نرم افزارهای مهندسی

آشنایی با قابلیت‌های نرم‌ افزار ETABS

معرفی نرم‌ افزار ETABS

آخرین و جدیدترین ورژن نرم‌ افزار ETABS انقلابی نوین در مجموعه نرم‌افزاری یکپارچه جهت تجزیه و تحلیل ساختاری و طراحی ساختمان‌ها ایجاد کرد. آخرین ورژن نرم‌ افزار ETABS با 40 سال تحقیق و توسعه مداوم، ابزارهای مدل سازی و تجسم بی نظیر مبتنی بر 3D و قدرت تحلیلی و غیر خطی سریع، قابلیت طراحی پیشرفته و جامع برای طیف گسترده‌ای از مواد و نمایشگرهای گرافیکی بصری را ارائه می دهد. نرم‌ افزار ETABS نقشه‌های شماتیکی تولید می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد به سرعت و به راحتی آنها را رمزگشایی کرده و نتایج تجزیه و تحلیل و طراحی را درک کنند.

 

تحلیلگر پیشرفته SAPFire 64

از زمان شروع پروژه طراحی جهت تهیه نقشه‌های شماتیک، نرم‌ افزار ETABS تمامی جنبه‌های فرآیند طراحی مهندسی را ادغام می کند. ایجاد مدل‌ها هرگز آسان نبوده است. دستورات طراحی بصری باعث تولید سریع فریم و طبقه و ارتفاع می‌شوند.

نقشه‌های CAD می توانند به طور مستقیم به مدلهای ETABS تبدیل شوند یا به عنوان قالب‌هایی استفاده شوند که اشیاء ETABS روی آن کاور شوند. تحلیلگر پیشرفته SAPFire 64 بیتی اجازه می دهد تا مدل‌های بسیار بزرگ و پیچیده به سرعت تجزیه و تحلیل شوند و از تکنیک‌های مدل سازی غیرخطی مانند توالی ساخت و ساز و جلوه‌های زمانی (به عنوان مثال خزش و انقباض) پشتیبانی می‌کند.

 

معرفی نرم‌افزار  ETABS

 

نرم‌ افزار ETABS طراحی تمامی موارد قاب‌های فلزی و بتونی (با بهینه سازی خودکار)، تیرهای کامپوزیت، ستون‌های کامپوزیت، تیرچه‌های فلزی و دیوارهای برشی بتونی و سنگ‌تراشی و همچنین ظرفیت بررسی اتصالات استیل و صفحات پایه را شامل می‌شود. مدل‌ها ممکن است واقع‌بینانه ارائه شوند و تمام نتایج را می‌توان مستقیم بر روی ساختار نشان داد.

گزارش‌های جامع و قابل تنظیم برای کلیه نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل و طراحی در دسترس است و نقشه‌های ساختاری شماتیک را می‌توان به همراه برنامه های چارچوب، جزئیات و مقاطع برای سازه‌های بتونی و فولادی استخراج نمود.

ویژگی های منحصر بفرد نرم‌ افزار ETABS

نرم‌ افزار ETABS مجموعه‌ای از ابزارهای بی نظیر را در اختیار مهندسان سازه‌ای قرار می دهد که در حال طراحی ساختمان‌ها، سازه‌های صنعتی یک طبقه و یا بلندترین و مرتفع‌ترین ساختمان‌های تجاری هستند. نرم‌ افزار ETABS از همان زمانی که معرفی شده است توانایی‌های بی نهایت و در عین حال کاربردی آسان داشته است و در حال حاضر هم با معرفی آخرین نسخه نرم‌ افزار ETABS همچنان بعنوان کاربردی‌ترین نرم‌افزار طراحی سازه از سمت مهندسین نرم‌افزار شناخته می‌شود. بعد از معرفی کامل این نرم‌افزار به بیان قابلیت‌های منحصر به فرد آن نسبت به سایر نرم‌افزارهای طراحی سازه خواهیم پرداخت.

 

یک پنجره با تعداد تب های بی پایان

نرم‌ افزار ETABS یک رابط کاربری واحد برای طراحی ارائه می دهد: مدل‌سازی، تجزیه و تحلیل، طراحی و تهیه گزارش. همیشه یک تب اکپسلورر جهت مدل سازی جدید و دسترسی سریع به اشیاء، ویژگی‌ها و فرم‌ها در دسترس است.

در آخرین ورژن این نرم‌ افزار ETABS؛ کاربران محدودیتی در تعداد ویندوزهای نمایش برای دستکاری مدل و نمایش داده‌ها ندارند.

 گرافیک شتاب سخت افزاری

گرافیک مستقیم X همراه با گرافیک شتاب سخت‌افزاری امکان جهت‌گیری مدل‌ها با چرخش سریع را فراهم می آورد.

نرم‌ افزار ETABS برای شروع سریع یک مدل جدید از الگوهای گسترده‌ای برخوردار است. در این مرحله از:

  • الگوسازی مدل
  • کاربر توانایی تعریف فاصله از شبکه
  • تعداد داستان‌ها
  • بخش های پیش فرض سیستم ساختاری

بخش‌های صفحات دایره‌ای و قطره‌ای به صورت پیش فرض و بارهای یکنواخت (بطور خاص بارهای مرده و زنده) را دارد.

نماهای مدل

در نرم‌ افزار ETABS می توان مدل تحلیلی را با دقت بالایی مشاهده و دستکاری کنید. برنامه‌ها و نماهای ارتفاعی بطور خودکار در هر خط شبکه ایجاد می شوند. مشاهده و دستکاری هندسه پیچیده با سهولت صورت گرفته و از سوی دیگر، نماهای سفارشی و صفحات برشی را می توان به راحتی تعریف کنید.

 

نماهای مدل در نرم افزار ETABS

 

نماهای مدل تحلیلی، عناصر محدود‌سازه را نشان می دهد که از اتصالات، چارچوب‌ها و پوسته‌ها تشکیل شده و توربندی‌ها کاملا مشخص شده است.

سیستم های شبکه ای

در نرم‌ افزار ETABS، شبکه‌ها می توانند به عنوان سیستم‌های شبکه دنده‌ای، استوانه‌ای یا عمومی آزاد تعریف شوند. هیچ محدودیتی در تعداد سیستم‌های شبکه در یک مدل وجود ندارد و می توان آنها را از هر جهت چرخاند و یا در هر منبعی درون مدل قرار داد.

 

سیستم های شبکه ای در نرم افزار ETABS

وسایل ترسیم

بسیاری از ابزارهای طراحی و ترسیم در نرم‌ افزار ETABS برای افزایش تجربه مدل سازی مهندس ساخته شده اند. کاربران دریافتند که بسیاری از میانبرها و کنترلهای استاندارد صنعتی نیز در نرم‌ افزار ETABS در دسترس هستند.

 

مقاله پییشنهادی : نگاهی به کاربردهای نرم افزار اتوکد
نگاهی به کاربردهای نرم افزار اتوکد

Snaps هوشمند با شناسایی خودکار تقاطع ها، پسوندها، مجاری ها، تولید مدل را آسان می سازد. استفاده از ابزارهای کمکی ترسیم حتی در حالت تحلیلی، قابلیت نمایش انفصالات خروجی را نیز دارد.

طرح ها و بالابرها

نمای نقشه و ارتفاع به صورت خودکار در هر خط شبکه ایجاد می‌شود تا امکان پیمایش سریع مدل فراهم شود. کاربران می توانند با استفاده از ویژگی توسعه یافته ارتفاع را خود ایجاد کنند.

 

طرح ها و بالابرها در نرم افزار ETABS

 

وقتی در نمای 2D هستید، دکمه‌های فلش را فشار دهید تا به سرعت از خط شبکه ای به خط شبکه دیگری منتقل شوید. یک پلن شفاف در نمای سه‌بعدی نمایش داده می‌شود تا دقیقا ارتفاع یا طرح مورد نظر خود در مدل را تماشا کنید.

ویرایش داده های جدول تعاملی

داده‌های نرم‌ افزار ETABS را می توان با استفاده از جداول قابل لمس روی صفحه مشاهده و ویرایش کرد. این قابلیت برای تعریف یک مدل در صفحه گسترده یا مشاهده تجزیه و تحلیل یا نتایج طراحی کاملا مفید است.

ابزارهای مشبک سازی

مهندسان گزینه‌های بسیاری در مورد تولید توربندی ها در نرم‌ افزار ETABS دارند. به سادگی موضوع منطقه را انتخاب کرده و سپس قواعد مربوط به ژنراتور نوع طرح مشبک خودکار را برای استفاده انتخاب کنید.

 

مقاله پییشنهادی : نرم افزار پرزی (prezi) چیست؟
نرم افزار پرزی (prezi) چیست؟

مشبک اشیاء بر اساس حداکثر اندازه عنصر خودکار مشخص می‌شود. طرح‌های مشبک همیشه به موازات و عمود بر طولانی ترین لبه، سیستم شبکه یا محورهای محلی منطقه خواهد بود و هدف آن حفظ نسبت‌های قابل قبول عناصر است.

ساختمان های چند طبقه ای اکنون به راحتی می توانند با استفاده از ویژگی جدید مدل سازی شوند. تعیین برج ها در یک مدل نرم‌ افزار ETABS به کاربران امکان می دهد سطوح منحصر به فرد سیستم‌های شبکه را برای سازه‍‌های مختلف ساختمان در یک مدل ETABS یکسان تعریف کنند. به عنوان مثال، مدل های ETABS می توانند یک سطح را به اشتراک بگذارند و سپس در طبقه های بالاتر از برج جدا شوند.

تیرها، ستونها، بست ها

در نرم‌ افزار ETABS، تیرها، ستون‌ها و بست‌ها عناصر اصلی یک چارچوب هستند که می توانند به شکل مستقیم یا منحنی باشند. آنها در فرمولاسیون بصورت سه‌بعدی استفاده می شوند که شامل اثرات خمش دو محوره، پیچ خوردگی، تغییر شکل محوری و تغییر شکل‌های برشی دو محوره است. اتصالات میانی به طور خودکار در جایی که اعضای دیگر با چارچوب جفت شده اند، ایجاد می‌شود تا از اتصال عناصر محدود اطمینان حاصل شود.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا