ریاضی-فیزیکمعرفی رشته های تحصیلی

سیستم کنترل صنعتی چیست؟

مهم ترین اصل سازمان های صنعتی

در هر کاری اول باید ایمنی را مدنظر قرار دهیم. سال ها شاهد خسارت جانی هموطنان‌مان بودیم. بعد از انقلاب صنعتی و تاسیس کارخانه‌ ها، ابتدا فرهنگ آن وارد جامعه نشد. کم کم مساله ی ایمنی اهمیت بیشتری پیدا کرد. در مقاله سیستم کنترل صنعتی چیست، با ما همراه باشید.

امروزه تمام سازمان های صنعتی ایمنی کارکنان را اولویت قرار می دهند. برای اینکه امنیت یک سازمان صنعتی تامین شود، باید کیفیت دستگاه ها بالا باشد و درصورت نقص دستگاه، کارکنان فورا مطلع شوند و اطلاع بدهند تا آن نقش برطرف شود. ساده ترین نوع کنترل را می توان کنترل دستی دانست.

ولی این امکان در مقیاس گسترده تر و بزرگتر وجود ندارد. علاوه بر این همیشه همراه نیروی انسانی باید درصد خطایی را درنظر گرفت. این درصد خطا هرچند کوچک باشد، باز هم در برخی سازمان ها پیامدهای غیرقابل جبرانی به همراه دارد. علاوه بر این در سازمان های بزرگ اصلا امکان کنترل دستی وجود ندارد.

 

به همین دلیل باید سیستم کنترل گسترده تر و دقیق تری وجود داشته باشد تا هم بتواند داده ها با حجم بالا را پردازش کند و هم دقت آن بالاتر باشد. در ادامه با ما در مطلب آشنایی با رشته مهندسی صنایع نیز همراه باشید.

 

مهم ترین اصل سازمان های صنعتی

سیستم کنترل صنعتی چیست؟

سیستم کنترل صنعتی اهمیت زیادی دارد. سیستم کنترل صنعتی یا Industrial Control System ICS یک اصطلاحی است که به انواع سیستم های کنترل صنعتی اطلاق می گردد. این سیستم شامل دستگاه ها، شبکه ها، سیستم ها و کنترل هایی است که برای بهره برداری فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این بهبود هم در کمیت و میزان تولید و هم در کیفیت محصولات موثر است. هدف اصلی این سیستم، مدیریت و کنترل فرآیندهای صنعتی است. سیستم کنترل صنعتی در هر بخش صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته به صنعت، هر سیستم کنترل صنعتی عملکرد متفاوتی دارد. باید با توجه به شرایط سازمان و صنعت، سیستم کنترل صنعتی اجرا شود.

 

 

فرآیند سیستم کنترل یک فرآیندی است که هدف از آن این است که مطمئن شویم که فرآیندهای سراسر خط تولید به صورت عادی کار می کنند و مشکلی وجود ندارد. هر سیستم کنترل دارای سه بخش ورودی، پردازش و خروجی است.

این کار با به کارگیری انواع سخت افزار و تجهیزات انجام می شود و روند تولید را تجزیه و تحلیل می کند و این تجزیه و تحلیل را برای پرسنل ارسال می کند. این فرآیند کمک می کند تا هر مسئله ای که ممکن است در فرآیند تولید وجود داشته باشد را سریعا برطرف کنند و به همین دلیل، کارایی سازمان بالا می رود. فرآیند کنترل سیستم می تواند با استفاده از رابط های انسان و ماشین به نیروی انسانی اجازه می دهد که دستوراتی را به سیستم بدهد.

 

سیستم کنترل صنعتی چیست؟

انواع سیستم های کنترل صنعتی

این سیستم یک سیستم پیچیده است. سیستم های کنترل صنعتی انواع مختلفی دارند و باید با توجه به اهداف مدنظر بهترین سیستم کنترل صنعتی را انتخاب کرد.

چند نوع از این سیستم ها عبارتند از:

  • سیستم کنترل نظارت و داده (SCADA)
  • سیستم های کنترل توزیع (DCS)
  • سیستم های کنترل اتوماسیون صنعتی (IACS)
  • فرآِیند کنترل کننده ی منطقی (PLCs)
  • فرآیند اتوماسیون کنترل کننده (PACs)

هر کدام از سیستم ها مزایا و معایب خودشان را دارند. در ادامه دو نوع سیستم SCADA و DCS بررسی شده اند.

سیستم های کنترل نظارت و داده

سیستم SCADA سیستمی نیست که بتواند کنترل کاملی را ارائه دهد. در عوض، قابلیت های آن بر ارائه ی کنترل در سطح نظارتی متمرکز شده است. این سیستم ها از دستگاه هایی تشکیل شده اند که در مکان های مختلف توزیع می شوند.

سیستم های SCADA می توانند داده ها را دریافت کنند و بعد از تجریه و تحلیل، انتقال بدهند.  هدف اصلی استفاده از این سیستم، نظارت و کنترل مسافت طولانی از طریق یک سیستم کنترل متمرکز است. این سیستم می تواند به صورت خودکار کار خود را انجام دهد. سیستم های SCADA معمولا در صنایعی از جمله نظارت و کنترل خطوط لوله، مراکز تصفیه آب و توزیع و انتقال برق استفاده می شود.

سیستم های کنترل توزیع

سیستم DCS یکی از مهمترین سیستم های کنترل صنعتی است. یک سیستمی است که برای کنترل سیستم های تولید که در یک مکان یافت می شود، استفاده می شود.

در این سیستم یک نقطه تنظیم به کنترل کننده ارسال می شود و یک محرکی است که به گونه ای عمل می کند تا تنظیم مورد نظر حفظ شود. سیستم DCS قادر است تاثیر یک خطای واحد بر روی سیستم کلی را کاهش دهد.

 

سیستم های کنترل توزیع

 

این سیستم در صنایعی مانند تولید برق، تولید مواد شیمیایی، پالایشگاه های نفت و تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود. از معایب این سیستم می توان به اضغال فضای زیاد اشاره کرد.

انتخاب سیستم کنترل صنعتی مناسب

انتخاب سیستم کنترل صنعتی، به نوع سازمان و پروژه بستگی دارد. هر کدام مزیت های متفاوتی دارند که باید باتوجه به هدف سازمان آن را انتخاب کنید. باید متخصصین این حوزه بررسی کنند و برآوردهای لازم را انجام دهند و بهترین نوع را انتخاب کنند. در این مطلب نگاهی به مطلب آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر خواهیم داشت.

در این زمینه حتما با متخصصین مشورت کنید زیرا قطعا روی کارایی پروژه ی شما تاثیر می گذارند. آنها ممکن است یک نوع خاص را به شما پیشنهاد بدهند یا طبق بررسی ها متوجه شوند که دو یا سه نوع سیستم برای سازمان شما مناسب است و انتخاب با خودتان باشد. برای راه اندازی باید یک تیم را تشکیل دهید تا آن را راه اندازی کنند و درصورت خرابی سیستم یا ایجاد مشکل، به تعمیر آن اقدام کنند.

 

 

در اصل کاربرد مدنظر شما است که نوع سیستم را انتخاب می کند. برخی از سازمان ها به پردازش گسسته نیاز دارند و برخی دیگر به پردازش پیوسته. برای اینکه بهترین نوع را انتخاب کنید، باید میزان پردازش مورد نیاز و نیازمندی های سازمان خود را مشخص کنید.

 

انتخاب سیستم کنترل صنعتی مناسب

 

بهتر است دانش کارکنان سازمان را در این زمینه بالا ببرید تا با شما همکاری کنند. در این صورت به طور شگفت آوری کارایی سازمان بهبود می یابد. این سیستم قادر است مشکلات را سریعتر پیدا کند و به اطلاع مسئولان برساند تا سریعتر مشکل برطرف شود تا هم از بروز مشکل پیشگیری کند و هم کارایی سازمان بالا برود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا