00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها با آردوینو

دوره‌های مکتب‌پلاس
44 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در قرن حاضر که زندگی با کامپیوترها و سیستم‌های دیجیتالی آمیخته شده، یادگیری طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های مبتنی بر طراحی دیجیتال نه تنها برای مهندسین، بلکه برای تمامی علاقه‌مندان به تکنولوژی، لازم و ضروری است.

آردوینو، یک پلت‌فرم متن‌باز است که چند سالی است پیچیدگی طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های دیجیتال، مانند؛ ربات‌ها، کنترل‌کننده‌ها، ابزار‌های هوشمند‌سازی شخصی و اداری و ... را از بین برده و با وجود کتابخانه‌های قوی و نرم‌افزار ساده و رایگان، امکان طراحی این گونه سیستم‌ها را برای هرکسی با هر سطحی از توانایی برنامه‌نویسی و دانش الکترونیک ممکن کرده‌ است.

ضمناً یادگیری آردوینو، دروازه ورود به دنیای اینترنت اشیا (IOT) است که این مبحث، جدیدترین دست‌آورد دانش برق و کامپیوتر در زمینه هوشمند‌سازی ساختمان‌ها و پدیده‌های فیزیکی است و انسان‌ها را به رویای دیرینه‌ی شهر‌های هوشمند، نزدیک‌تر کرده است.

در این دوره‌ی آموزشی، تمامی توانایی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز برای کار کردن با برد آردوینو آموزش داده می‌شود. به‌طوری‌که مخاطب پس از پایان دوره، قادر به طراحی و پیاده‌سازی انواع پروژه‌های رباتیک، هوشمند‌سازی و ورود به دنیای اینترنت اشیا خواهد بود.

آشنایی دانشجویان فنی و مهندسی و سایر مخاطبان، با برد‌های توسعه‌پذیر، نظیر آردوینو و نیز آموزش ساخت دستگاه‌های الکترونیکی و کنترل‌پذیر با استفاده از برد آردوینو از اهداف آموزشی است که در این دوره، پیگیری می‌شود.

مدرس دوره
محمدپارسا کریمی

محمد پارسا کریمی‌، دانش آموخته مهندسی برق گرایش الکترونیک از دانشگاه شهید بهشتی و دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش سیستم‌های الکترونیک دیجیتال در دانشگاه علم و صنعت ایران هستند. ایشان در زمینه طراحی سیستم‌های مبتنی بر طراحی دیجیتال تخصص دارد و پروژه‌های فراوانی در زمینه رباتیک و هوشمندسازی را با استفاده از FPGA و میکروکنترلرهای مختلف طراحی و پیاده‌سازی نموده است. مهم‌ترین علاقه ایشان در حوزه بردهای آردوینو و رزبری پای و نیز اینترنت اشیا و هوشمندسازی سیستم‌های سنتی می‌باشد. 

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها با آردوینو

با توجه به آموزش کامل تمام توانایی‌های برنامه‌نویسی و الکترونیکی مورد نیاز، این دوره برای همه‌ی مخاطبان، قابل استفاده است و پیش نیازی ندارد.

ویژگی‌های دوره آموزش طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها با آردوینو

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
فصل اول - آشنایی مقدماتی با تاریخچه میکروکنترلرها و برد آردوینو
00:45 ساعت
00:45
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل دانشجویان با تاریخچه میکروپروسسور‌ها و نحوه طراحی برد آردوینو و نیز مزایای این برد نسبت به میکرو‌کنترلر‌های دیگر آشنا می‌شوند. آشنایی اولیه با محیط نرم افزار آردوینو نیز از اهداف این فصل میباشد.

تاریخچه میکروکنترلرها
"13:18
آردوینو چیست و چه مزایایی دارد
"11:05
شروع کار با آردوینو و محیط نرم‌افزار
"08:23
معرفی منوها و تنظیمات سخت‌افزاری
"07:30
معرفی انواع بردهای آردوینو
"05:10
فصل دوم - آشنایی با زبان ++C
02:50 ساعت
02:50
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

پیش‌نیاز ورود به دنیای طراحی پروژه‌های سخت افزاری به کمک برد آردوینو ، آشنایی دانشجویان دوره با زبان برنامه‌نویسی c می‌باشد. در این فصل دانشجویان بر اساس نیاز دوره آمورشی با این زبان برنامه‌نویسی آشنا خواهند شد.

منطق باینری
"07:02
آشنایی با زبان C
"14:33
انواع داده‌ها
"10:44
شناسه‌ها و اعلان متغیرها
"11:35
محیط برنامه‌نویسی و برنامه‌نویسی اولین برنامه
"24:01
عملگرهای محاسباتی و مقایسه‌ای
"30:53
داده‌های رشته‌ای
"09:44
حلقه‌ها و ساختار‌های کنترلی
"42:28
آرایه‌ها و توابع
"19:10
فصل سوم - دستورات اولیه و تنظیمات پورت‌ها
07:44 ساعت
00:44
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

پس از آشنایی با تاریخچه برد آردوینو و یادگیری اصول زبان c وقت آن فرارسیده که کار طراحی پروژه‌ها با آردوینو را آغاز کنیم. در این فصل با تنظیمات سخت‌افزاری برد آردوینو و دستورات اساسی نرم‌افزاری آن آشنا خواهید شد. در پایان این فصل اولین پروژه ساده آردوینو را طراحی و اجرا خواهید نمود.

تقسیم‌بندی و معرفی پایه‌های آنالوگ و دیجیتال آردوینو
"10:24
پیکربندی سخت افزاری آردوینو و دستورات مربوط
"08:25
معرفی دستورات مهم آردوینو
"17:34
پروژه میانی اول
"07:45
پروژه میانی اول
 
100%
     
'07:00
فصل چهارم - معرفی برخی از امکانات آردوینو
00:42 ساعت
00:42
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل با تعدادی از امکانات داخلی تعبیه شده در برد‌های آردوبنو آشنا خواهید شد . این امکانات داخلی به شما کمک می‌کنند که پروژه‌هایی بهتر و با کیفیت‌تر طراحی کنید. یادگیری این فصل پیش نیاز یادگیری فصل‌های بعدی است.

ارتباطات سریال در آردوینو
"12:54
وقفه‌ها در آردوینو
"21:30
مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال
"07:50
فصل پنجم - راه‌اندازی سنسورها و ماژول‌ها
10:07 ساعت
01:07
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
30%
نمایش جلسات فصل  

در فصل‌های قبل با آردوینو و امکانات آن آشنا شدید و اکنون زمان آن فرا رسیده که پروژه‌های واقعی را به کمک برد آردوینو طراحی و پیاده‌سازی کنید. در این فصل با انواع سنسورها و ماژول‌ها و نحوه راه‌اندازی آن‌ها به وسیله برد آردوینو آشنا خواهید شد. در پایان نیز یک پروژه واقعی‌تر و بهتر را تجربه خواهید نمود.

راه‌اندازی سنسور فتوسل
"16:36
راه‌اندازی سنسور مادون‌قرمز
"21:34
راه‌اندازی سنسور دما
"12:26
راه‌اندازی ماژول اولتراسونیک
"14:53
پروژه میانی دوم
"02:27
پروژه میانی دوم
 
100%
     
'09:00
فصل ششم - آموزش اتصال لوازم‌جانبی به آردوینو
01:31 ساعت
01:31
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
پروژه نهایی
20:08 ساعت
00:08
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

خوب دیگه بنظر میرسه که به اندازه کافی برای طراحی و پیاده‌سازی پروژه نهایی درس آماده شده باشید. پروژه پایانی این درس طراحی و پیاده سازی ربات مسیریاب هست!

امیدواریم موفق باشید.

پروژه نهایی
"08:04
پروژه نهایی
 
100%
     
'20:00