آموزش نرم‌افزار آباکوس (مقدماتی)

poster
پیش‌نمایش دوره

نرم‌افزار آباکوس (Abaqus) از جمله نرم‌افزار‌های قدرتمند مهندسی است که در رشته مکانیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. نام و نشان این نرم‌افزار از لغت ABAQUS در زبان انگلیسی در معنای چرتکه و در زبان یونانی ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
3.3 (18 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

پیش‌نیاز‌ها

از آن‌جایی که خود تکنیک المان محدود نیز در حد مقدماتی و تا میزانی که نیاز‌های دوره را مرتفع نماید، در ابتدای دوره آموزش داده شده است.

تنها آشنایی مقدماتی با مفاهیم علم مکانیک جامدات نظیر علم استاتیک و مقاومت مصالح برای طی نمودن این دوره، کفایت می کند.

سرفصل‌های دوره آموزش نرم‌افزار آباکوس (مقدماتی)

مقدمه‌ای بر المان محدود

همانطور که می‌دانید، نرم‌افزار آباکوس با استفاده از تکنیک المان محدود اقدام به حل مسایل سازه‌ای و مکانیک جامدات می کند. آشنایی با تکنیک المان محدود به منزله آشنایی با روشی است که اباکوس مسایل را حل می‌کند. این امر به هنگام کار با اباکوس به عنوان یک مزیت قلمداد شده و سبب می‌شود تا شما فراتر از سطح یک اپراتور ساده بتوانید از آباکوس استفاده کنید. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-تعریف المان محدود:

در این فصل در ابتدا تکنیک المان محدود به صورت ساده و روان توضیح داده می شود.

2-تعریف مدل المان محدود:

پس از تعریف المان محدود، نوبت به تعریف مدل المان محدود می‌رسد. در این قسمت، مدل المان محدود که از گره(node) و المان(element) تشکیل شده است، با ذکر مثال توضیح داده می شود.

3-توضیح توابع شکلی (shape functions or interpolation functions)

نحوه انجام محاسبات در المان‌های تشکیل دهنده مدل المان محدود، ارتباط مستقیمی با تابع شکل آن المان دارد. در این قسمت در ابتدا تابع شکلی تعریف می شود و سپس اثر آن بر دقت حل مساله مورد بررسی قرار می‌گیرد.

4-توضیح مرتبه المان (element order)

مرتبه المان در مدل المان محدود اثر مستقیمی بر دقت حل مساله دارد. در این بخش در ابتدا مرتبه المان توضیح داده می‌شود و سپس به توضیح اثر مرتبه المان بر دقت حل پرداخته می شود.

  مقدمه
مشاهده
"02:00  
  تعریف المان محدود و مدل المان محدود
مشاهده
"07:26  
  توضیح توابع شکلی و مرتبه المان
"10:29  
  ادامه توضیح مرتبه المان
"03:11  
  آشنایی با تکنیک المان محدود
"00:05  
آشنایی با فضای کلی نرم‌افزار اباکوس

زمانی که شما نرم‌افزار آباکوس را بر روی سیستم خود نصب می کنید، چندین نرم‌افزار بر روی سیستم شما نصب می‌شود. یکی از این نرم‌افزار‌ها abaqus/CAE است . عبارت CAE مخفف Complete Abaqus Environment می باشد. در این مجموعه آموزشی، تمرکز اصلی بر روی محیط CAE و کار با این محیط خواهد بود. این محیط همان محیط گرافیکی آباکوس است که تقریبا تمامی کاربران آباکوس از آن برای کار با آباکوس استفاده می‌کنند. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آشنایی با فضای کلی نرم‌افزار آباکوس

از این به بعد، منظور از نرم‌افزار آباکوس همان محیط CAE آن می‌باشد. آباکوس از 11 ماژول مختلف تشکیل شده است . این ماژول‌ها عبارتند از :

 • ماژول part
 • ماژول property
 • ماژول assembly
 • ماژول step
 • ماژول interaction
 • ماژول load
 • ماژول mesh
 • ماژول optimization
 • ماژول job
 • ماژول visualization
 • ماژول sketch

هر یک از این ماژول‌ها دارای ابزار‌های مخصوص به خود هستند و شما در هر یک از این ماژول‌ها بخشی از تنظیمات مدل خود را انجام می‌دهید.

2-آشنایی با کارکرد‌های هر یک از ماژول‌های آباکوس

در این بخش، ابزار‌های موجود و قابلیت‌های نهفته در هر یک از ماژول‌های آباکوس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

3-معرفی سیستم احاد در آباکوس

همانطور که می‌دانید، اباکوس فاقد سیستم واحد است. این بدان معناست که تقریبا در هیچ کجای نرم‌افزار شما اثری از گزینه یا تنظیمی برای تعیین واحد عددی که وارد می‌کنید، پیدا نخواهید کرد. در حقیقت شما باید قبل از شروع به کار با نرم افزار، تمام اطلاعات عددی خود را تحت یک سیستم واحد مرتب کنید و سپس داده‌ها را بر اساس این سیستم واحد وارد نمایید. در این فصل، با ذکر مثال، بطور مبسوطی به این مقوله پرداخته می‌شود.

  مقدمه
مشاهده
"01:26  
  آشنایی با فضای کلی نرم‌افزار آباکوس و کارکرد‌های هر یک از ماژول‌های آن
مشاهده
"11:09  
  ادامه آشنایی با کارکرد‌های هر یک از ماژول‌های آباکوس
"10:01  
  ادامه آشنایی با کارکرد‌های هر یک از ماژول‌های اباکوس
"07:13  
  سیستم احاد در اباکوس
"04:53  
  آشنایی با فضای کلی نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
تحلیل استاتیکی - قسمت اول

مقدمه

تحلیل استاتیکی از مهمترین انواع تحلیل‌ها در نرم‌افزار اباکوس و هر نرم‌افزار المان محدود دیگری است. در قسمت اول از این فصل به تحلیل مقدماتی تیر‌ها پرداخته شده و نحوه کار با المان‌های تیر (beam) آموزش داده می‌شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش مدل‌سازی مسایل به صورت دو بعدی

در آباکوس، شما می توانید به سه صورت دو بعدی، سه بعدی و متقارن محوری، قطعه و یا محیط مورد نظر خود را شبیه‌سازی کنید. در این قسمت نحوه انجام تنظیمات مدل سازی دو بعدی آموزش داده می‌شود.

2-آموزش نحوه استفاده از المان‌های تیر

در صورتی که طول و عرض مقطع عضو از ارتاع آن خیلی کمتر باشد، می‌توان آن قطعه را به صورت wire و با استفاده از المان‌های تیر یا خرپا مدل کرد.

3-آموزش نحوه انجام تحلیل‌های استاتیکی خطی و غیرخطی

در اباکوس، شما می توانید هر دو نوع تحلیل خطی و غیرخطی استاتیکی را انجام دهید. در این قسمت هر دو این تحلیل‌ها انجام می‌شود و نتایج بدست آمده با حل تئوری مساله مقایسه می‌شود.

4-آموزش پارتیشن‌بندی خطوط و لبه‌ها

پارتیشن بندی یک قطعه، از مهمترین تکنیک‌ها در نرم‌افزار اباکوس است. یک قطعه را به علل مختلفی پارتیشن‌بندی می‌کنند. برخی از این علل عبارتند از: ایجاد نقطه، سطح و یا حجم برای اعمال بارگذاری مورد نظر و قسمت‌بندی قطعه به منظور مش‌بندی ساده‌تر قطعه . البته در ارتباط با المان‌های تیر و پارت از نوع wire، کاربرد دوم هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

  مقدمه
مشاهده
"01:19  
  آموزش مدل‌سازی مسائل به صورت دوبعدی و استفاده از المان‌های تیر (beam)
مشاهده
"13:26  
  آموزش نحوه انجام تحلیل استاتیکی خطی و غیرخطی
"16:35  
  آموزش پارتیشن‌بندی خطوط و لبه‌ها
"10:29  
  حل مدل و مقایسه آن با نتایج تحلیلی
"08:45  
  مثال آموزشی اول از فصل سوم دوره آموزش مقدماتی نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
تحلیل استاتیکی - قسمت دوم

در این قسمت، به تحلیل استاتیکی یک مساله در فضای سه‌بعدی با استفاده از المان‌های توپر (solid) پرداخته می‌شود. همچنین منطق عملیاتی استپ static general آموزش داده می‌شود. دانستن منطق عملیاتی یک استپ، در رفع خطاهای بوجود آمده اثر بسیار مهمی دارد چراکه سبب دید پیدا کردن نسبت به عملکرد استپ و نقاط قوت و ضعف آن می شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش مدل‌سازی مسائل به صورت سه بعدی

2-آموزش نحوه استفاده از المان های توپر

3-آشنایی با منطق عملیاتی استپ static general

4-آموزش پارتیشن‌بندی به کمک صفحات کمکی (datum plane)

در آباکوس، در ماژول‌های پارت و مش، تکنیک‌های متعددی برای پارتیشن‌بندی یک سازه سه‌بعدی وجود دارد. یکی از این روش‌ها به این صورت است که در ابتدا تعدادی صفحه کمکی تعریف می‌شود و سپس قطعه مورد نظر به کمک صفحات کمکی پارتیشن‌بندی می شود. توجه شود که وجود و تعداد نقاط و صفحات کمکی اثری بر روی حل ندارد.

  مقدمه
مشاهده
"00:50  
  آموزش مدل‌سازی به صورت سه‌بعدی و پارتیشن‌بندی به کمک صفحات کمکی
"13:32  
  آموزش نحوه استفاده از المان‌های توپر، منطق عملیاتی استپ static general و عوامل غیرخطی کننده تحلیل
"17:53  
  مثال آموزشی دوم از فصل سوم دوره آموزش مقدماتی نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
تحلیل استاتیکی - قسمت سوم

در این قسمت نیز همانند قسمت اول از فصل سوم، مدل‌سازی به صورت دو‌بعدی انجام خواهد شد با این تفاوت که در این قسمت مدل‌سازی با استفاده از المان های پوسته انجام می‌شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش مدل‌سازی مسایل به صورت دو‌بعدی

2-آموزش تفاوت مدل‌سازی به صورت plane stress و plane strain

زمانی که شما در مدل‌سازی دو بعدی، در ماژول پارت، shape را بر روی shell می‌گذارید، یا باید قطعه خود را به صورت plane stress مدل سازی کنید و یا باید به صورت plane strain مدل‌سازی کنید. حالت اول تنش در راستای عمود بر صفحه را صفر در نظر می‌گیرد و حالت دوم کرنش در راستای عمودی را صفر در نظر می‌گیرد.

3-آموزش نحوه اعمال بارگذاری به صورت جابجایی کنترل (displacement control)

شما می توانید بارگذاری خود را به صورت جابجایی کنترل و یا نیرو کنترل (force control) اعمال کنید. تا این قسمت، تمام بارگذاری‌های تعریف شده از نوع نیرو کنترل بودند چراکه مقدار نیروی اعمالی به صورت ورودی به مساله بود و جز مجهولات نبود. در بارگذاری به صورت جابجایی کنترل، مقدار نیرو از حل مساله بدست می آید.

4-آموزش قید کوپلینگ(coupling) در آباکوس

قید کوپلینگ یکی از پرکاربردترین و مهمترین قیدهای موجود در نرم‌افزار اباکوس است.

5-آموزش مش‌بندی و پارتیشن‌بندی عضو‌ها و قطعات دارای سوراخ

در این بخش، بطور مبسوطی به مساله پارتیشن‌بندی و مش‌بندی قطعات دارای سوراخ پرداخته می شود.

6-آموزش نحوه انجام تحلیل حساسیت نسبت به مش (mesh sensitivity analysis) و ارایه نکات مرتبط با انجام آن

7-آموزش مفهوم بایاس (bias) در مش‌بندی

8-آموزش نحوه اخذ نمودار نیروی تکیه‌گاهی بر حسب جابجایی در بارگذاری‌های جابجایی کنترل

9-تعریف set از نوع geometry و node

10-اعمال شرط مرزی بر روی گره (node)

  مقدمه
مشاهده
"02:08  
  آموزش مدل‌سازی به صورت دو‌بعدی و قید کوپلینگ و مش‌بندی و پارتیشن‌بندی عضو‌ها و قطعات دارای سوراخ
"19:15  
  آموزش مدل‌سازی به صورت plane stress و plane strain ، آموزش مفهوم بایاس در مش‌بندی ، تعریف set از نوع geometry و node و اعمال شر
"14:29  
  آموزش نحوه بارگذاری به صورت جابجایی کنترل و نحوه انجام تحلیل حساسیت نسبت به مش
"13:58  
  مثال آموزشی سوم از فصل سوم دوره آموزش مقدماتی نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
آشنایی با انواع المان‌ها در آباکوس

همانطور که می‌دانید، اباکوس امکان مدل‌سازی به سه صورت توپر(solid)، پوسته(shell) و سیم (wire برای استفاده از المان‌های خرپا یا تیر) را به همراه طیف وسیعی از المان‌ها فراهم می‌کند. این‌که باید از کدام نوع استفاده شود بستگی به هندسه مساله و هدف شما از مدل‌سازی دارد. انتخاب طریقه درست مدل‌سازی و پس از آن انتخاب المان مناسب، اثر مهمی بر سرعت حل مساله توسط آباکوس دارد. در حقیقت برای داشتن یک ران بهینه، باید توجه مبسوطی به این امر شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش نحوه تعریف امپلیتود برای اعمال بارگذاری

همانطور که می‌دانید یک سازه را به دو طریق می توان تحت بارگذاری قرار داد. طریقه اول بارگذاری به صورت کنترل نیرو (force control) است و طریقه دوم بارگذاری به صورت کنترل جابجایی (displacement control)   است. برای تعریف بارگذاری مربوطه به صورت تابعی از زمان باید برای آن بارگذاری، امپلیتود(amplitude) تعریف شود. در این قسمت نحوه تعریف امپلیتود آموزش داده شده است.

2-آشنایی با استپ‌های مربوط به حل مسایل دینامیکی در آباکوس

در این بخش دو استپ dynamic explicit و dynamic implicit که برای تحلیل‌های دینامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معرفی شده اند.

3-آموزش نحوه استفاده از المان‌های پوسته در آباکوس

در این قسمت نحوه استفاده از المان‌های پوسته و تنظیمات مربوط به آن‌ها توضیح داده شده است.

4-آموزش نحوه تعریف خاصیت پلاستیک در اباکوس

از آنجایی که با اعمال بارگذاری انفجاری، سازه وارد ناحیه پلاستیک خود می‌شود، برای اینکه جواب‌ها به واقعیت نزدیک باشد، باید خاصیت پلاستیک برای ماده تشکیل دهنده سازه مربوطه تعریف شود. در این بخش نحوه تعریف خاصیت پلاستیک، بطور مبسوطی بررسی شده است.

  مقدمه
مشاهده
"02:16  
  آموزش نحوه استفاده از المان‌های پوسته در آباکوس
"11:54  
  آموزش نحوه تعریف خاصیت پلاستیک در آباکوس
"12:46  
  آشنایی با استپ‌های مربوط به مسایل دینامیکی در آباکوس
"11:08  
  آموزش نحوه تعریف امپلیتود برای اعمال بارگذاری
"09:52  
  پروژه اول (الزامی)
 100%    
"240:00  
  انتخاب المان و طریقه مدل‌سازی مناسب در آباکوس
"00:06  
تحلیل تماسی به صورت استاتیکی و دینامیکی

تا این قسمت، تمام مسایل مورد بررسی به گونه‌ای بودند که تنها از یک قطعه (part) تشکیل شده بودند. در این فصل، انالیز متشکل از دو قطعه انجام خواهد شد. به این نوع آنالیز‌ها اصطلاحا multi body analysis گفته می‌شود. در این نوع آنالیز‌ها، معمولا در بین دو یا چند پارت، تماس وجود دارد. تحلیل تماسی در آباکوس، دارای نکات و پیچیدگی‌هایی است که در این فصل بطور مبسوطی به آن‌ها پرداخته می شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می شود آورده شده‌اند.

1-آموزش مدل‌سازی یک part بصورت analytical rigid

یکی از انواع روش‌های ایجاد قطعه صلب در اباکوس، ایجاد آن بصورت analytical rigid است. در این فصل، با ذکر مثال نحوه تعریف یک قطعه به صورت analytical rigid توضیح داده می‌شود.

2-آموزش مدل‌سازی یک part بصورت discrete rigid

یکی از انواع روش‌های ایجاد قطعه صلب در اباکوس، ایجاد آن بصورت discrete rigid است. در این فصل، با ذکر مثال نحوه تعریف یک قطعه به صورت discrete rigid توضیح داده می‌شود.

3-آموزش نحوه انجام تحلیل تماسی با استفاده از اندرکنش surface to surface contact

4-آموزش نحوه تعریف خاصیت تماس

به هنگام تعریف تماس در آباکوس، فارغ از این‌که از چه نوع تکنیکی برای تعریف تماس استفاده می‌شود، همواره باید خاصیت تماس تعریف شود.

5-آموزش نحوه استفاده از قید rigid body

6-آموزش نحوه اخذ نمودار نیروی تکیه‌گاهی بر حسب جابجایی

همواره در آنالیز‌های تماسی مانند فرآیند‌های شکل‌دهی، با فرو رفتن punch به داخل قطعه، یکی از مجهولات مورد نظر مهندسین، نیروی لازم برای فرو رفتن پانچ به داخل قطعه است. از آن‌جایی که این نوع بارگذاری‌ها همواره از نوع جابجایی کنترل است، لذا نیروی تکیه‌گاهی از حل مساله بدست می‌آید. در این فصل نحوه اخذ نمودار نیروی تکیه‌گاهی توضیح داده شده است.

7-آموزش نحوه انجام آنالیز‌های چند استپه (multi step analysis)

تا این قسمت، تمام انالیز‌های مورد بررسی در یک استپ انجام می‌شدند. در این قسمت نحوه انجام انالیز‌های چند استپه آموزش داده می‌شود.

  مقدمه
مشاهده
"01:44  
  آموزش مدل‌سازی یک part به صورت analytical rigid
مشاهده
"16:40  
  آموزش نحوه انجام آنالیز‌های چند استپه و اخذ نمودار نیروی تکیه‌گاهی بر حسب جابجایی
"14:34  
  آموزش نحوه انجام تحلیل تماسی با استفاده از اندرکنش surface to surface contact و نحوه تعریف خاصیت تماس و استفاده از قید rigid bo
"21:14  
  آموزش مدل‌سازی یک پارت به صورت discrete rigid
"15:24  
  مدل‌سازی جسم فرو رونده (punch) به صورت deformable و مقایسه نتایج بدست آمده
"22:29  
  تحلیل تماسی در نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
مش‌بندی و پارتیشن‌بندی

در سازه‌هایی که به لحاظ هندسی دارای پیچیدگی‌هایی نظیر سوراخ ها و fillet ها هستند، مش‌بندی مناسب آن‌ها با استفاده از المان‌های مکعبی (hexahedral) نیازمند قسمت‌بندی سازه به بخش‌های کوچک‌تر است . به این کار اصطلاحا پارتیشن‌بندی (partitioning) گفته می‌شود. با پارتیشن‌بندی سازه، میزان مش‌پذیری یا اصطلاحا meshability سازه افزایش پیدا می‌کند. این امر سبب می‌شود تا مش‌بندی سازه برای ماژول مش آباکوس ساده‌تر شده و قسمت‌های بیشتری را بتوان با استفاده از المان‌های مکعبی مش زد (اهمیت استفاده از المان‌های مکعبی در فصل‌های پیشین بحث شده است.). در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش پارتیشن‌بندی سازه به منظور حداکثر سازی میزان meshability آن

2-آشنایی بیشت با دستورات ماژول part

3-استفاده از دستور seed edge به منظور اصلاح الگوی مش‌بندی

4-آشنایی بیشتر با دستورات مربوط به پارتیشن‌بندی سه بعدی

  مقدمه
مشاهده
"01:06  
  طراحی قطعه سوراخ‌دار و آشنایی بیشتر با دستورات ماژول پارت
"11:04  
  آشنایی بیشتر با دستورات مربوط به پارتیشن‌بندی سه‌بعدی و استفاده از دستور seed edge به منظور اصلاح الگوی مش‌بندی
"15:51  
  پارتیشن‌بندی سازه به منظور حداکثر سازی میزان meshability آن
"11:07  
  پروژه دوم (الزامی)
 100%    
"180:00  
  مش‌بندی و پارتیشن‌بندی در نرم‌افزار آباکوس (مثال اول)
"00:07  
  مش‌بندی و پارتیشن‌بندی در نرم‌افزار آباکوس (مثال دوم)
"00:07  
خروجی گرفتن از آباکوس

تنظیمات خروجی گرفتن از اباکوس، در ماژول step در قالب تعریف field output و history output انجام می‌شود. همچنین به هنگام تعریف متغیر‌های خروجی در قالب‌های نامبرده، شما باید فرکانس ثبت نتایج را نیز مشخص نمایید. در حقیقت تمامی پارامتر‌های مورد نیاز برای ادامه حل مساله نظیر میدان‌های تنش، کرنش و جابجایی به صورت خودکار توسط نرم‌افزار در هر نمو زمانی محاسبه می‌شود، اما اینکه در هر چند نمو زمانی یک‌بار این نتایج بر روی فایل نتایج (فایل ODB) ذخیره شود توسط شما تعیین می‌گردد. تمرکز اصلی این فصل بر روی ابزار‌های موجود در ماژول visualization است. در حقیقت تکنیک‌های مرتبط با حل مثال این فصل، در فصول پیشین مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است.‌ در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده‌می شود آورده شده‌اند.

1-توضیح تفاوت field output و history output

قالب‌های field output و history output دارای تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر هستند و تعریف یک متغیر در قالب یکی بجای دیگری می‌تواند منجر به ایجاد فایل نتایجی با حجم بسیار بالا شود.

2-توضیح فرکانس ثبت نتایج

شما می‌توانید فرکانس ثبت نتایج در هر دو قالب field output و history output را تنظیم نمایید. این امر به لحاظ داشتن فایل نتایجی که خروجی‌هایش از دقت کافی برخوردار باشند و از طرف دیگر حجم زیاد ناخواسته‌ای نداشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

3-نمایش حالت تغییرشکل‌یافته بر روی حالت بدون تغییر شکل

4-استفاده از ابزار query

5-ایجاد path

6-انجام عملیات‌های جبری بر روی XY data

برای اینکه شما بتوانید عملیات‌های جبری بر روی خروجی‌های بدست آمده انجام دهید، باید در ابتدا آنها را در قالب XY data ذخیره کنید. این عملیات در ماژول visualization و پس از حل کامل مساله باید انجام شود.

7-نحوه خواندن نیروی تکیه‌گاهی به دو شکل مختلف

8-نحوه خواندن نتایج در نقاط انتگرال‌گیری

9-توضیح نمایش نتایج به حالت quilt

10-ارسال داده‌ها از آباکوس به اکسل

شما می توانید داده‌های بدست آمده از آباکوس را به نرم‌افزار اکسل منتقل کنید. این قابلیت سبب می‌شود تا شما بتوانید داده‌های بدست آمده از آباکوس را با سایر داده‌ها (مثل داده‌های ازمایشگاهی یا داده‌های عنوان شده در مقالات) مقایسه کنید.

11-اخذ خروجی به صورت فایل متنی از آباکوس

 

  مقدمه
مشاهده
"00:50  
  توضیح تفاوت field output و history output و فرکانس ثبت نتایج
مشاهده
"11:08  
  استفاده از ابزار query و ایجاد path و نمایش حالت تغییرشکل یافته بر روی حالت بدون تغییر شکل
"12:37  
  انجام عملیات جبری بر روی xy data و نحوه خواندن نیروی تکیه‌گاهی به دو شکل مختلف و ارسال داده‌ها از اباکوس به اکسل و نحوه خواندن
"14:26  
  اخذ خروجی به صورت فایل متنی از آباکوس
"02:34  
  نحوه گرفتن خروجی از نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
تحلیل دینامیکی

در آباکوس، برای انجام تحلیل‌های دینامیکی که در آن‌ها، هدف تنها محاسبه تنش‌های مکانیکی (و نه تنش‌های ترمومکانیکی از نوع کوپل) است، دو استپ وجود دارد. استپ اول، استپ dynamic explicit است که تحت حلگر abaqus/explicit عمل می‌کند. استپ دوم، استپ dynamic implicit است که تحت حلگر abaqus/standard عمل می کند. هر کدام از این استپ‌ها دارای قابلیت‌های مخصوص به خود هستند. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic implicit

در این بخش یک مثال با استفاده از این استپ حل شده و نکات مرتبط با این استپ بیان می شود.

2-آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic explicit

در این بخش مثال حل‌شده با استفاده از استپ dynamic explicit یک بار هم با استفاده از استپ dynamic implicit حل می‌شود و نتایج بدست آمده با هم مقایسه می‌شوند.

  مقدمه
"00:58  
  آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic explicit
"14:34  
  ادامه آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic explicit
"11:51  
  ادامه آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic explicit
"09:59  
  آموزش تحلیل دینامیکی با استفاده از استپ dynamic implicit
"15:57  
  تحلیل دینامیکی در نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
آشنایی با انواع روش‌های کدنویسی در آباکوس و آموزش اصلاح کیورد‌ها در آباکوس

در آباکوس سه نوع کدنویسی مختلف وجود دارد. این سه نوع کدنویسی عبارتند از: سابروتین نویسی، اسکریپت نویسی و اصلاح کیورد ها. هر یک از این سه روش کدنویسی برای انجام عملیات‌ها و فعالیت‌های خاصی از سوی توسعه‌دهندگان آباکوس در نظر گرفته شده‌اند. سابروتین نویسی در آباکوس به زبان فورترن و برای ارتباط مستقیم با حلگر‌های اباکوس در نظر گرفته شده است. با استفاده از سابروتین نویسی شما می‌توانید توابع دلخواه خود را به آباکوس معرفی کنید. زمانی که شما در محیط آباکوس از ابزاری استفاده می‌کند، همزمان با اعمال دستور، دستوراتی به زبان پایتون بر روی فایل با پسوند jnl (فایل ژورنال) نوشته می‌شود. لذا شما می‌توانید بدون استفاده از ابزارهای ماژول‌ها و تنها با تکیه بر کدنویسی به زبان پایتون، با محیط CAE ارتباط برقرار کرده و دستورات مدنظر خود را به آن ابلاغ کنید. متاسفانه برخی از دستورات قابل ابلاغ به حلگر‌های آباکوس را نمی‌توان از طریق محیط گرافیکی (همان CAE) ابلاغ نمود. برای این‌گونه موارد شما باید خود بطور دستی فایل inp که در اختیار حلگر‌ها گذاشته می‌شود را اصلاح نمایید و سپس از روی فایل inp یک job درست کنید. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آشنایی با سابروتین نویسی در اباکوس

2-آشنایی با کدنویسی به زبان پایتون در آباکوس

3-آشنایی با کیورد نویسی در آباکوس

4-آموزش نحوه انجام تحلیل کمانشی در آباکوس

در آباکوس برای انجام تحلیل کمانشی باید از استپ buckle استفاده شود.

5-آموزش نحوه انجام تحلیل پس کمانشی در آباکوس

در آباکوس، برای انجام تحلیل پس کمانشی، شما می‌توانید از استپ dynamic explicit یا static riks استفاده کنید.

6-آموزش تعریف general contact در آباکوس

تا این قسمت، نحوه تعریف تماس به صورت surface to surface آموزش داده شد. General contact تکنیک دیگری برای تعریف تماس بین اجزای مختلف یک مجموعه است.

  مقدمه
مشاهده
"01:44  
  آشنایی با سابروتین نویسی، کدنویسی به زبان پایتون و کیورد نویسی در آباکوس
"13:45  
  آموزش تحلیل کمانشی در آباکوس
"14:13  
  آموزش تعریف general contact در آباکوس
"10:39  
  آموزش نحوه انجام تحلیل پس کمانشی در آباکوس
"45:31  
  کدنویسی در نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
تحلیل شبه‌استاتیکی

همانطور که می‌دانید، در اباکوس برای انجام تحلیل‌های استاتیکی و شبه‌استاتیکی که در آن‌ها تنها نیاز به محاسبه تنش‌ها و کرنش‌های مکانیکی است، استپ static general در نظر گرفته شده است. اما در برخی از مسایل، به دلایل متعدد استپ static general نمی‌تواند مساله مربوطه را بطور کامل حل کند و در میانه کار، حل با صدور خطاهای ناشی از همگرایی نظیر too many attempts made for this increment و time increment required is less than the minimum specified پایان می‌یابد. در برخی از این موارد، استفاده از automatic stabilization که سبب اضافه شدن ترم damping به مساله می شود، می‌تواند روند همگرایی را بهبود بخشد اما همچنان در برخی از موارد همگرایی حاصل نخواهد شد. در این موارد ابتدا پیشنهاد می‌شود که بجای استفاده از استپ static general، از استپ dynamic implicit با تنظیم quasi static استفاده شود. از آنجایی که استپ dynamic implicit به هنگام حل، اثرات اینرسی را نیز لحاظ می‌کند، این امر در برخی از مسایل سبب بهبود وضعیت پایداری شده و مساله را همگرا می‌کند. اما همچنان مسایل شبه استاتیکی وجود دارد که استپ dynamic implicit نیز قادر به حل آن‌ها نیست. در اینجاست که توصیه می‌شود که حلگر تحلیل تغییر داده شود. در واقع از abaqus/standard به abaqus/explicit تغییر داده شود و مساله با استفاده از استپ dynamic explicit حل شود. متاسفانه استپ dynamic explicit همانند استپ dynamic implicit تنظیمی به صورت quasi static ندارد که به صورت اتوماتیک سبب حل شبه استاتیکی شود. در این زمان باید با لحاظ کردن تنظیمات دیگری حل به صورت شبه استاتیکی انجام شده و در نهایت پس از اتمام حل، صحت شبه استاتیکی بودن تحلیل چک شود. در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آموزش تکنیک loading rate در تحلیل شبه‌استاتیکی

2-آموزش تکنیک mass scaling در تحلیل شبه‌استاتیکی

3-آموزش تنظیمات استپ dynamic implicit

  مقدمه
"02:06  
  آموزش فرمولاسیون و منطق عملیاتی استپ dynamic explicit
"12:10  
  آموزش تکنیک‌های loading rate و mass scaling در تحلیل شبه‌استاتیکی
"18:10  
  آموزش تنظیمات استپ dynamic implicit
مشاهده
"16:15  
  پروژه سوم (الزامی)
 100%    
"360:00  
  تحلیل شبه استاتیکی در نرم‌افزار آباکوس
"00:06  
نحوه اعمال آسیب و انجام تحلیل شامل حذف المان

تا این قسمت، در تمام شبی‌سازی های مورد بحث، بخشی از سازه در نهایت وارد ناحیه پلاستیک خود می‌شد و آن را طی می‌کرد. در واقعیت، زمانی که ماده وارد ناحیه پلاستیک خود می‌شود، در صورت افزایش بارگذاری، ماده وارد ناحیه آسیب شده و ظرفیت باربری سازه کاهش می‌یابد. این فرآیند می‌تواند تا انتهای نمودار تنش بر حسب کرنش و تا جایی که ظرفیت باربری سازه به صفر برسد ادامه پیدا کند. به ناحیه‌ای که از انتهای ناحیه پلاستیک شروع شده و تا زمانی که ماده دچار انهدام و از هم گسیختگی کامل شود، ادامه پیدا می کند، اصطلاحا ناحیه آسیب گفته می‌شود. در این فصل، با ذکر مثال به این ناحیه پرداخته می‌شود.‌ در ادامه مفاهیمی که در این فصل پوشش داده می‌شود آورده شده‌اند.

1-آشنایی با انواع مدل‌های آسیب

2-نحوه مش‌بندی تحلیل‌های شامل برخورد و حذف المان در ناحیه برخورد

3-نحوه اعمال جرم نقطه‌ای در اباکوس

4-نحوه تعریف سطح از نوع گره

5-انجام تنظیمات مربوط به حذف المان

  مقدمه
مشاهده
"01:44  
  آشنایی با انواع مدل‌های آسیب
"13:00  
  نحوه مش‌بندی تحلیل‌های شامل حذف المان در ناحیه برخورد و تعریف سطح از نوع گره و تنظیمات مربوط به حذف المان
"13:40  
  نحوه اعمال جرم نقطه‌ای در آباکوس
"09:43  
  پروژه چهارم (الزامی)
 100%    
"240:00  
  اعمال آسیب و تحلیل در نرم‌افزار آباکوس
"00:06  

گواهینامه

آموزش نرم‌افزار آباکوس (مقدماتی)

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

گواهی‌نامه مکتب‌خونه
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

مشاهده نمونه گواهینامه

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

ویژگی‌های دوره

تمرین و آزمون
تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

ویژگی‌های دوره

تسهیل استخدام
تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد.

بررسی فرصت‌های شغلی

درباره دوره

نرم‌افزار آباکوس (Abaqus) از جمله نرم‌افزار‌های قدرتمند مهندسی است که در رشته مکانیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. نام و نشان این نرم‌افزار از لغت ABAQUS در زبان انگلیسی در معنای چرتکه و در زبان یونانی در معنای تخته پوشیده شده با ماسه، گرفته شده است. این نرم‌افزار توسط شرکت فرانسوی داسو سیستمز توسعه یافت. آباکوس از جمله نرم‌افزارهایی است که روش المان محدود را برای حل مسائل مکانیک جامدات مورد استفاده قرار می‌دهد. در دوره آموزش آباکوس دانشجویان قرار است به‌صورت پروژه محور با جنبه‌های مختلف این نرم‌افزار و نحوه استفاده از آن آشنا شوند.

کاربرد آباکوس چیست؟

امروزه برای تحلیل و پیش‌بینی کردن نوع عملکرد سازه‌ها و همچنین پیش‌بینی کردن نتایج فرآیند‌های مکانیکی در رشته‌های مهندسی مکانیک، عمران، هوافضا و غیره، معمولاً نرم‌افزارهایی را مورد استفاده قرار می‌دهند که از روش‌های عددی برای حل معادلات، استفاده می‌کنند. یکی از کارآمدترین این‌گونه روش‌ها که پایه‌ی طیف گوناگون و گسترده‌ای از نرم‌افزار‌ها به‌حساب می‌آید، روش المان محدود است.

المان محدود (finite element)، قدرتمندترین روش عددی در حل کردن معادلات با مشتقات جزئی است. تکنیک المان محدود در حیطه زیادی از نرم‌افزار‌های مهندسی؛ از جمله آباکوس، کامسول، مارک انسیس و ال اس داینا مورد استفاده قرارگرفته است. نکته‌ی مهم در رابطه با این تکنیک، قدرتمندی نرم‌افزار آباکوس در انجام دادن تحلیل‌های غیرخطی نظیر تحلیل آسیب و تماس است.

آباکوس به‌وسیله ایجاد تنوع در ابزارها و بهره‌مندی از پرکاربردترین و قوی‌ترین الگوریتم‌هایی است که برای فعالیت در حیطه‌های خودرو، صنایع هوافضا، ساخت و تولید تجهیزات نیروگاهی، بنا و سازه‌های پیچیده عمرانی، صنایع مرتبط با علوم برق و الکترومغناطیس و غیره به کار گرفته می‌شود. نرم‌افزار آباکوس با قابليت متفاوتی که دارد نسبت به بقیه‌ی نرم‌افزارها این امکان را دارد که به عنوان نرم‌افزاری بسيار دقيق تحقيقاتی و پرکاربرد در این صنایع نام برده شود. در نتیجه آموزش نرم‌افزار آباکوس از بااهمیت‌ترین مباحث در صنعت و مشکلات مهندسی محسوب می‌شود. نرم‌افزار آباکوس اوایل با هدف بررسی دقیق رفتار فیزیکی غیرخطی مواد ارائه شد. خروجی این نرم‌افزار تحلیل و ارائه نتایج رفتار غیرخطی مواد است.

تاریخچه نرم‌افزار آباکوس

 • در سال ۱۹۷۲ شخصی به نام David Hibitt، رساله‌ی دکترای خود را تحت عنوان مکانیک محاسباتی بر پایه‌ی روش اجزای محدود در دانشگاه Brown ارائه کرد.
 • در سال ۱۹۷۷ دکتر Hibitt پس از آن که مدت‌ها در شرکت تحلیل و پژوهش MARK مشغول بکار بود، این شرکت را ترک و نرم‌افزار Abaqus را پایه‌گذاری کرد.
 • در سال ۱۹۷۸، Hibitt  به همراه دو شریک خود Karlsson و Sorensen شرکتی را به نام HKS تأسیس کردند که اولین ویرایش آباکوس را منتشر کرد.
 • هدف اولیه‌ی HKS، تولید یک نرم‌افزار قوی با اهداف عمومی بود که بسیاری از زمینه‌های مهندسی نیازهای مشتریان را برآورده می‌ساخت. HKS همواره در راستای افزودن قابلیت‌های Abaqus به دنبال آن بود تا مهندسان را قادر سازد مسائل مهم را برای شرکت خود با اطمینان کامل حل کنند. پس از طی سال‌ها، شرکت HKS، نرم‌افزار اصلی اجزای محدود خود را تحت عنوان Abaqus/Standard تکمیل کرد.
 • در سال ۱۹۹۱،Abaqus/Explicit بر مبنای روش حل دینامیکی Explicit منتشر شد.
 • در سال ۱۹۹۹، Abaqus/CAE برای انجام عملیات پیش‌پردازش و پس پردازش تکمیل‌شده و به بازار عرضه شد.

ویژگی‌های برتری آباکوس نسبت به سایر نرم‌افزارهای FEM

همان‌طور که در دوره آموزش آباکوس نیز به آن اشاره شده است، آباکوس نسبت به رقبای خود ویژگی‌ها و مزیت‌های قابل‌توجهی دارد که این مزیت و ویژگی‌ها به‌صورت فهرست موارد زیر است.

 • محیط کاربری بسیار جذاب و مورد پسند کاربران
 • محیط مدل‌سازی دوبعدی و سه‌بعدی بسیار پیشرفته و در عین حال قابل درک
 • ارتباط جامع و کامل با نرم‌افزارهای طراحی تراز اول دنیا مثل کتیا (CATiA) و سالیدورکس (SOLIDWORKS)
  کدهای حلگر قدرتمند و دقیق غیرخطی
 • قابلیت توسعه به کمک اسکریپت‌های پایتون (Python)
 • فایل متنی ورودی (.inp)
 • قابلیت ایجاد GUI
 • امکان کاربری زیر برنامه‌های زبان فرترن (FORTRAN)
 • قابلیت تحلیل به‌ روش پردازش موازی
 • مقبولیت بسیار بالا در جوامع دانشگاهی
 • گام‌های حل مسئله در آباکوس

نحوه کار آباکوس

آباکوس به‌عنوان یکی از پیشگامان تراز اول دنیای شبیه‌سازی و تحلیل عددی، هر سه مرحله پیش‌پردازش، تحلیل و پس پردازش (مشاهده نتایج) را در یک محیط گرافیکی قرار داده است و این فرایند در دوره آموزش آباکوس نیز آموزش داده شده است. نرم‌افزار Abaqus قادر است تا با در اختیار داشتن ماژول‌ های آباکوس مختلف، مجموعه وظایف سه‌گانه فوق را در بالاترین سطح انجام دهد. کاربران بایستی 9 مرحله را گام به گام تا مشاهده نتایج حل در ABAQUS طی کنند که این ٩ مرحله عبارت‌اند از:

 • ترسیم هندسه مسئله در آباکوس
 • تعریف ماده و تخصیص آن به قطعات در ABAQUS
 • مونتاژ و جایابی قطعات
 • قلب تپنده تحلیل: انتخاب حلگر مناسب
 • تعیین برهم‌کنش بین قطعات در حل
 • بارگذاری و اعمال شرایط مرزی و اولیه در آباکوس
 • شناخت دقیق المان‌ها، فرمول‌بندی حاکم، الگوریتم مش‌زنی 
 • پس پردازش و مشاهده نتایج حل
 • سابروتین نویسی در آباکوس

آموزش آباکوس (abaqusd) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره آموزش آباکوس مکتب خونه توسط استاد امیرحسین آقا سید میرزا بزرگ در قالب ٢٨ ساعت محتوای آموزشی ارائه شده است و به‌صورت پروژه محور این نرم‌افزار را مورد آموزش قرار می‌دهد. این دوره در قالب ٢٨ ساعت محتوای آموزشی هم‌اکنون در اختیار کاربران قرار دارد و کاربران با ثبت‌نام در آن می‌توانند به محتوای دوره دسترسی داشته باشند. دوره آموزش آباکوس مکتب خونه یکی از بهترین دوره‌های آموزشی برای این نرم‌افزار در سطح وب فارسی است.

دوره آموزش آباکوس برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش آباکوس برای تمام کسانی که در رشته‌های مهندسی مکانیک، عمران، هوافضا و مابقی رشته‌های مربوطه مشغول به تحصیل هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و آشنایی با این نرم‌افزار به پیش برد اهداف تحصیلی و شخصی آن‌ها بسیار کمک می‌کند.

پیش‌نیاز دوره آموزش آباکوس چیست؟

از آنجایی که خود تکنیک المان محدود نیز در حد مقدماتی و تا میزانی که نیاز‌های دوره را مرتفع نماید، در ابتدای دوره آموزش داده شده است، در نتیجه تنها آشنایی مقدماتی با مفاهیم علم مکانیک جامدات نظیر علم استاتیک و مقاومت مصالح برای طی نمودن این دوره، کفایت می‌کند.

موارد مورد آموزش در دوره آموزش نرم افزار آباکوس مقدماتی تا پیشرفته

در دوره آموزش آباکوس موارد زیر به صورت تخصصی مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • مقدمه‌ای بر روش المان محدود (Finite Element)
 • معرفی نرم افزار آباکوس و قابلیت های آن
 • تحلیل استاتیکی (Static Analysis)
 • آشنایی با انواع المان ها در آباکوس
 • تحلیل تماسی به صورت استاتیکی و دینامیکی
 • مش بندی و پارتیشن بندی
 • خروجی گرفتن از آباکوس
 • تحلیل دینامیکی
 • آشنایی با انواع روش های کدنویسی در آباکوس
 • تحلیل شبه استاتیکی
 • و غیره

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher امیرحسین آقاسیدمیرزابزرگ

امیرحسین میرزابزرگ دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان از دوره کارشناسی کار با نرم‌افزار آباکوس را آغاز کرد و پس از تکمیل مهارت‌های خود در این حوزه، اقدام به برگزاری دوره‌های حضوری در دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر و ضبط فیلم‌های آموزشی بر روی سایت شخصی خود و دیگر سایت‌های فعال در این حوزه کرده است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
مهدی نیکنام 1402-04-27
سلام از بهترین آموزش های نرم افزار آباکوس بود که تا حالا دیدم
امیرحسین قبادپور 1400-09-17
دوره خوبی هست به شرط اینکه پیش زمینه از کار با نرم افزار داشته باشید. مدرس دوره هم بسیار شمرده و با جزئیات درس داده که دید خوبی ایجاد می کنه. من که راضی بودم. با تشکر از استاد و تیم مکتب خونه.
کاوه تنهایی 1400-02-23
بسيار جامع. بسيار با حوصله تدريس کردن. عاليست.
رضا احمدی اوچبلاغ 1400-01-04
با سلام وعرض ادب ممنون میشم برای فرآیندهای جوشکاری و پرینتر 3 بعدی هم دوره نرم افزار آباکوس را تدریس کنید.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از پیشنهاد شما بسیار سپاسگزاریم. لطفا پیشنهادات خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید تا به واحد مربوطه ارجاع گردد. info@maktabkhooneh.org
علی پذیری 1403-04-27
دوره‌ی خوبی بود (برای شروع کار خیلی خوبه) در عین حال با انجام تمرین و درگیر شدن با نرم افزار و سرچ کردن نیز موارد بیشتری یاد میگیرید. در کل برای آشنایی پایه‌ای خوب بود. تدریس هم قابل قبول هست
مجتبی نیکنام 1402-08-24
۱. مدت زمان بعضی از ویدیو ها صرفا بدلیل قطع نشدن در زمان ران طولانی شده، اوج کار در یکی از ویدیو های فصول اواخر، که مدت آن ۴۵ دقیقه است که فقط ۱۰ دقیقه آن مفید است. ۲. زمان بررسی تمرین ها خیلی طولانی است. با اینکه دوره را تمام کردم هنوز تمرین اولم چک نشده
1402-06-12
سلام مدرس به شدت مسلطه اما بیان خوبی نداره نکات مفهومی مهم رو توضیح نمیدن درست مثلا چرا این گزینه یا فرق این دقیقا چیه با اون و ...، اما نکات ساده رو بیش از حد وقت میذاره
امیرحسین ایزدی وسطی کلائی 1402-01-20
دوره بسیار بی کیفیتی بود و حتی از دوره های رایگان هم ضعیف تر بود. همچنین نحوه تدریس هم در سطح پایینی قرار داشت.
میلاد مرادی 1400-11-21
دوره آموزشی مقدماتی آباکوس ارایه شده اصلا مناسب نیست چرا که به نظر بنده آموزش نرم افزار باید بصورت کلی با توضیح دستور های موجود در نرم افزار ارایه بشه تا کسی که می خواهد آموزش ببیند بتواند کارایی کلی از هر دستور موجود در نرم افزار را بداند و صرف حل مسئله آن هم بدون توضیح در مورد نحوه استفاده از دستور های موجود در آباکوس و یا توضیح مختصر در مورد آنها مناسب نبوده و از ایراد های آموزش دهنده محسوب می شود. در این دوره آموزشی بیشتر مواقع گفته شده است که این کار یا این عدد رو استفاده می نماییم ولی دلیل استفاده از آن بیان نشده است.
مهدی سرپوش 1400-11-09
با کمال احترام اصلا دوره مفیدی نیست و استاد گرامی اصلا خوب تدریس نمیکنند . مشکل اصلی اینجاست که استاد اصلا ابزار و محیط نرم افزار رو توضیح نمیدند ، و فقط کار خودشون رو میکنند و از اول شروع به حل مثال میکنند . در حین حل مثال هم میگویند ( حالا باید این گزینه را بزنیم ) ، خب این گزینه چیه ؟ چرا اون رو میزنی ؟ متاسفانه باید بگم وقتتون و پولتون رو برای این دوره بیهوده صرف نکنید ....
محمد رحیمی 1400-09-10
مدرس این دوره اصول آموزش رو بلد نیستند بسیار ضعیف و نامفهوم و با عجله تدریس شده است .
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ با سپاس از نظر شما، موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
آرمان محمدی 1400-06-10
اصلا و ابدا خوب تدریس نشده به این جهت که تمام مطالبی که توسط استاد گفته میشود از روی مطالب تایپ شده خوانده میشود و ما اصلا درک خوبی پیدا نمیکنیم با این حال از مکتب خونه تشکر میکنم
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

موارد استفاده از نرم افزار اباکوس

 • سازه‌های دریایی و مهندسی

تکنیک‌های قابل استفاده در ارائه سازه‌های محکم مورد استفاده قرار دادن تکنیک‌های ساده و غیرخطی تحلیل و مدل‌سازی المان محدود است. تکنیک المان محدود به عنوان یک ابزار محاسباتی به شیوه وسیعی در صنعت دریایی مورد استفاده قرار میگیرد.

 • نفت و گاز

شرکت‌های نفت و گاز به دنبال راه‌ کارهایی برای بهبودبخشیدن و بهینه سازی طرح‌ها و پروژه‌ها خود می‌باشند که از استخراج تا پردازش و تحویل هیدروکربن‌ها را دارا است، به این علت که بهبود طراحی پلتفرم‌های دریایی در جهت افزایش محکم سازی سازه‌ها در مقابل شرایط سخت محیط زیست و پرداختن به چالش‌های تولید در شرایط جغرافیایی مختلف امری مهم به شمار می‌رود.

برای دستیابی به این موفقیت مهندسین با تکیه بر شبیه‌سازی شرایط و سازه‌های گوناگون و بررسی کردن شرایط اندرکنش‌های گوناگون به دنبال این هستند تا تاثیر دینامیک سیالات و رفتار حرارتی گوناگون را در پروسه کشفیات، تولید و پردازش مورد نقد و ارزیابی خود قرار دهند.

 • مهندسی دریا

با توجه به پیشرفت گسترده ارتباطات لزوم مورد استفاده قرار دادن تکنولوژی‌های با ارزش تر در حیطه صنعت دریایی، مهندسی کشتی سازی، حمل و نقل و انتقال انرژی بسیار حائز اهمیت است.

استفاده کردن از فناوری شبیه‌سازی در زمینه بهبودبخشیدن بهره‌وری و کم کردن هزینه‌های طراحی امروزه هم از بهترین تکنیک‌ها برای مقابله کردن با چالش‌های آزمایش فیزیکی مهندسی در صنعت دریایی است.

طراحی مدل المان محدود از کشتی‌ها و سازه‌های دریایی از چالش‌هایی است که حائز اهمیت برای مهندسین دریایی امروز است. برخورداری و استفاده کردن از مصالح کمتر و بهبود بخشیدن فرآیند تولید مانند جوشکاری و غیره می‌تواند تا حدود گسترده ای از هزینه‌های تولید کاهش دهد.

 • مهندسی عمران

ساخت طرحی دقیق و مهندسی در زمینه استفاده از برترین طرح و بهینه‌ترین مصالح و نیز مدلسازی بارگذاری گوناگون و محکم سازی سازه‌ها در زمینه افزایش دادن ایمنی و طول عمر سازه و اندرکنش موجود در سازه موارد قابل توجهی است که با استفاده از نرم افزار آباکوس المان محدود به آن دستیابی پیدا کرد.

آباکوس در مهندسی عمراب در مواردی مانند: تجزیه و تحلیل ساختار دال بتنی، قاب‌های ساختمانی، برج ها و سوله‌ها، دکل‌ها و همینطور سازه‌های متفاوت با پوسته نازک و سازه‌های و تشکیل شده از سطوح هندسی گوناگون مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 • دینامیک سیالات محاسباتی

بارهای انفجار و مشکلاتی در رابطه با تحلیل آن در سازه‌های گوناگون را می‌توان با استفاده کردن از دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و نرم افزار اباکوس المان محدود تشریح کرد.

در زمینه شبیه‌سازی منتشر کردن امواج انفجار در یک محیط، برای شبیه‌سازی فشارهای ناشی از انفجار بر ساختمان‌های با اشکال غیر معمول، برای شبیه‌سازی نشت با استفاده از دهانه به ساختمان‌ها، برای شبیه‌سازی انفجار داخلی و برای شبیه‌سازی در نزدیکی میدان اثر انفجار هر کجا که لازم باشد، می‌توان CFD و FEM را به عنوان یک جایگزین برتر برای تکنیک‌های معمول مورد استفاده قرار گیرد.

 • خودرو

از مزیت‌های این گونه تحلیل‌ها میتوان به مواردی مانند موارد زیر اشاره کرد:

 • نوآوری گسترده‌تر
 • بهبودبخشیدن به کیفیت
 • اتوماسیون فرایند
 • چرخه‌های تولید کوتاه‌تر
 • طراحی برای طول عمربیشترسازه‌ها
 • کم کردن پیش نمونه‌های فیزیکی ساخته شده
 • و هوافضا اشاره کرد.

استفاده کردن از دینامیک سیالات محاسباتی CFD و المان محدود FEM در صنایع هوافضا به صورت وسیعی گسترش یافته است. این استراتژی به عنوان جایگزین مناسبی برای آزمایش‌های تونل باد به کار می‌رود، CFD به عنوان یک ابزار قدرتمند و خلاق برای طراحی کارآمد مهندسی کشف شده است.

قابلیت‌های نرم افزار اباکوس

 • حل مسائل استاتیکی و دینامیکی
 • مدلسازی و تحلیل تیرهای بتنی
 • مدلسازی و تحلیل قاب‌های خمشی(خمش سه نقطه)
 •  تحلیل سازه‌های بتنی و فولادی، تحلیل دینامیکی سازه‌ها و قطعات.
 • مدل کردن تغییر شکل‌های بزرگ در حالت‌های دو بعدی و سه بعدی
 • دارای مجموعه کاملی از المان‌های پیوسته، المان Plate ،Shell ،Beam و …
 • امکان مدل کردن تماس یا برخورد
 • کتابخانه پیشرفته مواد شامل جامدهای الاستیک پلاستیک، فوم بتن، خاک، مواد پیزو الکتریک و…
 • بهبود کیفیت مش‌بندی و استحکام سطح
 • رابط کاربری پیشرفته برای کنترل درجه‌بندی مش محلی و چگالی
 • حاوی مجموعه ابزارهای ویرایش هندسی است که برای ایجاد لایه میانی قطعات نازک و محکم جهت کارآمدتر کردن شبیه‌سازی‌ها
 • ایجاد ویژگی‌های هندسی پیچیده و ساخت موتورهایی با چند شاخه اگزوز، یا فریم‌های پنجره در سازه‌های هوا فضا
 • آنالیز غیرخطی و تخمین میزان تخریب اجزا یک سازه
 • بهینه‌سازی طراحی با در نظر گرفتن تحلیل کمانش تحت فشار
 • آنالیز توزیع ترک در پنل‌های بدنه هواپیما
 • تحلیل پرچ‌ها

نرم‌افزار آباکوس (ABAQUS) مجموعه‌ای بسیار توانمند از برنامه‌های مدل‌سازی، تحلیل و شبیه‌سازی است که بر پایه روش اجزاء محدود (FEM) شکل گرفته است و توانایی حل طیف گسترده‌ای از مسائل علمی و صنعتی شامل مسائل ساده و دارای تحلیل خطی تا مباحث پیچیده مدل‌سازی غیرخطی را دارا است. محیط کاربرپسند و جذاب در کنار کتابخانه قوی پیش‌بینی رفتار مواد مهندسی (از قبیل فلزات، لاستیک‌ها، مواد پلیمری، کامپوزیت‌ها، مصالح عمرانی مثل بتن‌های تقویت‌شده، فوم‌های فنری، سنگ و خاک) از آباکوس نرم‌افزاری کارآمد و مورد توجه محققین ساخته است.

نرم افزار مهندسی Abaqus معمولا برای تحلیل انواع طراحی صنعتی کاربرد دارد. این نرم افزار به طور گسترده در صنایع اتومبیل سازی، هوافضا و ساخت کالاهای صنعتی و سایر پروژه های مرتبط با آموزش مهندسی مکانیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دوره آموزش آباکوس با این هدف در دسترس کاربران قرار داده شده است و برای یادگیری این نرم افزار نقطه شروع خوبی است.