اکسل

تابع VLOOKUP در اکسل چیست؟

تابع VLOOKUP در اکسل :Microsoft Excel دارای تعداد زیادی عملکرد مفید و کاربردی است که بسیاری از آن‌ها معمولا توسط کاربران عادی استفاده نمی‌شوند.

تابع VLOOKUP در اکسل بدون شک یکی پرکاربردترین عملکرد اکسل است.  در هر مصاحبه شغلی که به مهارت اکسل نیاز داشته باشد، سوال  آیا می‌دانید چگونه از عملکرد VLOOKUP استفاده کنید یکی از پرتکرارترین سوال‌ها است. عملکرد VLOOKUP در میان توابع اکسل در دسته جستجو قرار می‌گیرد.

آموزش مقدماتی اکسل

 

V در VLOOKUP مخفف vertical است. این تابع برای جستجوی داده‌هایی استفاده می‌شود که به صورت عمودی ساختار یافته‌اند. برای جستجوی افقی، تابعی به نام HLOOKUP وجود دارد. گرچه استفاده از VLOOKUP آسان است اما محدودیت‌ها و پس زمینه‌های خاص خود را دارد. ما در مورد همه موارد از جمله نقاط قوت و ضعف عملکرد صحبت خواهیم کرد.

تابع VLOOKUP در اکسل

چرا ما به تابع ویلوکاپ در اکسل نیاز داریم؟

تصور کنید هزاران ردیف داده از کارمندان در Excel دارید و رئیس شما به طور تصادفی از شما حقوق و اطلاعات یکی از کارکنان را می‌پرسد یا بدتر از آن، او لیستی از صد کارمند را به شما می‌دهد و از شما می‌خواهد مشخصات این کارمندان را برایش ارسال کنید.

شما چه کاری انجام خواهید داد؟ مسلما پیدا کردن این اطلاعات  به صورتی دستی نه عملی است نه هوشمندانه. پس راه حل درست چیست؟ اجازه دهید عملکرد VLOOKUP اکسل را به شما معرفی کنم.

 

مقاله پیشنهادی :رسم نمودار خطی در اکسل
رسم نمودار خطی در اکسل

 

بخش‌های مختلف تابع Vlookup در اکسل

تابع  VLOOKUP در اکسل اولین مطابقت مقدار داده‌ها با نام مقدار جستجو را در یک جدول داده جستجو می‌کند و مقدار را از فهرست ستون داده شده بازیابی می‌کند. مطابقت می‌تواند تقریبی یا دقیق باشد. فرمول این تابع به شکل زیر است:

=VLOOKUP(lookup_value,table_array,col_index_number,[range_lookup])

=VLOOKUP(جستجوی تقریبی،شماره ستون، محدوده جستجو ، مقدار مورد نظر برای جستجو)

Lookup_value: این بخش از دستور VLOOKUP از موارد اجباری است و پارامتری را که می‌خواهیم درمحدوده مورد نظر جستجو شود را مشخص می‌کند.

Table_array: جدولی که می‌خواهید از آن به دنبال مقدار جستجو بگردید.

col_index_number: این پارامتر، مشخص می‌کند که بعد از پیدا کردن مقدار مورد نظر، نتیجه تابع از چه ستونی در جدول آرایه‌ای   استخراج شود.

آموزش صفر تا صد اکسل کاربردی

 

[range_lookup]:  وارد کردن این پارامتر کاملا اخیاری است. اگر این مقدار رو برابر TRUE قرار بدهید به این معنی است که، مطابقت تقریبی را انتخاب کرده‌اید.در این حالت اگر مقداری که سرچ  کرده‌اید در محدوده مورد نظر یافت نشد، کردهو تابع برای شما بزرگترین مقداری که در محدوده وجود دارد و کوچک‌تر از مقدار مورد نظر شما است را به عنوان نتیجه جستجو، نشان می‌دهد.اگر این مقدار را بروی FALSE قرار دهید به این معنی است که مطابقت دقیق را در نظر دارید. در این حالت تابع خطای #REF  را نشان می‌دهد.

ویدئو پیشنهادی : آموزش اکسل
آموزش اکسل

 

تابع VLOOKUP در اکسل
VLOOKUP

چگونه از تابع VLOOKUP (ویلوکاپ)استفاده کنیم؟

برای مثال اگر شما نام یک محصول را می‌دانید و می‌‌خواهید به سرعت قیمت آن را تعیین کنید، می‌توانید به راحتی نام محصول را در Excel وارد کنید و VLOOKUP قیمت آن را برای شما به راحتی پیدا می‎کند.

با این حال، برای یک کاربر تازه کار اکسل، استفاده از  VLOOKUP می‌تواند یک روند سخت و گیج‌کننده داشته باشد، شما می‌توانید فقط با  مرور، آموزش گام به گام که در ادامه آورده شده است،  نحوه استفاده از VLOOKUP در اکسل را بیاموزید:

  1. روی سلولی که می‌خواهید فرمول VLOOKUP در آن محاسبه شود کلیک کنید.
  2. روی “فرمول” در بالای صفحه کلیک کنید
  3. روی «جستجو و مرجع» در قسمت روبان کلیک کنید.
  4. روی “VLOOKUP” در پایین منوی کشویی کلیک کنید.

تابع Vlookup

  1. اولین پارامتری که باید وارد کنید مقدار جستجو است، روی آیکون کنار مستطیل آن کلیک کرده سپس بر روی سلولی که به دنبال داده ‌های آن هستید را کلیک کرده و «Enter» را فشار دهید.
  2. مرحله بعدی مشخص کردن محدوده داده‌هایی است که می‌خواهید VLOOKUP برای جستجوی خود استفاده کند، در کادر table_array مشخص کنید. می‌توانید کل جدول (به استثنای سرصفحه‌ها) را انتخاب کنید.
  3. شماره ستونی را که VLOOKUP باید اطلاعات مورد نظر مارا از آن استخراج کند را در قسمت  col_index_num ، مشخص کنید.

نکته: در اکسل ستون‌ها با حروف مشخص می‌شوند، شماره ستون در اینجا اشاره به این دارد که ستون مورد نظر ما چندمینستون در محدوده انتخابی ما است.

  1. با وارد کردن FALSE (مطابقت دقیق) یا TRUE (مطابقت تقریبی) در کادر range_lookup مشخص کنید که آیا به یک مطابقت دقیق نیاز دارید یا خیر.
  2. روی “تأیید” در پایین پنجره بازشده کلیک کنید.

 

مقاله پیشنهادی :تابع Match در اکسل
تابع Match در اکسل

 

چگونه می‌توان ازVLOOKUP در برگه‌های مختلف اکسل استفاده کرد؟

با استفاده از VLOOKUP، نه تنها می‌توانید مقادیر فردی را جستجو کنید، بلکه می‌توانید دو صفحه کار را در یکی ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر یک صفحه کار با نام و شماره تلفن و یک صفحه دیگر با نام و آدرس ایمیل دارید، می‌توانید با استفاده از VLOOKUP آدرس‌های ایمیل را در کنار نام‌ها و شماره تلفن‌ها قرار دهید.

با استفاده از تابع زیر انجام این کار بسیار ساده است:

=VLOOKUP(LOOKUP_VALUE,SHEEETNAME!TABALE_ARRAY,COL_INDEX,1/0)

=VLOOKUP(جستجوی تقریبی،شماره ستون، نام برگه‌ها محدوده جستجو ، مقدار مورد نظر برای جستجو)

همانطور که ملاحظه می‌کنید این تابع با تابع اصلی VLOOKUP تنها در نام ورق تفاوت دارد. پس باید تنها نام برگه را قبل از جدول مورد جستجوبا یک علامت تعجب بنویسد.

تابع Vlookup یکی از به‌دردبخورترین توابع اکسل است و دانستن آن مسیر میانبری را برای شما در استفاده از نرم‌افزار اکسل باز می‌کند و در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند.

مرجع کامل آموزش اکسل + اعطای گواهینامه دوره

 

بعید است به مصاحبه‌ی شغلی دعوت شوید و اکسل یکی از سوالات اصلی آن مصاحبه‌ی شغلی نباشد. به همین دلیل، یادگیری اکسل از چیزی که فکرش را هم بکنید اهمیت بیشتری دارد. در ادامه با آموزش سایر توابع نرم افزار اکسل در مکتب‌خونه همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا