حداقل سرمایه برای فارکس

امروزه فعالیت در بازار فارکس نه تنها در ایران بلکه در سراسر کشورهای جهان به سرعت در حال گسترش است و افراد زیادی تمایل دارند در این بازار فعالیت داشته باشند. برای کسانی که به تازگی می خواهند وارد این بازار شوند همیشه یک سوال مطرح است و آن هم این که حداقل سرمایه برای فارکس که بتوانند در آن فعالیت داشته باشند چقدر است؟ به این سوال و هر چیزی که باید در مورد ورود به فارکس بدانید در ادامه پاسخ خواهیم داد.

پس با ما همراه باشید. همانطور که می دانید فارکس بر پایه ارز فعالیت می کند و مهم ترین عامل در داغ بودن همیشگی این بازار این است که قیمت ارز به خصوص در ایران هیچگاه افت نمی کند. اگر شما بخواهید در بازار بورس ایران فعالیت داشته باشید حداقل باید ۵۰۰ هزار تومان داشته باشید تا بتوانید فعالیت خود را آغاز کنید.

حداقل سرمایه برای فارکس معنی و مفهومی ندارد. شما با کمترین سرمایه حتی به اندازه یک دلار هم می‌توانید وارد بازار شوید. برای شما هیچ محدودیتی وجود ندارد. آیا اما به نظر شما با یک دلار می‌توانید به سود هنگفتی برسید؟ مسلما عاقلانه نیست که معامله‌گر با کمترین سرمایه وارد نه تنها فارکس که هر بازار دیگری بشود.

برای اینکه بتوانید وارد بازار فارکس شوید باید توانایی پرداخت هزینه کارمزدها، اسپرد، کمیسون‌ها و خرید و فروش سهم را داشته باشید. برای اینکه بتوانید در بازار جهانی فارکس معامله انجام دهید نیاز به یک صرافی دارید تا رابط شما باشد و ارزهای شما را به ارزهای جهانی تبدیل کند و در مقابل کارمزد خود را دریافت کند. پس باز هم داشتن حداقل سرمایه منطقی نیست. به دلیل اینکه نمی‌توانید با اندک سرمایه هزینه بروکرها را پرداخت کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش فارکس
آموزش فارکس

 

آشنایی با مفهوم لات

پیش از آنکه بدانید حداقل سرمایه برای فارکس چقدر است ابتدا باید با مفهوم لات آشنا شوید. لات در واقع نوعی مبدل است. هر یک لات مقادیر واحدی دارد که بر اساس همین مقدار نیز سودهای مختلفی به شما تعلق می گیرد. با ما همراه باشید تا با انواع لات و میزان سوددهی آن‌ها آشنا شوید.

حداقل سرمایه برای فارکس

انواع مختلف لات برای شناسایی حداقل سرمایه

حداقل سرمایه برای فارکس با استفاده از مقادیر لات مشخص می‌شود. انواع لات عبارتند از:

  • نوع اول: نانو لات

یکی از انواع لات است که نه سود آنچنانی دارد و نه نیاز به سرمایه خاصی دارد. پس بهتر است اصلا به سراغ آن نروید.

  • نوع دوم: میکرو لات

نوع دوم میکرو لات است. هر یک لات ۱۰۰۰ دلار محاسبه می‌شود و حداقل سرمایه برای فارکس با میکرو لات حدود ۱۰۰ دلار است که با این میزان می‌توانید وارد بازار شده و هر یک پیپ تغییر در یک میکرو لات تقریبا ۱۰ سنت حساب می‌شود. به این معنا که هر بار که شما دست به خرید و فروش در بازار می زنید ممکن است به مقدار ۱۰ سنت سود داشته باشید و یا ضرر کنید. برای کسانی که سرمایه کمی دارند گزینه مناسبی است اما سود آنچنانی عایدتان نخواهد شد. پس بهتر است به دنبال آن نروید.

  • نوع سوم: مینی لات

مقدار این لات برابر با ۱۰۰۰۰ دلار است. مقدار مبدل برای هر یک پیپ در این نوع لات یک دلار است. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این لات ۱۰۰۰ دلار است و برای کسانی که جزو تازه واردین به بازار فارکس هستند بهترین گزینه خواهد بود.

  • نوع چهارم: لات استاندارد

این نوع لات به مقدار ۱۰۰ هزار دلار ارزش دارد. مقدار مبدل برای هر پیپ در این نوع لات ۱۰ دلار است و هر بار که دست به معامله بزنید به اندازه ۱۰ دلار سود خواهید کرد و یا دچار ضرر خواهید شد. کمترین سرمایه در این نوع لات مقدار ۲۵۰۰۰ دلار است. شرکت‌های تجاری بزرگ و تریدرهای حرفه‌ای از این نوع لات برای معاملات خود استفاده می کنند.

حداقل سرمایه برای فارکس

حداقل میزان سرمایه با توجه به مینی لات و میکرو لات

برای اینکه بتوانید مفهوم حداقل سرمایه برای فارکس را بیشتر درک کنید به این مثال توجه کنید. فرض کنید حداقل سرمایه برای میکرو لات مقدار صد دلار است و شما پس از ورود به بازار فارکس و خرید و فروش توانسته‌اید به میزان صد پیپ سود کنید.

اگر با سرمایه میکرو لات وارد بازار شده باشید با این تعداد پیپ فقط می‌توانید ۱۰ سنت سود ببرید و با استفاده از این مقدار، هزینه‌هایی همچون اسپرد، کمیسیون و کارمزد بروکرها را پرداخت کنید که عملا غیر ممکن است. اگر میزان سرمایه خود را ۵ برابر کنید یعنی ۱۰۰ دلار شود، در مقابل سود شما نیز ۵ برابر خواهد شد یعنی ۵ دلار.

 حال فرض کنید در حوزه مینی لات وارد بازار شده‌اید. در نتیجه سرمایه شما باید حداقل ۱۰۰۰ دلار باشد. اگر به اندازه ۱۰۰ پیپ سود کرده باشد و سرمایه تان را ۵ برابر کنید در نهایت ۱۰۰ دلار سود خواهید کرد.

اگر شما در معاملات به اندازه کافی پیشرفت کرده باشید و تجربه کافی کسب کرده باشید می‌توانید از این بازار تعداد پیپ‌های بیشتری دریافت کنید. با توجه به مثالی که زده شد، تفاوت سود بین میکرو لات و مینی لات مقداری در حدود ۱۰۰ برابر است.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش رایگان فارکس
آموزش رایگان فارکس

 

سرمایه کم در بازار فارکس چه مزایا و معایبی دارد؟

می‌توانید با حداقل سرمایه برای فارکس وارد بازار شوید. اما این حداقل‌ها چه معایب و مزایایی می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد. یکی از مزایایی که این کار به دنبال دارد این است که برای اینکه بتوانید به سود هنگفتی دست پیدا کنید باید ریسک بالایی را بپذیرید و همین امر ممکن است باعث شود دچار ضررهای فراوانی شوید و یا حتی ممکن است سود خود را از دست بدهید. به همین خاطر سرمایه کم باعث می‌شود در معاملات خود ضرر کمتری متوجهتان شود.

اما از معایبی که می‌توان برای حداقل سرمایه برای فارکس به آن اشاره کرد این است که تعداد معاملاتی که می‌توانید انجام دهید محدود خواهد شد.

در صورتی که در برخی معاملات ضرر کرده باشید با باقیمانده سرمایه نمی‌توانید معامله انجام دهید. اگر به دنبال کسب تجربه هستید و می خواهید دانش خود را در بازار فارکس افزایش دهید بهترین انتخاب شما شروع با سرمایه کم است. در این معاملات می‌توانید به خوبی یاد بگیرید سرمایه و ریسک پذیری معاملات خود را مدیریت و کنترل کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال

 

چگونه حداقل سرمایه را برای فارکس تعیین کنیم؟

واقعیت این است که برای تعیین حداقل سرمایه برای فارکس قانون مشخصی وجود ندارد. اما با توجه به میزان سود و ضرر خود، روشی که برای معاملات خود انتخاب می کنید و تجربه‌ای که در این دوره کسب کرده‌اید می‌توانید بهترین مقدار را برای شروع در بازار فارکس انتخاب کنید.

هرچه سرمایه بیشتری وارد بازار کنید سود بیشتری عایدتان خواهد شد. همیشه باید برای معاملات خود ریسک معامله را در نظر بگیرید. همیشه بازار در جهت سود شما حرکت نخواهد کرد. نباید بی گدار به آب بزنید و تمام سرمایه خود را بدون هیچ دانش و تجربه‌ای وارد بازار کنید.

به دلیل اینکه ممکن است تمام زندگی خود را به باد بدهید. تعیین حد ضرر اهمیت بسیاری دارد. اگر با سرمایه کم ریسک بالایی را بپذیرید یا سود هنگفتی نصیبتان خواهد شد و یا ضرر زیادی را متحمل خواهید شد.

 

مقاله پیشنهادی : ‌نمادها در فارکس
‌نمادها در فارکس

 

کلام آخر

حداقل سرمایه برای فارکس طبق تفکری که معامله‌گر با توجه به آن وارد بازار شده است متفاوت است. اما توصیه‌ای که به شما می کنیم این است که سعی کنید معاملات خود را در حوزه مینی لات انجام دهید. به دلیل اینکه بازار حالت امن تری دارد و با نوسانات کمتری روبرو خواهید شد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که بر اساس حداقل سرمایه چقدر قرار است از بروکر اهرم مالی دریافت کنید و به همین خاطر خیلی نیاز نیست خود را درگیر حداقل سرمایه کنید. اهرم‌های مالی توسط بروکر کمک شایانی به شما برای حضور در بازار خواهند داشت. اما اگر تصمیم دارید یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازار فارکس باشید و سود قابل توجهی شامل حالتان شود سعی کنید لات‌های بزرگ تر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

 این اتفاق هم زمانی خواهد افتاد که دانش و علم خود را در زمینه معاملات بازار به حد کافی رسانده باشید که بدانید در این بازار چگونه بهترین عملکرد را داشته باشید. پس ابتدا با حداقل سرمایه برای فارکس وارد بازار شوید. سعی کنید در این بازار فعالیت مستمر داشته باشید. تجربه زیادی کسب کنید و علم خود را در مورد فعالیت در بازار فارکس افزایش دهید تا بتوانید در آینده یک معامله‌گر حرفه‌ای باشید که هیچگاه ضرر نمی کند و با گام‌های محکم وارد این بازار شده است.

 

مقاله پیشنهادی : ‌ استراتژی فارکس
 استراتژی فارکس