امنیت و شبکهبرنامه نویسی و ITمقالات دیجیتال مارکتینگ

CDN چیست ؟ تأثیر CDN بر روی سئو

CDN چیست ؟

CDN ‌‌‌ها موضوع داغی برای مشاغلی هستند که می‌خواهند برای کاربران تجربه سریعی را فراهم نموده و بدین ترتیب در سطح دنیا گسترده شوند.در این مقاله  توضیح می دهیم که CDN چیست و به بررسی مزایا و معایب cdn  پرداخته‌ایم. CDN به افراد و مشاغل این امکان را می‌دهد که فقط در عرض چند ثانیه به میلیون‌‍‍‍‌‌ها کاربر در تمام نقاط ‌‌‎‏‎‌‌‍دنیا دسترسی پیدا نمایند که فرصت بسیار مغتنمی برای افرادی هست که می‌خواهند شهرت جهانی پیدا کنند.

CDN چیست ؟

سرعت دسترسی کاربران به وب‌سایت شما، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث می‌شود هرچه بیشتر در مقابل کاربران ظاهر شوید و سرعت دسترسی وب برای مشاغلی که به دنبال رشد هر چه بیشتر می‌باشند از اولویت برتر برخوردار است و این سرعت دسترسی بالا باعث می‌گردد که رتبه سایت شما در هنگام جستجو افزایش‌یافته و در شرایط بهتری قرار بگیرید.

تأثیر CDN بر روی سئو و افزایش سرعت سایت

اگر در مورد سئو اطلاعاتی داشته باشید، شاید تا به حال CDN نیز به گوش شما خورده باشد، ولی از معنای دقیق آن و کارکرد آن اطلاع کافی ندارید. ما در این مطلب به بررسی در مورد این ابزار مفید پرداخته‌ایم. همه ما می‌دانیم که زمان بارگذاری سایت و سی دی ان بر رتبه‌بندی جستجوی آن تأثیر بسیار زیادی دارد. سئو در همه‌جا تاکید نموده که زمان بارگذاری صفحه و سرعت صفحه باید در نظر گرفته شود و حتی گوگل نیز تأیید نموده که سرعت بارگذاری صفحه در رنکینگ مؤثر هست. CDN تا نقش مهمی در بهینه‌سازی سرعت بارگذاری صفحات ایفا می‌نمایند و البته در نزد مردم کمتر شناخته‌شده هست، هنوز بسیاری از افراد با  روشی که در آن می‌توانند سرعت صفحه را بهبود بخشند، آشنایی ندارند.

CDN یا شبکه تحویل محتوا

سیستمی از سرورها است که در سراسر جهان توزیع شده‌اند و این سرورها صفحات وب و دیگر محتوای سایت را براساس موقعیت جغرافیایی کاربران ارائه می‌نمایند. درواقع می‌توان گفت که اطلاعات و مطالب بسیاری را می‌تواند به‌سرعت و بدون هیچ وقفه‌ای تحویل کاربران دهد.

 

ویدیو پییشنهادی: آموزش پایتون مقدماتی
برنامه‌نویسی با پایتون (مقدماتی)

 

برای اینکه بهتر متوجه کارکرد آن شوید برای شما مثالی را مطرح می‌نماییم. اگر وب‌سایت شما در تهران واقع باشد، افرادی که در تبریز به نسبت افرادی که در پاریس هستند بسیار سریع‌تر به مطالب سایت شما دسترسی پیدا می‌نمایند. هرچه فرد از سرور شما دورتر باشد، دسترسی به مطالب سایت شما برای او کندتر خواهد بود، درنتیجه فرد زمان طولانی‌تر و خسته‌کننده‌تری را در کار با سایت شما تجربه خواهد نمود. درواقع هر چه فاصله بین سرور و کاربر درخواست‌کننده محتوا، بیشتر باشد، مرورگر مدت‌زمان بیشتری برای بارگذاری محتوا نیاز دارد و کاربر با تأخیر بیشتری، محتوا را مشاهده خواهد نمود.

CDN چگونه کار می‌کند؟

CDN ها از شبکه‌ای از سرورها تشکیل‌ شده‌اند که به آن‌ها نقاط حضور یا به‌طور اختصاری pop گفته می‌شود. هر یک از این سرورها در مکان‌های مختلفی از جهان پخش می‌شوند. به سرور CDN که در نزدیک‌ترین محل به کاربر واقع شده‌است را سرور لبه می‌نامند. هنگامی‌که یک کاربر از طریق یک CDN یک وب‌سایت یا برنامه را درخواست می‌نماید، آن‌ها به نزدیک‌ترین سرور لبه متصل می‌شوند، حضور این سرورهای لبه در نزدیکی هر کاربر باعث می‌شود که کاربران بهترین سرعت را تجربه نمایند.

 تأثیر CDN بر روی سئو

با توجه به Incapsula، برخی از مزایای استفاده از سی دی ان به شرح زیر هست:

 • سرعت سایت شما را بهبود می‌بخشد: سرعت بارگذاری بالاتر برای محتوا بر روی وب‌سایت، این موضوع به‌ویژه در هنگام کار با گوشی همراه، اهمیت بیشتری دارد و به افزایش کارایی منجر می‌گردد.
 •  بهبود کارایی با فشرده‌سازی تصاویر با استفاده از کاهش حجم تصاویر ارسالی برای کاربر
 • بهینه‌سازی session با کاهش تعداد اتصالات باز به سرور شما
 • مقیاس‌گذاری سریع هنگامی‌که با افزایش ترافیک یا ترافیک سنگین در وب‌سایت مواجه هستید
 •  با به حداقل رساندن خطر اسپایک ترافیکی در مبدأ، به ثبات بیشتر وب‌سایت خود کمک می‌نمایید.
 • عملکرد بهتر سایت و تجربه بهتر مشتری
 • امنیت را بهبود می‌بخشد
 • هزینه‌های پهنای باند را کاهش می‌دهد

 

ویدیو پیشنهادی : بازاریابی دیجیتال
آموزش بازاریابی دیجیتال

 

CDN، به شما اجازه می‌دهد که محتوای وب‌سایت خود را در CACHE ذخیره کرده و پس از آن هر کاربری که به سایت شما مراجعه خواهد کرد می‌تواند سی دیان از محتوای ذخیره‌شده در CACHE سرور لبه استفاده کرده و بدین ترتیب سرعت بارگذاری سایت شما را برای کاربر افزایش خواهد داد. استفاده از محتوای ذخیره‌شده در کش سرور لبه بسیار سریع‌تر از دسترسی به محتوا از مبدأ هست و به این صورت است که محتوا توسط CDN سریع‌تر به کاربر تحویل داده می‌گردد.

 این کار محتوای درخواست شده به‌جای اینکه از سرور مبدأ گرفته و بازگرداند، محتوا را از نزدیک‌ترین Pop گرفته و برمی‌گرداند و به‌این‌ترتیب محتوای درخواست شده فاصله بسیار کمتری را برای رسیدن به دست کاربر طی می‌نماید و درنتیجه سرعت دسترسی به محتوا برای کاربر به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

از مزیت های بی‌نظیر cdn

از مزیت های بی‌نظیر cdn

یکی از مزایای بی‌نظیر CDN این است که مرتباً محتوای شما را حذف نموده و محتوای جدید را به‌روزرسانی می‌نماید، تا مطمئن باشید که جدیدترین محتوای شما، که محتوای فعلی وب‌سایت شما هست در اختیار کاربران در سراسر دنیا قرار می‌گیرد. یعنی به‌طور مرتب محتوایی را که در CACHE سرور لبه ذخیره‌شده است را با محتوای جدیدتر شما، جایگزین می‌نماید، به این فرایند عدم اعتبار محتوا اطلاق می‌گردد.

درواقع می‌توان گفت که CDN، تنها محتوای استاتیک یا پایدار سایت شما را ذخیره می‌سازد. محتوای استاتیک یعنی محتوایی که برای هر کاربری یکسان هست که می‌تواند شامل فایل‌های جاوا اسکریپت، سی اس اس، اچ تی ام آل و فایل‌های تصویری ثابت برای کاربران باشد. این مطالب نیاز به ایجاد پویا ندارند، فایل‌های استاتیک فایل‌هایی هستند که همه از آن‌ها استفاده می‌نمایند.

از دیگر مزایایی که به آن اشاره نمودیم، کاهش هزینه‌های پهنای باند هست. شاید برایتان عجیب باشد ولی این ابزار به کاهش هزینه های شما کمک خواهد کرد. درواقع CDN به دلیل اینکه محتوای استاتیک را در سرورهای خود ذخیره نموده و در صورت درخواست در اختیار کاربر قرار می‌دهد، پس درواقع شما هزینه پهنای باند کمتری برای‌هاست خود می‌پردازید چون CDN از ایجاد ترافیک بیش از ظرفیت در سایت شما جلوگیری می‌نماید.

CDN چگونه به سئو کمک می‌نماید؟

سرعت و همچنین کیفیت محتوایی را که به کاربر تحویل داده می‌شود را بهبود می‌بخشد. CDN تا باید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای افزایش رتبه جستجو در نظر گرفته شود، چرا که CDN سرعت صفحه را بهبود بخشیده و تحویل کارآمدتری به کاربر خواهد داشت. اما باید بدانید CDN تنها کاری نیست که باید برای افزایش رتبه جستجو سایت خود انجام دهید. CDN تا را می‌توان به‌عنوان راهی در نظر گرفت که عوامل رتبه‌بندی فنی سئو را بهبود می‌بخشد.

به‌عنوان مثال، CDN به شما کمک می‌نماید که اطمینان داشته باشیدکه هر نسخه از وب‌سایت شما، در میان چندین سرور و در چندین مکان به‌صورت یکسان وجود دارد. یعنی شما باوجود CDN اطمینان دارید که کاربران در سراسر دنیا، نسخه یکسانی از وب‌سایت شما را مشاهده خواهند نمود.

معرفی CDN

CDN ها از الگوریتم‌های CACHE و هدرهای متعارف استفاده می‌نمایند تا با مسائل مطرح در مورد محتوای تکراری مقابله نموده و بدین ترتیب به تقویت سئو در سایت شما کمک می‌نمایند. به یاد داشته باشید، که CDN تا، جدیدترین و مرتبط‌ترین محتوا را هر بار ذخیره کرده و نسخه‌های قبلی را پاک می‌نمایند و البته آن‌ها باید این کار را در هر نسخه ذخیره‌شده انجام دهند.

در صورت استفاده از CDN، سئو شما بهبود می‌یابد. حتی با افزایش سرعت سایت شما، باعث بهبود وضعیت شما در رتبه‌بندی می‌شود. همچنین CDN به شما کمک خواهد کرد که از فناوری پیشرفته‌ای همچون اتصال امن به https و استفاده از پروتکل جدید http/2 برای بهبود سرعت سایت و به‌روز بودن سایت خود استفاده کنید. به‌طورکلی باعث می‌گردد که کاربران در مواجه با سایت شما، حس بهتری داشته و امنیت بیشتری را احساس نمایند.

چگونه CDN تا سایت شما را امن‌تر می‌نمایند؟

از مزایای این ابزار عالی نه تنها افزودن به سرعت سایت شما می باشد بلکه می تواند با افزودن لایه ی امنیتی به سایت شما شرایط امنیت سایت را بهبود بخشد و کاربران را به استفاده از سایت شما ترغیب می نماید. برای استفاده از مزایای این ابزار لازم است که در مورد آن بیشتر بدانید.

بارگذاری بار سایت شما از چندین سرور، و از مکان‌های مختلف نه‌تنها باعث افزایش سرعت بارگذاری سایت برای کاربران می‌شود بلکه به امنیت سایت شما نیز کمک می‌نماید. بدین‌وسیله، احتمال خطر حمله به سایت شما کاهش می‌یابد، زیرا سایت شما چندین سرور در نقاط مختلف دارد. داشتن چندین سرور با تقسیم بار در بین سرورهای مختلف، مانع از خرابی وب‌سایت شما می‌شود.

استفاده از CDN

آیا باید از CDN تا استفاده نمود؟

CDN تا برای هر فردی مناسب هستند. درواقع این ابزار برای افرادی که وب‌سایت یا اپلیکیشن تلفن همراه دارند مزایای بسیاری دارد زیر می‌تواند محتوای درخواست شده توسط چندین کاربر در مکان‌های مختلف را به‌سرعت تحویل دهد. CDN به‌ویژه برای وب‌سایت‌هایی که دارای محتوای مختلف، یا انواع گوناگونی هستند مناسب است. سایت‌هایی که پیچیده هستند نیز می‌توانند از سی دیان به‌خوبی بهره برده و محتوای خود را به دست کاربران در مکان‌های مختلف جغرافیایی برسانند. مطلبی که در مورد CDN تا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست، این است که سرعت بارگذاری سایت را افزایش داده و می‌توانند به افزایش رتبه شما در جستجو کمک شایانی نمایند.

 

انتخاب CDN مناسب

اکنون که علاقمند به استفاده از این ابزار بسیار مفید شده اید و می خواهید که از آن استفاده نمایید باید بدانید که تعداد ارائه‌دهندگان خدمات CDN بسیار زیاد است، اما لازم است که شما با توجه به شرایط خود و نیاز خود بهترین ارائه‌دهنده را انتخاب نمایید. شما می‌توانید با استفاده از عملکرد، ویژگی‌ها ارائه‌شده و قیمت‌هایی که سایت‌ها به شما ارائه می‌دهند، بهترین انتخاب را بنمایید.

بیشتر ارائه‌دهندگان خدمات CDN دستورالعمل‌هایی برای تنظیم آسان به شما ارائه می‌دهند که می‌توانید در عرض فقط چند دقیقه از این ابزار عالی بهره ببرید و سرعت سایت خود را افزایش دهید.

اگر قصد دارید که CDN را اجرا نمایید، حتماً توجه داشته باشید که این کار را به‌درستی و به نحو مناسبی انجام دهید. اگر CDN تا نادرست اجرا شوند، می‌توانند سئو و قابلیت سایت شما را به خطر بیندازند. CDN ابزار بسیاری برای کمک به امنیت در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی تنظیمات ویژه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد که هکرها را از سایت‌های وردپرس خود دور نمایید.

دلیل استفاده از CDN

مشکلات CDN

تا اینجا به مزایای استفاده از CDN اشاره نمودیم، ولی استفاده از CDN به‌جز مزایای بسیاری که دارد ممکن است در برخی موارد شما را با چالش نیز روبرو نماید. البته باید بدانید که در هر صورت استفاده از CDN مزایای بیشتری به نسبت معایب یا مشکلاتی که برای شما ایجاد می‌نماید، دارد.
ممکن است با مسائل امنیت میان سایتی روبرو شوید. این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که شما از ssl در سایت خود استفاده نموده ولی از ssl در CDN استفاده ننموده‌اید.

در مواردی که CDN به‌صورت نادرستی پیاده‌سازی شده، می‌تواند باعث مشکلات محتوای تکراری شود که البته این مورد بسیار نادر هست. مورد بعدی در مورد استفاده از دامنه‌های متفاوت در سایت شما هست. در صورتی که مطالب از آدرس سایت شما برداشته می‌شود ولی تصاویر سایت شما از دامنه دیگری به دست می‌آید، ممکن از که برخی از کاربران در مورد محتوای شما تردید نمایند. برخی از موارد نیز رخ می‌دهد که دامنه دیگر در دسترس نیست یا مسدود است.

CDN چیست و مشکلات CDN

 همان‌طور که مشاهده کردید، اغلب مشکلات CDN به دلیل پیکربندی و پیاده‌سازی نامناسب رخ می‌دهند. یعنی اگر شما ارائه‌دهنده CDN مطمئن و قابل‌اطمینانی را انتخاب نمایید، هرچند که شاید هزینه بیشتری را بپردازید ولی مطمئن خواهید شد که با مشکلی مواجه نخواهید شد. از CDN استفاده کنید و آن را به‌درستی پیکربندی نمایید و از مزایای بی‌نظیر آن استفاده کنید و لذت ببرید.

CDN یک ابزار عالی و بی‌نظیر به‌منظور بهبود سرعت بارگذاری سایت شما هست

سرعت و امنیت cdn

 CDN نه‌ تنها به سایت شما امنیت بیشتری می‌بخشد، بلکه باعث بهبود سرعت و کاهش زمان بارگذاری شده و در نهایت قابلیت اطمینان در سایت شما را افزایش می‌دهد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر تاکنون از این ابزار استفاده نکرده‌اید، دست‌به‌کار شوید، چون فرصت فوق‌العاده‌ای را برای بهبود سئو خود پیش رو دارد و می‌توانید با استفاده از این ویژگی سرعت سایت خود را ارتقا داده و برای کاربران در استفاده از سایت خود تجربه فوق‌العاده‌ای را از لحاظ سرعت و کیفیت رقم بزنید.

تقریباً CDN برای هر سایتی مناسب است و همه می‌توانند از آن بهره ببرند. به شرطی که به درستی پیاده سازی شده و پیکربندی آن به نحو صحیح انجام گیرد. بهتر است که اگر تخصصی در این زمینه ندارید از افراد متخصص بهره بگیرید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  ممنون از مقاله خوبتون نکته ای توجهمو جلب کرد
  اگر استفاده از cdn باعث کاهش درآمد شرکتهای فروش هاست (کاهش فروش پهنای باند = کاهش درامد) میشه پس چرا اجازه این کارو به کاربر میدن؟

  1. سلام
   بستگی به درخواست متقاضی دارد. اما برای اینکه اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌تونین نگاهی به لینک زیر داشته باشید.

   https: //www.cloudflare.com/learning/cdn/how-cdns-reduce-bandwidth-cost/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا