آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

poster
پیش‌نمایش دوره

امواج الیوت در بین کارشناسان محبوبیت زیادی دارند. با وجود این‌که روش‌هایی مثل پرایس اکشن وجود دارند؛ با استفاده از امواج الیوت می‌توان به یک دید همه‌جانبه نسبت به یک مسئله رسید. این تحلیل کمک ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
4.1 (8 رای)
 پلاس

پیش‌نیاز‌ها

سرفصل‌های دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

فصل اول: امواج پیشرو در نظریه الیوت

فصل اول به بررسی مفاهیم الیوت در بازارهای مالی اختصاص دارد. در این بخش مبنای الگوهای الیوت که همان رفتارشناسی بوده، بررسی شده و مفصلا درباره آن بحث خواهد شد و سپس اهداف نظریه پیش رو توضیح داده خواهد شد. پس از بررسی مفاهیم الیوت، به بررسی اجمالی تاریخچه الیوت و علت شکل‌گیری آن پرداخته می شود. سپس مرور اجمالی بر مباحث ترم‌های گذشته که در این ترم کاربرد دارند، انجام خواهد شد.

پس از آن به بررسی اصول و قوانین اولیه امواج الیوت پرداخته می‌شود و توضیحات مفصلی درباره امواج و قوانین حاکم بر آنها داده خواهد شد. همچنین در ادامه به بررسی مفهوم فراکتال‌ها و گستردگی امواج و زیرموج‌ها پرداخته خواهد شد. بررسی دقیق‌تر امواج پیشرو مبحث مورد بررسی بعدی خواهد بود که پس از آن مثال‌هایی از بازارهای ایران و جهان بررسی خواهد شد.

  فهرست مطالب
مشاهده
"02:56  
  اهداف نظریه الیوت
مشاهده
"10:25  
  تاریخچه نطریه الیوت
"09:03  
  یادآوری
"04:38  
  سیکل 5 موجی
"25:09  
  مثال‌های سیکل 5 موجی
"08:04  
  فراکتال‌ها
"25:54  
  قوانین نظریه الیوت
"10:38  
  مثال‌های الیوت
"14:08  
  استثناهای امواج پیشرو
"16:19  
  کوییز 1
 100%    
"05:00  
فصل دوم: امواج اصلاحی و کاربرد فیبوناتچی در نظریه الیوت

در این بخش ابتدا درباره امواج اصلاحی و علت شکل‌گیری آنها توضیح داده خواهد شد و سپس به بررسی اشکال معروف امواج اصلاحی که در تحلیل به روش الیوت کاربرد زیادی دارند، پرداخته خواهد شد. همچنین برای درک بهتر این مفاهیم الیوت مثال‌هایی از الیوت در بورس ایران و جهان و هم‌چنین مثال‌هایی از امواج اصلاحی بررسی و تحلیل خواهند شد.

پس از درک مفاهیم امواج پیشرو و اصلاحی نوبت به تشخیص طول این امواج می‌باشد. تشخیص طول امواج بدون دانش در زمینه نسبت‌های فیبوناتچی عملا غیرممکن است. به همین دلیل در ادامه این بخش به بررسی دنباله فیبوناتچی و نسبت‌های فیبوناتچی پرداخته می‌شود. پس از آشنایی با فیبوناتچی و نسبت‌های آن نوبت به روش استفاده از آن در امواج الیوت می‌رسد که در ادامه این فصل مفصلا همراه با مثال‌های عددی مفهوم نسبت‌های اصلاحی و پیشرو مفصلا توضیح داده خواهد شد و در انتهای بخش توضیحاتی جامع درباره انواع فیبوناتچی برای معامله‌گران عزیز شرح داده خواهد شد.

  فهرست مطالب
مشاهده
"02:59  
  مرور مطالب
مشاهده
"05:20  
  امواج اصلاحی
"33:30  
  مثالهای امواج اصلاحی
"07:30  
  نسبت‌های فیبونانچی
"22:47  
  Retracement and Extention
"48:35  
  مثال‌های الیوت
"17:39  
  کوییز شماره 2
 100%    
"10:00  
فصل سوم: مثال‌ها و ابزارهای مورد استفاده در الیوت

بهترین روش یادگیری مبحث الیوت، بررسی مثال‌های متعدد می‌باشد تا با افزایش تجربه، معامله‌گران توانایی تشخیص امواج را بدست آوردند. فصل سوم آموزشی الیوت اختصاص به بررسی مثال‌های بیشتر در زمینه الیوت دارد. در این بخش مثال‌های متعددی در بازارهای ایران و جهان بررسی می‌شود تا با تحلیل امواج دانش و تجربه معامله‌گران در زمینه موج شماری افزایش پیدا کند. پس از بررسی مثال‌های متعدد، به بررسی یک الگوی پرکاربرد در بازار و همچنین مفهوم PRZ در امواج الیوت پرداخته می‌شود. پس از اتمام آموزش‌های اولیه الیوت، نرم‌افزارها و ابزارهای کاربردی در مبحث الیوت آموزش داده می‌شود.

  فهرست مطالب
مشاهده
"03:46  
  مثال‌های الیوت
"32:49  
  الگوی AB=CD
"16:25  
  مثال‌های الگوی AB=CD
"07:57  
  PRZ
"23:54  
  الیوت در نرم افزار مفید تریدر
"20:24  
  نرم افزار Elwave
"16:56  
  نرم افزار Mwave
"17:31  
  نرم افزار AdvancedGet
"08:16  
  کوییز شماره 3
 100%    
"05:00  
فصل چهارم: الگوهای هارمونیک

الگوهای هارمونیک یکی از دقیق‌ترین الگوهای موجود در بازارهای مالی می‌باشند. در این فصل پس از یادگیری امواج الیوت و فیبوناتچی برای تکمیل آموزش، الگوهای کاربردی هارمونیک مفصلا توضیح داده خواهد شد و مثال‌هایی از هر کدام بررسی می‌شود. در این توضیحات انواع امواج هارمونیک توضیح داده خواهد شد و نسبت‌های فیبوناتچی موجود در این امواج به طور کامل توضیح داده خواهد شد. پس از آموزش الگوهای هارمونیک، نحوه استفاده از اندیکاتورهای تشخیص الگوهای هارمونیک توضیح داده خواهد شد.

  فهرست مطالب
مشاهده
"03:34  
  معرفی الگوهای هارمونیک
"09:16  
  الگوی Bat
"15:35  
  الگوی Gartley
"11:28  
  الگوی Crab
"07:58  
  الگوی Butterfly
"08:58  
  الگوی Drives 3
"08:17  
  الگوی 5-0
"07:19  
  الگوی shark
"04:22  
  الگوی sypher
"05:37  
  تایید الگوهای هارمونیک
"12:07  
  ابزار مورد استفاده در الگوهای هارمونیک
"10:41  
  کوییز شماره 4
 100%    
"05:00  
فصل پنجم: فیلتر نویسی

تمرکز فصل نهایی بر ریتم تحلیل و هم‌چنین فیلترنویسی در بازار ایران می‌باشد. در این بخش در ابتدا به جمع‌بندی و بررسی مثال‌های نهایی الیوت پرداخته می‌شود و در ادامه آموزش‌ها به فیلترنویسی در بازار ایران پرداخته شده و مفاهیم و نحوه فیلترنویسی بررسی و آموزش داده خواهد شد. در انتهای این بخش نیز مباحث تکمیلی درباره الیوت مطرح و بررسی خواهد شد.

  فهرست مطالب
مشاهده
"03:25  
  ریتم تحلیل
"40:56  
  قالب ها در بورس تهران
"18:45  
  فیلتر نویسی 1
"54:01  
  فیلترنویسی 2
"39:28  
  مباحث پیشرفته 1
"17:05  
  مباحث پیشرفته 2
"08:58  
  مباحث پیشرفته 3
"08:46  
  مباحث پیشرفته 4
"06:29  
  کوییز شماره 5
 23.1%    
"05:00  
  پروژه پایانی (الزامی)
 76.9%    
"180:00  

گواهینامه

آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

امواج الیوت در بین کارشناسان محبوبیت زیادی دارند. با وجود این‌که روش‌هایی مثل پرایس اکشن وجود دارند؛ با استفاده از امواج الیوت می‌توان به یک دید همه‌جانبه نسبت به یک مسئله رسید. این تحلیل کمک می‌کند تا بین دو هدف، محتمل‌ترین مسیر را تشخیص دهید. دوره آموزش امواخ الیوت با هدف آشنایی کامل دانشجو با این امواج تهیه و تدوین شده است. این دوره در 5 جلسه آموزشی در 12 ساعت به دانشجویان آموزش داده خواهد شد.

معرفی نظریه امواج الیوت

بر اساس نظریه Elliott wave می‌توان روند تغییرات قیمت در بازارهای مالی را شناسایی کرد. این نظریه به ما می‌گوید که اگر بازار دچار ریزش یا رشد شود، ما با یک اتفاق موجی شکل روبه‌رو هستیم و این اتفاق به‌صورت خطی نخواهد بود. برای این‌که بهتر متوجه شوید، دو نقطه X و Y را در نظر بگیرید. قیمت بین این دو نقطه یک حرکت نوسانی و موجی شکل خواهد داشت. شاید بپرسید که دلیل این اتفاق چیست و چرا نباید روند حرکت قیمت در بازار به شکل یک خط مستقیم و ثابت باشد؟ این به این دلیل است که عناصر مختلفی که تحت تأثیر رفتار معامله‌گران و سرمایه گذاری به وجود می‌آیند، بر رفتار بازار سرمایه حاکمیت می‌کنند.

شما با آموزش امواج الیوت و آشنایی با روش‌های صحیح معامله‌گری می‌توانید تغییرات قیمت را پیش‌بینی کنید؛ زیرا حرکت قیمت در بازار بر اساس حرکت امواج الیوت است که حالت صعودی و نزولی دارند. برای پیش‌بینی روند صعودی و نزولی بازار از این نظریه و دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود تا با بهترین روش‌های حرفه‌ای معامله‌گری در بازارهایی مانند بازار بورس ایران آشنا شد و سود کلانی را به دست آورد. 

تاریخچه امواج الیوت

نخستین کسی که این نظریه را پیش‌بینی کرد، شخصی به ‌نام رالف نلسون الیوت بود که به‌عنوان یک حسابدار و تحلیل‌گر بازار سرمایه، سهام‌های مختلف را بررسی می‌کرد. بررسی‌های او نشان دادند که بازار سهام از یک الگوی تکراری پیروی می‌کند، می‌توان از آن به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی حرکت‌های قیمت استفاده کرد. البته این نظریه قطعیتی ندارد؛ اما کمک می‌کند تا روند پیش‌بینی به بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد. همچنین الیوت اعتقاد داشت که هر حرکت و تغییری در بازار سرمایه با یک حرکت اصلاحی روبه‌رو است. از زمان معرفی امواج الیوت توسط رالف نلسون، افراد زیادی به توسعه و اصلاح این نظریه پرداختند که یکی از آن‌ها گلن نیلی بود. او توانست معایب این تئوری را برطرف کرده و نظریه قویتری را به نام نئوویو NEoWave ارائه داد.

ساختار فراکتال و نظریه الیوت

بر اساس ساختار فراکتال می‌توان گفت که هر اتفاقی که در سطوح بزرگ رخ می‌دهد، در سطوح کوچک‌تر هم اتفاق می‌افتد. نمونه آشکار ساختار فراکتال در طبیعت وجود دارد؛ مانند برگ‌های درختان یا گلبرگ‌های یک گل که با تغییر اندازه، ساختار اولیه خود را حفظ کرده‌اند. اما ربط این ساختار با نظریه امواج الیوت این است که این نظریه، رفتاری به‌صورت تکرارشونده در بازار سرمایه دارد. در واقع از ویژگی‌های مهم امواج الیوت می‌توان به ساختار فراکتالی آن اشاره کرد؛ به طوری که هر موج، موج های کوچک‌تر را در برمی‌گیرد. برای بررسی روند این الگوهای تکراری از اصل فیبوناچی استفاده می‌کنند. البته در بازار سرمایه بعد از مدتی روند تغییرات عوض می‌شود. در دوره آموزش مواج الیوت با این ساختار به خوبی آشنا خواهیم شد.

الگوی امواج الیوت به چه صورت است؟

بر اساس بیان الیوت، حرکت بازارهای سهام بر اساس الگوی امواج 5-3 است. این امواج در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • امواج پیشرو که امواج 1، 3، 5 و B را شامل می‌شوند و به آن‌ها امواج همراه با روند گفته می‌شود. 
 • امواج اصلاحی که امواج 2، 4، A و C را شامل می‌شوند و به آن‌ها امواج خلاف روند گفته می‌شود. 

حرکت امواج 1 تا 5 همراه با روند، فاز پیشرو را شامل می‌شوند و امواج ABC خلاف روند، در فاز اصلاحی قرار می‌گیرند. برای درک بهتر این موضوع روند صعودی بازار را در نظر بگیرید؛ در راستای پنج موج، قیمت روندی رو به بالا دارد و در راستای سه موج دیگر، برای اصلاح قیمت، حرکتی روبه پایین دیده می‌شود. الیوت برای هر حرکتی در بازار، یک اصلاح در نظر گرفته بود. یکی از الگوهایی که معمولا در امواج اصلاحی دیده می‌شود، مثلث نام دارد که در دسته الگوهای تحکیمی قرار می‌گیرد. این الگو به پنج موج تقسیم می‌شود و هر موج برگشتی دارای سه زیرموج است. این موضوع در دوره آموزش موج الیوت به خوبی پوشش داده خواهد شد.

امواج الیوت از چه ماهیتی برخوردار هستند؟

امواج الیوت به زبان ساده بیان می‌کنند که روند قیمت در بازارهای مالی یک روند تکرارشونده است و به دلیل این‌که همانند فراکتال‌ها هستند، به معامله گران کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن، قیمت آینده بازار را با نوسان گیری پیش‌بینی کنند.

همان‌طور که در دو قسمت قبلی گفته شد، این نظریه، هیچ قطعیتی در پیش‌بینی قیمت ندارد. البته باید گفت که هیچ‌کدام از ابزارهای تحلیلی نمی‌توانند پیش‌بینی قطعی و صد درصدی داشته باشند و دلیل وجود مفهوم حد ضرر در بازارهای مالی همین مسئله است. الیوت نشان داد که آنچه را در ذهن معامله گران می‌گذرد، می‌توان به صورت امواج مختلف نشان داد و این نظریه هم بر همین اساس ساخته شده است. با کمک این نظریه می‌توان این ذهنیت را پیش‌بینی کرد و سمت و سوی حرکت قیمت را تشخیص داد که با این مفهوم و اساس در دوره آموزش امواج الیوت آشنا خواهیم شد.

چگونه می‌توان امواج الیوت را شناسایی کرد؟

برای این‌که موج های الیوت را شناسایی کنیم، می‌توان از روش‌های زیر کمک گرفت:

 • واگرایی‌ها
 • ریزموج‌ها را شمارش کردن و از نسبت‌های فیبوناچی استفاده کردن
 • بررسی سقف‌ها و کف‌های ایجادشده در امواج پیش‌رو
 • بررسی مباحث مربوط به پرایس اکشن مانند مومنتوم حرکتی و محدوده‌های مقاومتی و حمایتی

معرفی قوانین مربوط به امواج الیوت

امواج الیوت از قوانینی پیروی می‌کنند که اگر آن‌ها را در هنگام موج شماری رعایت نکنیم، محاسبات ما دچار خطا می‌شود. این قوانین به شرح زیر هستند:

 • امکان وارد شدن موج چهارم به موج یک وجود ندارد.
 • موج سوم نمی‌تواند کوچک‌ترین موج باشد.
 • به‌صورت صد در صد، موج چهارم توانایی اصلاح موج سوم را ندارد. 
 • به‌صورت صدر درصد، موج دوم توانایی اصلاح موج یک را ندارد. 

کاربرد امواج الیوت چیست؟

امواج الیوت به شما کمک می‌کنند تا بهترین زمان ورود و خروج خود از هر بازار مالی را تشخیص دهید و این دوره آموزش امواج الیوت نیز با این هدف تدوین شده است. این امواج قادر هستند به شما کمک کنند تا بیشترین سود را داشته باشید و قبل از این‌که دچار ضرر مالی شوید از آن بازار مالی به‌خصوص بیرون بیایید. ازجمله بازارهای مالی که امواج الیوت در آن‌ها کاربرد دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فارکس
 • سهام
 • دلار
 • نفت
 • طلا
 • سکه

نحوه صحیح استفاده از امواج الیوت در بورس

برای این‌که امواج الیوت در بازار بورس، بهترین جواب را به شما بدهد باید موارد زیر را حتماً در نظر داشته باشید:

 • هنگام سرمایه گذاری، شرایط بازار را در نظر بگیرید و بر اساس میزان سهام شناور، حجم معاملات خود را در یک مدت‌زمان مشخص انتخاب کنید.
 • سهامی که حداکثر دارای دو پیش‌بینی است را انتخاب کنید. 
 • عوامل اقتصادی به میزان خیلی کمی روی سهام تأثیر بگذارد.
 • سهامی را انتخاب کنید که دارای حقوقی فعال باشد.
 • به سراغ تایم فریم‌های روزانه یا هفتگی بروید.
 • سهام‌های کوچک را انتخاب نکنید. 

معرفی دوره آموزش امواج الیوت

در این دوره از آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته امواج الیوت که نیازمند تسلط بر تحلیل تکنیکال کلاسیک و آموزش حرفه‌ ای ایچیموکو است، ابتدا قوانین و اصول پایه‌ای امواج الیوت به صورت مفصل بسط و شرح داده شده و در هر مرحله با بیان مثال‌های مفصل، به تفهیم و آموزش اصول و قوانین امواج الیوت و الگوهای هارمونیک پرداخته شده است.

در این دوره آموزش الیوت پس از یادگیری اصول و قوانین امواج الیوت، به بررسی و آموزش تمامی الگوهای هارمونیک ساده و پیشرفته به همراه مثال پرداخته می شود و در انتها نیز به منظور جمع‌بندی و ایجاد سیستم معاملاتی مناسب برای معامله‌گران به بررسی چند مثال و ترکیب سیستم معاملاتی الیوت، ایچیموکو و کلاسیک پرداخته شده تا معامله‌گر به خوبی توانایی تنظیم و به کارگیری سیستم‌های معاملاتی مختلف را پیدا کند.

در نهایت به منظور صرفه‌جویی در وقت معامله‌گران برای پیدا کردن سهام مناسب، به بیان اهمیت و آموزش فیلترنویسی در بورس ایران  و آموزش بورس پرداخته شده است.بطور کلی در آموزش امواج الیوت مکتب‌خونه به بیان فیلترنویسی امواج الیوت، قوانین امواج الیوت، موج شمار الیوت، اندیکاتور امواج الیوت، الگوهای امواج الیوت، نحوه شمارش امواج الیوت با اندیکاتور و بسیاری دیگر از ابعاد این امواج می‌پردازیم. اگر به فکر یادگیری حرفه‌ای امواج الیوت هستید، هم‌اکنون با ثبت‌نام در دوره آموزش تحلیل امواج الیوت نخستین قدم را در این راه بردارید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher مهرداد محدث پور

مهندس مهرداد محدث پور فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشکده فنی دانشگاه تهران، مدیر مالی شرکت باتاب و برنامه‌نویس معاملات الگوریتمی در بازارهای جهانی و بورس تهران است. ایشان دارای مدرک معامله‌گری از دانشگاه IBS و متخصص در زمینه به‌کارگیری هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ (Big Data) در بازارهای مالی می‌باشند و در حال حاضر راهبر محصول در صرافی رمزارز اینوکس هستند.

 

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
حمیدرضا غلامی 1403-01-15
این دوره خیلی خوب و فوق العاده بود و بسیار خوب توضیح میدادن فقط باید تمامی نکات به صورت ریز نوشته شود و بسیار تمرین کنید تا بازخور مثبت بگیرید به نظرم حتی بسیاری از فوت های کوزه گری ارائه داده شده و از استاد بسیار ممنونم
امید محمداکبری 1399-10-14
با سلام. تشکر از استاد گرامی جهت تدریس خوبشان . با گذراندن این دوره میتوان با مفاهیم سیستم الیوت آشنا شد و دلیل خیلی از چرایی در سیستم کلاسیک و برگشت قیمتها در نقاط مختلف حرکت هر سهم را تا اندازه ی زیادی پی برد.ممنون.
شاهرخ شجاعی 1399-09-20
با سلام بیان استاد شیواست و کاملا مشخصه که استاد بر مطالب تسلط دارند.
محمدعلی جعفری ندوشن 1399-08-05
بسیار عالی تشکر از استاد عزیز
عباس ایروانی تبریزی پور 1403-02-14
به اندازه کلاسیک مفید نبود ولی دانستن آن مهم است.
سید حسن صفاری 1403-01-02
بیان استاد در دو دوره ترم 1 و 2 خیلی بهتر از این دوره بود. دوره ترم 1 و 2 بسیار مفید و عالی بود. اما این دوره خیر استاد مسلط است اما قدرت انتقال ایشان متوسط به پایین است.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

امواج الیوت در چه جاهایی کاربرد دارد؟

با افزایش دانش خود در زمینه الگوی امواج الیوت و هرآنچه که باید درباره حرکت قیمت در بازار بدانید و با تحلیل این امواج می‌توانید به‌درستی تشخیص دهید چه زمانی وارد بازارهای مالی شوید و به بهترین سود برسید و چه زمانی معامله خود را ببندید و بتوانید جلوی ضررها و ریسک‌های معاملات خود را بگیرید. امواج الیوت را در بازارهای مختلفی از جمله بورس، فارکس، طلا، سکه، نفت و غیره مشاهده خواهید کرد. 

در کل امواج الیوت به‌عنوان یکی از جدیدترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی شناخته می‌شود و در این مدت کوتاه توانسته بسیاری از تحلیل‌گران بازار را به‌خود علاقه‌مند کند. در ادامه و به عنوان تکمیک کننده دوره آـوزس امواج الیوت، قصد داریم تا برخی کاربردهای امواج الیوت را که بیشتر برای معامله‌گران مفید است را بیان کنیم.

پیش‌بینی آینده

یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین کاربردهای امواج الیوت، پیش‌بینی آینده قیمت یک سهم است. همه افراد فعال در بورس به‌شدت علاقه‌مند به دانستن قیمت سهم خود در آینده هستند. لذا تلاش می‌کنند تا با ابزارهایی حدس‌های خود را به واقعیت تبدیل کنند. امواج الیوت کمک می‌کند تا معامله‌گران تصویر درستی را از آینده روند قیمت سهم با توجه به حرکت آن در گذشته داشته باشند.

 روانشناسی بازار

یکی از مفاهیمی که امروزه در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، روانشناسی بازار سرمایه و تجزیه و تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بازارهای مالی است. یکی از کاربردهای امواج الیوت کمک به درک درست و مناسب روانشناسی بازار است. امواج الیوت به‌دلیل روند حرکتی مشخص و قابل پیش‌بینی کمک می‌کنند تا رفتار و روانشناسی معامله‌گران در تصمیمات آن‌ها تا حد بالایی قابل پیش‌بینی باشد.

عدم محدودیت زمانی

امواج الیوت دارای درجات مختلفی بوده که تفاوت آن‌ها بیشتر در مدت زمان تشکیل آن است. زمان تشکیل این درجات می‌تواند از چندین سال تا چند ساعت یا دقیقه متفاوت باشد. همین امر موجب شده تا یکی از کاربردهای امواج الیوت عدم محدودیت زمانی باشد و در هر دوره زمانی شما بتوانید بعد از تشکیل این امواج تحلیل‌های درستی را داشته باشید. این مفاهیم به خوبی در دوره آموزش امواج الیوت پوشش داده شده است.

 ابزار تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مهم برای معامله‌گران در بازار سرمایه است. سرمایه‌گذاران با استفاده از این تحلیل توانایی تشخیص و انتخاب سهم‌های مطلوب و نقطه ورود و خروج مناسب را خواهند داشت. یکی از کاربردهای امواج الیوت به عنوان ابزاری پیشرفته در تحلیل تکنیکال می‌تواند تحلیل‌های دقیقی را برای معامله‌گران ارائه دهد.

رفتار فراکتال چیست؟

مفهوم فراکتال در قوانین الیوت به این معنا است که اگر یک‌شکل اولیه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم، اشکال به وجود آمده شبیه به شکل اولیه خواهند بود. در واقع اگر یک اتفاق در مجموعه بزرگ اتفاق بیفتد در قسمت‌های کوچک‌تر نیز همان اتفاق خواهد افتاد. 

اصول تئوری اصل موجی 

طبق قوانین امواج الیوت جهت‌گیری روند سهام و موج‌های ایجاد شده در راستای آن در 5 حالت خلاصه می‌شوند که به امواج حرکتی و یا MOTIVE معروف‌اند. سه موج هم هستند که در جهتی خلاف جهت روند سهم حرکت می‌کنند که به آن‌ها امواج تصحیحی و یا Correction گفته می‌شود.

الگوی امواج الیوت هارمونیک، چه حرکتی باشند و چه تصحیحی هم در بازه‌های زمانی بلندمدت و هم در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت خود را نشان می‌دهند. فراکتال بودن بازار نیز از همین قضیه الهام می‌گیرد. در واقع اگر شما یک گل‌کلم را به قسمت‌های کوچک‌تر تبدیل کنید باز هم چیزی شبیه به همان گل‌کلم قبلی خواهید دید. پس الگوهای امواج  الیوت هم در بازه‌های کوچک و بزرگ قابل‌مشاهده و تحلیل خواهند بود.

اگر به الیوت هارمونیک در یک بازه زمانی مثلاً یک‌ماهه دقت کرده باشید خواهید دید که این الگو در بازه‌های روزانه و حتی ساعتی آن روند نیز قابل‌مشاهده خواهند بود. تمامی این بررسی‌ها به همراه روابط فیبوناچی به تحلیل‌گر کمک خواهند کرد تا پیش‌بینی درستی از آینده بازار داشته باشند و معامله گران بتوانند از فرصت‌های به وجود آمده در راستای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

طبق مدل اندیکاتور امواج الیوت حرکت قیمت در بازار بورس و هر بازار دیگری دائماً در حال انجام حرکت‌های تصحیحی و یا حرکتی هستند و این روند دائماً در حال تغییر است. اگر بازار در حالت نزولی باشد حرکت‌ها غالباً رو به پایین هستند که در جهت‌گیری‌های کوچک‌تر نیز قابل‌مشاهده‌اند. هر روند بازار خود دارای چند موج کوچک‌تر است که از خود رفتاری مانند حرکت موج بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

درجه امواج الیوت هارمونیک چیست و چه کاربردی دارد؟

درجه امواج الیوت بین تمام تحلیلگران معاملات بورس و سرمایه‌داران زبانی مشترک است. آن‌ها با استفاده این مفهوم می‌توانند هر نوع نمودار روند سهام را بررسی کنند و در جهت پیش‌بینی آینده بازار از آن استفاده کنند. امواج الیوت به 9 درجه طبق کوچکی و بزرگی آن‌ها تقسیم می‌شوند. این درجات به ترتیب از کوچک به بزرگ عبارت‌اند از:

 •   Sub-Minuette: کوچک‌تر از خیلی ریز
 • Minuette: خیلی ریز
 • Minute: ریز
 •   Minor: کوچک
 • Intermediate: متوسط
 • Primary: اصلی
 • Cycle: چرخه
 • Supercycle: ابرچرخه
 • Grand Supercycle: ابرچرخه بزرگ

در دوره آموزش امواچ الیوت این مفاهیم به خوبی آموزش داده خواهند شد.

استفاده از کامپیوتر برای تحلیل امواج الیوت

در قرن 21 رشد برنامه‌های کامپیوتری نموداری به کمک معامله گران آمد تا علاوه بر اطلاعات فنی و احتمالاتی که از وضعیت بازار داشتند با استفاده از این برنامه‌ها بتوانند شکل‌گیری بازار را به‌خوبی و با استفاده از نمودارها به نمایش بگذارند و حتی کوچک‌ترین حرکت‌های بازار نیز قابل‌مشاهده و بررسی و تحلیل باشد. ویژگی بارز کامپیوترها این است که سرعت بالایی دارند و با استفاده از الگوریتم‌های خاص به‌سرعت می‌توانید یک معامله را پیش‌بینی و به انجام برسانید. امواج الیوت حدود یک قرن پیش مطرح شد و سؤالی که مطرح می‌شود این است آیا وضعیت بازار امروز که پیچیده‌تر و گسترده‌تر از صدسال پیش است را می‌توان با قواعد امواج الیوت که سال‌ها از زمان ارائه آن می‌گذرد بیان کرد یا خیر.

جدیدترین قوانین امواج الیوت برای به‌کارگیری در بازار امروز

تنهاترین و بزرگ‌ترین تفاوت بازار در یک قرن پیش با بازار امروز ایجاد تغییر در معنی روند و ضد روند است. چیزی که باید در مورد قواعد و قوانین امواج الیوت بدانید این خواهد بود که هنوز هم امواج 5 موجی در بازارهای مالی مختلف از جمله فارکس و یا بورس یا هر بازار دیگر قابل‌مشاهده است اما امواج 3 موجی در بازارهای مختلف بیشتر دیده می‌شوند.

در واقع تغییری که در قوانین جدید امواج الیوت مطرح بوده این است که حتماً نباید امواج 5 موجی باشند و روند سهم می‌تواند خود را به‌صورت 3 موجی نیز نشان دهند. البته این موضوع اهمیت چندانی ندارد. فقط این مطلب را مطرح کردیم تا ذهن خود را به‌اجبار درگیر امواج 5 موجی نکنید و این مفهوم در دوره آموزش امواج الیوت به وضوح بیان شده است.

دنباله فیبوناچی و رابطه آن با امواج الیوت

پیش از معرفی رابطه قواعد امواج الیوت با فیبوناچی ابتدا با این دنباله باید آشنا شوید. در این دنباله اعداد اول 0 و 1 هستند و پس از آن هر عدد حاصل جمع دو عدد قبل از خودش است. حاصل این دنباله عدد تقسیم فیبوناچی خواهد بود که در آن هر عدد تقسیم‌بر عدد قبل خود برابر با عدد ۱/۶۱۸ است که این نسبت همیشه ثابت می‌ماند. نسبت‌های فیبوناچی در بسیاری از بازارهای مالی مشاهده می‌شوند. نسبت‌های فیبوناچی را در بسیاری از جاها از جمله بورس، هندسه، طبیعت، موسیقی و غیره می‌توانید ببینید. حال باید دید نسبت‌های فیبوناچی چه ارتباطی با امواج الیوت دارند.

تحلیلگران از نسبت‌های فیبوناچی برای اندازه‌گیری حرکت موج‌ها در یک ساختار متشکل از امواج الیوت استفاده می‌کنند. حال این اندازه‌گیری به چه درد تحلیلگران می‌خورد. تحلیلگر با اندازه‌گیری نسبت فیبوناچی موجود در امواج الیوت نقطه سود خود را در مورد یک سهم مشخص می‌کند و سپس وارد معامله می‌شود. 

الگوهای امواج الیوت

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد الگوی امواج الیوت در بازارهایی که از روند قیمت تبعیت می‌کنند دارای دو الگوی حرکتی با 5 موج و تصحیحی با 3 موج هستند که در اصلاح به آن الگوی 5-3 گفته می‌شود که در این قسمت به طور کامل با هریک آشنا خواهید شد:

 • امواج حرکتی: این امواج با شماره‌های 5، 3، 1 و B نام‌گذاری می‌شوند.
 •  امواج تصحیحی: این امواج با شماره‌های A، C، 2 و 4 نام‌گذاری می‌شوند.

امواج 1 تا 5 که در جهت روند حرکت می‌کنند امواج حرکتی نامیده می‌شوند و امواج A و B و C از آنجا که در خلاف جهت روند حرکت می‌کنند امواج تصحیحی و یا اصلاحی نامیده می‌شوند. تفاوتی ندارد روند قیمت در حالت صعودی باشد و یا نزولی، در هر صورت حرکت امواج با این قوانین و نامگذاری‌ها صدق خواهند کرد.

موج‌های الیوت

در ادامه با ما همراه باشید تا با تمامی موج‌های حرکتی و اصلاحی آشنا شوید. همه این امواج در دوره آموزش امواج الیوت مورد بحث واقع خواهند شد.

موج 1 الیوت

موج اول در اصطلاح تحلیلگران و طبق قوانین موج شمار الیوت، موج مافیا نامیده می‌شود. در موج اول قیمت سهم رو به افزایش است اما هنوز نمی‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد و تحلیلگران معتقدند این روند افزایش قیمت به‌خاطر افزایش تقاضای معامله گران است. با این افزایش تقاضا قیمت سهم نیز رو به افزایش خواهد بود.

موج 2 الیوت

افراد سرمایه‌دار و در واقع مافیا خرید سهم خود را انجام داده‌اند و کارشان به پایان رسیده است. به همین خاطر در بازار شاهد کاهش قیمت سهم البته به مقدار کم و ناچیز خواهید بود.

موج 3 الیوت

در میان الگوی امواج الیوت، طولانی‌ترین و پرقدرت‌ترین آن‌ها است که در اندیکاتور مک دی در میان قله‌ها، بلندترین آن‌ها خواهد بود و در این مرحله، این سهم در میان معامله گران قابل توجه خواهد بود. این مرحله مختص تحلیلگران بازار و معامله گران حرفه‌ای است. تحلیلگران تکنیکال در این مرحله سیگنال‌های شکستن مقاومت‌ها و یا سیگنال‌های خرید را مشاهده می‌کنند و تحلیلگران بنیادی وارد عمل شده و اخبار مجمع را بررسی می‌کنند و میزان EPS آن را محاسبه می‌کنند. 

موج 4 الیوت

در این مرحله، قیمت سهام به مقدار ارزشی که در نظر تحلیلگران بنیادی بود می‌رسد. از طرف دیگر تحلیلگران تکنیکال هدف سهم را با استفاده از دنباله فیبوناچی پیدا کرده و به هدف خود می‌رسند. در این مرحله فروش سهام شروع می‌شود و سرعت عرضه بیشتر از سرعت تقاضا خواهد بود و سهام دچار ریزش می‌شود. موج 4 به مرحله فروش سهام و تثبیت سود معروف است.

موج 5 الیوت

در این موج افراد بیشتری شروع به خرید سهام می‌کنند و در این حالت سهام تحت تأثیر بیشتری قرار می‌گیرد. در این موج برخی از معامله گران برای خرید سهام دلایل غیرمنطقی ارائه می‌دهند و با هرگونه اعتراضی مخالفت می‌کنند. سهام بیش از اندازه گران می‌شود و کسانی که مخالف آن هستند شروع به فروش آن می‌کنند. الگوی امواج الیوت ABC در موج پنجم شروع می‌شود. سهام در میان افرادی که هیچ اطلاعی از بازارهای مالی ندارند به نظر باارزش می‌شود و آن‌ها شروع به خرید این سهام می‌کنند.

در واقع باارزش شدن سهم در این موج هیچ دلیل منطقی ندارد و تنها عامل آن این است که تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود. در اصطلاح تحلیل گران، این موج به مرحله افراد ناآگاه تحلیلگر می‌شوند معروف است.

موج A الیوت

در این موج به دلیل اینکه سهم بی‌دلیل گران بوده است خرید مردم متوقف می‌شود و افراد حرفه‌ای نیز هیچ عکس‌العملی در قبال سهم از خود نشان نمی‌دهند و در نتیجه ارزش سهم شروع به ریزش می‌کند.

موج B الیوت

در این موج از آنجا که ارزش سهم ریزش پیدا کرده و به کف موج 4 رسیده است و چون در مرحله قبل در موج 4 پیشرفت وجود داشته، رسیدن به کف موج 4 یک رشد محسوب می‌شود.

سهم در این مرحله به مقدار کمی رشد خواهد داشت. در این موج برخی از مردم (گروه اول) متوجه تصمیم اشتباه خود می‌شوند و شروع به خرید سهام می‌کنند تا ضررهای به وجود آمده را جبران کنند و در نهایت بدون هیچ سود و ضرری از سهام خارج خواهند شد و برخی (گروه دوم) هم که هنوز در رویا به سر می‌برند برای کسب سود بیشتر بازهم اقدام به خرید سهم می‌کنند.

موج C الیوت

در این موج افرادی که در گروه اول قرار داشتند سهام خود را می‌فروشند و بدون سود و ضرر از معامله خارج می‌شوند و گروه دوم نیز که دچار ضرر بیشتری شده‌اند نیز از معامله خارج خواهند شد و از نظر تحلیلگران الگوی امواج الیوت، الان وقت خروج از معامله نیست و تازه زمان باارزش شدن سهم رسیده است. در این موج تحلیلگران بازار و مافیا با هوش مالی، وارد بازار شده و شروع به خرید سهام می‌کنند.

معرفی امواج حرکتی

در اندیکاتور موج شمار الیوت، موج‌های حرکتی آن دسته از موج‌هایی هستند که در راستای جهت‌گیری یک‌روند حرکت می‌کنند و در واقع همان پنج موجی هستند که در قسمت‌های قبلی بیان شد. این پنج موج در راستای روند حرکت می‌کنند تا یک‌روند بالاتر از خود را تشکیل بدهند. تغییراتی که این پنج موج را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از: ایمپالس و ایمپالس به همراه موج مورب و گسترش که در دوره آموزش امواج الیوت مورد بحث واقع خواهدن شد.

موج ایمپالس

موج ایمپالس به پنج موج کوچک‌تر از خود تقسیم می‌شود. اگر این امواج را با شماره‌های 1 تا 5 نام‌گذاری کرده باشید این قواعد بر روی موج ایمپالس برقرار است:

 • موج 2 تا قبل از ابتدای موج یک نمی‌تواند عقب‌نشینی داشته باشد.
 • موج 3 از دیگر موج‌ها نمی‌تواند کوتاه‌تر باشد.
 •  موج 4 به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند وارد محدوده موج 1 شود. 
 • موج 5 زمانی که تغییر قیمت اتفاق می‌افتد باید به پایان برسد.

موج ایمپالس با گسترش و موج مورب :

 •  در یکی از موج‌ها ایمپالس‌ها دارای یک گسترش و یا توسعه خواهند بود.
 • این گسترش‌ها عموماً ایمپالس‌های اغراق‌آمیز و طولانی خواهند بود. 
 •  موج ایمپالس دارای گسترش معمولاً در موج سوم بورس و یا فارکس مشاهده می‌شود. 

دنباله حرکتی

 از نظر اندیکاتور امواج الیوت، امواج حرکتی در جهت روند قیمت حرکت می‌کنند. اما لازم نیست حتماً حرکت آن به‌صورت ایمپالس باشد و به همین خاطر از آن به‌عنوان دنباله حرکتی نام می‌بریم. در واقع دنباله حرکتی یک دنباله بی‌انتها از امواج است. دنباله حرکتی شباهت بسیاری به دنباله اعداد فیبوناچی دارد.

چگونه می‌توان امواج الیوت را تشخیص داد؟

برای اینکه بتوانید الگوی امواج الیوت هارمونیک را تشخیص دهید می‌توانید از اندیکاتور مک دی استفاده کنید. برای این کار بلندترین قله موج را پیدا کنید و به آن موج شماره 3 را بدهید. بین موج 3 و موج 5 واگرایی موج را پیدا کرده و آن را موج 5 بنامید. دره بین موج‌های 3 و 5 را با موج شماره 4 نام‌گذاری کنید. پیش از موج 4 گودال مک دی را پیدا کرده و آن را با موج شماره 2 نام‌گذاری کنید. قله پیش از موج شماره 2 را با موج شماره 1 نام‌گذاری کنید. نقطه 0 هم از جایی شروع می‌شود که مک دی تغییر جهت داده است.

چه زمانی باید از امواج الیوت استفاده کنید؟

بهترین زمان برای استفاده از الگوی امواج الیوت هارمونیک زمانی است که:

1. در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و در بازه‌های زمانی چندروزه و یا هفتگی می‌توانید از این امواج برای تحلیل بازار استفاده کنید.

2. در گذشته یک سهام باتوجه به اصول بنیادی فعالیت کرده باشد.

3. سهم نسبت به عوامل اقتصادی تأثیرپذیری کمتری داشته باشد.

4. سهام کوچک نباشد و بهتر است برای سهم‌های بزرگ از الگوهای امواج الیوت استفاده کنید.

5. سهمی را برای استفاده از قواعد امواج الیوت انتخاب کنید که حداقل دارای دو مدل پیش‌بینی باشد. یا هر دو پیش‌بینی نزولی باشند و یا هر دو صعودی باشند.

مهم‌ترین نکات در استفاده از  اندیکاتور امواج الیوت هارمونیک

 •  توجه داشته باشید که امواج 1 و 5  از نظر ارتفاع معمولاً به یک اندازه هستند.
 • بعد از انتخاب نقاط و تشخیص آن‌ها بهتر است در شروع موج 3 خرید کنید و در موج 4 سهام را بفروشید.
 •  فروش در موج C و خرید در موج 5 می‌تواند بسیاری ریسک‌پذیر و هیجانی باشد.
 • پیداکردن نقطه 5 که آخرین نقطه است باید به طور دقیق انجام شود.
 • بهترین پیشنهاد این است که نام هر موج را در پایان آن قرار دهید و اگر هم در وسط موج نام‌گذاری کنید هم تفاوتی نخواهد داشت.
 • اگر در یک بازه زمانی نتوانستید الگوی امواج الیوت را تشخیص دهید بهتر است آن را به بازه‌های کوچک‌تر تبدیل کنید تا وضعیت امواج قابل تشخیص تر باشد.
 •  امواج الیوت به‌ خوبی می‌توانند به شما در پیش‌بینی حرکت قیمت سهم کمک کنند و برعکس سایر روش‌های تحلیل بازار، بر حرکت موج‌ها و قیمت توجه دارند.

در دوره آموزش امواج الیوت و الگوهای هارمونیک با امواج الیوت و کاربرد آن در پیش‌بینی روند قیمت سهم در بازار آشنا خواهید شد. توجه داشته باشید که هرچقدر دانش خود را در زمینه تحلیل بازار گسترش دهید عملکرد بهتری خواهید داشت و می‌توانید به‌موقع وارد عمل شده و خرید کنید و یا در صورت لزوم سهام خود را بفروشید تا به سود بیشتری برسید. 

برای درک بهتر مفاهیم مربوط به امواج الیوت باید مطالعه بسیاری داشته باشید. اندیکاتور شمارش امواج الیوت هارمونیک برای شناخت بازار از علم روان‌شناسی بازار استفاده می‌کند و اگر شما فرد باهوشی باشید و حتی هیچ دانشی از قوانین موج شمار امواج الیوت نداشته باشید با استفاده از روان‌شناسی بازار می‌توانید آینده آن را پیش‌بینی کنید.

سخن آخر

نظریه امواج الیوت به کسانی که با تحلیل تکنیکال آشنا نیستند، از رخدادهای احتمالی بازارهای مالی خبر می‌دهد. این نظریه از فیبوناچی استفاده می‌کند تا تمام الگوها را به درست‌ترین شکل ممکن بررسی کند. اگر قصد شرکت در هر یک از بازارهای مالی را دارید، لازم است که قبل از ورود به آن بازار با نظریه امواج الیوت آشنایی داشته باشید. شما حتی می‌توانید از آموزش امواج الیوت مکتب خونه استفاده کنید تا در معاملات خود بهترین سوددهی را داشته باشید.