مقالات دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

بازاریابی ایمیلی چیست

در این مقاله با عنوان هرآنچه که باید درباره بازاریابی ایمیلی بدانید! قصد داریم اطلاعات خود را درباره این نوع بازاریابی دیجیتال بالا ببریم و از نقشی که در کسب و کارهای آنلاین ایفا می‌کند، مطلع شویم. در ادامه با مفهوم بازاریابی ایمیلی چیست آشنا می‌شوید.

با استفاده از ایمیل‌ مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی با هدف فروش محصولات، افزایش اعتماد و وفاداری مشتریان یا اشتراک‌گذاری اطلاعاتی مهم، پیام‌های تبلیغاتی ارسال می‌شود.

email marketing نوعی بازاریابی مستقیم است که در گذشته با ارسال پیام به تعداد زیادی از افراد انجام می‌شد؛ اما حالا با توجه به سه اصل رضایتمندی، دسته‌بندی و شخصی‌سازی این عمل انجام می‌شود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

چه زمانی از ایمیل‌ مارکتینگ استفاده کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از email marketing وجود دارد که برخی از آن‌ها در زیر ذکر شده‌است:

 • برقراری ارتباط موثر: از طریق ملاقات‌های شخصی با افراد ارتباط برقرار کنید.
 • آگاه‌سازی افراد از برند تجاری: محصولات و خدماتتان را درست هنگامی که پیش‌بینی‌هایتان در شرف اتفاق افتادن هستند، بر سر زبان‌ها بیندازید.
 • ارتقای محتوا: از ایمیل به‌عنوان وسیله‌ای ارتباطی برای ارسال محتوای مرتبط و مناسب و اشتراک‌گذاری مطالب با ارزش استفاده کنید.
 • ترغیب مشتری: کاربران را قانع کنید تا در ازای دریافت مطالب ارزشمندT اطلاعاتشان را در اختیار شما قرار دهند.
 • بازاریابی محصولات: محصولات و خدماتتان را ارتقا دهید.
 • ارائه شیوه‌هایی برای فروش بیشتر: به مشتریانتان محتوایی را ارائه دهید تا در مسیر موفقیت یاری‌شان دهد.

بازاریابی ایمیلی چیست

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست

 • در سراسر دنیا نزدیک به ۴ میلیارد نفر از ایمیل استفاده می‌کنند، اگر به دنبال راهی هستید که به مشتریانتان دسترسی بهتری داشته‌باشید، ایمیل بهترین راه است.
 • خرید دو سوم از مشتریان در نتیجه ایمیل‌مارکتینگ بوده‌است.
 • ایمیل‌ها ۴۰برابر فیسبوک و توییتر مشتری را جلب می‌کند.
 • شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که از ایمیل‌مارکتینگ استفاده می‌شود این‌است که تمام اختیار دست خود شخص است. این‌که چگونه و چه‌موقع چه کاری را انجام دهد با تصمیم خودش انجام می‌شود.

چگونه برای بازاریابی ایمیلی هدف‌گذاری کنیم

قبل از هرچیزی باید دقیقا بدانید که چرا این‌ کار را انجام می‌دهید؛ سپس، اهداف شما باید شامل نکات زیر بشود:

 • واضح باشد. به راحتی مشخص شود که مخاطبان شما چه کسانی هستند و چگونه از هر کمپینی منفعتی کسب می‌کنید.
 • دست‌یافتنی باشد. حواستان به بودجه، منابع، زمان و مهارت‌ها نیز باشد.
 • زمان‌بندی کنید. برای رسیدن به هر هدف زمان تعیین کنید.
 • قابل اندازه‌گیری باشد. جوری هدف‌گذاری کنید که با استفاده از شاخص‌های کلیدی عملکرد بتوان موفقیت‌های گروه را ردیابی کرد.

برای بازاریابی ایمیلی‌ خود استراتژی تعیین کنید:

اگر هرروزه ۱۲۱ ایمیل وارد صندوق ورودی کاربران شود. اگر استراتژی تعیین نکنید ایمیلتان بین بقیه یا نادیده گرفته می‌شود یا اسپم می‌شود؛بنابراین، باید یادبگیرید که چگونه استراتژی موثری تعیین کنید که مردم واقعا بخواهند ایمیل‌های شما را بخوانند.

 

ویدیو پیشنهادی : بازاریابی
 بازاریابی

به پنج موردی که در ادامه آمده است توجه کنید:

مخاطبانتان را مشخص کنید.

ایمیل موثر ایمیلی است که مرتبط باشد. پس با شخصیت خریدارتان شروع کنید، ببینید به چه چیزهایی احتیاج دارند و کمپین ایمیل‌ها را براساس آن نیازها سازمان بدهید.

هدف‌گذاری کنید.

پیش از این‌که اهداف کمپینتان را تعیین کنید، پیشینه‌ای جمع‌آوری کنید. در مورد آمار میانگین ایمیل‌ها در صنعت خود جست‌وجو کنید. می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان معیاری برای سنجش استفاده کنید.

فضایی را فراهم آورید تا مردم بتوانند در آن‌جا ایمیل خود را وارد کنند.

فهرست ایمیل‌ها شامل آدرس ایمیل افرادی می‌شود که به شما اجازه داده‌اند تا برایشان محتوا و مطالب مرتبط ارسال کنید. برای تهیه این لیست چندین راه برای opt-in پیش‌بینی می‌شود که ایمیل را دریافت کنید.

از این‌که می‌بینید تعداد کمی را در لیستتان دارید ناامید نشوید، اجازه دهید زمان بگذرد. در این فاصله به هرکدام از کاربران و سرنخ‌های فروش به چشم جواهر نگاه کنید. خواهید دید که چگونه برتعداد افراد لیست افزوده می‌شود.

‌ کمپین ایمیلی انتخاب کنید.

کمپین‌های ایمیل متفاوت هستند و گاهی انتخاب از بین آن‌ها کاری بسیار خسته‌کننده است. آیا خبرنامه‌های هفتگی ارسال می‌کنید؟ آیا باید اطلاعیه‌های محصولات جدید را ارسال کنید؟ کدام پست‌های وبلاگی ارزش اشتراک‌گذاری دارند؟

پاسخ دادن به این سوالات حال هر بازاریابی را بد می‌کند. اولین کاری که لازم است انجام دهید باید با انواع کمپین‌ایمیل‌ها آشنایی پیدا کنید سپس از بین آن‌ها انتخاب کنید و ببینید کدام یکی از موارد مناسب کسب‌وکار شما است.

همچنین باید لیست‌های مختلفی از ایمیل‌ها تهیه کنید در نتیجه مشتریان بالفعل و مشتریان بالقوه فقط برای دریافت موارد مرتبط با خواسته‌هایشان نام‌نویسی می‌کنند.

 

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست

زمان‌بندی درستی داشته باشید.

برای ارتباط با اعضای لیست زمانی مشخص کنید و مخاطبانتان را مطلع کنید درنتیجه آن‌ها طبق زمان‌بندی منتظر خواهند بود و فراموشتان نخواهند کرد.

نتایج را اندازه‌گیری کنید

جای تعجبی ندارد که بازاریاب‌ها همه‌چیز را اندازه‌گیری کنند. ریزبینی در این امر کمک می‌کند تا تغییرات کوچکی ایجاد کنید که اتفاقات بزرگی را درآینده پایه‌گذاری می‌کند.

انواع ایمیل‌ها در این نوع بازاریابی به چه صورت است؟

ایمیل‌هایی که گه‌گاهی ارسال می‌شوند

این ایمیل‌ها بعضی اوقات در زمان‌های خاص با توجه به کسب‌وکار شما ارسال می‌شوند:

خبرنامه‌ها شامل اخباری در مورد مهم‌ترین و تازه‌ترین اتفاقات در کسب‌وکار شما است؛ مثلا معرفی قابلیت‌های محصولات جدید یا نکات مهم وجالب در ارتباط با آن‌ها. یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود به خوبی در ذهن مخاطبانتان بمانید و به نوعی آن‌ها را درگیر کنید.

 

 

 

قسمت عمده تمرکز در کمپین‌ایمیل‌ها بر فروش محصولات و بازاریابی است. اغلب  ۳ تا ۱۰ ایمیل در طی چند روز یا چند هفته  ارسال می‌شوند که معمولا شامل اهدافی مهم و خاص نظیر ارتقا آفرها  و ترغیب به دانلود گزارشات یا شرکت در جلسات آنلاین می‌شود.

کاربرد ایمیل‌های خودکار در بازاریابی ایمیلی چیست

با استفاده از ایمیل‌های خودکار در زمان و هزینه‌‌ها صرفه‌جایی کنید.

محتوای این دسته از ایمیل‌ها براساس اطلاعات واقعی  از مشتریان یا سرنخ‌های فروش است و به صورت خودکار در پاسخ به فعالیت‌های مخاطبان نظیر خرید محصولات یا دریافت حق اشتراک در خبرنامه‌ها ارسال می‌شود. نکته جالب در مورد ایمیل‌های خودکار این است که حضور هیچ‌کسی برای ارسال آن‌ها لازم نیست. فقط باید ایمیلی را به عنوان مدل آماده کنید که در مواقع مورد نظر مستقیما برای مشتریانتان ارسال شود.

 

 

کاربرد ایمیل‌های خودکار در بازاریابی ایمیلی چیست

 

ایمیل‌های خودکار به دو دسته تقسیم می‌شوند:

کاربرد ایمیل‌های کاری در بازاریابی ایمیلی چیست

همان‌طور که از نامش برمی‌آید محتوای آن کاری است مثلا تاییدیه‌ها، پیام‌های خوش‌آمدگویی یا پیام‌هایی که جلسات را یادآوری می‌کنند.

ایمیل‌های خودکار بازاریابی

محتوی این ایمیل‌ها براساس فعالیت‌هایی است که به‌جای مراجعان شما در قبال محصولات یا خدمات شما انجام می‌گیرد. مثلا گزارشات در قالب ایمیلی به سرنخ‌های فروشی ارسال شود که در جلسات آنلاین شما شرکت کرده‌اند.

بهترین تکنیک‌ها برای بازاریابی ایمیلی چیست

تا اینجا با انواع مختلف ایمیل‌ها در بازاریابی و مزایای آن برای کسب‌وکار آشنا شده‌اند. در این بخش جنبه‌های دیگر و هم‌چنین مهم ایمیل مارکتینگ پرداخته می‌شود. برای این‌که مطمئن باشید در تمام مراحل ایمیل مارکتینگ قانونی پیش می ‌روید باید به نکاتی که در ادامه گفته شده دقت کنید.

 

آدرس ایمیل‌ها را جمع‌آوری کنید

از آن‌جایی‌که برای ارسال ایمیل به آدرس ایمیل احتیاج دارید، این‌که چگونه به آدرس ایمیل‌ها دسترسی پیدا می‌‌کنید بسیار مهم است. طبق آیین‌نامه جی دی پی آر در قوانین اتحادیه اروپا از حریم شخصی افراد و اطلاعاتشان محافظت می‌شود که این موارد شامل آدرس ایمیل نیز می‌شود. اگر می‌خواهید آدرس‌ها را به‌صورت قانونی به‌دست بیاورید باید از طریق فرآیندی که «opt-in» نامیده می‌شود، اقدام کنید. به این نحو مشتریان یا سرنخ‌های فروش توافق خود را مبنی استفاده‌ی شما از اطلاعات آن‌ها به‌صورت آنلاین اعلام می‌کنند.

فهرست ایمیل‌ها را دسته‌بندی کنید

به تدریج که فهرست ایمیل‌ها گسترس می‌یابند، پروفایل‌های مشتریانتان نیز متنوع می‌شود. دسته‎بندی ایمیل‌ها و قرار دادن پروفایل‌های مشابه در یک گروه دسترسی را برای شما آسان می‌کند. مثلا پروفایل‌ها را براساس سن، موقعیت جغرافیایی، رتبه فروشندگی یا تاریخ اولین خریدشان دسته‌بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا محتوای مرتبط با نیاز مشتریان ‌را به ‌آن‌ها ارسال کنید.

قابلیت ارسال ایمیل‌ها را بهبود بخشید:

یکی از مسائل مهمی که بازاریاب‌ها باید به آن توجه داشته‌باشند قابلیت ارسال ایمیل‌ها است که به‌درستی وارد صندوق ورودی ایمیل مشتریان شود. گاهی بعضی ایمیل‌ها وارد قسمت‌های دیگر می‌شوند که در نهایت اصلا دیده نمی‌شوند. مواردی از قبیل کیفیت ایمیل‌ها یا ویژگی‌های رفتاری‌تان بر قابلیت ارسال آن ایمیل‌ها تاثیر چشمگیری دارد.

 

کاربرد ایمیل‌های کاری در بازاریابی ایمیلی چیست

 

به چند روش‌ عالی برای اطمینان از کیفیت ایمیل‌ها توجه کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که موضوعی انتخاب کردید که جزء موارد ناشناس نیست. واژه‌ها و اصطلاحات خاصی وجود دارند که جزء موارد ناشناس در اینترنت هستند.
 • همیشه پایگاه داده‌های مخاطبانتان را به‌روز نگهدارید. کاربرانغیرمتعهد و آدرس‌های غیرفعال را حذف کنید.
 • همیشه لینکی برای لغو اشتراک قرار دهید زیرا طبق قانون جی دی آر پی مخاطبان حق دارند نحوه استفاده شما از اطلاعاتشان را تعیین کنند.

 ایمیل را زیبا طراحی کنید

در امر ایمیل‌مارکتینگ ظاهر ایمیل به اندازه محتوای آن از اهمیت برخوردار است. باید طراحی آن به نحوی باشد که توجه مخاطب را جلب کند. برای طراحی ظاهر ایمیل‌ها زمان کافی بگذارید؛  همیشه به یاد داشته‌باشید که ظاهر ایمیل‌ها و حسی که به مخاطبان القا می‌شود با ارزش‌ها و پیام شرکت شما پیوندی مستقیم دارد. یک طرح خوب محتوای ایمیل‌ها را شفاف و صریح و سازمان‌بندی شده در اختیار مخاطب می‌گذارد که در نهایت خوانندگان فراخوان عمل شما از مرحله مطالعه و تحقیق به مرحله خرید هدایت می‌کند.

 

مقاله پییشنهادی : کپی رایتینگ چیست؟
کپی رایتینگ چیست؟

برای ایمیل‌ها قالبی طراحی کنید و بارها استفاده کنید:

برای طراحی قالب‌ها می‌توانید از امکانات درون‌برنامه‌ای استفاده کنید. طرحی را انتخاب کنید که با نام تجاری شما و حرفه‌تان هماهنگی داشته‌باشد. درنتیجه هربار که بخواهید می‌توانید از قالب استفاده کنید فقط باید محتوای آن را تغییر دهید. شما می‌توانید در سایت sendinblue عضو شده و از بین قالب‌هایی که قابلیت ادیت شدن دارند استفاده و به سلیقه و با توجه به حرفه‌تان آن‌ها را دست‌خوش تغییر کنید.

 

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست

ایمیل‌ها را شخصی‌سازی کنید

همه ما از این‌که متفاوت و خاص باشیم لذت می‌بریم مخصوصا وقتی پای برندها درمیان باشد. همیشه نکته‌سنجی و ریزبینی‌شان را تحسین می‌کنیم مخصوصا هنگامی که می‌بینم سلایق و ایده‌های شخصی نیز در آن دخیل شده‌است. موارد مذکور در مورد ایمیل‌مارکتینگ نیز صادق است. استفاده از ایده‌های شخصی از اهمیت زیادی برخوردار است و به نحوی اعتماد مشتریانتان را جلب می‌کند؛ بنابراین باید از هر فرصتی به بهترین نحو استفاده کنید.

چند ایده خوب برای شخصی‌سازی ایمیل‌ها:
 • با اسم کوچک مشتریان را مخاطب قرار دهید.
 • طبق وقت محلی مشتریان ایمیل‌ها را ارسال کنید.
 • مخاطبان را دسته‌بندی کنید.
 • وقتی محتوای ایمیل‌ها را آماده می‌کنید به واکنش مخاطبان در برابر محصولات یا خدماتتان نیز دقت کنید.

همین ملاحظات کوچک تاثیری عالی بر وضوح، نرخ کلیک و نرخ تبدیل می‌گذارد.

به چند روش می‌توان ایمیل ارسال کرد:

ایمیل‌های مناسبتی

این دسته از ایمیل‌ها به‌صورت خودکار و با توجه به مناسبت‌ها برای کاربران ارسال می‌شود مثلا ایمیل‌های خوش‌آمدگویی، ایمیل‌ مرتبط با سالگردها، ایمیل‌های واگذاری، ایمیل‌های مربوط به معاملات و ایمیل‌هایی مبنی‌بر تجدید مشارکت.

 

ایمیل‌های طبق‌معمول‌کار

این ایمیل‌ها شامل مکالمه‌هایی ابتدایی با مخاطب می‌شود که معمولا در ارتباط با آفرهای خاص، حراج‌ها، تخفیفات، اطلاعات مربوط به تحصیلات و آگهی‌ها و اعلانات است.

موضوع ایمیل هرچه باشد قوانین و معیارهایی وجود دارد که به شما می‌گوید چطور بنویسید که مخاطبتان ایمیل را باز کند.

چگونه ایمیل موثر بنویسیم؟

در راستای تنظیم ایمیل برای بازاریابی به نکات زیر توجه کنید:

 1. سطرهای اول را چشمگیر بنویسید. ۲۰ کاراکتر مربوط به پیش‌تیتر انتخاب کنید. در این‌صورت افراد اطلاعات بهتری نسبت به ایمیلی که دریافت کرده‌اند، خواهند داشت.
 2. محتوای مرتبط ارسال کنید. مخاطبان را طبق سن، موقعیت جغرافیایی، جنسیت و ترجیحاتشان دسته‌بندی کنید تا محتوای مناسب را برایشان ارسال کنید.
 3. کوتاه بنویسید. به‌طور میانگین فقط ۱۱ ثانیه طول می‌کشد تا ایمیل خوانده شود، پس باید ایمیل را مختصر و مفید بنویسید.
 4. فراخوان عمل را با گذاشتن دکمه‌ای در ایمیل عملی کنید. مثلا « همین حالا خرید کنید»، «بله، اشتراک ایجاد می‌کنم.»

چگونه نتایج بازاریابی ایمیلی را اندازه‌گیری  کنیم

اگر کمیپنتان موفقیتی کسب کرده‌است از شاخص‌های عملکردی مشابهی برای ردیابی عملکردتان انتخاب کنید:

 • نرخ بازگشت: نرخ ایمیل‌هایی است که وارد صندوق ورودی افراد نشده‌است.
 • نرخ ایمیل‌های بازشده
 • نرخ کلیک: تعداد کاربرانی که ایمیل را بازکرده و روی لینک کلیک کرده‌اند.
 • نرخ لغو اشتراک: تعداد کاربرانی که اشتراکشان را لغو کرده‌اند.
 • نرخ هرزنامه: تعداد کاربرانی که ایمیل‌های شما را اسپم کرده‌اند.
 • نرخ تبدیل: تعداد کاربرانی که آن‌طور عمل کرده‌اند که انتظار می‌رفت: خرید کرده‌اند، دانلود کرده‌اند یا ثبت اشتراک انجام داده‌اند.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا