00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
649,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
799,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

دوره‌های مکتب‌پلاس
15 ساعت
91٪ (283 رای)

امواج الیوت :

 نظریه امواج الیوت یکی از پیشروترین و جدیدترین نظریه‌های موجود در بازارهای مالی است که توسط رالف نلسون الیوت در دهه 1930 مطرح شد.

الیوت پس از بازنشستگی به دلیل بیماری، به منظور پر کردن وقت خود شروع به مطالعه نمودارهای ماهانه، هفتگی، روزانه، ساعتی و 30 دقیقه‌ای شاخص‌های مختلف برای 75 سال کرد و پس از انجام تحقیقات بسیار، نظریه خود را ارائه داد.

این نظریه یک روش تحلیل تکنیکال است که به دنبال کشف الگوهای قیمت بلندمدت مربوط به تغییرات احساسات سرمایه‌گذاران و روانشناسی آنان و استفاده از آن جهت پیش‌بینی جهت حرکت قیمتی در بازارهای مالی از جمله بازار سهام و آتی است.

نظریه امواج الیوت هارمونیک در سال 1935 زمانی مشهور شد که الیوت پیش‌بینی اعجاب انگیز خود را درباره اتمام روند نزولی بازار سهام که مخالف با نظر دیگر فعالین بازار بود، اعلام کرد.

پس از آن این نظریه تبدیل به یکی از مهم‌ترین اصول سرمایه‌گذاری برای هزاران مدیر سهام، بازرگان و سرمایه‌گذار خصوصی شده است به طوری که شرکت Elliott Wave International بزرگترین شرکت تجزیه و تحلیل مالی و پیش‌بینی بازار مستقل در جهان است که تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی بازار را بر اساس اندیکاتور امواج الیوت انجام می‌دهد.

الیوت قوانین حاکم بر نمودارهای قیمتی را پیدا کرده و نحوه شناسایی، پیش‌بینی و استفاده از این الگوهای موجی را توصیف کرد. این نتایج در کتاب "R.N. Elliott's Masterworks" ، که در سال 1994 منتشر شده است، پوشش داده شده است. الیوت همچنین یادآوری می‌کند که این الگوها اطمینانی در مورد حرکت قیمت در آینده را ارائه نمی‌دهند، بلکه به منظور کمک به پیش‌بینی احتمالی حرکات بعدی در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این الگوها می‌توانند همراه با سایر اشکال تحلیل تکنیکال، از جمله شاخص‌های تکنیکالی، برای شناسایی فرصت‌های ویژه مورد استفاده قرار گیرند و به همین دلیل است که معامله‌گران ممکن است برداشت‌های متفاوتی از ساختار امواج الیوت هارمونیک بازار در یک زمان مشخص داشته باشند.همچنین باید توجه داشت که مهم‌ترین مزیت الگوهای امواج الیوتی پیش‌بینی دقیق تراز قیمتی در آینده بازار است که به نوعی نقص سیستم‌های تحلیل کلاسیک به شمار می‌آید.

یکی دیگر از روش‌های تحلیلی که در واقع نشات گرفته از سیستم معاملاتی الیوت است، الگوهای هارمونیک می‌باشد. نظریه اصلی الگوهای هارمونیک بر اساس حرکات قیمت-زمان شکل گرفته است که بر پایه روابط نسبت فیبوناچی و تقارن آن در بازارها می‌باشد که با ارائه الگوهای قیمتی بر اساس نسبت‌های فیبوناتچی سعی بر پیش‌بینی اتمام روند اصلاحی بازار دارد.

در این دوره از آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته که نیازمند تسلط بر تحلیل تکنیکال کلاسیک و آموزش حرفه‌ ای ایچیموکو می‌باشد، ابتدا قوانین و اصول پایه‌ای امواج الیوت به صورت مفصل بسط و شرح داده شده و در هر مرحله با بیان مثال‌های مفصل، به تفهیم و آموزش اصول و قوانین امواج الیوت و الگوهای هارمونیک پرداخته شده است.

در این دوره پس از یادگیری اصول و قوانین امواج الیوت، به بررسی و آموزش تمامی الگوهای هارمونیک ساده و پیشرفته به همراه مثال پرداخته می شود و در انتها نیز به منظور جمع‌بندی و ایجاد سیستم معاملاتی مناسب برای معامله‌گران به بررسی چند مثال و ترکیب سیستم معاملاتی الیوت، ایچیموکو و کلاسیک پرداخته شده تا معامله‌گر به خوبی توانایی تنظیم و به کارگیری سیستم‌های معاملاتی مختلف را پیدا کند.

در نهایت به منظور صرفه‌جویی در وقت معامله‌گران برای پیدا کردن سهام مناسب، به بیان اهمیت و آموزش فیلترنویسی در بورس ایران  و آموزش بورس پرداخته شده است.بطور کلی در آموزش امواج الیوت مکتب‌خونه به بیان فیلترنویسی امواج الیوت، قوانین امواج الیوت، موج شمار الیوت،اندیکاتور امواج الیوت، الگوهای امواج الیوت، نحوه شمارش امواج الیوت با اندیکاتور و... می‌پردازیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بیشتر درباره امواج الیوت دانش کسب کنید و با ذهن بازتری دوره آموزشی را شروع کنید.

سرفصل‌های دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

فصل اول: امواج پیشرو در نظریه الیوت
02:12 ساعت
02:07
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

فصل اول به بررسی مفاهیم الیوت در بازارهای مالی اختصاص دارد. در این بخش مبنای الگوهای الیوت که همان رفتارشناسی بوده، بررسی شده و مفصلا درباره آن بحث خواهد شد و سپس اهداف نظریه پیش رو توضیح داده خواهد شد. پس از بررسی مفاهیم الیوت، به بررسی اجمالی تاریخچه الیوت و علت شکل‌گیری آن پرداخته می شود. سپس مرور اجمالی بر مباحث ترم‌های گذشته که در این ترم کاربرد دارند، انجام خواهد شد.

پس از آن به بررسی اصول و قوانین اولیه امواج الیوت پرداخته می‌شود و توضیحات مفصلی درباره امواج و قوانین حاکم بر آنها داده خواهد شد. همچنین در ادامه به بررسی مفهوم فراکتال‌ها و گستردگی امواج و زیرموج‌ها پرداخته خواهد شد. بررسی دقیق‌تر امواج پیشرو مبحث مورد بررسی بعدی خواهد بود که پس از آن مثال‌هایی از بازارهای ایران و جهان بررسی خواهد شد.

فهرست مطالب
"02:56
اهداف نظریه الیوت
"10:25
تاریخچه نطریه الیوت
"09:03
یادآوری
"04:38
سیکل 5 موجی
"25:09
مثال‌های سیکل 5 موجی
"08:04
فراکتال‌ها
"25:54
قوانین نظریه الیوت
"10:38
مثال‌های الیوت
"14:08
استثناهای امواج پیشرو
"16:19
کوییز 1
100.0%
     
"05:00
فصل دوم: امواج اصلاحی و کاربرد فیبوناتچی در نظریه الیوت
02:28 ساعت
02:18
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش ابتدا درباره امواج اصلاحی و علت شکل‌گیری آنها توضیح داده خواهد شد و سپس به بررسی اشکال معروف امواج اصلاحی که در تحلیل به روش الیوت کاربرد زیادی دارند، پرداخته خواهد شد. همچنین برای درک بهتر این مفاهیم الیوت مثال‌هایی از الیوت در بورس ایران و جهان و هم‌چنین مثال‌هایی از امواج اصلاحی بررسی و تحلیل خواهند شد.

پس از درک مفاهیم امواج پیشرو و اصلاحی نوبت به تشخیص طول این امواج می‌باشد. تشخیص طول امواج بدون دانش در زمینه نسبت‌های فیبوناتچی عملا غیرممکن است. به همین دلیل در ادامه این بخش به بررسی دنباله فیبوناتچی و نسبت‌های فیبوناتچی پرداخته می‌شود. پس از آشنایی با فیبوناتچی و نسبت‌های آن نوبت به روش استفاده از آن در امواج الیوت می‌رسد که در ادامه این فصل مفصلا همراه با مثال‌های عددی مفهوم نسبت‌های اصلاحی و پیشرو مفصلا توضیح داده خواهد شد و در انتهای بخش توضیحاتی جامع درباره انواع فیبوناتچی برای معامله‌گران عزیز شرح داده خواهد شد.

فهرست مطالب
"02:59
مرور مطالب
"05:20
امواج اصلاحی
"33:30
مثالهای امواج اصلاحی
"07:30
نسبت‌های فیبونانچی
"22:47
Retracement and Extention
"48:35
مثال‌های الیوت
"17:39
کوییز شماره 2
100.0%
     
"10:00
فصل سوم: مثال‌ها و ابزارهای مورد استفاده در الیوت
02:32 ساعت
02:27
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

بهترین روش یادگیری مبحث الیوت، بررسی مثال‌های متعدد می‌باشد تا با افزایش تجربه، معامله‌گران توانایی تشخیص امواج را بدست آوردند. فصل سوم آموزشی الیوت اختصاص به بررسی مثال‌های بیشتر در زمینه الیوت دارد. در این بخش مثال‌های متعددی در بازارهای ایران و جهان بررسی می‌شود تا با تحلیل امواج دانش و تجربه معامله‌گران در زمینه موج شماری افزایش پیدا کند. پس از بررسی مثال‌های متعدد، به بررسی یک الگوی پرکاربرد در بازار و همچنین مفهوم PRZ در امواج الیوت پرداخته می‌شود. پس از اتمام آموزش‌های اولیه الیوت، نرم‌افزارها و ابزارهای کاربردی در مبحث الیوت آموزش داده می‌شود.

فهرست مطالب
"03:46
مثال‌های الیوت
"32:49
الگوی AB=CD
"16:25
مثال‌های الگوی AB=CD
"07:57
PRZ
"23:54
الیوت در نرم افزار مفید تریدر
"20:24
نرم افزار Elwave
"16:56
نرم افزار Mwave
"17:31
نرم افزار AdvancedGet
"08:16
کوییز شماره 3
100.0%
     
"05:00
فصل چهارم: الگوهای هارمونیک
01:50 ساعت
01:45
Combined Shape Created with Sketch. 13 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

الگوهای هارمونیک یکی از دقیق‌ترین الگوهای موجود در بازارهای مالی می‌باشند. در این فصل پس از یادگیری امواج الیوت و فیبوناتچی برای تکمیل آموزش، الگوهای کاربردی هارمونیک مفصلا توضیح داده خواهد شد و مثال‌هایی از هر کدام بررسی می‌شود. در این توضیحات انواع امواج هارمونیک توضیح داده خواهد شد و نسبت‌های فیبوناتچی موجود در این امواج به طور کامل توضیح داده خواهد شد. پس از آموزش الگوهای هارمونیک، نحوه استفاده از اندیکاتورهای تشخیص الگوهای هارمونیک توضیح داده خواهد شد.

فهرست مطالب
"03:34
معرفی الگوهای هارمونیک
"09:16
الگوی Bat
"15:35
الگوی Gartley
"11:28
الگوی Crab
"07:58
الگوی Butterfly
"08:58
الگوی Drives 3
"08:17
الگوی 5-0
"07:19
الگوی shark
"04:22
الگوی sypher
"05:37
تایید الگوهای هارمونیک
"12:07
ابزار مورد استفاده در الگوهای هارمونیک
"10:41
کوییز شماره 4
100.0%
     
"05:00
فصل پنجم: فیلتر نویسی
06:22 ساعت
03:17
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
52%
نمایش جلسات فصل  

تمرکز فصل نهایی بر ریتم تحلیل و هم‌چنین فیلترنویسی در بازار ایران می‌باشد. در این بخش در ابتدا به جمع‌بندی و بررسی مثال‌های نهایی الیوت پرداخته می‌شود و در ادامه آموزش‌ها به فیلترنویسی در بازار ایران پرداخته شده و مفاهیم و نحوه فیلترنویسی بررسی و آموزش داده خواهد شد. در انتهای این بخش نیز مباحث تکمیلی درباره الیوت مطرح و بررسی خواهد شد.

فهرست مطالب
"03:25
ریتم تحلیل
"40:56
قالب ها در بورس تهران
"18:45
فیلتر نویسی 1
"54:01
فیلترنویسی 2
"39:28
مباحث پیشرفته 1
"17:05
مباحث پیشرفته 2
"08:58
مباحث پیشرفته 3
"08:46
مباحث پیشرفته 4
"06:29
کوییز شماره 5
23.1%
     
"05:00
پروژه پایانی

 (الزامی)

76.9%
     
"180:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
مهرداد محدث پور مهرداد محدث پور

مهندس مهرداد محدث پور فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشکده فنی دانشگاه تهران، مدیر مالی شرکت باتاب و برنامه‌نویس معاملات الگوریتمی در بازارهای جهانی و بورس تهران است. ایشان دارای مدرک معامله‌گری از دانشگاه IBS و متخصص در زمینه به‌کارگیری هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ (Big Data) در بازارهای مالی می‌باشند.

 

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
80.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک
اطلاعات بیشتر

ویژگی‌های دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (3 نظر)

امید
17:53 - 1399/10/14
فارغ‌التحصیل دوره
با سلام. تشکر از استاد گرامی جهت تدریس خوبشان . با گذراندن این دوره میتوان با مفاهیم سیستم الیوت آشنا شد و دلیل خیلی از چرایی در سیستم کلاسیک و برگشت قیمتها در نقاط مختلف حرکت هر سهم را تا اندازه ی زیادی پی برد.ممنون.
شاهرخ
13:50 - 1399/09/20
دانشجوی دوره
با سلام بیان استاد شیواست و کاملا مشخصه که استاد بر مطالب تسلط دارند.
محمدعلی
11:50 - 1399/08/05
دانشجوی دوره
بسیار عالی تشکر از استاد عزیز

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

امواج الیوت در چه جاهایی کاربرد دارد؟

با افزایش دانش خود در زمینه الگوی امواج الیوت و هرآنچه که باید درباره حرکت قیمت در بازار بدانید و با تحلیل این امواج می‌توانید به‌درستی تشخیص دهید چه زمانی وارد بازارهای مالی شوید و به بهترین سود برسید و چه زمانی معامله خود را ببندید و بتوانید جلوی ضررها و ریسک‌های معاملات خود را بگیرید. امواج الیوت را در بازارهای مختلفی از جمله بورس، فارکس، طلا، سکه، نفت و... مشاهده خواهید کرد. 

بطور کلی امواج الیوت به‌عنوان یکی از جدیدترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی شناخته می‌شود و در این مدت کوتاه توانسته بسیاری از تحلیل‌گران بازار را به‌خود علاقه‌مند کند.

در ادامه قصد داریم تا برخی کاربردهای امواج الیوت را که بیشتر برای معامله‌گران مفید است را بیان کنیم.

پیش‌بینی آینده

یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین کاربردهای امواج الیوت، پیش‌بینی آینده قیمت یک سهم است. همه افراد فعال در بورس به‌شدت علاقه‌مند به دانستن قیمت سهم خود در آینده هستند. لذا تلاش می‌کنند تا با ابزارهایی حدسیات خود را به واقعیت تبدیل کنند. امواج الیوت کمک می‌کند تا معامله‌گران تصویر درستی را از آینده روند قیمت سهم با توجه به حرکت آن در گذشته داشته باشند.

 روانشناسی بازار

یکی از مفاهیمی که امروزه در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، روانشناسی بازار سرمایه و تجزیه و تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بازارهای مالی است.

یکی از کاربردهای امواج الیوت کمک به درک درست و مناسب روانشناسی بازار است. امواج الیوت به‌دلیل روند حرکتی مشخص و قابل پیش‌بینی کمک می‌کنند تا رفتار و روانشناسی معامله‌گران در تصمیمات آن‌ها تا حد بالایی قابل پیش‌بینی باشد.

عدم محدودیت زمانی

امواج الیوت دارای درجات مختلفی بوده که تفاوت آن‌ها بیشتر در مدت زمان تشکیل آن است. زمان تشکیل این درجات می‌تواند از چندین سال تا چند ساعت یا دقیقه باشد. همین امر موجب شده تا یکی از کاربردهای امواج الیوت عدم محدودیت زمانی باشد و در هر دوره زمانی شما بتوانید بعد از تشکیل این امواج تحلیل‌های درستی را داشته باشید.

 ابزار تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مهم برای معامله‌گران در بازار سرمایه است. سرمایه‌گذاران با استفاده از این تحلیل توانایی تشخیص و انتخاب سهم‌های مطلوب و نقطه ورود و خروج مناسب را خواهند داشت.

یکی از کاربردهای امواج الیوت به عنوان ابزاری پیشرفته در تحلیل تکنیکال می‌تواند تحلیل‌های دقیقی را برای معامله‌گران ارائه دهد.

رفتار فراکتال چیست؟

مفهوم فراکتال در قوانین الیوت به این معناست که اگر یک‌شکل اولیه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم اشکال به وجود آمده شبیه به شکل اولیه خواهند بود. در واقع اگر یک اتفاق در مجموعه بزرگ اتفاق بیفتد در قسمت‌های کوچک‌تر نیز همان اتفاق خواهد افتاد. 

اصول تئوری اصل موجی 

طبق قوانین امواج الیوت جهت‌گیری روند سهام و موج‌های ایجاد شده در راستای آن در 5 حالت خلاصه می‌شوند که به امواج حرکتی و یا MOTIVE معروف‌اند. سه موج هم هستند که در جهتی خلاف جهت روند سهم حرکت می‌کنند که به آن‌ها امواج تصحیحی و یا Correction گفته می‌شود.

الگوی امواج الیوت هارمونیک ، چه حرکتی باشند و چه تصحیحی هم در بازه‌های زمانی بلندمدت و هم در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت خود را نشان می‌دهند.

فراکتال بودن بازار نیز از همین قضیه الهام می‌گیرد. در واقع اگر شما یک گل‌کلم را به قسمت‌های کوچک‌تر تبدیل کنید باز هم چیزی شبیه به همان گل‌کلم قبلی خواهید دید. پس الگوهای امواج  الیوت هم در بازه‌های کوچک و بزرگ قابل‌مشاهده و تحلیل خواهند بود.

اگر به الیوت هارمونیک در یک بازه زمانی مثلاً یک‌ماهه دقت کرده باشید خواهید دید که این الگو در بازه‌های روزانه و حتی ساعتی آن روند نیز قابل‌مشاهده خواهند بود.

تمامی این بررسی‌ها به همراه روابط فیبوناچی به تحلیل‌گر کمک خواهند کرد تا پیش‌بینی درستی از آینده بازار داشته باشند و معامله گران بتوانند از فرصت‌های به وجود آمده در راستای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

طبق مدل اندیکاتور امواج الیوت حرکت قیمت در بازار بورس و هر بازار دیگری دائماً در حال انجام حرکت‌های تصحیحی و یا حرکتی هستند و این روند دائماً در حال تغییر است. اگر بازار در حالت نزولی باشد حرکت‌ها غالباً رو به پایین هستند که در جهت‌گیری‌های کوچک‌تر نیز قابل‌مشاهده‌اند. هر روند بازار خود دارای چند موج کوچک‌تر است که از خود رفتاری مانند حرکت موج بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

درجه امواج الیوت هارمونیک چیست و چه کاربردی دارد؟

درجه امواج الیوت بین تمام تحلیلگران معاملات بورس و سرمایه‌داران زبانی مشترک است. آن‌ها با استفاده این مفهوم می‌توانند هر نوع نمودار روند سهام را بررسی کنند و در جهت پیش‌بینی آینده بازار از آن استفاده کنند. امواج الیوت به 9 درجه طبق کوچکی و بزرگی آن‌ها تقسیم می‌شوند. این درجات به ترتیب از کوچک به بزرگ عبارت‌اند از:

 •   Sub-Minuette: کوچک‌تر از خیلی ریز
 • Minuette: خیلی ریز
 • Minute: ریز
 •   Minor: کوچک
 • Intermediate: متوسط
 • Primary: اصلی
 • Cycle: چرخه
 • Supercycle: ابرچرخه
 • Grand Supercycle: ابرچرخه بزرگ

استفاده از کامپیوتر برای تحلیل امواج الیوت :

در قرن 21 رشد برنامه‌های کامپیوتری نموداری به کمک معامله گران آمد تا علاوه بر اطلاعات فنی و احتمالاتی که از وضعیت بازار داشتند با استفاده از این برنامه‌ها بتوانند شکل‌گیری بازار را به‌خوبی و با استفاده از نمودارها به نمایش بگذارند و حتی کوچک‌ترین حرکت‌های بازار نیز قابل‌مشاهده و بررسی و تحلیل باشد.

ویژگی بارز کامپیوترها این است که سرعت بالایی دارند و با استفاده از الگوریتم‌های خاص به‌سرعت می‌توانید یک معامله را پیش‌بینی و به انجام برسانید.

 امواج الیوت حدود یک قرن پیش مطرح شد و سؤالی که به وجود می‌آید این است که آیا وضعیت بازار امروز که پیچیده‌تر و گسترده‌تر از صدسال پیش است را می‌توان با قواعد امواج الیوت که سال‌ها از زمان ارائه آن می‌گذرد بیان کرد یا خیر. با ما همراه باشید تا به طور کامل پاسخ سؤالات خود را دریافت کنید.

جدیدترین قوانین امواج الیوت برای به‌کارگیری در بازار امروز

تنهاترین و بزرگ‌ترین تفاوت بازار در یک قرن پیش با بازار امروز ایجاد تغییر در معنی روند و ضد روند است. چیزی که باید در مورد قواعد و قوانین امواج الیوت بدانید این است که هنوز هم امواج 5 موجی در بازارهای مالی مختلف از جمله فارکس و یا بورس یا هر بازار دیگر قابل‌مشاهده است اما امواج 3 موجی در بازارهای مختلف بیشتر دیده می‌شوند.

در واقع تغییری که در قوانین جدید امواج الیوت مطرح شده است این است که حتماً نباید امواج 5 موجی باشند و روند سهم می‌تواند خود را به‌صورت 3 موجی نیز نشان دهند. البته این موضوع اهمیت چندانی ندارد. فقط این مطلب را مطرح کردیم تا ذهن خود را به‌اجبار درگیر امواج 5 موجی نکنید.

دنباله فیبوناچی و رابطه آن با امواج الیوت

پیش از معرفی رابطه قواعد امواج الیوت با فیبوناچی ابتدا با این دنباله باید آشنا شوید. در این دنباله اعداد اول 0 و 1 هستند و پس از آن هر عدد حاصل جمع دو عدد قبل از خودش است. حاصل این دنباله عدد تقسیم فیبوناچی است که در آن هر عدد تقسیم‌بر عدد قبل خود برابر با عدد ۱/۶۱۸ است که این نسبت همیشه ثابت است.

نسبت‌های فیبوناچی در بسیاری از بازارهای مالی مشاهده می‌شوند. نسبت‌های فیبوناچی را در بسیاری از جاها از جمله بورس، هندسه، طبیعت، موسیقی و... می‌توانید ببینید. حال باید دید نسبت‌های فیبوناچی چه ارتباطی با امواج الیوت دارند.

تحلیلگران از نسبت‌های فیبوناچی برای اندازه‌گیری حرکت موج‌ها در یک ساختار متشکل از امواج الیوت استفاده می‌کنند. حال این اندازه‌گیری به چه درد یک تحلیلگر می‌خورد.

تحلیلگر با اندازه‌گیری نسبت فیبوناچی موجود در امواج الیوت نقطه سود خود را در مورد یک سهم مشخص می‌کند و سپس وارد معامله می‌شود. 

الگوهای امواج الیوت

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد الگوی امواج الیوت در بازارهایی که از روند قیمت تبعیت می‌کنند دارای دو الگوی حرکتی با 5 موج و تصحیحی با 3 موج هستند که در اصلاح به آن الگوی 5-3 گفته می‌شود که در این قسمت به طور کامل با هریک آشنا خواهید شد:

 • امواج حرکتی: این امواج با شماره‌های 5، 3، 1 و B نام‌گذاری می‌شوند.
 •  امواج تصحیحی: این امواج با شماره‌های A، C، 2 و 4 نام‌گذاری می‌شوند.

امواج 1 تا 5 که در جهت روند حرکت می‌کنند امواج حرکتی نامیده می‌شوند و امواج A و B و C از آنجا که در خلاف جهت روند حرکت می‌کنند امواج تصحیحی و یا اصلاحی نامیده می‌شوند. تفاوتی ندارد روند قیمت در حالت صعودی باشد و یا نزولی، در هر صورت حرکت امواج با این قوانین و نامگذاری‌ها صدق خواهند کرد.

معرفی موج‌ها

در ادامه با ما همراه باشید تا با تمامی موج‌های حرکتی و اصلاحی آشنا شوید.

 • موج 1:

موج اول در اصطلاح تحلیلگران و طبق قوانین موج شمار الیوت، موج مافیا نامیده می‌شود. در موج اول قیمت سهم رو به افزایش است اما هنوز نمی‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد و تحلیلگران معتقدند این روند افزایش قیمت به‌خاطر افزایش تقاضای معامله گران است. با این افزایش تقاضا قیمت سهم نیز رو به افزایش خواهد بود.

 • موج 2:

افراد سرمایه‌دار و در واقع مافیا خرید سهم خود را انجام داده‌اند و کارشان به پایان رسیده است. به همین خاطر در بازار شاهد کاهش قیمت سهم البته به مقدار کم و ناچیز خواهید بود.

 • موج 3:

در میان الگوی امواج الیوت، طولانی‌ترین و پرقدرت‌ترین آن‌هاست که در اندیکاتور مک دی در میان قله‌ها، بلندترین آن‌هاست و در این مرحله است که این سهم در میان معامله گران جلب‌توجه کرده است.

این مرحله مختص تحلیلگران بازار و معامله گران حرفه‌ای است. تحلیلگران تکنیکال در این مرحله سیگنال‌های شکستن مقاومت‌ها و یا سیگنال‌های خرید را مشاهده می‌کنند و تحلیلگران بنیادی وارد عمل شده و اخبار مجمع را بررسی می‌کنند و میزان EPS آن را محاسبه می‌کنند. 

 • موج 4:

در این مرحله، قیمت سهام به مقدار ارزشی که در نظر تحلیلگران بنیادی بود می‌رسد. از طرف دیگر تحلیلگران تکنیکال هدف سهم را با استفاده از دنباله فیبوناچی پیدا کرده و به هدف خود می‌رسند. در این مرحله فروش سهام شروع می‌شود و سرعت عرضه بیشتر از سرعت تقاضا خواهد بود و سهام دچار ریزش می‌شود. موج 4 به مرحله فروش سهام و تثبیت سود معروف است.

 • موج 5:

در این موج افراد بیشتری شروع به خرید سهام می‌کنند و در این حالت سهام تحت تأثیر بیشتری قرار می‌گیرد. در این موج برخی از معامله گران برای خرید سهام دلایل غیرمنطقی ارائه می‌دهند و با هرگونه اعتراضی مخالفت می‌کنند.

سهام بیش از اندازه گران می‌شود و کسانی که مخالف آن هستند شروع به فروش آن می‌کنند. الگوی امواج الیوت ABC در موج پنجم شروع می‌شود. سهام در میان افرادی که هیچ اطلاعی از بازارهای مالی ندارند به نظر باارزش می‌شود و آن‌ها شروع به خرید این سهام می‌کنند.

در واقع باارزش شدن سهم در این موج هیچ دلیل منطقی ندارد و تنها عامل آن این است که تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود. در اصطلاح تحلیل گران، این موج به مرحله افراد ناآگاه تحلیلگر می‌شوند معروف است.

 • موج A:

در این موج به دلیل اینکه سهم بی‌دلیل گران بوده است خرید مردم متوقف می‌شود و افراد حرفه‌ای نیز هیچ عکس‌العملی در قبال سهم از خود نشان نمی‌دهند و در نتیجه ارزش سهم شروع به ریزش می‌کند.

 • موج B:

در این موج از آنجا که ارزش سهم ریزش پیدا کرده است و به کف موج 4 رسیده است و چون در مرحله قبل در موج 4 پیشرفت داشته است رسیدن به کف موج 4 یک رشد محسوب می‌شود.

سهم در این مرحله به مقدار کمی رشد خواهد داشت. در این موج برخی از مردم (گروه اول) متوجه تصمیم اشتباه خود می‌شوند و شروع به خرید سهام می‌کنند تا ضررهای به وجود آمده را جبران کنند و در نهایت بدون هیچ سود و ضرری از سهام خارج خواهند شد و برخی (گروه دوم) هم که هنوز در رویا به سر می‌برند برای کسب سود بیشتر بازهم اقدام به خرید سهم می‌کنند.

 • موج C:

در این موج افرادی که در گروه اول قرار داشتند سهام خود را می‌فروشند و بدون سود و ضرر از معامله خارج می‌شوند و گروه دوم نیز که دچار ضرر بیشتری شده‌اند نیز از معامله خارج می‌شوند و از نظر تحلیلگران الگوی امواج الیوت، الان وقت خروج از معامله نیست و تازه زمان باارزش شدن سهم رسیده است. در این موج است که تحلیلگران بازار و مافیا با هوش مالی خود وارد بازار شده و شروع به خرید سهام می‌کنند.

معرفی امواج حرکتی

در اندیکاتور موج شمار الیوت ، موج‌های حرکتی آن دسته از موج‌هایی هستند که در راستای جهت‌گیری یک‌روند حرکت می‌کنند و در واقع همان پنج موجی هستند که در قسمت‌های قبلی بیان شد. این پنج موج در راستای روند حرکت می‌کنند تا یک‌روند بالاتر از خود را تشکیل بدهند. تغییراتی که این پنج موج را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از: ایمپالس و ایمپالس به همراه موج مورب و گسترش.

 • موج ایمپالس

موج ایمپالس به پنج موج کوچک‌تر از خود تقسیم می‌شود. اگر این امواج را با شماره‌های 1 تا 5 نام‌گذاری کرده باشید این قواعد بر روی موج ایمپالس برقرار است:

 • موج 2 تا قبل از ابتدای موج یک نمی‌تواند عقب‌نشینی داشته باشد.
 • موج 3 از دیگر موج‌ها نمی‌تواند کوتاه‌تر باشد.
 •  موج 4 به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند وارد محدوده موج 1 شود. 
 • موج 5 زمانی که تغییر قیمت اتفاق می‌افتد باید به پایان برسد.

موج ایمپالس با گسترش و موج مورب :

 •  در یکی از موج‌ها ایمپالس‌ها دارای یک گسترش و یا توسعه خواهند بود.
 • این گسترش‌ها عموماً ایمپالس‌های اغراق‌آمیز و طولانی خواهند بود. 
 •  موج ایمپالس دارای گسترش معمولاً در موج سوم بورس و یا فارکس مشاهده می‌شود. 

دنباله حرکتی

 از نظر اندیکاتور امواج الیوت ، امواج حرکتی در جهت روند قیمت حرکت می‌کنند. اما لازم نیست حتماً حرکت آن به‌صورت ایمپالس باشد و به همین خاطر از آن به‌عنوان دنباله حرکتی نام می‌بریم. در واقع دنباله حرکتی یک دنباله بی‌انتها از امواج است. دنباله حرکتی شباهت بسیاری به دنباله اعداد فیبوناچی دارد.

چگونه می‌توان امواج الیوت را تشخیص داد؟

برای اینکه بتوانید الگوی امواج الیوت هارمونیک را تشخیص دهید می‌توانید از اندیکاتور مک دی استفاده کنید. برای این کار بلندترین قله موج را پیدا کنید و به آن موج شماره 3 را بدهید. بین موج 3 و موج 5 واگرایی موج را پیدا کرده و آن را موج 5 بنامید. دره بین موج‌های 3 و 5 را با موج شماره 4 نام‌گذاری کنید. پیش از موج 4 گودال مک دی را پیدا کرده و آن را با موج شماره 2 نام‌گذاری کنید. قله پیش از موج شماره 2 را با موج شماره 1 نام‌گذاری کنید. نقطه 0 هم از جایی شروع می‌شود که مک دی تغییر جهت داده است.

چه زمانی باید از امواج الیوت استفاده کنید؟

بهترین زمان برای استفاده از الگوی امواج الیوت هارمونیک زمانی است که:

1.در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و در بازه‌های زمانی چندروزه و یا هفتگی می‌توانید از این امواج برای تحلیل بازار استفاده کنید.

2.در گذشته یک سهام باتوجه به اصول بنیادی فعالیت کرده باشد.

3.سهم نسبت به عوامل اقتصادی تأثیرپذیری کمتری داشته باشد.

4.سهام کوچک نباشد و بهتر است برای سهم‌های بزرگ از الگوهای امواج الیوت استفاده کنید.

5.سهمی را برای استفاده از قواعد امواج الیوت انتخاب کنید که حداقل دارای دو مدل پیش‌بینی باشد. یا هر دو پیش‌بینی نزولی باشند و یا هر دو صعودی باشند.

مهم‌ترین نکات در استفاده از  اندیکاتور امواج الیوت هارمونیک

 •   توجه داشته باشید که امواج 1 و 5  از نظر ارتفاع معمولاً به یک اندازه هستند.
 • بعد از انتخاب نقاط و تشخیص آن‌ها بهتر است در شروع موج 3 خرید کنید و در موج 4 سهام را بفروشید.
 •  فروش در موج C و خرید در موج 5 می‌تواند بسیاری ریسک‌پذیر و هیجانی باشد.
 • پیداکردن نقطه 5 که آخرین نقطه است باید به طور دقیق انجام شود.
 • بهترین پیشنهاد این است که نام هر موج را در پایان آن قرار دهید و اگر هم در وسط موج نام‌گذاری کنید هم تفاوتی نخواهد داشت.
 • اگر در یک بازه زمانی نتوانستید الگوی امواج الیوت را تشخیص دهید بهتر است آن را به بازه‌های کوچک‌تر تبدیل کنید تا وضعیت امواج قابل تشخیص تر باشد.
 •  امواج الیوت به‌ خوبی می‌توانند به شما در پیش‌بینی حرکت قیمت سهم کمک کنند و برعکس سایر روش‌های تحلیل بازار، بر حرکت موج‌ها و قیمت توجه دارند.

در دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک با امواج الیوت و کاربرد آن در پیش‌بینی روند قیمت سهم در بازار آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که هرچقدر دانش خود را در زمینه تحلیل بازار گسترش دهید عملکرد بهتری خواهید داشت و می‌توانید به‌موقع وارد عمل شده و خرید کنید و یا در صورت لزوم سهام خود را بفروشید تا به سود بیشتری برسید. 

برای درک بهتر مفاهیم مربوط به امواج الیوت باید مطالعه بسیاری داشته باشید. اندیکاتور شمارش امواج الیوت هارمونیک  برای شناخت بازار از علم روان‌شناسی بازار استفاده می‌کند و اگر شما فرد باهوشی باشید و حتی هیچ دانشی از قوانین موج شمار امواج الیوت نداشته باشید با استفاده از روان‌شناسی بازار می‌توانید آینده آن را پیش‌بینی کنید.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول: امواج پیشرو در نظریه الیوت
02:12 ساعت
02:07
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

فصل اول به بررسی مفاهیم الیوت در بازارهای مالی اختصاص دارد. در این بخش مبنای الگوهای الیوت که همان رفتارشناسی بوده، بررسی شده و مفصلا درباره آن بحث خواهد شد و سپس اهداف نظریه پیش رو توضیح داده خواهد شد. پس از بررسی مفاهیم الیوت، به بررسی اجمالی تاریخچه الیوت و علت شکل‌گیری آن پرداخته می شود. سپس مرور اجمالی بر مباحث ترم‌های گذشته که در این ترم کاربرد دارند، انجام خواهد شد.

پس از آن به بررسی اصول و قوانین اولیه امواج الیوت پرداخته می‌شود و توضیحات مفصلی درباره امواج و قوانین حاکم بر آنها داده خواهد شد. همچنین در ادامه به بررسی مفهوم فراکتال‌ها و گستردگی امواج و زیرموج‌ها پرداخته خواهد شد. بررسی دقیق‌تر امواج پیشرو مبحث مورد بررسی بعدی خواهد بود که پس از آن مثال‌هایی از بازارهای ایران و جهان بررسی خواهد شد.

فهرست مطالب
"02:56
اهداف نظریه الیوت
"10:25
تاریخچه نطریه الیوت
"09:03
یادآوری
"04:38
سیکل 5 موجی
"25:09
مثال‌های سیکل 5 موجی
"08:04
فراکتال‌ها
"25:54
قوانین نظریه الیوت
"10:38
مثال‌های الیوت
"14:08
استثناهای امواج پیشرو
"16:19
کوییز 1
100.0%
     
"05:00
فصل دوم: امواج اصلاحی و کاربرد فیبوناتچی در نظریه الیوت
02:28 ساعت
02:18
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش ابتدا درباره امواج اصلاحی و علت شکل‌گیری آنها توضیح داده خواهد شد و سپس به بررسی اشکال معروف امواج اصلاحی که در تحلیل به روش الیوت کاربرد زیادی دارند، پرداخته خواهد شد. همچنین برای درک بهتر این مفاهیم الیوت مثال‌هایی از الیوت در بورس ایران و جهان و هم‌چنین مثال‌هایی از امواج اصلاحی بررسی و تحلیل خواهند شد.

پس از درک مفاهیم امواج پیشرو و اصلاحی نوبت به تشخیص طول این امواج می‌باشد. تشخیص طول امواج بدون دانش در زمینه نسبت‌های فیبوناتچی عملا غیرممکن است. به همین دلیل در ادامه این بخش به بررسی دنباله فیبوناتچی و نسبت‌های فیبوناتچی پرداخته می‌شود. پس از آشنایی با فیبوناتچی و نسبت‌های آن نوبت به روش استفاده از آن در امواج الیوت می‌رسد که در ادامه این فصل مفصلا همراه با مثال‌های عددی مفهوم نسبت‌های اصلاحی و پیشرو مفصلا توضیح داده خواهد شد و در انتهای بخش توضیحاتی جامع درباره انواع فیبوناتچی برای معامله‌گران عزیز شرح داده خواهد شد.

فهرست مطالب
"02:59
مرور مطالب
"05:20
امواج اصلاحی
"33:30
مثالهای امواج اصلاحی
"07:30
نسبت‌های فیبونانچی
"22:47
Retracement and Extention
"48:35
مثال‌های الیوت
"17:39
کوییز شماره 2
100.0%
     
"10:00
فصل سوم: مثال‌ها و ابزارهای مورد استفاده در الیوت
02:32 ساعت
02:27
Combined Shape Created with Sketch. 10 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

بهترین روش یادگیری مبحث الیوت، بررسی مثال‌های متعدد می‌باشد تا با افزایش تجربه، معامله‌گران توانایی تشخیص امواج را بدست آوردند. فصل سوم آموزشی الیوت اختصاص به بررسی مثال‌های بیشتر در زمینه الیوت دارد. در این بخش مثال‌های متعددی در بازارهای ایران و جهان بررسی می‌شود تا با تحلیل امواج دانش و تجربه معامله‌گران در زمینه موج شماری افزایش پیدا کند. پس از بررسی مثال‌های متعدد، به بررسی یک الگوی پرکاربرد در بازار و همچنین مفهوم PRZ در امواج الیوت پرداخته می‌شود. پس از اتمام آموزش‌های اولیه الیوت، نرم‌افزارها و ابزارهای کاربردی در مبحث الیوت آموزش داده می‌شود.

فهرست مطالب
"03:46
مثال‌های الیوت
"32:49
الگوی AB=CD
"16:25
مثال‌های الگوی AB=CD
"07:57
PRZ
"23:54
الیوت در نرم افزار مفید تریدر
"20:24
نرم افزار Elwave
"16:56
نرم افزار Mwave
"17:31
نرم افزار AdvancedGet
"08:16
کوییز شماره 3
100.0%
     
"05:00
فصل چهارم: الگوهای هارمونیک
01:50 ساعت
01:45
Combined Shape Created with Sketch. 13 جلسه
بارم:
12%
نمایش جلسات فصل  

الگوهای هارمونیک یکی از دقیق‌ترین الگوهای موجود در بازارهای مالی می‌باشند. در این فصل پس از یادگیری امواج الیوت و فیبوناتچی برای تکمیل آموزش، الگوهای کاربردی هارمونیک مفصلا توضیح داده خواهد شد و مثال‌هایی از هر کدام بررسی می‌شود. در این توضیحات انواع امواج هارمونیک توضیح داده خواهد شد و نسبت‌های فیبوناتچی موجود در این امواج به طور کامل توضیح داده خواهد شد. پس از آموزش الگوهای هارمونیک، نحوه استفاده از اندیکاتورهای تشخیص الگوهای هارمونیک توضیح داده خواهد شد.

فهرست مطالب
"03:34
معرفی الگوهای هارمونیک
"09:16
الگوی Bat
"15:35
الگوی Gartley
"11:28
الگوی Crab
"07:58
الگوی Butterfly
"08:58