مدیریت

آشنایی با بازی آبجو یا بازی نوشابه

بازی آبجو یا بازی نوشابه چیست؟

بازی آبجو یا بازی نوشابه یک بازی شبیه سازی نقش آفرینی است. این بازی به شرکت کنندگان امکان می دهد مشکلات هماهنگی معمولی زنجیره های تامین را تجربه کنند، که در آن اشتراک گذاری اطلاعات وجود ندارد. به طور کلی تر، این زنجیره تامین، نمایانگر هر سیستم غیر هماهنگی است که در اثر مشکلات، به دلیل کمبود تفکر سیستمیک به وجود می آید.

بازی آبجو یا بازی نوشابه در اصل در دهه 1960 توسط جی فاریستر، یکی از استادان دانشکده مدیریت MIT به عنوان نتیجه کار خود در زمینه پویایی سیستم برای نشان دادن تعدادی از اصول کلیدی مدیریت زنجیره تامین ساخته شد. برای آشنایی با جزییات رشته ی مدیریت، مقاله ی معرفی نرم افزارهای کنترل پروژه برای شما مقاله ی مناسبی است.

 

بازی آبجو یا بازی نوشابه چیست؟

 

در حالی که هدف اصلی بازی آبجو، تحقیق در مورد تاثیر ساختار سیستم ها بر رفتار افراد بوده است. از بازی آبجو می توان برای نشان دادن مزایایی به مانند:

  • اشتراک گذاری اطلاعات
  • مدیریت زنجیره تامین
  • همکاری در زنجیره تامین

از آنجا که بازی آبجو یک بازسازی آزمایشگاهی از دنیای واقعی است، ما قادر هستیم که ناتوانی ها و علل به وجود آورنده آنها را به وضوح بیشتری مشخص سازیم.

محبوب ترین بازی تجاری برای زنجیره تامین

بازی آبجو یا بازی نوشابه برای شبیه سازی زنجیره تامین، نیاز به هماهنگی در سراسر زنجیره تامین را دارد. همچنین برای شبیه سازی زنجیره تامین مواد به چهار گروه یا بازیگردان نیاز دارد. پس با این حساب هر گروه از چهار نفر تشکیل شده است. این چهار گروه یا بازیگردان عبارتند از:

  1. خرده فروش
  2. عمده فروش
  3. توزیع کننده و مدیرفروش کارخانه نوشابه سازی

در بازی آبجو هرگروه فقط بخشی از زنجیره تامین مواد را کنترل می کند، اما هر گروه می تواند با سفارش بیش از حد یا خیلی کم روی کل زنجیره تامین تاثیر بگذارد. علاوه بر این، هر گروه تحت تاثیر تصمیماتی است که دیگران می گیرند، پس طبیعتا تصمیمی را اتخاذ می نمایند که به نظر ایشان منطقی ترین کار است.

 

بازی آبجو یا بازی نوشابه محبوب ترین بازی تجاری برای زنجیره تامین 

 

تنها هدف آنها حفظ موقعیت خود به بهترین نحو ممکن و حداکثر ساختن سود خود است. این که در حد امکان مجوع هزینه های انبارداری و ضرر ناشی از خارج از موجودی بودن فروشنده در قبال سفارشات خریدار را در کمترین حالت های خود نگه دارند.

بنابراین شرکت کنندگان در بازی، باید هرکدام یکی از نقش های بازی را متقبل شوند و با توجه به وضعیت فعلی انبار خود، سفارشات مشتری و سفارش های تعویق افتاده هفته های قبل تصمیم به سفارش تعداد مورد نیاز آبجو یا نوشابه از بالاسری خود بگیرند.

حال اگر به دلیل کمبود ها و فشار های زیاد در زنجیره تامین، بین بخش ها یا گروه های مختلف عدم هماهنگی به وجود آید، منجر به اثر شلاق چرمی می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

 

محبوب ترین بازی تجاری برای زنجیره تامین 

اثر شلاق چرمی در بازی آبجو یا بازی نوشابه

بازی آبجو یا بازی نوشابه در یک شرکت زنجیره تامین چهار مرحله ای ارائه می شود. کار شرکت، تولید و تحویل واحد های آبجو یا نوشابه است. کارخانه تولید می کند و سه مرحله دیگر، واحد های آبجو یا نوشابه را تحویل می دهد تا این که در انتهای زنجیره به مشتری برسد.

اثر شلاق چرمی علائم شناخته شده از مشکلات هماهنگی در زنجیره تامین است، که مربوط به تقاضای سفارش در هر دوره در زنجیره تامین از سطح مشتری جز به سطوح بالاتر در زنجیره تامین است. تغییرات کوچک در سطوح پایین، باعث تغییرات بزرگ در سطوح بالایی می شود. حتی هنگامی که تقاضا پایدار است، تغییرات جزیی در آن تقاضا باعث بی نظمی در مقدار سفارشات می شود.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش مدیریت زنجیره تامین
آموزش مدیریت زنجیره تامین

 

این تغییرات باعث نوسانات بزرگی در مجموعه زنجیره تامین خواهد شد. پس عامل اصلی به وجود آورنده نوسانات، تغییرات در میزان تقاضا است. منابع تغییر در زنجیره تامین از گستردگی زیادی برخوردار است. چنان چه این تغییرات با تاخیر زمانی به رده های بالاتر زنجیره تامین انتقال یابند، باعث تاخیر در تولید و حمل کالاها به رده های پایین می شود.

در نتیجه طیف وسیعی از ناکارآمدی ها در کل زنجیره تامین رخ می دهد، که اصطلاحا به آن اثر شلاق چرمی می گویند. این اصطلاح برای اولین بار در حدود سال 1990 ابداع شد. با ما در مقاله ی ضروری‌ترین مهارت‌ها برای یک مدیر توسعه کسب و کار چیست؟ همراه باشید.

 

اثر شلاق چرمی در بازی آبجو یا بازی نوشابه

 

زنجیره تامین در بازی آبجو

همانطور که در بخش های قبل گفتیم در بازی آبجو یا بازی نوشابه، زنجیره تامین از چهار گروه یا بازیگردان که به آن اشاره کردیم تشکیل می شود. به این صورت که عمده فروش نیازهای خرده فروش، توزیع کننده نیازهای عمده فروش و کارخانه که نیازهای توزیع کننده را تامین می کند.

در هر هفته هر بازیگر در تلاش برای برآوردن تقاضای بخش پایین دستی خود است. حال به یک درک اساسی از زنجیره تامین نیاز داریم که در ادامه به آن می پردازیم.

زنجیره تامین، شبکه ای بین یک شرکت و تامین کنندگان آن برای تولید و توزیع کالای خاص به خریدار نهایی است. زنجیره تامین همچنین مراحلی را که برای به دست آوردن محصول یا خدمات از حالت اولیه خود به مشتری می گیرد نشان می دهد.

زنجیره های تامین توسط شرکت ها توسعه یافته اند تا بتوانند هزینه های خود را کاهش داده و در چشم انداز تجاری رقابتی باقی بمانند. مدیریت زنجیره تامین فرآیندی اساسی است، زیرا زنجیره تامین منجر به هزینه کمتر و چرخه تولید سریع تر می شود.

 

زنجیره تامین در بازی آبجو

مراحل زنجیره تامین

زنجیره تامین شامل یک سری مراحل برای دست یابی به یک محصول یا خدمات به مشتری است.این مراحل شامل انتقال و تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی، حمل و نقل آن محصولات و توزیع آنها به کاربر نهایی است.

نهادهای درگیر در زنجیره تامین شامل تولید کنندگان، فروشندگان، انبارها، شرکت های حمل و نقل، مراکز توزیع و خرده فروشان هستند. عناصر زنجیره تامین شامل کلیه کارکردهایی است که با دریافت سفارش برای تحقق درخواست مشتری شروع می شود. این کارکرد ها شامل توسعه محصول، بازاریابی، شبکه های توزیع، امور مالی و خدمات به مشتری می باشد.

مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین در بازی آبجو بخش مهمی از فرآیند تجارت است. پیوند های مختلف زیادی در این زنجیره وجود دارد که به مهارت زیادی نیاز دارد. وقتی مدیریت زنجیره تامین به طور موثر انجام شود، می تواند هزینه های کلی یک شرکت را کاهش داده و سودآوری را افزایش دهد.

اگر یک عنصر از زنجیره تامین درست کار نکند، روی بقیه زنجیره تاثیر می گذارد و می تواند برای یک شرکت پر هزینه باشد. مدیریت موفقیت آمیز اطمینان می دهد که هیچ تاخیری در تحویل در هر نقطه در طول زنجیره وجود ندارد و محصولات و خدمات در شرایط خوبی تحویل داده می شوند.

 

مدیریت زنجیره تامین

هزینه های تولید

این به نوبه خود به پایین آمدن هزینه های شرکت کمک می کند. جریان هزینه های تولید، به فرآیند استفاده از مواد و نیروی کار برای تکمیل یک محصول نهایی که می تواند به مشتری فروخته شود اشاره دارد.

یک سیستم مدیریت زنجیره تامین می تواند هزینه و پیچیدگی فرآیند تولید را کاهش دهد، به خصوص برای تولید کننده ای که از قسمت های زیادی استفاده می کند. به عنوان مثال، یک تولید کننده لباس ابتدا مواد اولیه مانند: پارچه، زیپ و سایر لوازم مورد استفاده در ساخت لباس را به سمت تولید هدایت می کند.

 

 

سپس تولید کننده برای اداره ماشین آلات و انجام کارهای دیگر با استفاده از مواد، هزینه های کار را متحمل می شود. پس از اتمام این موارد، آنها باید بسته بندی و ذخیره شوند تا زمانی که به مشتری فروخته شوند. در زمینه ی مدیریت دانستنی‌‌‌های دیجیتال مارکتینگ نیز مقاله ی مناسبی است.

یک فرآیند کارآمد مدیریت زنجیره تامین در بازی آبجو، به تامین کنندگان قابل اعتماد نیاز دارد. به عنوان مثال، فرض کنید مبلمان سازی رده مبلمان با کیفیت بالایی را تولید می کند. این تولید کننده به یک تامین کننده دستگیره های فلزی و سایر ابزار مورد نیاز، که از کیفیت بالایی برخوردار باشند نیاز دارد تا بتوانند سال ها روی مبلمان مورد استفاده قرار بگیرند.

 

هزینه های تولید

قوانین بازی

  1.  زمان لازم برای رسیدن سفارشات به زیردستی پس از بارگذاری تامین کننده بالاسری دو هفته می باشد.
  2. هر سفارش که در موعد مقرر شده نتواند برآورده شود ضبط می شود. در بازی آبجو به ازای هر واحدی که ضبط می شود، باید هفته ای دو دلار جریمه بپردازد و در هر هفته از بازی هر گروه به ازای هر واحدی که در انبارش نگهداری می کند، باید یک دلار بپردازد.
  3. در تمام طول بازی آبجو صحبت هر یک از بازیکنان در مورد تعداد سفارشات خود با دیگری ممنوع است.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا