برنامه نویسی و ITپایتون

مهم‌ترین کاربرد زبان پایتون در سال ٢٠٢١

کاربرد پایتون را می‌شود در زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی امروز به‌وفور مشاهده کرد. از زمانی که در سال ۱۹۹۱ پایتون توسط Guido Van Rossum ایجاد شد، پایتون تکامل‌یافته و خود را با فناوری‌های جدید تطبیق داده است و امروزه یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است.

کاربردهای پایتون در صنایع مختلف را می‌توان به‌سادگی نحو، مقیاس‌پذیری، منبع باز بودن، شی گرا بودن و یادگیری آسان زبان برنامه‌نویسی آن نسبت داد.

تنوع در کاربرد زبان پایتون در دنیای واقعی باعث محبوبیت این زبان شده است و اولویت تقریباً همه برنامه نویسان امروزه، به‌ویژه کسانی که درزمینهٔ هوش مصنوعی و علم داده است. در ادامه با مهم‌ترین کاربردهای پایتون آشنا می‌شویم.

 

چه چیزی زبان برنامه‌نویسی پایتون را بسیار شگفت‌انگیز می‌کند؟

پایتون واقعاً یک‌زبان برنامه‌نویسی جذاب است. توسعه‌دهندگان می‌توانند هر کاری را که تصور کنند آن را با این زبان ارائه دهند. اکنون همه مشاغل متوجه شده‌اند که اگر برنامه‌ها و کارهای خود را با پایتون بسازند چقدر سود خواهند برد. در پایین به مهم‌ترین عواملی که پایتون را متمایز میکند، اشاره می‌کنیم.

نحو واضع و آسان

پایتون دارای نحوی واضح و تمیز است که به‌راحتی قابل‌خواندن است. این حتی به مبتدیان اجازه می‌دهد تا با پروژه‌های پیچیده توسعه نرم‌افزار کار کنند، زیرا تیم‌ها می‌تواند به‌راحتی در قسمت برنامه‌نویسی هماهنگ شود. یکی از دلایلی که کاربرد پایتون را آن‌قدر گسترده کرده است نحو واضح آن است.

مقیاس‌پذیر

شرکت‌ها و برنامه نویسان پایتون را به دلیل مقیاس‌پذیری آن دوست دارند. برخی از شرکت‌هایی که از زبان پایتون استفاده می‌کنند عبارتند از Google، Spotify، Netflix، Instagram و بسیاری دیگر که برنامه‌های مقیاس‌پذیر می‌خواهند. این اجازه می‌دهد تا حجم زیادی از ترافیک به‌آسانی و بدون تأخیر در برنامه‌های مختلف کنترل شود.

تنوع کاربرد در پایتون

برخلاف اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی، کاربردهای زبان برنامه‌نویسی پایتون فقط به توسعه وب یا اپلیکیشن های تلفن همراه محدود نمی‌شود. پایتون ‌یک انتخاب محبوب برای ساخت برنامه‌های وب، توسعه بازی، برنامه‌های درجه‌یک سازمانی، برنامه‌های تجارت الکترونیک، برنامه‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، اپلیکیشن های دسکتاپ، هک و… است.

 

چرا مشاغل باید از پایتون استفاده کنند؟

برای مقیاس بندی و گسترش پایگاه مشتری در برنامه‌های مختلف، پایتون یک انتخاب عالی است. این زبان برنامه‌نویسی دارای مجموعه وسیعی از کتابخانه‌ها است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد بدون کاهش زمان بار، ویژگی‌های زیادی را به برنامه‌های خود اضافه کنند.

کاربردهای برنامه‌نویسی پایتون در هر شغل و صنعتی راه خود را بازکرده است و کاربرد زبان پایتون بسیار گسترده شده است. همچنین پایتون دارای اجتماع گسترده‌ای است و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا از تمام  ابزارهای کمک موردنیاز خود، به‌راحتی به لطف کتاب‌خانه‌های متنوع پایتون استفاده کنند.

اکثر مشاغل به دلیل نیاز به برنامه‌های پویایی که می‌خواهند طراحی کنند، توسعه‌دهندگان پایتون را استخدام می‌کنند. پایتون در حال حاضر ترجیح داده‌شده‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای توسعه‌دهندگان برای یادگیری است.

 

مهم‌ترین کاربرد زبان پایتون

پایتون یک ابزار عالی برای مشاغل برای توسعه وب، هوش مصنوعی و علم داده است. اما چیزهای بیشتری در مورد پایتون وجود دارد و کاربر زبان پایتون فراتر از این‌ها است. در ادامه با کاربردهای پایتون در صنعت‌های مختلف آشنا می‌شویم.

 کاربرد پایتون در توسعه وب

توسعه وب و طراحی سایت با پایتون را می‌توان از شناخته شده ترین کاربردهای آن است. پایتون دارای چهارچوب توسعه وب مانند Pyramid، Django و Flask است. این چارچوب‌ها دارای کتابخانه‌های استاندارد هستند که امکان یکپارچه‌سازی آسان پروتکل را فراهم می‌کند و منجر به کاهش زمان توسعه می‌شود.

پس بدون شک یکی از کاربردهای برتر پایتون توسعه برنامه‌های وب بوده و پایتون اکنون یک‌زبان برنامه‌نویسی  ایده آل برای برنامه‌های تحت وب است. پایتون در توسعه وب امنیت، راحتی و مقیاس‌پذیری را برای برنامه‌ها فراهم می‌کند.

 

کاربرد زبان پایتون

 

 کاربرد زبان پایتون در علم داده

همه ما می‌دانیم که علم داده یکی از متداول ترین مهارت‌ها در بازار است. در صنایعی اعم از فناوری اطلاعات، تولید یا تجارت الکترونیک، دانستن علم داده مهارت مهمی به‌حساب می‌آید. اینجاست که پایتون وارد می‌شود. کتابخانه‌های متعدد آن مانند Pandas، TensorFlow، NumPy و غیره در استخراج اطلاعات ارزشمند از داده ها کمک می‌کنند.

کتابخانه‌هایی مانند Matplotib و Seaborn به متخصص علوم داده اجازه می‌دهند تا بر روی تجسم داده ها از طریق جدول ها و نمودارها تمرکز کند. مبالغه نیست اگر بگوییم پایتون اولین چیزی است که هر متخصص علوم داده باید بداند. دانشمندان داده باید پایتون را برای استخراج و پردازش داده ها بدانند. این کار مقدماتی برای کار با شرکت‌های تحقیقاتی و مبتنی بر داده است بنابراین‌یکی از مهم‌ترین کاربردهای زبان پایتون استفاده از آن علم داده است.

 

کاربرد زبان پایتون در علم داده

 

 کاربرد های پایتون در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

یکی از مهم‌ترین کاربردهای برنامه‌نویسی پایتون در هوش مصنوعی است. دلیل آن این است که پایتون یک‌زبان پایدار است که توانایی انجام محاسبات موردنیاز برای ساخت مدل های یادگیری ماشین را دارد. کتابخانه‌های آن مانند Keras، Pandas، NumPy و دیگر کتابخانه‌ها برای برنامه‌های یادگیری ماشین مناسب هستند.

احتمالاً جالب ترین کاربرد زبان پایتون نیز در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است.  الگوریتم های یادگیری ماشین یکی از کاربردهای مهم پایتون در زندگی واقعی به‌حساب می‌آیند. توسعه‌دهندگان می‌توانند الگوریتم ها را به‌راحتی با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی بنویسند.

کاربرد زبان پایتون در هوش مصنوعی شامل محاسبات پیشرفته، تجزیه‌وتحلیل داده ها، تشخیص تصویر، پردازش متن و داده ها و موارد دیگر است که مشاغل می‌توانند از آن سود ببرند.

 

کاربرد های پایتون در هوش مصنوعی

 

کاربرد زبان python در توسعه بازی

پایتون بارها و بارها ظرفیت خود را برای مشارکت در صنعت بازی‌سازی به صورت گسترده نشان داده است. توسعه برنامه‌های بازی در حال حاضر یک صنعت برجسته است و برنامه‌های کاربردی زیادی برای برنامه‌نویسی پایتون دارد. کتابخانه‌هایی هستند که به طور گسترده‌ای برای توسعه بازی های تعاملی استفاده می‌شوند.

برخی از چارچوب‌های برتر پایتون که در توسعه بازی استفاده می‌شوند عبارتند از Pygame، PyKyra، Pyglet، PyOpenGL، Kivy، Panda3D، Cocos2D و موارد دیگر!

پایتون به توسعه‌دهندگان بازی اجازه می‌دهد الگوریتم های مبتنی بر درخت بسازند که در طراحی سطوح مختلف در یک بازی مفید هستند. بازی ها نیاز به پردازش چندین درخواست به طور هم‌زمان دارند و پایتون در این مورد فوق‌العاده است. بنابراین کاربرد زبان پایتون در توسعه بازی بسیار گسترده است و مورد استفاده توسعه‌دهندگان و شرکت‌های زیادی قرارگرفته است.

۷ بازی ای که در طراحی آن از Python استفاده‌شده :

پایتون زبان برنامه‌نویسی بازیهای محبوبی مانند  Frets on Fire، World of Tanks، Disney’s Toontown Online، Vega Strike و Civilization-IV است و هم‌اکنون نیز در توسعه بسیاری از بازی های روز دنیا از آن استفاده مشود.

کاربردهای برنامه‌نویسی پایتون در اینترنت اشیاء

یکی دیگر از کاربردهای برنامه‌نویسی پایتون در اینترنت اشیاء است. زبان برنامه‌نویسی پایتون توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا با استفاده از Raspberry Pi هر شیئی را به یک ابزار الکترونیکی تبدیل کنند.

پایتون برای ایجاد نرم‌افزارهای جاسازی‌شده استفاده می‌شود و امکان استفاده از پایتون با عملکرد بالا را روی اشیاء کوچک‌تر که می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی کار کنند، می‌دهد.

با کمک Raspberry Pi، توسعه‌دهندگان می‌توانند محاسبات سطح بالا را با استفاده از برنامه‌های پایتون انجام دهند. با جاسازی آن، توسعه‌دهندگان می‌توانند اجسام معمولی را به لوازم الکترونیکی هوشمند تبدیل کنند.

در صنایع مقیاس بزرگ، اینترنت اشیا به طور گسترده‌ای برای ردیابی موجودی، جابجایی ماشین‌ها و پیگیری پردازش سفارش همراه با وضعیت حمل‌ونقل استفاده می‌شود. در واقع این یک کاربرد پایتون در حمل و نقل است که هم‌اکنون مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پایتون در اینترنت اشیاء

 

 کاربردهای python در برنامه‌های Web Scraping

این کاربرد پایتون به پردازش حجم عظیمی از داده ها توسط شرکت‌ها برای استخراج اطلاعات مشتری برای تصمیم‌گیری سودآور اشاره دارد. وب کاوی و داده کاوی یکی از کاربردهای زبان پایتون است که از اهمیت بالایی برخوردار است. از ابزارهایی مانند PythonRequest، Selenium، MechanicalSoup در برنامه‌نویسی پایتون برای ایجاد برنامه‌های اسکریپینگ وب استفاده می‌شود.

به لطف توانایی پایتون در ساختن نرم‌افزاری که بتواند حجم زیادی از داده ها را پردازش کند، این زبان برنده آشکاری در ایجاد برنامه‌های اسکریپنگ وب است. پایتون دارای کد ساده است، بنابراین هیچ‌گونه پیچیدگی در نوشتن نرم‌افزاری که بتواند حجم زیادی از داده ها را ارائه دهد، ندارد.

کاربرد پایتون در هک و امنیت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای زبان برنامه‌نویسی پایتون در هک و امنیت اطلاعات است. هم‌اکنون بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ دنیا تنها از پایتون برای امنیت اطلاعات استفاده می‌کنند. اگرچه در طرف مقابل بسیاری از هکرهای حرفه‌ای نیز از زبان برنامه‌نویسی پایتون برای حملات مختلف به سازمان‌ها و اشخاص استفاده می‌کنند.

پایتون یک‌زبان برنامه‌نویسی سطح بالای همه منظوره است که مزایایی مانند سهولت استفاده ، انعطاف‌پذیری ، کتابخانه‌های بزرگ را ارائه می‌دهد و همه آن‌ها پایتون را برای نوشتن برنامه‌های هک به‌اندازه کافی توسعه می‌بخشد. بر اساس آمار حملات اخیر، بیش از یک سوم حملات روزانه از طریق یک ابزار مخرب یا مشروع کدگذاری شده در پایتون انجام می‌شود.

 

پایتون در هک

 

کاربرد زبان برنامه‌نویسی پایتون در اپلیکیشن های دسکتاپ

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پایتون توسعه GUI رومیزی یا رابط کاربری گرافیکی است. ما می‌دانیم که پایتون یک‌زبان برنامه‌نویسی ساده، پایدار، آسان برای یادگیری، منبع باز و مستقل از پلتفرم است. این عوامل به نفع استفاده از آن‌ها برای توسعه GUI رومیزی است. از ابزارهایی مانند PyQt، PyGUI و WxPython برای ایجاد کارآمد GUI باکیفیت بالا استفاده می‌شود.

زبان برنامه‌نویسی پایتون می‌تواند با چندین سیستم عامل کار کند و معماری قدرتمندی برای ساخت برنامه‌های کاربردی دارد. این ابزار دارای ابزارهای پردازش متن غنی و نحو واضحی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های GUI رومیزی را بدون هیچ گونه مشکلی کدگذاری کنند.

کاربرد python در سیستم عامل‌ها

پایتون یک‌زبان برنامه‌نویسی قدرتمند است و C نیز همینطور است. وقتی این دو باهم ترکیب شوند، بسیاری از سیستم عامل‌ها توسعه می‌یابند. استفاده از پایتون در ایجاد سیستم عامل‌ها با استفاده از Ubiquity اوبونتو و Anaconda و Fedora از Red Hat زنده شد. سیستم عامل‌های ساخته‌شده با پایتون امروزه میلیاردها رایانه را اجرا می‌کنند و این یک کاربرد پایتون در سیستم عامل‌ها به‌حساب می‌آید.

کاربردهای زبان پایتون در توسعه نرم‌افزار

یکی از کاربردهای اصلی پایتون استفاده از آن توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است. پایتون فرآیند توسعه نرم‌افزار را برای برنامه‌های پیچیده ساده می‌کند. برای مدیریت پروژه، به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی، برای ایجاد کنترل و آزمایش استفاده می‌شود.

تشخیص تصویر و پردازش متن

برنامه‌های ساخته‌شده با پایتون همچنین می‌توانند شرکت‌ها را قادر به شناسایی تصاویر از پایگاه داده تصاویر و همچنین در پردازش متن کمک کند. پایتون با پردازش تصویر منحصربه‌فرد و قابلیت‌های نشان گرافیکی خود، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تصاویر دو بعدی و سه بعدی را از طریق ابزارهای مختلف طراحی کنند.

Inkscape، GIMP، Paint Shop چند نمونه هستند که کاربردهای واقعی پایتون را برای طراحی گرافیک و تصاویر به نمایش می‌گذارند. برخی از بسته‌های برتر انیمیشن سه بعدی از پایتون در برنامه برنامه‌نویسی خود استفاده می‌کنند که شامل Blender، Houdini، ۳ds Max، Lightwave و بسیاری دیگر است.

کاربردهای زبان برنامه‌نویسی python  در برنامه‌های سازمانی و مالی

از برنامه‌های کاربردی سازمانی برای برآوردن نیازهای یک سازمان و نه کاربران جداگانه استفاده می‌شود. از پایتون در ساخت برنامه‌های سازمانی استفاده می‌شود زیرا این یک‌زبان قوی است که می‌تواند چندین درخواست پایگاه داده را هم‌زمان انجام دهد. اگرچه استفاده از پایتون در سازمان‌های مختلف متفاوت است، اما ویژگی‌های اصلی آن مانند خوانایی، قابلیت و مقیاس‌پذیری آن ثابت است. برنامه‌های سازمانی یکی از قابل توجه ترین کاربردهای پایتون هستند. Tryton و Odoo پلتفرم هایی هستند که به توسعه چنین برنامه‌های سازمانی کمک می‌کنند.

برنامه‌های سازمانی و مالی  بسیار متفاوت از برنامه‌های وب معمولی هستند. آن‌ها به گونه ای طراحی‌شده‌اند که نیازهای یک سازمان را برآورده کنند تا کاربران جداگانه.

برنامه‌های سازمانی می‌توانند پیچیده باشند زیرابه امنیت و قابلیت مدیریت پایگاه داده زیادی نیاز دارند. پایتون یک‌زبان قوی است که می‌تواند چندین درخواست پایگاه داده را هم‌زمان انجام دهد و هم‌اکنون با افزایش کم‌وبیش تعداد سازمان‌ها، کاربرد پایتون در برنامه‌های مالی و سازمانی به شدت افزایش‌یافته است.

 توسعه زبان‌های برنامه‌نویسی

در طول سالهای اخیر، طراحی و معماری ماژول های زبان پایتون الهام‌بخش توسعه و رشد  بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی تازه مانند Boo، Swift، CoffeeScript، Cobra و OCaml بوده است. می‌شود گفت که زبان مادری این زبان‌ها برنامه‌نویسی پایتون است. بنابراین به‌عنوان یک کاربرد پایتون اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد.

 

کاربرد های زبان برنامه نویسی پایتون

نتیجه‌گیری

کاربرد زبان پایتون به حدی گسترده است که میتوان گفت یکی از همه کاره ترین زبان‌های برنامه‌نویسی بدون شک پایتون است. همانطور که در بالا خواندید، استفاده از پایتون در علم داده و هوش مصنوعی و توسعه وب در اوج خودش است  و کاربردهای فراوان دیگری در حوزه‌ها و صنایع مختلف دیگر اعم از:

  • توسعه بازی و نرم‌افزار
  • هک و امنیت
  • پردازش متن و تصاویر
  • برنامه‌های مالی و سازمانی
  • و بقیه کاربردهای پایتون

دارد. پایتون تقریباً می‌تواند به انواع نیازهای ما پاسخ دهد که همین امر باعث می‌شود برای انواع فعالیت‌های توسعه‌ای بسیار مفید باشد. از برنامه‌های سازمانی گرفته تا بازی، برنامه‌های پایتون در حال حاضر در طیف گسترده‌ای از کاربردها قرار دارد و یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی به‌حساب می‌آید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
یه پیشنهاد ویژه!

پرطرفدار ترین
دوره های مکتب‌خونه

15% تخفیف برای تو
close-link