نرم افزارهای مهندسی

معرفی کاربردهای نرم افزار اسکچاپ

نرم افزار اسکچاپ چیست

امروزه برای هر رده شغلی نرم افزار خاصی طراحی و ساخته شده است که بدون آن‌ها، انجام انبوهی از کارها توسط موسسات، شرکت‌ها، کارخانه‌ها، سازمان‌های بیمه، دفاتر اداری، سازمان‌های مالیاتی و … ممکن نیست و یا بسیار سخت خواهد بود. برای آشنایی با مفهوم نرم افزار اسکچاپ چیست با ما همراه باشید.

نرم افزار‌های زیادی برای انجام بسیاری از کارها در زمینه‌ها و رده‌های شغلی مختلف وجود دارد که اگر بخواهیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم می توانیم:

 • اکسل
 • اکسس
 • ویژوال استودیو
 • جاوا اسکریپت
 • وردپرس
ویدیو پییشنهادی : آموزش نرم‌افزار اسکچاپ
آموزش نرم‌افزار اسکچ آپ

 

هزاران هزار برنامه دیگر را نام ببریم؛ هریک از این نرم‌افزار‌ها که نام برده شد‌، در زمینه‌های خاصی بکار برده می شوند؛ برای مثال اکسل ، نوعی نرم‌افزار حسابداری بوده، وردپرس نیز، برنامه‌ای برای طراحی سایت می باشد.

 

نرم افزار اسکچاپ چیست

 

اسکچ آپ، نرم افزاری است سه بعدی و هوشمند، بسیار کاربردی، ضروری و البته سودمند در عصر امروزی. همه افرادی که به نوعی با ساختمان، سازه‌ها، معماری، طراحی داخلی، Design و …. سروکار دارند، می‌بایست با اسکچاپ آشنایی داشته باشند و نحوه کار کردن با آن را فرا‌گیرند.

کاربرد های نرم افزار اسکچاپ چیست

از کاربردهای نرم افزار اسکچاپ می‌توان به طراحی های بسیار باکیفیت و هم چنین دقیق و ظریف، اشاره کرد. منظور از این طراحی‌ها، ایجاد مدل در اسکچ‌آپ و نمای کلی از ساختمان مد‌نظر شماست که قبل از ساختن آن می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار، طرحی کلی از آن را در ذهن خود ایجاد کنید.

دلیل استفاده از نرم افزار اسکچاپ چیست

یکی از مهم ترین مزیت‌ها و هم چنین دلیل‌های استفاده از نرم افزار اسکچاپ، این است که شما می‌توانید پس از ساخته شدن ماکت محل مورد نظرتان در SketchUp، هر گونه ایرادی که در آن وجود داشت را برطرف کنید یا ممکن است که سازه شما هیچ ایرادی نداشته باشد.

 

نرم افزار اسکچاپ چیست

 

اما شما بخواهید طرح آن را که به نظرتان ناخوشایند است، تغییر دهید، در این صورت می توانید با استفاده از چند کلیک در عرض چند دقیقه شکل ماکت خود را تغییر دهید یا تغییرات کوچکی در آن ایجاد کنید.

اجرای پروژه یک ساختمان تجاری و تفریحی

اما بیایید SketchUp را با ماکت واقعی در یک مثال مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم؛ فکر کنید شما یکی از مهندسین اجرای پروژه یک ساختمان تجاری و تفریحی هستید؛ برای این کار پس از جمع‌ شدن بودجه‌های لازم و گرفتن بسیاری از مجوزها و انجام خیل عظیمی از کارهای دیگر، باید به کمک دیگر همکاران و مهندسین، ماکتی از ساختمان مورد نظرتان را ساخته تا بدانید که نحوه ساخت و طراحی ساختمان تجاری – تفریحی شما به چه صورت خواهد بود.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش نرم‌افزار کامسول
آموزش نرم‌افزار کامسول

ساخت ماکت

برای این منظور باید ظرافت و دقت بسیار زیادی به خرج دهید، زمان بسیار زیادی را صرف این کار کنید تا یک ماکت بزرگ و زیبا با تمام جزئیات طراحی کنید و بسازید؛ اما پس از اتمام تمام مراحل ساخت ماکت، ناگهان متوجه می‌شوید که شما از قرار دادن یک قطعه در ماکت غفلت کرده‌اید و این فراموشی باعث می‌شود که شما مجبور شوید به خاطر یک اشتباه کوچک دوباره زمان زیادی را از دست بدهید، هزینه کنید و از انجام پروژه اصلی خود که ساخت این ساختمان است، عقب بمانید.

 

ساخت ماکت با نرم افزار اسکچاپ

 

پس از خواندن این مقایسه، حتما متوجه شده‌اید که استفاده از نرم افزار اسکچاپ، چقدر می تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند، هزینه های شما را کاهش دهد، انرژی شما را بیهوده نگیرد و با چند کلیک بتواند کارهایتان را سامان دهد.

از دیگر کاربردهای بسیار مهم SketchUp می توان به استفاده از آن در عرصه طراحی داخلی، مهندسی مکانیک، ساخت انیمیشن و نیز تولید بازی‌های رایانه‌ای اشاره کرد.

دانلود نرم افزار اسکچاپ

اگر پس از خواندن مطالب بالا تمایل به دانلود نرم افزار SketchUp پیدا کردید، می‌توانید آن را به آسانی و با تایپ چند کلمه در اینترنت جستجو و دانلود کنید؛ اسکچاپ به راحتی دانلود شده و آماده است تا شما با استفاده از آن به طراحی نقشه و ساخت انواع ماکت‌های مجازی و … بپردازید.

 

دانلود نرم افزار اسکچاپ

پس از نصب و دانلود نرم‌ افزار اسکچ‌آپ، خواهید دید که چقدر در انجام کارهایتان سرعت گرفته‌اید و دیگر مانند قبل لازم نیست که زحمت زیادی برای طراحی یک مدل بکشید.

کتابخانه های سه بعدی در اسکچاپ

در زیر مواردی از فوایدی که شما با دانلود کتابخانه های سه بعدی در اسکچاپ به دست خواهید آورد را بر می شماریم:

 • شما می توانید با استفاده از این کتابخانه، یکی از کارهای خود نظیر انجام پروژه‌تان را سریع تر انجام دهید، منظور مطلب این است که شما با استفاده از این فایل آماده می‌توانید از آن به عنوان یک برنامه آماده و حاضر استفاده کنید.
 • شما با استفاده از کتابخانه سه بعدی آماده در نرم افزار SketchUp، خواهید توانست، آن را به عنوان پایان نامه خود مورد استفاده قرار دهید.
 • پس از دریافت نرم افزار SketchUp می‌توانید آن را در قالب فروش به دیگران عرضه کرده و مبلغی از آن‌ها دریافت کنید.
 • علاوه بر مواردی که در بالا درباره کتابخانه‌های سه بعدی در SketchUp ذکر شد، شما می توانید از آن، برای انجام سایر کارهای خود در آینده الگو بگیرید.
 • شما می توانید با دانلود این کتابخانه با جزئیات و نحوه کار آن آشنا شده و استانداردهای آن را بیاموزید و سپس طرح‌های دیگری را طراحی و آماده کنید.
 • فایده دیگری که نرم ‌افزار SketchUp برای شما دارد این است که شما می‌توانید با اندکی تغییر در این کتابخانه سه بعدی، آن را به مکان دیگری که مد نظرتان است تغییر دهید

کتابخانه های سه بعدی در اسکچاپ

نحوه کار با کتابخانه های سه بعدی در نرم افزار اسکچ‌آپ

کار با این نرم افزار بسیار آسان بوده و شما می توانید با گذراندن وقت اندکی، نحوه کار با آن را سریع یاد بگیرید و این خود باعث می‌شود که شما به شدت در وقت خود صرفه جویی کنید.

شاید افراد عادی که این مطلب را می خوانند اطلاعی از هزینه‌های ساخت ماکت واقعی نداشته باشند، اما افرادی نظیر مهندسین‌، پیمانکاران و … می‌دانند که قیمت ساخت ماکت‌ها و مدل‌های واقعی چقدر برای آن‌ها هزینه بر و حتی گاهی زیان‌آور می‌باشد؛ اگر این مهندسین با نرم افزار اسکچاپ آشنایی داشته باشند، می‌توانند جلوی بسیاری از ضرر و زیان های مالی خود را بگیرند.

تولید نقشه های دقیق در SketchUp

شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار SketchUp ماکت‌ها و مدل‌های بسیار زیبا و در ابعاد بسیار کوچک را نیز طراحی کرده و بسازید و نیز می توانید در تولید نقشه‌های دقیق در SketchUp بسیار موفق باشید؛ تصور کنید که شما می خواهید یک ساختمان چند طبقه بسازید، ابتدا تمایل دارید که ماکت آن را در این نرم‌‌افزار طراحی کنید.

شما پس از کار‌کردن با این برنامه خواهید دید که نرم افزار اسکچ آپ حتی قادر است که تعداد آجرهای دقیق به کار رفته در این ساختمان را برای شما نشان دهد. این مطلب مثالی برای آشنایی شما از میزان دقیق بودن کار با SketchUp و مفهوم نرم افزار اسکچاپ بود.

 

تولید نقشه های دقیق در نرم افزار اسکچاپ

 

فواید دیگری که هنگام تولید نقشه با اسکچ‌ آپ با آن‌ها آشنا خواهید شد این است که، زمانی که شما تصمیم به ساخت مکانی مانند پارک یا موزه گرفته‌اید، به آسانی و با طراحی اندازه‌های مد‌نظرتان می‌توانید تعداد اتاق‌های مورد نظر خود، آشپزخانه و … را توسط نرم افزار SketchUp بسیار دقیق و هوشمند به انجام برسانید و مکان مورد نظر خود را به صورت دقیق و کامل طراحی کنید.

 

کلیک وسط در نرم افزار اسکچاپ چیست

هنگام استفاده از نرم افزارهای دیگر حتما دیده‌اید، برای این که بتوانید قسمتی از این برنامه‌ها را باز کنید، باید با استفاده از چند کلیک یا فشردن چند دکمه در کیبورد این کار را انجام دهید، اما طراحان و تهیه کنندگان این نرم ‌افزار بسیار هوشمند، توانسته‌اند امکانی به نام استفاده از کلیک وسط در اسکچاپ را طراحی کنند تا شما بتوانید زمانی که در محیط اسکچ آپ هستید، بدون حرکت‌‌های زیاد و اضافی با ماوس و کیبورد، سریعا به هدف خود برسید.

شما می توانید با زدن دکمه وسط MOUSE، به ابزارهای مورد نظرتان در کمترین زمان ممکن، دست یابید. می توان گفت که این طراحی، یک روش میانبر و کوتاه برای هر چه سریع‌تر و بهتر انجام دادن کارهای شماست.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا