برنامه نویسی و ITپایتون

آشنایی با بهترین کتاب‌های آموزش پایتون انگلیسی و فارسی

پایتون به یکی از قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی حال حاضر دنیا تبدیل‌شده است. کاربردهای متنوع پایتون بسیاری از برنامه‌نویسان را مستلزم به یادگیری این زبان قدرتمند می‌کند. برای یادگیری زبان پایتون ابتدا همگی به سراغ کتاب می‌رویم. در این مقاله می‌خواهیم فهرستی از کتاب آموزش پایتون را معرفی کنیم و با بهترین کتاب‌های آموزش پایتون آشنا شویم.

بی‌تردید پایتون یک‌زبان بسیار محبوب برای یادگیری است. بر اساس شاخص TIOBE، پایتون سومین زبان برنامه‌نویسی محبوب در جهان در حال حاضر است و این رشد خارق‌العاده فعلا در حال افزایش است.

با در نظر گرفتن این نکته، اگر می‌خواهید پایتون را یاد بگیرید، منابع زیادی موجود است. این منابع می‌تواند شامل کتاب یا حتی دوره آنلاین آموزش پایتون باشد. در این مقاله، ما بهترین کتاب‌ها را برای پایتون، هم برای حرفه‌ای‌ها و هم برای کسانی که تازه شروع کرده اند، گرد آوری کرده ایم.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین ide های پایتون در ٢٠٢١

معرفی کتاب‌های آموزش پایتون

اگر به دنبال آموزش پایتون هستید، احتمالاً ساده‌ترین راه این است که کتاب آموزش پایتون تهیه کنید. هم‌اکنون کتاب‌های زیادی در حوزه آموزش پایتون به انگلیسی و فارسی نیز وجود دارند که ما می‌توانیم با استفاده از آن‌ها پایتون را به‌راحتی یاد بگیریم. در این مقاله ابتدا ما رفرنس‌های خارجی پایتون را معرفی می‌کنیم و سپس به دنبال رفرنس‌های داخلی می‌رویم . بعضی از این کتاب ها، کتاب آموزش پایتون به زبان ساده اند و بعضی از آن ها کمی پیچیده تر هستند.

بهترین کتاب‌های آموزش پایتون انگلیسی

کتاب‌های آموزشی زبان پایتون به زبان انگلیسی بسیار فراوان هستند و هر کدام درزمینهٔ های مختلفی از کاربرد پایتون نوشته‌شده‌اند.

کتاب Python Crash Course

کتاب آموزش پایتون crash course یک کتاب عالی است که خواننده با استفاده از آن به‌طور کامل با پایتون آشنا می‌شود و شمارا در نوشتن برنامه‌ها و حل مشکلات کدهای پایتون در کوتاه‌مدت بسیار خوب راهنمایی می‌کند. در عین کار با این کتاب، کتابخانه‌ها و ابزارهای مختلف پایتون NumPy، Pygal و غیره را خواهید آموخت.

هم چنین با این کتاب پایتون  بازی های اصلی دوبعدی پایتون را می‌توانید ایجاد ‌کنید، برنامه‌های وب قابل تنظیم ایجاد می‌کنید و بسیاری از کارهای دیگر با استفاده از این کتاب قابل یادگیری است. این کتاب یکی از کاملترین کتاب آموزش پایتون است که پایتون را با زبانی ساده و روان توضیح داده است.

 

کتاب Python Crash Course

کتاب آموزش پایتون Head-First Python

درصورتی‌که حوصله ندارید از طریق  کتاب های آموزش فقط متنی پایتون، آن را یاد بگیرید، پس Head-First Python کتابی است که باید از آن استفاده کنید. این کتاب یک راهنمای دوست داشتنی تصویری-متنی است و فرمت بصری‌تری را برای درگیر کردن مغز شما ارائه می‌دهد تا یک روش سنگین متنی که می‌تواندخسته‌کننده باشد را کنار بگذارید. در این کتاب آموزش گام به گام برنامه نویسی پایتون در قالب یک کتاب بصری- متنی ارائه شده است.

Head-First Python آموزش پایتون را با ساختارها و توابع داده داخلی آغاز می‌کند و به سراغ برنامه‌های وب پایتون، مدیریت پایگاه داده، مدیریت استثنا، کار با داده‌ها و غیره می‌رود. کار با کتاب زبان برنامه‌نویسی پایتون Head-First Python اساساً یک تجربه یادگیری چند حسی است که به شما در تبدیل‌شدن به یک برنامه‌نویس پایتون حرفه‌ای کمک می‌کند و یک کتاب برنامه نویسی کامل پایتون به حساب می اید.

 

کتاب آموزش پایتون Head-First Python

کتاب Learn Python the Hard Way

پایتون را به روش سخت بیاموزید ارزشش را دارد! این کتاب یادگیری پایتون را با استفاده از ۵۲ تمرین عالی آموزش  می‌دهد. شما باید کد این تمرینات را دقیقاً (بدون کپی و چسباندن!) تایپ کنید و سپس اشتباهاتی را که مرتکب شده‌اید برطرف کرده و کد را اجرا کنید. این کتاب آموزش پایتون به شما یاد می‌دهد که چگونه کد خوب بنویسید و ترفندهایی را برای رفع اشتباهاتی که برنامه‌نویسان حرفه‌ای استفاده می‌کنند، آموزش می‌دهد.

این کتاب آموزش زبان پایتون به روش سخت، با آموزش نصب یک محیط کامل پایتون شروع می‌شود و سپس به سراغ ریاضیات پایه، متغیرها، رشته‌ها، ساختارهای داده، برنامه‌نویسی شی گرا و سایر مباحث مهم می‌رود.

 

کتاب Learn Python the Hard Way

مقاله پییشنهادی : بهترین مفسرهای پایتون در ۲۰۲۱

کتاب Python Programming: An Introduction to Computer Science

این کتاب برنامه‌نویسی پایتون مقدمه‌ای بر علوم کامپیوتر است. اگر می‌خواهید مفاهیم استاندارد علوم کامپیوتر را با استفاده از یک‌زبان برنامه‌نویسی مانند پایتون درک کنید  این کتاب گزینه خوابی به‌حساب می‌آید. این کتاب آموزش برنامه‌نویسی پایتون سعی می‌کند مفاهیم اساسی علوم کامپیوتر را به‌سادگی توضیح دهد.

همچنین می‌تواند به‌عنوان یک کتاب درسی استاندارد برای اولین دوره آشنایی شما با علوم پایه کامپیوتر در دانشگاه مورداستفاده قرار گیرد زیرا بر مهارت‌های اصلی علوم کامپیوتر مانند طراحی، برنامه‌نویسی و مهم‌تر از همه حل مشکلات تمرکز دارد.

 

کتاب Python Programming: An Introduction to Computer Science

کتاب Python Cookbook

کتاب آشپزی پایتون ترکیبی مهم از دستورالعمل‌های پایتون را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد برنامه‌نویسی در پایتون ۳ را یاد بگیرید یا دانش خود را در مورد پایتون ۲ به‌روزتر کنید. این دستورالعمل‌های جالب به شما این امکان را می‌دهد که با تمرکز بر زبان‌اصلی پایتون به یک متخصص پایتون تبدیل شوید. این کتاب ترفند پایتون، آموزش زبان پایتون را به شکل متفاوتی برای شما بیان میکند و جزء بهترین کتاب های آموزش پایتون به حساب می آید.

کتاب آشپزی آموزش پایتون شامل دستورالعمل‌هایی در موضوعاتی مانند ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها، رمزگذاری و پردازش داده‌ها، توابع، کلاس‌ها و اشیاء، هم‌زمانی و موارد دیگر است. هر یک از این دستورالعمل‌ها دارای یک مشکل و راه‌حل آن مشکل به همراه نمونه کد برای درک بهتر است. این کتاب آموزش پایتون درک نسبتاً آسانی دارد و برای شروع کار با این زبان توصیه می‌شود.

 

کتاب Python Cookbook

کتاب Introduction to Machine Learning with Python

یادگیری ماشین در حال حاضر یک موضوع داغ با برنامه‌های متعدد است که یکی از مهم‌ترین کاربردهای پایتون نیز به‌حساب می‌آید. کتاب یادگیری ماشین با پایتون سعی می‌کند تخیل شمارا با آموزش روش‌هایی برای ایجاد راه‌حل‌های یادگیری ماشینی خود با استفاده از پایتون و کتابخانه  موجود در آن گسترش دهد.

 

 

این کتاب با مبانی یادگیری ماشین شروع می‌شود و سپس به مزایا و معایب الگوریتم‌های مختلف یادگیری ماشین می‌پردازد. سپس به موضوعات مختلف پیشرفته مانند پردازش داده‌ها، ارزیابی مدل، خطوط لوله و غیره می‌پردازد. به‌طور خلاصه، شما اساساً از پایتون برای بهبود مهارت‌های یادگیری ماشین خود استفاده خواهید کرد. اگر دوست دارید وارد دنیای یادگیری ماشین شوید، این کتاب آموزش پایتون با رویکرد یادگیری ماشین یک گزینه عالی به‌حساب می‌آید.

 

کتاب Introduction to Machine Learning with Python

کتاب Powerful Object-Oriented Programming

اگر اصول پایتون را درک کرده‌اید و اکنون می‌خواهید کارهای عملی را انجام دهید، کتاب برنامه‌نویسی پایتون Powerful Object-Oriented Programming یک کتاب مناسب برای شما است. این کتاب آموزش پیشرفته پایتون به شما کمک می‌کند تا با کمک مثال‌های فراوان در مورد حوزه‌های اصلی برنامه کاربردی Python مانند مدیریت سیستم، GUI، برنامه‌های وب، پایگاه‌های داده، شبکه و غیره آموزش ببینید. این کتاب آموزش زبان پایتون یک کتاب پیشرفته است و برای برنامه نویسان حرفه ای یک منبع عالی به حساب می آید.

مباحث موجود در برنامه‌نویسی پایتون با یک تور سریع پایتون شروع می‌شود و سپس برنامه‌نویسی سیستم، برنامه‌نویسی رابط کاربری گرافیکی، برنامه‌نویسی هوش مصنوعی و غیره را بررسی می‌کند. همه این مفاهیم به روش روشن و مختصر با استفاده از مثال‌های متعدد توضیح داده می‌شود تا مطمئن شوید که آن‌ها را به‌درستی درک کرده‌اید.

 

کتاب Powerful Object-Oriented Programming

کتاب Grokking Algorithms

یادگیری الگوریتم‌ها در پایتون کمی خسته‌کننده است، اما این امر به‌سادگی توسط  کتاب الگوریتم‌های Grokking آموزش داده می‌شود زیرا از یکنواختی خواندن اثبات متراکم چندصفحه‌ای که در اکثر کتاب‌های درسی الگوریتم موجود است، فاصله می‌گیرد. این کتاب آموزش پایتون به آموزش الگوریتم‌ها به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و جذاب با استفاده از تصاویر زیاد می‌پردازد.

الگوریتم‌های Grokking با موضوعات ساده‌تر مانند مرتب‌سازی و جستجو شروع می‌شود و درنهایت به موضوعات بسیار پیچیده‌تر مانند فشرده‌سازی داده‌ها، هوش مصنوعی و غیره می‌پردازد. همه این موضوعات با استفاده از تصاویر مفید همراه با نمونه کد در پایتون ارائه می‌شود. این کتاب، یک کتاب حل مسائل پایتون به حساب می آید، زیرا در آن الگوریتم ها در قالب مسائل مختلف بیان و حل شده اند.

کتاب آموزش پایتون فارسی

خوشبختانه کتاب‌های آموزشی زیادی درزمینهٔ آموزش پایتون به زبان فارسی نیز وجود دارند که در ین بخش چند تا از بهترین کتاب‌های آموزش پایتون فارسی را نیز معرفی خواهیم کرد.

 

کتاب Grokking Algorithms

کتاب آموزش پایتون فارسی

خوشبختانه کتاب‌های آموزشی زیادی درزمینهٔ آموزش پایتون به زبان فارسی نیز وجود دارند که در ین بخش چند تا از بهترین کتاب‌های آموزش پایتون فارسی را نیز معرفی خواهیم کرد.

کتاب آموزش پایتون به زبان ساده

یکی از کتاب‌های معروف آموزش پایتون به زبان فارسی است که در ۷۳ صفحه به آموزش پایتون پرداخته است.این کتاب برای مبتدیان و افرادی که تازه با زبان پایتون آشنا می‌شوند یک کتاب بسیار مناسب است. همچنین این کتاب با زبانی ساده و روان شمارا با اصول کد نویسی در پایتون آشنا می‌کند و شامل نمونه کدهای زیادی است.

این کتاب، یک کتاب پایتون به زبان ساده است که سعی دارد پایتون را برای شما به صورت ساده و روان توضیح دهد و شما بتوانید بدون ترس با پایتون کد بزنید.

 

کتاب آموزش پایتون به زبان ساده

کتاب حل مسائل پایتون

کتاب حل مسائل پایتون با بررسی بالغ‌بر ١٠٠٠ نمونه و مثال به آموزش زبان پایتون به شکلی متفاوت می‌پردازد.این کتاب مثال‌محور است و با مثال و تحلیل روانی که از آن‌ها دارد کد نویسی را برای ما آسان می‌کند. این کتاب شامل ١٢٨ صفحه است و خواندن آن دانش شمارا در پایتون بسیار افزایش می‌دهد.

اگر به دنبال یادگیری زبان پایتون در قالب مسئله ونمونه هستید، این کتاب آموزش زبان پایتون شما را قدم به قدم تا حرفه ای شدن راهنمایی میکند و یکی از کاملترین کتاب های آموزش زبان پایتون است.

 

کتاب حل مسائل پایتون

کتاب پایتون مقدماتی

یک کتاب مناسب و عالی برای تازه‌کاران است که به اصول و مفاهیم اولیه برنامه‌نویسی پایتون می‌پردازد. این کتاب آموزش پایتون برای شروع و استارت یادگیری پایتون بسیار کتاب مناسب و خوبی به‌حساب می‌آید.

 

کتاب پایتون مقدماتی

کتاب مرجع کامل برنامه‌نویسی پایتون جواد وحیدی

کتاب مرجع کامل برنامه‌نویسی پایتون جواد وحیدی یکی از کامل‌ترین کتاب‌های آموزش پایتون در زبان فارسی است که شامل صفرتا صد برنامه‌نویسی پایتون است و شمارا گام‌به‌گام تا حرفه‌ای شدن راهنمایی می‌کند. در این کتاب از مفاهیم اولیه گرفته تا کار با چارچوب‌ها و کتاب‌خانه‌های پایتون آورده شده است و کتاب بسیار کاملی درزمینهٔ آموزش پایتون به شمار می‌رود.

 

کتاب مرجع کامل برنامه‌نویسی پایتون جواد وحیدی

کتاب پایتون برای کلاه خاکستری‌ها

کتاب پایتون برای کلاه خاکستری‌ها اثر جاستین ستیز است که به زبان فارسی ترجمه‌شده است. این کتاب یک کتاب آموزش پایتون درزمینهٔ هک و امنیت به‌حساب می‌آید و درزمینهٔ های علم مهندسی معکوس برای کشف آسیب‌پذیری‌های و ب و نرم‌افزارم اسکریپت نویسی، مبارزه با بدافزارها و خصوصاً خودکارسازی وظایف بسیار کاربرد دارد.

 

کتاب پایتون برای کلاه خاکستری‌ها

کتاب برنامه‌نویسی پایتون از مقدماتی تا پیشرفته

کتاب آموزش برنامه‌نویسی پایتون از مقدماتی تا پیشرفته اثر رامان عشقی به آموزش قدم‌به‌قدم پایتون می‌پردازد. این کتاب برای کسانی که وقت کافی برای یادگیری ندارند، منبع خوب و کاملی به‌حساب می‌آید و حاوی مثال‌های متعددی است.

 

کتاب برنامه‌نویسی پایتون از مقدماتی تا پیشرفته

کتاب حل مسائل پایتون به زبان فارسی

کتاب حل مسائل پایتون یک کتاب عالی درزمینهٔ آموزش پایتون است  و اثر رمضان عباس نژاد ورزی بوده. این منبع مثال‌محور بوده و با استفاده از ٦٥٠ مثال پیشرفته به آموزش زبان پایتون می‌پردازد. این کتاب آموزش پایتون بسیار کاربردی است و شمارا در طی حل مسائل گوناگونی با انواع چالش‌های  زبان برنامه‌نویسی پایتون آشنا می‌کند. این کتاب حل مسائل پایتون با تشریح مسائل مختلف، شما را به یک برنامه نویس پایتون تبدیل می‌کند.

 

کتاب حل مسائل پایتون به زبان فارسی

کتاب آموزش پایتون جعفر نژاد قمی

کتاب برنامه‌نویسی به زبان پایتون اثر عین‌الله جعفر نژاد قمی کتاب خوبی درزمینهٔ یادگیری پایتون است که در ۱۷۵ صفحه گردآوری‌شده. این کتاب برای شروع یادگیری پایتون کتاب مناسبی است و شمارا به‌خوبی با برنامه‌نویسی پایتون و اصول کار با کتاب‌خانه‌های آن آشنا می‌کند. شما میتواند به راحتی با جستجوی دانلود رایگان کتاب پایتون جعفر نژاد قمی آن را از اینترت دانلود کنید واز آن استفاده های لازم را ببرید.

کتاب آموزش پایتون جعفر نژاد قمی

نتیجه گیری

اگر برای آموزش پایتون به دنبال یک کتاب آموزشی پایتون می‌گردید، سعی کنید که بنا بر تخصص و سطح مهارتی که دارید کتاب موردنظر خود را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید فهرست کتاب‌هایی را که ما در این مقاله معرفی کردیم را در اینترنت جستجو کنید تا با جزئیات بیشتری از آن‌ها آشنا شوید. در آخر می‌توانید بهترین کتاب آموزش پایتون را متناسب با توانایی و درکی که از پایتون دارید را انتخاب کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا