تازه‌های مکتب‌خونهتوسعه فردیمهندسی

چگونه انگیزه نامه تحصیلی بنویسیم؟ نمونه انگیزه نامه – Motivation Letter

چرا  نوشتن انگیزه نامه تحصیلی ‌این‌قدر مهم است؟

بخش مهمی از روند درخواست برای تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه خارجی نوشتن انگیزه نامه  تحصیلی یا  Motivation Letter است. اما چگونه می‌توان بهترین انگیزه نامه تحصیلی را نوشت؟ چرا  نوشتن انگیزه نامه تحصیلی ‌این‌قدر مهم است؟ یک نامه کاملاً مکتوب می‌تواند عاملی تعیین‌کننده در تضمین جایگاه شما در برنامه تحصیلات تکمیلی موردنظر باشد. این نامه احتمالاً شخصی‌ترین سند موردنیاز برنامه تحصیلی شما است؛ بنابراین، نوشتن انگیزه نامه تحصیلی قوی برای استاد مقابل وظیفه‌ای است که نباید فراموش کرد.

این مقاله به چند نکته اساسی برگرفته از تجربیات شخصی متمرکز است که در مورد من اثبات شده است و امیدوارم در کمک به شما برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی خوب راهنمای خوبی باشد. اما اولاً، انگیزه نامه تحصیلی چیست؟ و نمونه انگیزه نامه خوب چیست؟ مراحل نگارش یک انگیزه نامه حرفه ای چگونه است؟ 

 

ویدئو پییشنهادی :نقشه راه اپلای-آموزش فوت و فن های اپلای

انگیزه نامه تحصیلی برای درخواست دانشگاه چیست؟

انگیزه نامه روشی است برای توضیح این‌که چرا برای مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی که متقاضی هستید مناسب هستید. این نامه فرصتی است که شما می‌توانید انگیزه خود را برای استفاده و تجربه‌ای که شما را به این تصمیم سوق داده است، به روشی شخصی توصیف کنید. نحوه نوشتن انگیزه نامه شما می‌تواند تأثیر زیادی بر روی پذیرفته شدن شما داشته باشد، خصوصاً برای دانشگاه‌هایی که دارای استانداردهای بالا هستند.

نوشتن انگیزه نامه فقط یک تشریفات نیست. کمیته‌های پذیرش، نامه را بسیار جدی می‌گیرند، زیرا این امر متعهد و اهداف متقاضی را نشان می‌دهد. کیفیت نامه شما شخصیت، اهداف و بلندپروازی‌های شما را تأیید می‌کند. با نیاز به یک انگیزه نامه، کمیته جذب استاد این فرصت را به شما می‌دهد تا با یک سند کوتاه که باید در آن بینش‌های مرتبط و جالب در مورد خود ارائه دهید، خود را ثابت کنید.

نوشتن انگیزه نامه برای پذیرش در دانشگاه می‌تواند برای برخی از متقاضیان گاهی اوقات مشکل و چالش‌برانگیز باشد که اغلب می‌پرسند که این نامه چگونه باید باشد، چه محتوایی در آن باید گنجانده شود، و چگونه داوران را برای انتخاب شما به‌عنوان کاندید مناسب متقاعد کند؛ بنابراین، اهمیت و نحوه نگارش انگیزه نامه و تفاوت آن با دیگر نامه‌ها ارزش بررسی خواهد داشت.

 

تفاوت بین انگیزه نامه (Motivation Letter) ، بیانیه هدف (statement of purposeکاور لتر (cover letter) و نامه بیانیه شخصی (personal statement) چیست؟

درحالی‌که از انگیزه نامه و کاور لتر به‌جای یکدیگر استفاده می‌شود، اما معمولاً کاور لتر به نامه‌ای گفته می‌شود که هنگام درخواست کار برای کارفرما می‌نویسید. انگیزه نامه معمولاً به نامه‌ای گفته می‌شود که هنگام درخواست دانشگاه می‌نویسید.

 

بیانیه هدف دقیقاً همان انگیزه نامه است. در واقع این فقط یک روش فانتزی برای گفتن همان حرف است. به‌احتمال زیاد شما می‌توانید دانشگاه‌ها و کارفرمایانی را مشاهده کنید که به این نامه‌ها به یکی یا چند روش ذکر شده در بالا مراجعه می‌کنند.

همچنین ممکن است نامه‌های انگیزشی برای برنامه‌های دانشگاه را بیانیه‌های شخصی بنامید. اما انگیزه نامه همان بیانیه شخصی نیست. تفاوت در مدت‌زمان نامه و قصد آن است. معمولاً اظهارات شخصی بیشتر شخصی است و به گذشته اشاره دارد، درحالی‌که نامه‌های انگیزشی دارای عناصر شخصی هستند، اما معطوف به برنامه‌های آینده هستند. با یک انگیزه نامه شما فقط به‌عنوان اثبات تعهد خود نسبت به اهداف آینده خود به دستاوردهای گذشته اشاره می‌کنید.

 

قبل از اینکه انگیزه نامه تحصیلی خود را بنویسید

اول، ازآنجاکه انگیزه نامه سند مهمی در درخواست شما است، باید مطمئن شوید که نوشتن آن را زود شروع کرده و زمان کافی را برای تکمیل آن داشته باشید. این نامه ساده‌ای نیست که شما طی دو روز بتوانید آن را تمام‌وکمال آماده کنید.

قبل از شروع به نوشتن انگیزه نامه درخواست خود، بهتر است تا آنجا که ممکن است در مورد دانشگاه ارائه‌دهنده برنامه تحصیلی تکمیلی و در مورد خود برنامه تحصیلی اطلاعاتی کسب کنید. معمولاً در وب‌سایت دانشگاه‌ها در موردنیازها، انتظارات و اینکه می‌خواهند نامزدهای آنها چه شرایط و کیفیتی داشته باشند، اطلاعات کاملی درج شده است.

دانستن اندکی درمورد نیازهای آنها، در مورد پروژه‌های اصلی، فعالیت‌ها، فلسفه شخصی و علایق آنها به شما کمک می‌کند تا درکی از انگیزه نامه خود داشته باشید. ارتباط با فعالیت‌های اصلی و علایق دانشگاه قطعاً به شروع یک همکاری مثبت کمک خواهد کرد.
بسیاری دیگر از دوره‌های کارشناسی ارشد تخصصی، فنی یا پزشکی دارای پیش‌نیاز دوره هستند که باید قبل از درخواست تکمیل شود.

مقاله پییشنهادی :معرفی بهترین رشته‌ها برای اپلای  

چگونه نامه انگیزشی خود را شروع کنیم

ابتدا اگر می‌دانید چه کسی آن را می‌خواند، نامه را به شخصی خطاب کنید. در غیر این صورت، فقط با “آقا یا خانم عزیز” شروع کنید.

هنگام شروع انگیزه نامه خود اطمینان حاصل کنید که توجه خواننده را از پاراگراف ابتدایی جلب کرده و دقیقاً آنچه را که باید از همان ابتدا بدانند به او بگویید. بهتر است به طور خلاصه بیان کنید که در چه برنامه‌ای می‌خواهید شرکت کنید و چرا. شما می‌توانید بیشتر در مورد “چرا” در ادامه نامه توضیح دهید.

اطمینان حاصل کنید که از ابتدا انگیزه نامه را شخصی جلوه می‌دهید. به‌عبارت‌دیگر، نامه را عمومی جلوه ندهید و کلیشه‌ای ننویسد در واقع طوری به نظر برسد که خود شما آن را نگارش کرده‌اید. همچنین، سعی کنید خواننده را درگیر کنید. علاقه آنها را به خود جلب کنید، درحالی‌که نامه را کاملاً حرفه‌ای نگارش کرده‌اید.

 

بهتر است ابتدا نوشتن متن اصلی انگیزه نامه را شروع کنید و سپس هنگامی‌که ایدهٔ روشنی در مورد آنچه نامه شما در بردارد شروع به نوشتن مقدمه کنید. این کار باعث می‌شود نامه شما راحت‌تر بتواند یک نکته را بیان کند و یک ساختار منطقی داشته باشد.

 

چگونه انگیزه نامه خود را بنویسیم

اطمینان حاصل کنید که تمام نکات زیر را برای تهیه یک انگیزه نامه جذاب برای مدرک تحصیلات تکمیلی خود پوشش داده‌اید:

  • برخی از ایده‌های اصلی که می‌خواهید در یک برگه بنویسید، نکات مهمی را که می‌خواهید در انگیزه نامه خود بیان کنید، بنویسید و بعداً پیرامون آنها بنویسید، سپس محتوای آنها را غنی کنید.
  • هدف خود را روشن کنید: به‌عبارت‌دیگر پیش‌نمایش کوتاهی از بقیه نامه ارائه دهید
  • به نظر شما چرا دانشگاه و دوره تحصیلات تکمیلی برای شما جالب و مناسب است؟
  • بر برخی از قوی‌ترین مدارک، تجربیات گذشته (تجربیات بین‌المللی همیشه مرتبط هستند) و ویژگی‌های خود تمرکز کنید. پاراگراف‌های میانی را با بیان صلاحیت‌هایی که کاملاً مرتبط با برنامه است به حداقل برسانید، و همچنین می‌توانید برای جزئیات بیشتر به CV خود اشاره کنید.
  • زیاد ننویسید. بیشتر نامه‌های انگیزشی نیم صفحه هستند و هرگز بیش از ۱ صفحه نیستند!
  • شما می‌توانید بین یک ساختار ۳ پاراگرافی (مقدمه، بدنه، پایانی) یا یک ساختار ۵ پاراگرافی (جایی که بدنه شامل ۳ پاراگراف جداگانه است) را انتخاب کنید.
  • به منابع الهام‌بخش زندگی خود مراجعه کنید – مواردی که شما را در مسیر فعلی خود قرار می‌دهند. اما زیاد دراین‌خصوص مانور ندهید و متن زیادی به بخش اختصاص ندهید.
  • موارد بی‌اهمیت را در انگیزه نامه ذکر نکنید. این به تمرکز انگیزه نامه کمک می‌کند و خواندن آن را آسان‌تر می‌کند.

پییشنهادی :نمونه CV پذیرش رشته مدیریت از دانشگاه بلونیا ایتالیا

 

چگونه انگیزه نامه خود را پایان دهید

فقط نکات اصلی را که بیان کردید خلاصه کنید و هدف اصلی خود را در انگیزه نامه برای پذیرفته شدن در برنامه تحصیلات تکمیلی ذکر کنید. با بیان مجدد علاقه خود نتیجه‌گیری کنید و از شانس اثبات خود در نامه ابراز قدردانی کنید (در بعضی موارد می‌توانید مصاحبه شخصی بخواهید). شاید همچنین دوباره ذکر کنید که چرا شما یک دانشجوی ارزشمند برای برنامه موردنظر هستید. طبق معمول مرتبط با موضوع نگارش کنید.

فراموش نکنید که نام خود را واضح بنویسید و انگیزه نامه را امضا کنید.

 

شخصی و اصیل باشید

به‌عنوان یک فرد، به خوانندگان خود بینشی درباره خود بدهید. به یاد داشته باشید این یک سند شخصی است که در آن انتظار می‌رود ثابت کنید که شما با بقیه متقاضیان متفاوت هستید و ویژگی‌ها، مهارت‌ها و مدارک، شما را برای شرکت در برنامه تحصیلات تکمیلی مناسب می‌کند.

اگرچه داشتن بعضی ازانواع نمونه‌ انگیزه نامه دیگر ممکن است گاهی مفید باشد، از انگیزه نامه‌های دیگری که دیده‌اید کپی نکنید و سعی کنید اصل باشید زیرا کمک زیادی به شما می‌کند!

از زیاد بزرگ جلوه‌دادن در مورد خود خودداری کنید. از شما انتظار نمی‌رود که خود را به‌عنوان یک ابرقهرمان معرفی کنید بلکه باید عینی و واقع‌بین باشید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که هنگام نوشتن انگیزه نامه خود ناامید به نظر نرسید، یا سعی نکنید زیاد موردپسند واقع شوید.

این انگیزه نامه باید واضح باشد: اطلاعات غلط را در نامه خود وارد نکنید! کمیته‌های پذیرش نامه‌های انگیزشی زیادی را می‌خوانند و به‌راحتی می‌توانند این روش‌ها را تشخیص دهند.

می‌توانید از نمونه انگیزه نامه فارسی (sop نمونه) که در دوره آموزش اپلای مکتب خونه استفاده کنید و سپس به طرز حرفه‌ای آن را ترجمه کنید.

حرفه‌ای و ثابت‌قدم باشید

این‌که انگیزه نامه شما چگونه به نظر برسد، چگونگی نحوه سازماندهی و ساختار آن در پاراگراف‌ها، اندازه قلم، طول نامه یا پاراگراف اول و اولین برداشت همگی همیشه مهم است!

نامه خود را در قالب، استایل و با دستور زبان حرفه‌ای ارائه دهید (به‌عنوان‌مثال از همان قلم و اختصارات یکسان در سراسر نامه استفاده کنید). اشتباهاتی را که می‌یابید بررسی کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا جزئیات کوچک تفاوت ایجاد می‌کند.

جملات خود را خیلی طولانی نکنید، زیرا این امر خواندن نامه را دشوارتر می‌کند. همچنین سعی کنید از جمله‌های معمول استفاده کنید و نه از عبارت‌های پیچیده.

در اپلای و نگارش انگیزه نامه ثابت قدم و حرفه ای باشید
در اپلای و نگارش انگیزه نامه ثابت قدم و حرفه ای باشید

قبل از ارسال انگیزه نامه تحصیلی  از افراد معتبر بازخورد بگیرید

همیشه بهتر است از دوستان خود، یک معلم یا شخصی که قبلاً چنین برنامه‌ای را انجام داده است، برای مشاوره استفاده کنید. معمولاً می‌توانید با دانشجویانی که قبلاً در مقطع تحصیلات تکمیلی موردنظر خود مشغول تحصیل هستند در ارتباط باشید و آنها می‌توانند توصیه‌های خوبی ارائه دهند.

همه این نکات کلیدی می‌تواند در کمک به شما برای نوشتن یک انگیزه نامه موفق مؤثر واقع شود، اما، در پایان، دانش شخصی شما مهم است و تفاوت ایجاد می‌کند.

گرفتن مشاوره از افراد معتبر برای بررسی انگیزه نامه تحصیلی
گرفتن مشاوره از افراد معتبر برای بررسی انگیزه نامه تحصیلی

اگر متقاضی واقعاً علاقه‌مند و مایل به، به‌دست‌آوردن مکان موردنظر در برنامه تحصیلات تکمیلی موردنظر خود باشد، همیشه یک انگیزه نامه خوب موفقیت‌آمیز خواهد بود. آنچه واقعاً نیاز دارید این است که به خود اعتماد کرده و ایمان داشته باشید و اگر اولین‌بار موفق نیستید، به تلاش خود ادامه دهید، زیرا این کار را خواهید کرد!

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. با سلام خدمت شما سروران گرامی می خواستم مطالب باارزش شما را مطالعه بکنم متاسفانه این تصویر متحرک تبلیغاتی هواس آدمو پرت میکنه و نمیزاره تمرکز کنم خواهشا از تصاویر متحرک در سایت استفاده نکنید تاثیر بسیاربدی داره .لطفا این موضوع به ظاهر بی اهمیت را مد نظر داشته باشید. با تشکرمعزز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا