مقالات دیجیتال مارکتینگ

الگوریتم مرغ مگس خوار (algorithm Hummingbird) چیست؟

الگوریتم مرغ مگس‌خوار

در این مقاله سعی داریم الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل را کامل و دقیق باهم بررسی کنیم. لطفا با من همراه باشید.

الگوریتم چیست؟

تعریف استاندارد این است: مجموعه‌ای از قوانین برای حل مسئله در تعداد محدودی از مراحل.
در زبان رایانه‌ها، یک الگوریتم زمینه را برای انجام یک کار کاملاً مشخص برای کامپیوتر فراهم می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است کامپیوتر طوری برنامه ریزی شده باشد که به طور تصادفی عددی بین ۱ تا ۱۰۰ ارائه دهد. این وظیفه‌ای است که دارای یک نقطه شروع و نقطه پایان تنظیم شده است.

الگوریتم گوگل چیست؟

الگوریتم‌های گوگل از همان تعریف و قاعده الگوریتمی که توصیف کردیم پیروی می‌کنند. به آخرین باری که موضوعی را در در گوگل جستجو کرده‌اید فکر کنید. چه “ویدیو موسیقی ایرانی” یا “فروشگاه‌های لوازم خانگی آنلاین” یا هر کلمه یا جمله‌ای را تایپ کرده باشید، موتور جستجو میلیون‌ها نتیجه را برای انتخاب شما نشان می‌دهد.

اما گوگل چگونه تصمیم می‌گیرد که که کدام نتیجه را و براساس چه ترتیبی به شما نشان دهد؟ به وسیله یک الگوریتم؛ گوگل الگوریتم‌های بسیار پیچیده برای ارائه نتایج جستجو دارد و نسبتاً مرتباً تغییر می‌کند. اگرچه این شرکت الگوریتم‌های دقیق را علنی نمی‌کند، اما ادعا می‌کند که الگوریتم‌های جستجوی خود را سالانه هزار بار به روز می‌کند. مرغ مگس خوار نام رمزى است كه در سال ۲۰۱۳ در الگوریتم جستجوی گوگل قرار گرفت. این الگوریتم تغییر قابل ملاحظه‌اى در جستجوی گوگل ایجادكرده است.

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتنیگ
آموزش دیجیتال مارکتنیگ

 

 الگوریتم مرغ مگس خوار

گوگل به وسیله این الگوریتم با در نظر گرفتن زمینه و معنی آن روی کلمات کلیدی، بیشتر بر روی زبان طبیعی تأکید دارد. همچنین توانایی در هدایت مستقیم کاربران به مناسب ترین صفحه و نه فقط به صفحه اصلی وب سایت، محتوای موجود در صفحات منفرد یک وب سایت را بهبود بخشیده و به کمک این الگوریتم صفحات مختلف یک وب سایت را عمیق‌تر مورد بررسی قرار می‌دهد. تمرکز این الگوریتم بیشتر بر روی تعاملات جستجوی “انسانی” و تمرکز بسیار بیشتر بر مکالمه و معنی، مهم‌ترین تغییر در جستجوی گوگل در سال‌های گذشته را نشان می‌دهد.

بنابراین با وجود این الگوریتم، توسعه دهندگان و نویسندگان وب تشویق شدند که به جای کلمات کلیدی اجباری، سایت‌های خود را با نوشته‌ها و مقاله‌های مفید بهینه کنند و از توسعه وب (technical web development) برای ناوبری در سایت استفاده موثر کنند.بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

استفاده از این الگوریتم توسط گوگل از چه زمانی آغاز شد؟

این تغییر در سپتامبر ۲۰۱۳ به‌طور رسمی اعلام شد، پیش تر به مدت یک ماه از این الگوریتم به صورت آزمایشی استفاده شده بود. این الگوریتم یکی از الگوریتم‌هایی است که گوگل با معرفی آن، ضربه محکمی به سایت‌هایی زد که از ترفند کلمات کلیدی به عنوان مهم‌ترین ترفند برای بهینه سازی سایت استفاده می‌کردند.

 الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

الگوریتم مرغ مگس خوار به گوگل کمک می‌کند تا سوالات جستجو را بهتر تفسیر کند و نتایجی را ارائه دهد که با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد (برخلاف اصطلاحات جداگانه در پرس و جو). همانطور که گفتیم جستجوی مرغ مگس خوار در مورد اندازه گیری محتوا است، نه کلمه کلیدی. این الگوریتم شروع می‌کند به اندازه گیری اینکه چه صفحاتی بیشترین بازدهی را برای شما تولید می‌کنند و چه نوع محتوایی بیشترین میزان بازگشت سرمایه را دارند.

آیا با وجود الگوریتم مرغ مگس خوار استفاده از کلمات کلیدی بی‌معنا است؟

کلمات کلیدی (Keywords) همچنان مهم هستند، الگوریتم مرغ مگس خوار این امکان را برای یک صفحه فراهم می‌کند تا برای یک پرسش یا جمله، رتبه بندی کند حتی اگر حاوی کلمات دقیق جستجوگر نباشد. این امر با کمک پردازش معنا و مفهوم جمله حاصل می‌شود که متکی به نمایه سازی معنایی نهفته، اصطلاحات هم معنی و مترادف کلمه یا جمله جستجو شده توسط کاربر است.

چطور می‌توان از این الگوریتم استفاده کرد؟

برای استفاده از این الگوریتم لازم است دانش خود را در مورد کلمات کلیدی گسترش دهید و بر مفاهیمی که در پشت کلمات کلیدی هستند تمرکز کنید. جستجوهای مرتبط، مترادف و اصطلاحات مشترک را با دقت تجزیه و تحلیل کنید. منابع مهم چنین ایده‌هایی جستجوهای مرتبط با گوگل و سوالات مرتبط با گوگل و همچنین پیشنهادات تکمیل خودکار گوگل است. می‌توانید همه آن‌ها را در ماژول تحقیق کلید واژه Rank Tracker گنجانیده باشید.

 الگوریتم مرغ مگس خوار

اثرات و ویژگی‌های الگوریتم مرغ مگس خوار دقیقاً چیست؟

  • جستجوی متن و گفتگو:

پیشرفت‌های مرغ مگس خوار به ویژه در جستجوی متن و گفتگو، دو زمینه‌ای که به شدت با معناشناسی اساسی و روابط بین کلمات ارتباط دارند، بسیار قوی است.
در جستجوی متنی، گوگل به طور فزاینده‌ای نتایجی را نشان می‌دهد که با هدف پرسش مطابقت داشته باشد. نتایج، دیگر فقط به خود کلمات محدود نمی‌شوند، بلکه شامل تفسیری از قصد کاربر برای جستجوی عبارات می‌شوند.

  • یک مثال برای جستجوی متنی:

عبارت جستجو: آثار باستانی

الگوریتم مرغ مگس خوار

همانطور که در عکس می‌بینید گوگل عبارت جستجو را تفسیر می‌کند و پاسخی را در نتایج جستجو به عنوان یکپارچه سازی Knowledge Graph برمی‌گرداند.

  • جستجوی صوتی:

از آنجا که بخشی از کابران از طریق جستجوی صوتی عبارات مورد نظر خود را جستجو می‌کنند معمولا جستجوها طولانی‌تر می‌شوند و اغلب شامل جملات کامل می‌باشند. در این نوع جستجو پرسش جستجو طولانی‌تر است و اغلب از مجموعه کاملی از سوالات تشکیل شده است. با گسترده شدن استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه و نرم افزارهای صوتی (از قبیل تلفن‌های هوشمند، رایانه لوحی، Google Glass ، SIRI و غیره) ، این نوع جستجو به طور فزاینده‌ای رایج می‌شود و همچنین می‌تواند از طریق جستجوی دسکتاپ (برنامه‌های Chrome و غیره) انجام شود.

 

  • جستجوی محاوره‌ای:

یک مثال برای جستجوی محاوره‌ای:

آثار باستانی معروف ایران

 

جستجو محاوره‌ای

همانطور که در بالا مشاهده می‌کنید، گوگل سوال را به اجزای تشکیل دهنده خود تقسیم می‌کند و نتایج تقریباً یکسان با نتیجه جستجوی کلمات کلیدی اصلی را ارائه می‌دهد.

مرغ مگس خوار چگونه بر تنوع نتایج جستجو تأثیر می‌گذارد؟

یکی از اهداف اصلی مرغ مگس خوار، ترجمه جستجوی معنایی از یک مفهوم به واقعیت است. مفهومی که در نهایت به استاندارد جستجو تبدیل می‌شود. این برنامه سعی داشت تا هدف واقعی جستجوها را بهتر تخمین بزند تا برای پرسشی مانند مثال غذای چینی، کاربر مجموعه‌ای از رستوران‌های محلی چینی را برای انتخاب دریافت کند، نه نتایج برای بهترین مکان‌ها برای زندگی در چین یا سایر داده‌های بی ربط.

مرغ مگس خوار: هدف گرا ، دقیق تر

به طور کلی مرغ مگس خوار منجر به کاهش کلی تنوع در نتایج جستجو شده است و این امر خصوصاً در مورد کلمات کلیدی با معنای مشابه صدق می‌کند. الگوریتم مرغ مگس خوار چه اهمیتی برای جذب کاربران دارد و چگونه می‌تواند به کسب تجربه کاربری خوب آنها کمک کند؟

محتوای شما ممکن است چهار یا پنج نوع مختلف کاربر داشته باشد که به دنبال پاسخ سوالی هستند. درک اینکه چه چیزی از محتوای سایت شما به کدام کاربر ارائه شود و یا در صورت فروشگاهی بودن سایت، کدام محتوای شما باعث جذب مشتری به اضافه تجربه کاربری خوب در سایت می‌شود مهم و حائز اهمیت است.

همچنین در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگری در مورد شخصیت‌ها در دنیای بازاریابی جستجو صحبت می‌شود. مدت‌هاست که بازاریاب‌های سنتی از این مدل برای درک بهتر کاربر محصول یا خدمات خود استفاده می‌کنند. این عمق درک هنگامی که در مورد موضوعات مورد علاقه کاربران خود فکر می‌کنید و اینکه چگونه می‌توانید با محتوای خود راه حلی برای آن‌ها باشید، اهمیت دارد.

 

تحقیق کلمه کلیدی‌

تحقیقات کلمه کلیدی هنوز ما را به سمت موضوعاتی که مخاطبان ما در جستجوی آن‌ها هستند راهنمایی می‌کند. اما مسئولیت ما به عنوان بازاریاب فراتر رفتن از این داده‌ها است. این بدان معنی است که مفیدترین، جذاب‌ترین و بهترین کیفیت صفحه را برای یک سوال با کلمات کلیدی مناسب در صفحه داشته باشید.

اگرچه بهینه سازی کلمات کلیدی اغلب هنگامی که موضوعی متفکرانه نوشته می‌شود، به بهترین شکل انجام می‌شود و از عمق کافی برخوردار است تا شامل بسیاری از تغییرات یک مفهوم باشد، اما بهینه سازی صفحه شما برای سوالات خاص، موضوع صفحه را تقویت می‌کند.

اگر تلاش زیادی برای جمع آوری داده های کیفی در مورد کاربران خود نکرده اید، اکنون زمان خوبی برای شروع است. نظرسنجی‌ها، نظارت بر مکالمات در مورد موضوعات اجتماعی و گفتگوی حضوری با مشتریان به شما کمک می‌کند تا این اشخاص را بشناسید تا از آنچه برای آنها مهم است درک بهتری داشته باشید. این امر با تولید محتوا محقق می‌شود.

چطور رتبه سایت خود را بهبود بخشیم؟

با وجود الگوریتم‌های گوگل به خصوص مرغ مگس خوار یکی از مفیدترین کارها که منجر به بهینه سازی سایت شما می‌شود این است که سئو محلی را در دستور کار خود قرار دهید و موضوع‌های قدیمی از صفحات سایت خود را بررسی کنید که در زمان انتشار بسته به اهداف شما بهترین عملکرد را در سطح بازدید و درآمد داشتند که در زمان انتشار، ممکن است سئوکاران از رویکرد “محتوای بیشتر بهتر است” استفاده کرده باشند. اما اکنون باید اهمیت، اعتبار، به موقع بودن و کیفیت آن نسبت به کمیت را مدنظر قرار دهید و اقدام به بروزسانی آن‌ها کنید. مرغ مگس خوار سرعت ما را در آینده افزایش می‌دهد. مرغ مگس خوار حرکتی عالی برای نتایج جستجو است و در صورت تمرکز بر روی کاربر و محتوا، می‌تواند روشی عالی برای کسب بازدید بیشتر باشد.

ممکن است در واقع برای برخی از سئوکاران راحت باشد که با این الگوریتم و برخی دیگر از تغییرات مشاهده شده توسط گوگل چطور عمل کنند. در کل استفاده از این الگوریتم توسط گوگل یک پیام واضح است که صاحبان سایت باید توجه و وسواس را فقط درباره کلمات کلیدی متوقف کنند و تمرکز خود را بر ایجاد یک تجربه و تعامل عالی با کاربر بگذارند.

به عنوان مدیر یک سایت امروزه، به جای چگونه می‌توانم به رتبه بالا گوگل برسم؟ به این فکر کنید: چگونه می‌توانم به سوالاتی که کاربرانم دارند بهترین پاسخ را بدهم؟

الگوریتم مرغ مگس خوار ، یک فرصت است!

مرغ مگس خوار به همه دارندگان وب سایت نشان داد که گوگل هدف خود را افزایش درک هدف واقعی جستجوهای کاربران قرار داده است، به جای اینکه با آن‌ها مانند رشته‌های کلمات کلیدی رفتار کند، کل جستجوی متن را جستجو می‌کند.

عملی‌ترین کاربرد این مورد برای دارندگان وب سایت‌، اطمینان از انعکاس زبان طبیعی در محتوای سایت است. مرغ مگس خوار را می‌توان پل ارتباطی بین شیوه‌های قدیمی و ناخواسته و سئو جدید دانست که می‌خواهد با استفاده از کلمات خود به زبان طبیعی خوانندگان صحبت کند.

وب سایت‌هایی که ماهرانه پاسخ به محبوب‌ترین سوالات عمومی را شناسایی و منتشر می‌کنند، می‌توانند به عنوان منابع مرتبط با موضوعات خاص توسط گوگل انتخاب شوند. وقتی محتوای شما با هدف جستجوگر مطابقت دارد، می‌توانید از نظر اساسی و محلی در رتبه خوبی قرار بگیرید. در نتایج امروز موتور جستجو، خدمت به هدف جستجو باید در لیست اولویت‌های جستجوگرها قرار گیرد و شما می‌خواهید از ترکیبی از تعامل مستقیم با مخاطبان خود، تحقیقات کلمات کلیدی و تحقیقات موضوعی برای دستیابی به پیشرفت وب سایت خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا