برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

مشاغل هوش مصنوعی در ٢٠٢٣

هوش مصنوعی (AI) حوزه‌ای از فناوری است که بر یادگیری ماشین تمرکز دارد. با گسترش تحقیقات فناوری، فرصت‌های شغلی مربوط به محصولات و سیستم‌های هوش مصنوعی نیز گسترش می‌یابد. بررسی‌های لازم در مشاغل مختلف هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این مسیر شغلی مناسب برای اهداف شما است یا خیر. در این مطلب از مجله مکتوب می‌خواهیم، تعریف روشنی از هوش مصنوعی ارائه می‌کنیم و در کنار آن فهرستی از 18 تا از مشاغل هوش مصنوعی ارائه کرده و به سؤالات رایج در مورد مشاغل AI بپردازیم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) شاخه‌ای از علوم کامپیوتر بوده که بر ایجاد ماشین‌هایی متمرکز است که قادر به انجام وظایف مشابه هوش انسانی هستند. این وظایف شامل یادگیری از تجربه، تصمیم‌گیری آگاهانه و سازگاری با موقعیت‌های مختلف است. تحقیقات هوش مصنوعی برای تقویت صنایع مختلف ازجمله صنایع زیر بسیار مفید واقع شده‌اند.

 • مراقبت‌های بهداشتی
 • خرده‌فروشی
 • تجارت الکترونیک
 • دارایی، مالی و سرمایه‌گذاری
 • امنیت
 • حمل‌ونقل
 • تولید

به عنوان مثال، در هوش مصنوعی در پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، دانشمندان ممکن است راه‌هایی را برای توسعه ماشین‌های هوشمندی ارائه دهند که می‌توانند در تشخیص شرایط پزشکی کمک به پزشکان کنند. حوزه و کاربردهای هوش مصنوعی در حال رشد است و انتظار می‌رود کاربردهای آن در صنایع مختلف در سال‌های آینده به گسترش قابل‌توجهی منجر شود. همچنین رشد شغل ‌های مرتبط با AI نوعی تهدید مشاغل نیز محسوب می‌شود ولی با این حال ایجاد طیف گسترده‌ای از مشاغل جدید، از اهداف هوش مصنوعی است.

فهرست مشاغل هوش مصنوعی

در اینجا مجموعه‌ای از 18 نقش شغلی مرتبط با مشاغل هوش مصنوعی آورده شده است که فرصت‌هایی را در حوزه هوش مصنوعی برای افراد علاقه‌مند در این زمینه فراهم می‌کند.

فهرست مشاغل هوش مصنوعی

مهندس کامپیوتر

مهندسان کامپیوتر در ایجاد، آزمایش و نگهداری سخت‌افزار و سیستم‌های کامپیوتری مهارت دارند. وظایف آن‌ها شامل تحقیق در مورد تنظیمات سخت‌افزاری، کدنویسی و آزمایش اسکریپت‌های برنامه‌نویسی و طراحی نرم‌افزارهای متناسب با روبات‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی به مهندسان کامپیوتر در خودکارسازی وظایف و شناسایی الگوهای داده با ارزش برای بهبود سیستم‌های مهندسی کمک می‌کند و می‌توان گفت که مهندس کامپیوتر از مهم‌ترین مشاغل هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید.

 • میانگین حقوق: 51619 دلار در سال

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع بازار کار یادگیری ماشین در ٢٠٢٣ و آینده

تحلیلگر داده – از مشاغل هوش مصنوعی برجسته

تحلیلگران داده در فناوری، سازمان‌دهی و تفسیر داده‌ها برای مشتریان تخصص دارند. فعالیت‌های آن‌ها شامل انجام ارزیابی‌های سیستم، جمع‌آوری داده‌ها، نظارت مستمر داده‌ها و تولید گزارش‌ها بر اساس بینش است. در حوزه هوش مصنوعی، تحلیلگران داده بر روی داده‌های مربوط به اتوماسیون یا رویه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تمرکز می‌کنند.

 • میانگین حقوق: 74433 دلار در سال

مهندس تولید

مسئولیت‌های کلیدی: مهندسان تولید کننده تلاش‌های خود را به سمت ابداع و تقویت سیستم‌های تولید هدایت می‌کنند. این شامل ارزیابی فرآیندهای موجود، مشخص کردن مناطق برای بهبود و تصور طرح‌های تازه برای دستگاه‌ها یا سیستم‌های تولیدی است. در زمینه هوش مصنوعی، توجه آن‌ها ممکن است به سمت توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی متناسب با بخش تولید معطوف شود. هدف چنین سیستم‌هایی بهینه‌سازی عملیات تأسیسات، تقویت بازده تولید، کاهش هزینه‌ها یا دستیابی به هر دو هدف به طور همزمان است.

 • میانگین حقوق: 85552 دلار در سال

مهندس مکانیک

مسئولیت‌های کلیدی: مهندسان مکانیک وظیفه طراحی، آزمایش و ارتقای دستگاه‌های مکانیکی را بر عهده‌دارند. نقش آن‌ها شامل بررسی دقیق تجهیزات، رفع اشکالات فنی و نظارت بر فرآیند تولید مکانیکی است. آن‌ها همچنین ممکن است در کارهای مکانیکی متمرکز بر هوش مصنوعی شرکت کنند یا در طراحی سیستم‌های هوش مصنوعی مشارکت داشته باشند.

 • میانگین حقوق: 88434 دلار در سال

پیشنهاد مطالعه:

تکنسین رباتیک

تکنسین‌های رباتیک از مشاغل هوش مصنوعی محسوب می‌شود و در آزمایش، بهره‌برداری و اصلاح فرآیندهای خودکار در ماشین‌آلات و نرم‌افزارهای رباتیک تخصص دارند. وظایف آن‌ها شامل اجرای آزمایش، ارزیابی برنامه‌های کامپیوتری، حل چالش‌های اتوماسیون و فرموله کردن سیستم‌ها یا نرم‌افزارهای جدید کنترل است. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است نصب سیستم را انجام داده و فعالیت‌های تعمیر و نگهداری ماشین‌ها را با دستورالعمل‌های هوش مصنوعی انجام دهند.

تکنسین رباتیک

 • میانگین حقوق: 88778 دلار در سال

پیشنهاد مطالعه: تلفیق هوش مصنوعی و رباتیک برای خلق شگفتی‌ها

مهندس تحقیق و توسعه

مهندسان تحقیق و توسعه به اکتشاف، آزمایش و تجزیه‌وتحلیل محصولات و سیستم‌ها می‌پردازند. کارهای مرسوم آن‌ها شامل تحقیقات بازار، هماهنگی تیمی برای تلاش‌های تحقیقاتی و تدوین روش‌های تحقیق می‌شود. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است محصولات و سیستم‌های موجود را برای افزایش کارایی بررسی کرده و آن‌ها را ارتقا دهند.

 • میانگین حقوق: 89278 دلار در سال

دانشمند پژوهشگر

دانشمندان پژوهشی داده‌ها و بینش‌ها را از طریق آزمایش‌های کنترل‌شده جمع‌آوری می‌کنند و شغل آن‌ها یکی از مشاغل هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید. حوزه کاری آن‌ها به ابداع آزمایش‌های آزمایشگاهی، تحقیقات و آزمایش‌هایی در بخش‌های مختلف، ازجمله تحقیقات هوش مصنوعی، گسترش می‌یابد. تعهدات خاص شامل برنامه‌ریزی آزمایش، مستندسازی داده‌ها، تجزیه‌وتحلیل، ترکیب مقالات تحقیقاتی و ارائه یافته‌ها در کنفرانس‌های علمی است.

 • میانگین حقوق: 91562 دلار در سال

توسعه‌دهنده هوش تجاری

توسعه‌دهندگان هوش تجاری در ایجاد برنامه‌هایی برای اهداف هوش تجاری تخصص دارند. وظایف آن‌ها شامل طراحی و ارزیابی ابزارهای پرس‌وجو، مدل‌های داده و ابزارهای مصورسازی داده می‌شود. ممکن است از هوش مصنوعی برای ساده‌سازی فرآیندهایشان استفاده شود.

 • میانگین حقوق: 93256 دلار در سال

مهندس برق

مهندسان برق در ایجاد، ارزیابی و نگهداری سیستم‌های الکتریکی تخصص دارند. مسئولیت‌های آن‌ها شامل نظارت بر مرحله طراحی فرآیندهای الکتریکی، توسعه تجهیزات الکتریکی جدید و همکاری با تیم‌های تولید است. سیستم‌های هوش مصنوعی ممکن است برای جمع‌آوری داده‌های مهندسی مربوطه و بهبود نقشه‌های سیستم مورد استفاده قرار گیرند و به همین دلیل یکی از مشاغل هوش مصنوعی مهندسی برق نیز محسوب می‌شود.

مهندس برق

 • میانگین حقوق: 93774 دلار در سال

مهندس رباتیک از مشاغل هوش مصنوعی

مهندسان رباتیک در ساخت سیستم‌ها و محصولات رباتیک جدید تخصص دارند. وظایف آن‌ها شامل ایجاد نمونه‌های اولیه، ساخت و تجزیه‌وتحلیل ماشین‌آلات جدید و آزمایش ابزارهای رباتیکی است. علاوه بر این، نگهداری و بهره‌برداری از نرم‌افزاری که دستگاه‌های روباتیک را از طریق دستورالعمل‌های هوش مصنوعی اداره می‌کند، به آن‌ها سپرده شده است.

 • میانگین حقوق: 101616 دلار در سال

مهندس نرم‌افزار

مهندسان نرم‌افزار وظیفه طراحی و آزمایش برنامه‌های نرم‌افزاری جدید را دارند. نقش آن‌ها شامل ایجاد سیستم نرم‌افزاری، نگهداری و همکاری با توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است. در حوزه هوش مصنوعی، آن‌ها امکان دارد در ساخت برنامه‌های نرم‌افزاری برای اهداف یادگیری ماشین مشارکت داشته باشند یا نرم‌افزارهای مبتنی بر دستورالعمل‌های هوش مصنوعی در ماشین‌ها، رایانه‌ها و دستگاه‌ها را توسعه دهند.

 • میانگین حقوق: 114435 دلار در سال

مهندس بینایی کامپیوتر

مهندسان بینایی کامپیوتر از نرم‌افزاری برای تجزیه‌وتحلیل مجموعه داده‌های گسترده استفاده می‌کنند. وظایف آن‌ها شامل بررسی روش‌های یادگیری ماشین، ابداع روش‌های خودکار و طراحی سیستم‌های یکپارچه می‌شود. اغلب، تمرکز آن‌ها شامل پردازش داده‌های بصری، شامل فیدهای ویدئویی و تصاویر دیجیتال است.

 • میانگین حقوق: 124373 دلار در سال

پیشنهاد مطالعه: کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص چهره

دانشمند داده

دانشمندان داده داده‌ها را جمع‌آوری کرده و یافته‌ها را برای تولید گزارش رمزگشایی می‌کنند. نقش آن‌ها به عنوان یکی از مشاغل هوش مصنوعی مستلزم تعامل با مدل‌های آماری، همکاری با مشتریان و تیم‌های نرم‌افزاری و ارتباط بینش داده‌ها با مخاطبان مختلف است. امکان دارد هوش مصنوعی در این زمینه برای ساده‌سازی فرآیندهای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به کار گرفته شود.

دانشمند داده

 • میانگین حقوق: 130556 دلار در سال

مهندس کلان داده

مهندسان کلان داده یا بیگ دیتا، دارای تخصص در زمینه‌های کار با داده هستند. حوزه کاری آن‌ها به تجزیه‌وتحلیل داده‌های خام، ترجمه داده‌ها و ارزیابی داده‌ها است. آن‌ها در توسعه یا استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی برای ایجاد پایگاه‌های داده، مخازن دیجیتال یا چارچوب‌های تحلیلی برای ارزیابی داده‌ها مشارکت دارند.

 • میانگین حقوق: 133279 دلار در سال

کارشناس تجربه کاربری

متخصصان تجربه کاربری (UX) بر تقویت تعاملات مشتری تمرکز می‌کنند. نقش آن‌ها شامل ابداع ارزیابی‌های خودکار، همکاری با تیم‌های بازاریابی و اصلاح کد برنامه‌نویسی است. هدف اصلی یک متخصص UX ایجاد یک رابط لذت‌بخش و شهودی برای مشتریان بوده که به طور بالقوه از ابزارهای هوش مصنوعی مانند چت بات ها یا صفحات مبتنی بر الگوریتم استفاده می‌کند.

 • میانگین حقوق: 139795 دلار در سال

مهندس یادگیری ماشین از مهم‌ترین مشاغل هوش مصنوعی

مهندسان یادگیری ماشین در طراحی و بهبود سیستم‌های یادگیری ماشین مشارکت دارند و این حوزه از مهم‌ترین مشاغل AI به‌حساب می‌آید. وظایف آن‌ها شامل ارزیابی سیستم، فرمول‌بندی الگوریتم‌های هوش مصنوعی و اجرای آزمایش‌ها می‌شود. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است در سیستم‌های آموزشی برای اجرای وظایف خاص نقش داشته باشند.

 • میانگین حقوق: 154359 دلار در سال

توسعه‌دهنده الگوریتم

آخرین حوزه مرتبط با مشاغل هوش مصنوعی، توسعه‌دهندگان الگوریتم هستند. توسعه‌دهندگان الگوریتم‌ها را تجزیه‌وتحلیل و فرموله می‌کنند. الگوریتم‌ها رویه‌های سیستماتیکی هستند که برای خودکارسازی سیستم‌ها یا فرآیندهای تکنولوژیکی طراحی شده‌اند. کارهای روزانه آن‌ها شامل تحقیقات الگوریتمی، همکاری با تیم‌های توسعه و اجرای ارزیابی‌های عملکرد برای اصلاح کارایی الگوریتمی است. آن‌ها همچنین ممکن است مشکلات سیستم موجود را با عیب‌یابی کد برای شناسایی راه‌حل‌های مؤثر برطرف کنند.

 • میانگین: 154859 دلار در سال

چشم‌انداز شغلی در زمینه هوش مصنوعی

یافتن شغل در فناوری‌های هوش مصنوعی می‌تواند برای افرادی که به ریاضیات، فناوری و حل خلاقانه مسائل علاقه دارند، می‌تواند بسیار رضایت بخش باشد. با افزایش تعداد شرکت‌هایی که از راه‌حل‌های هوش مصنوعی استقبال می‌کنند، چشم‌انداز فرصت‌های شغلی در این حوزه در حال افزایش است. برای مثال طبق آمار اداره کار و آمار ایالات متحده، پیش‌بینی می‌شود که استخدام دانشمندان علوم کامپیوتر و تحقیقات اطلاعاتی از سال 2021 تا 2031 به میزان 21 درصد رشد کند.

بهترین شغل در هوش مصنوعی کدام است؟

انتخاب بهترین شغل از مشاغل هوش مصنوعی برای شما ممکن است به علایق شخصی و پیشینه تحصیلی شما بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر از کار با داده‌ها و همکاری با برنامه نویسان دیگر برای بهبود سیستم‌ها و ایجاد گزارش خوشتان می‌آید، ممکن است نقش یک تحلیلگر داده برای شما شغلی مناسب باشد. از سوی دیگر، اگر نقطه قوت شما ترکیب هوش تجاری با مهارت نرم‌افزار هوش مصنوعی است، مسیری شغلی یک توسعه‌دهنده هوش تجاری می‌تواند برای شما مناسب باشد. همچنین آینده شغلی هوش مصنوعی بسیار پویا است و امکان دارد مشاغل جدیدی در آینده به وجود آیند.

سخن پایانی

در چشم‌انداز پویای شغل‌های هوش مصنوعی، بسیاری از مسیرهای شغلی متفاوت و جذاب موجود است. همان‌طور که صنایع راه‌حل‌های هوش مصنوعی را ادغام می‌کنند، بسیاری از فرصت‌ها و مشاغل هوش مصنوعی پدیدار می‌شود که نقش‌هایی را از تحلیلگران داده و مهندسان نرم‌افزار گرفته تا کارشناسان یادگیری ماشین را در برمی‌گیرد. رشد قوی پیش‌بینی‌شده توسط سازمان‌های مختلف در سراسر دنیا مسیر امیدوارکننده‌ای برای مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی نشان می‌دهد. برای داشتن شغلی موفقیت‌آمیز در بازار کار هوش مصنوعی، متخصصان مشتاق باید پایه‌ای قوی در علوم کامپیوتر، ریاضیات و برنامه‌نویسی ایجاد کرده و درعین‌حال نقاط قوت فردی خود را با طیف متنوع نقش‌های هوش مصنوعی همسو کنند.

آموزش هوش مصنوعی

اگر به فکر یادگیری هوش مصنوعی هستید بهترین انتخاب برای شما استفاده از دوره‌های آموزشی است. برای رفع نیاز کاربران مکتب خونه درصدد آن برآمده است که بهترین دوره‌های آموزش هوش مصنوعی را ارائه کند. هم‌اکنون در این پلتفرم و از طریق صفحه آموزش هوش مصنوعی شما می‌توانید به انواع دوره‌ها و همه ترندها و شاخه‌های هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید و از بهترین منابع فارسی و همچنین انگلیسی برای این هدف بهره ببرید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا