مالی و سرمایه‌گذاری

الیوت نئوویو چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه افراد بسیاری برای معامله­ گری و کسب سودهای کلان به فکر ورود به بازارهای مالی به ­ویژه بورس هستند و آن را راهی برای افزایش ثروت خود می­دانند. البته به شما می­گوییم که به همین راحتی هم نیست که پس از ورود به بورس بتوانید خیلی زود خود را ثروت­مند کنید.

قطعا برای موفقیت در مسیر سرمایه­ گذاری نیازمند برخورداری از مهارت­ ها و دانش ­های خاص بازارهای مالی است. این مهارت­ ها بسیار متنوع بوده از آشنایی با مباحث مالی و حسابداری برای تحلیل­ های بنیادی تا تابلوخوانی، تحلیل روند قیمت و ابزارهای کمک ­کننده برای تحلیل تکنیکال، همه این موارد می­تواند به شما کمک کند تا سرمایه ­گذاری بلندمدت و موفقی داشته باشید.

یکی از ابزارهای نسبتا جدید که در تحلیل روند قیمتی یک سهم در تحلیل تکنیکال پرکاربرد است امواج الیوت است که امروزه مدل جدید و اصلاح ­شده­ ای از آن تحت عنوان الیوت نئوویو شناخته می­شود.

در این مطلب قصد داریم علاوه ­بر معرفی نئوویو و نحوه تحلیل آن در روند سهم، تفاوت­ های آن را با امواج الیوت مورد بررسی قرار دهیم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش جامع بورس
 آموزش جامع بورس

 

امواج نئوویو چیست؟

آقای گلن نیلی در ادامه روش الیوت مدلی گسترش یافته از امواج الیوت را معرفی کرد که به NEoWave شناخته می­شود. او معتقد بود چون خودش امواج الیوت را ابداع نکرده بهتر است این نام را برای این مدل ارائه دهد. به همین علت است که نئوویو روشی مجزا از امواج الیوت برای تحلیل نبوده و فقط تئوری الیوت را کامل­تر کرده است.

آقای نیلی در زمان خود با مطالعه اکثر کتب مربوط به امواج الیوت متوجه شد این روش دارای نواقص زیادی است. به همین جهت بعد از درخواست­ های زیادی مبنی بر تدریس روش امواج الیوت از طرف معامله ­گران بازار بورس، تصمیم گرفت با برطرف کردن نواقص و ایرادات مدل امواج الیوت روشی کال­تر برای تحلیل بازارهای مالی ارائه دهد.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
 آموزش تحلیل تکنیکال

 

خصوصیات نئوویو چیست؟

نئوویو یک فرایند گام ­به­ گام و دقیق برای تجزیه و تحلیل امواج قیمت و ارائه پیش ­بینی براساس این تجزیه و تحلیل است. امواج نئوویو کمک می­کند تا فرایند موج شماری با ترتیبی خاص انجام شود تا منطقی، عینی و قابل فهم باشد. در نئوویو شاهد تکامل چشمگیری در قوانین موج شماری هستیم.

برخی از خصوصیات مهم روش نئوویو به شرح زیر است:

  1. نقطه آغاز شروع موج شماری: یکی از مزیت­ های روش نئوویو مشخص شدن تقطه شروع موج­ شماری روند حرکتی قیمت است که به ­راحتی می­توان آن­ را مشخص کرد.
  2. چگونگی تجمیع الگوها و جمع ­بندی آن­ها
  3. پیش ­بینی بازار براساس الگوها

همچنین امواج نئوویو در ابعاد مختلفی می­تواند به تحلیل معامله­ گران کمک کند. شاید به همین دلیل باشد که در حال حاضر کامل­ترین ابزار برای تحلیل روند قیمتی سهم است.

نئوویو در ابعاد الگو، قیمت، زمان، مومنتوم، حجم و… را مورد بررسی قرار می­دهد. می­توان از روش نئوویو به عنوان یک روش مادر و تکامل­ یافته نام برد که شما را قادر می­سازد در اغلب اوقات یک چارت را به طور کامل تحلیل کرده و از موقعیت قیمت آگاه شوید و پس از آن به پیش ­بینی جهت بازار اقدام کنید که مزیت بزرگی برای کاهش ریسک معاملات و مدیریت سرمایه محسوب می­شود.

الیوت نئوویو

 تفاوت نئوویو و امواج الیوت چیست؟

اینکه بگوییم این دو روش تفاوت زیادی باهم دارند اینطور نیست. همانطور که در ابتدا مطلب هم اشاره کردیم روش امواج نئوویو در واقع در ادامه امواج الیوت بوده و به ­نوعی تکمیل کننده این روش است.

نئوویو به این نکته اشاره می­کند که در روند حرکتی قیمت حتما باید الگو پس از اتمام باید مورد تایید قرار گیرد. در واقع یکی از نکات مهم در آموزش امواج الیوت به سبک نئوویو گرفتن تاییدیه از موج شماری است تا از هر گونه خطا و اشتباه در نام­گذاری الگوها جلوگیری شود.

 

کاربرد امواج نئوویو چیست؟

قطعا ابزارهایی که برای تحلیل روندها در بازار سرمایه به ­ویژه بورس مورد استفاده قرار می­گیرند هرکدام دارای کاربرهای خاص خود هستند و نقاط قوت منحصربه ­فردی دارند.

همانطور که قبل نیز اشاره کردیم، NEoWave نسخه تکامل یافته روش امواج الیوت بوده که توانسته به عنوان پرکاربردترین و مهم­ترین ابزار حال حاضر برای تحلیل حرکت قیمت سهام شناخته شود.

در واقع مدل نئوویو بیان می­کند صرف دانستن الگوی امواج الیوت کافی نیست و شما باید باتوجه به شرایط بازار استراتژی خودرا پیاده­سازی کنید.

نتیجه­ گیری

لزوم استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل وضعیت قیمت سهام کمک می­کند تا در مسیر موفقیت سرمایه­ گذاری و معامله­ گری در بازارهای مالی به ­ویژه بورس قرار بگیرید.

در طول زمان این ابزارها دچار تحولات بسیاری شد و از ساده ­ترین روش ­ها به سمت پیچیده ­تر شدن تکامل پیدا کرد. امواج الیوت به عنوان روشی برای تحلیل روند حرکتی قیمت استفاده می­شود.

شکل تکامل­ یافته الیوت، نئوویو است که به معامله­ گران می­گوید حتما پس از پیان الگوهای قیمتی الیوت برای تعیین استراتژی نهایی باید شرایط بازار را به ­دقت مورد توجه قرار دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا