مالی و سرمایه‌گذاری

بازار کار رشته حسابداری

 می‌توان گفت که رشته حسابداری جزو فعالیت  خدماتی بوده و آماده نمودن اطلاعاتی که دارای ماهیت مالی هستند نیز از وظایف این رشته محسوب می‌شود.. علاوه بر این می‌توان گفت که در واحد اقتصادی، فعالیت حسابداری یک مجموعه است؛ ولی چیزی که الان قصد صحبت در مورد ان را داریم بازار کار رشته حسابداری است.

از این رو اگر شما قصد دارید این رشته را به عنوان رشته تحصیلی خود در نظر بگیرید لازم است که اطلاعاتی در مورد آینده شغلی این رشته داشته باشید، پس برای به دست آوردن این اطلاعات با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

در واقع می‌توان گفت رشته حسابداری جزو یکی از پر طرفدارترین رشته‌های کنکور انسانی برای محصلین این رشته به حساب می‌آید به دلیل این که  در شاخه‌های مختلف این رشته تنوع وجود دارد. از این رو می‌توان گفت که رشته حسابداری یک از ده شغل پولساز در جهان است و بازار کار رشته حسابداری پاسخگو نیاز‌های فارغ‌التحصیلان آن است.

  

 

آینده شغلی رشته حسابداری

به نظر می‌رسد افرادی که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رشته فارغ التحصیل شده‌اند دارای آمادگی و پختگی بیشتری نسبت به دیگر فارغ‌التحصیلان سطوح پایین‌تر برای حضور در بازار کار را هستند. برای یک حسابدار فرصت‌های شغلی فراوانی وجود دارد که از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح از این رشته را در بر می‌گیرد.

البته امروزه و با توجه به گسترش دانشگاه‌ها می‌توان گفت با وجود این که در دانشگاه‌های مختلف کشور، دولتی، غیرانتفایی و آزاد تعداد زیادی از دانشجویان در این رشته مشغول به تحصیل می‌باشند؛ ولی تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته که بیکار باشند از سایر رشته‌ها کمتر است. این را می‌توان به عنوان یک امتیاز برای رشته حسابداری در نظر گرفت.

اما دلیل کم بیکاری فارغ‌التحصیلان این رشته در چیست؟ می‌توان گفت که به دلیل آن که در یک کشور از یک موسسه کوچک گرفته تا یک کار‌خانه بزرگ به یک حسابدار حداقل برای تنظیم و تهیه اظهار نامه مالیاتی احتیاج است. پس به صورت کلی می‌توان گفت آینده شغلی رشته حسابداری خوب هست و افرادی که در این رشته به تحصیل می‌پردازند کمتر نگران آینده خود هستند.

  

ویدئو پیشنهادی : حسابداری
 حسابداری

 

بازار کار رشته حسابداری

وضعیت بازار کار رشته حسابداری  

پس از آن که آینده شغلی این رشته را توضیح داده‌ایم نوبت به وضعیت بازار کار رشته حسابداری می‌رسد. بازار کار این رشته به گونه‌ای است که فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری پس از آن که تحصیلات خود را به اتمام رساندند و مدرک تحصیلی خود را دریافت نمودند می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت این رشته مشغول به کار شده و  امور مالی مربوط به موسسات و شرکت‌ها را انجام بدهند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در موسسات و واحد‌های تجاری چه دولتی و چه خصوصی ان هم به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول به کار و فعالیت شوند:

۱.حسابداری مالی

افراد می‌توانند تحت عنوان حسابدار مالی در کلیه شرکت‌ها و موسسات تجاری و موسسات غیرانتفایی مشغول به کار شوند.

۲.  حسابداری صنعتی

 اشخاصی که دارای مدرک حسابداری هستند در این زیر شاخه می‌توانند در کلیه واحد‌های صنعتی و شرکت‌های تولیدی مشغول به کار شوند.

۳. حسابداری دولتی

در این زیر شاخه از رشته حسابداری افراد می‌توانند در کلیه سازمان‌ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی‌حساب مشغول به کار شوند.

۴. حسابداری مالیاتی

‌افرادی که دارای مدرک تکمیلی حسابداری هستند و قصد دارند در این زیر رشته مشغول به کار شوند می‌توانند در ادارات دارایی شروع به فعالیت کنند.

۵. حسابداری بیمه

انتخاب این زیر شاخه از رشته حسابداری سبب می‌شود که افراد بتوانند در موسسات بیمه به خدمت بپردازند.

۶. حسابداری بانک‌ها

اشخاصی که قصد دارند در این زیر شاخه مشغول به فعالیت شوند می‌توانند در شعبه‌ها و سرپرستی بانک‌ها خدمت کنند. البته به خاطر بسپارید که حسابداران پس از مدتی که مشغول به کار حسابداری شدند می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحد‌های تجاری، ایفای نقش کنند.

  • حسابرسی

همچنین فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری می‌توانند با توجه به شاخه‌های مختلفی که رشته حسابداری دارد در حرفه‌ای همانند: شاخه حسابرسی نیز شروع به فعالیت کنند و می‌توان در یک تقسیم بندی کلی شاغلان رشته حسابرسی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم نمود.

  • حسابرسان داخلی

این گروه از اشخاص که در رشته حسابداری به تحصیل پرداخته‌اند و در این زیر رشته مشغول به فعالیت هستند جزو کارمند بخش رسیدگی محسوب شده و در واقع می‌توان گفت که آن‌ها رابطی میان شرکت و هیات مدیره هستند و وظیفه دارند گزارش رسیدگی‌های خود را به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه به هیات مدیره و مدیر عامل ارائه می‌کنند.

  • حسابرسان مستقل

این گروه از حسابرسان اشخاصی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول به کار هستند. این بررسی‌ها نیز به نوبه خود نشان دهنده این موضوع می‌باشد که آینده شغلی و بازار کار رشته حسابداری خوب است و اشخاص می‌توانند در زمینه‌های مختلف مشغول به کار شوند.

حقوق و بازار کار رشته حسابداری در پست‌های مختلف سازمانی

می‌توان گفت یکی از معیارهایی که افراد با آن به انتخاب شغل می‌پردازند، حقوق و درآمد شغل مورد نظرشان است، از این رو رشته حسابداری یکی از پر متقاضی‌ترین رشته‌ها به دلیل داشتن باز کار خوب و درآمد خوب است.

در ادامه به صورت خلاصه به برسی وضعیت درآمد رشته حسابداری می‌پردازیم تا از این طریق نیز به شما نشان بدهیم که وضعیت بازار کار رشته حسابداری چگونه است.

حقوق و آینده شغلی یک حسابدار در سطح کارشناسی

بر اساس گزارش‌‌های انجام شده در سال ۱۳۹۹ می‌توان گفت، حقوق دریافتی توسط یک حسابدار در سطح کارشناسی برای کار تمام وقت در استان تهران مبلغ ۳ میلیون تومان است. همچنین برای حداقل حقوق مبلغ ۲ میلیون پانصد و برای حداکثر حقوق مبلغ ۷ میلیون تعریف شده‌است.

حقوق و آینده شغلی یک حسابدار در سطح سرپرسی

بر اساس گزارش‌های انجام شده حقوق یک سرپرست حسابداری در بازار کار رشته حسابداری این گونه‌است:

برای کار تمام وقت در استان تهران مبلغ ۷ میلیون تومان در تعریف شده‌است.‌ برای حداقل حقوق مبلغ ۳ میلیون پانصد و برای حداکثر حقوق مبلغ ۱۵ میلیون تعریف شده‌است.

حقوق و آینده شغلی یک حسابدار در سطح مدیریت

بر اساس گزارش‌های انجام شده در سال ۱۳۹۹ حقوق یک حسابدار در سطح مدیریت در بازار کار رشته حسابداری به شرح زیر است:

برای کار تمام وقت در استان تهران مبلغ ۱۳ میلیون تومان تعریف شده‌است. برای حداقل حقوق مبلغ۶ میلیون پانصد و برای حداکثر حقوق مبلغ ۲۰ میلیون تومان تعریف شده‌است.

علاوه بر این‌ها در حال حاظر وجود نیرو‌های متخصص در بازار کار رشته حسابداری از اهمیت ویژه‌ای برخوداراست به خصوص در زمینه:

کمک کردن به جمع آوری اطلاعات مالی و تجزیه و تحلیل نمودن این نوع اطلاعات آن هم به منظور رسیدن به توسعه پایدار در کشور و همچنین جلوگیری از اتلاف منابع همچون منابع انسانی و جلوگیری نمودن از ایجاد اختلال در آن هم  برنامه توسعه اقتصادی که با تمام این گفته‌ها و بیان مبلغ‌های تعریف شده برای هر سطحی از تحصیلات رشته حسابداری می‌توان به این نتیجه رسید که فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه کار هیچ گونه مشکلی ندارند و می‌توان آینده شغل حسابداری را روشن در نظر گرفت.

بازار کار رشته حسابداری

مزایای شغل حسابداری

در این قسمت از مقاله قصد داریم به بیان مزایای شغل حسابداری بپردازیم. مزایایی که این شغل دارد عبارت‌اند از:

۱.در صورتی که یک حسابدار تمایل به پیشرفت داشته باشد با تحصیل در این رشته می‌تواند در بازار کار پیشرفت کند و موفق شود در نتیجه می‌توان گفت که حسابداری یک شغل پایدار و رو به رشد است، پس آینده شغلی حسابداری یک آینده رو به پیشرفت است.

۲. امکان رشد حرفه‌ای در این رشته وجود دارد و بسیار بالا بوده و افرادی که قصد دارند حقوق خود را افزایش بدهند می‌توانند از طریق تکمیل نمودن تحصیلات خود و اخذ مدارک حسابداری به یک حسابدار حرفه‌ای تبدیل شوند، این موضوع نیز به آینده شغلی رشته حسابداری اشاره دارد.

۳. همچنین امکان کار آفرینی و رئیس شدن در این رشته وجود دارد در نتیجه می‌توان گفت که اگر افراد روحیه کارآفرینی دارند می‌توانند با توجه به این روحیه در آینده یک شرکت حسابداری راه‌اندازی کنند.

مشکلات شغل حسابداری

تا کنون از آینده شغلی رشته حسابداری، بازار کار رشته حسابداری، حقوق‌های تعریف شده برای سطح‌های تحصیلی رشته حسابداری سخن گفتیم و بیان نمودیم که اگر اشخاص تمایل به پیشرفت دارند تحصیل و فعالیت در این رشته می‌تواند برای آن‌ها گزینه مناسبی باشد.

ولی در این قسمت قصد داریم ۲ مورد از مشکلاتی که حسابداران با آن رو به رو هستند را بازگو کنیم.

۱‌.یک حسابدار به دلیل آن که مسئولیت‌های مالی یک شرکت را برعهده دارند همیشه استرس دارد و این فشارها می‌تواند سلامتی وی را به خطر بیاندازد.

۲. در برخی موارد گاهاً اتفاق می‌افتد که کار حسابداری و بررسی مسائل مالی طولانی‌تر می‌شود از این رو اشخاص حسابدار مجبور هستند که ساعات بیشتری را به این کار مشغول باشند. البته این مشکلات نمی‌تواند سبب خراب شدن بازار کار رشته حسابداری شود.

  

 

کلام اخر

می‌توان گفت که رشته حسابداری یکی از بهترین رشته‌ها در زمینه کار و آینده شغلی است که افراد بی وقفه می‌توانند به تحصیل در این رشته مشغول شوند و یک آینده عالی را برای خود فراهم کنند. امید است که توانسته باشیم آینده و بازار رشته حسابداری را برای شما به خوبی شرح بدهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا