL چیست. در یک جمله کلی شما با شرکت در کلاس‌های آموزش آی سی دی ال با یک تیر چند نشان خواهید زد. از یک سو کارایی سازمان بهبود پیدا می‌کند، از یک سو کارمندان می‌توانند اطلاعات کسب شده را به یکدیگر منتقل کنند و از طرفی دیگر ارائه خدمات به مشتریان سریع‌تر و آسان‌تر شود. معمولاً شرکت در دوره‌های آی ‌سی ‌دی ‌ال از آن جهت که اعتماد به نفس کارمندان و دانشجویان را افزایش می‌دهد، اهمیت یافته است.

زیرا با یادگیری ورد، اکسل، اکسس و پاور پوینت دیگر نیاز نیست از دیگران برای انجام کارهای شخصی مثل تایپ یا ذخیره فایل کمک بگیرید. مزیت دیگر شرکت در این دوره‌ها ارتقاء سطح سواد همگانی در محیط دانشگاه، محیط کار یا محیط مدرسه است.

اینکه کارکنان، دانشجویان و دانش آموزان به راحتی با فناوری اطلاعات یا تکنولوژی‌های مربوط به آن کار کنند، می‌تواند به سود خود شما باشد. زیرا کارمندان شما اسناد باکیفیت‌تری آماده می‌کنند، محاسبات پیچیده را به سرعت انجام می‌دهند و از همه مهم‌تر این که کارایی بیشتری دارند.

چه زمانی آموزش ICDL را آغاز کنیم؟

بسیاری از افراد با بالا رفتن سن خود نسبت به یادگیری بیشتر بی‌اعتنا می‌شوند. عده‌ای نیز چنین تصوری دارند که ” مدرک ICDL به چه دردی میخوره” اگر از ما بپرسید این مدرک می‌تواند در تسهیل مسیر شغلی و حرفه‌ای بسیار کمک‌کننده باشد.

اما اگر بپرسید بهترین زمان آغاز یادگیری مهارت‌های هفتگانه ICDL چیست، به شما می‌گوییم هر زمان و هر تایم برای آغاز یادگیری مناسب است. فرقی نمی‌کند که شما ۲۰ سال دارید یا ۵۰ سال. همچنین فرقی ندارد که در چه جایگاهی هستید.

آنچه که اهمیت دارد، پیوند خوردن با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به واسطه شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های ICDL انجام می‌شود. این موارد باعث می‌شود، پرداخت هزینه مدرک ICDL ارزشش را داشته باشد.

 

آموزش icdl با مکتب خونه

مهارت‌های هفتگانه ICDL مهارت‌هایی کاملا کاربردی در محیط کار، در محل تحصیل یا در زندگی شخصی و شغلی هستند. این مهارت‌ها شامل آموزش اکسس، اکسل، اینترنت، ورد، پاورپوینت، ویندوز و… می‌شوند. در نهایت با دریافت گواهینامه ICDL می‌توانید از بهترین موقعیت‌های شغلی و تحصیلی نیز برخوردار شوید.

در صورتی که قصد دارید به طور کامل به نرم‌افزارهای کامپیوتری تسلط پیدا کنید و به شکل حرفه‌ای با کامپیوتر کار کنید، پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌های آموزش ICDL مکتب خونه بهره بگیرید. اما مزیت این کلاس ICDL چیست و چه تفاوتی با دیگر دوره‌ها دارد؟

اول از همه اینکه مکتب خونه آموزش‌های منسجم ICDL را به صورت آنلاین بدون نیاز به مراجعه حضوری در اختیار شما قرار می‌دهد. ثانیا در انتهای این دوره گواهینامه‌های معتبر ICDL برای متقاضیان صادر می‌شود و از همه مهم‌تر، دانش و مهارت شما پس از پایان این دوره‌ها تا حد زیادی ارتقا پیدا می‌کند.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا