زبان خارجی

بهترین منابع لیسینینگ آیلتس

یکی از راه‌هایی که زبان‌آموزان می‌توانند مهارت‌های خود را در زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار دهند از طریق آزمون آیلتس است. یکی از این مهارت‌ها Listening است که زبان‌آموزان می‌توانند آن را با راه‌های مختلفی مانند کتاب‌ها یا نرم‌افزارها تقویت کنند. منابع مختلفی برای تقویت لیسنینگ وجود دارند که انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها می‌تواند کمک زیادی به تقویت مهارت‌های زبانی افراد بکند؛ بنابراین هدف ما در این مقاله آشنایی شما با بهترین منابع Listening  آیلتس است.

Listening یعنی چه؟

Listening به معنای گوش دادن است و این مهارت نشان می‌دهد که زبان‌آموز در دریافت پیام‌ها و درک درست آن‌ها تا چه میزان توانایی دارد. این‌که در زبان انگلیسی بتوان صداها را به‌درستی تشخیص داد و آن‌ها را به‌صورت جمله و کلمه درآورد بسیار اهمیت دارد. درواقع زبان‌آموز باید توانایی درک صحبت‌های افراد را داشته باشد که این توانایی با توجه، تمرین و تمرکز تقویت می‌شود. افرادی که شنوندگان خوبی هستند و قدرت تمرکز بالایی دارند می‌توانند در بخش لیسنینگ آیلتس موفق باشند. زیرا در این بخش فرصتی برای گوش دادن دوباره به متن‌ها وجود ندارد و شما باید در حین شنیدن، جواب سوال‌ها را هم بدهید. به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که مهارت خود را در این زمینه تقویت کنید.

چه منابعی برای Listening آزمون آیلتس بهترین هستند؟

در این بخش شما را با تعدادی از بهترین منابع لیسنینگ آزمون آیلتس آشنا می‌کنیم تا شما با توجه به نمره‌ای که مدنظرتان هست و سطح اطلاعات خود آن‌ها را برای تقویت توانایی‌های خود انتخاب کنید. این منابع شامل موارد زیر هستند:

 • کتاب IELTS Listening Strategies

این کتاب نوشته Rachel Mitchell از بهترین استادان درزمینه تدریس آیلتس است. اگر می‌خواهید نمره لیسنینگ شما در آزمون بیشتر از 8 شود، این کتاب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. نحوه آموزش این کتاب به صورت پیوسته است و فرمول‌ها و تکنیک‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند بسیار مفید باشند.

 • کتاب Collins Listening for IELTS

این کتاب یکی از بهترین کتاب‌هایی است که اساتید و زبان‌آموزان آن را برای تقویت Listening تائید کرده‌اند. Collins Listening for IELTS، دوازده درس را شامل می‌شود که علاوه بر لیسنینگ، واژگان شما را تقویت می‌کند. در پایان کتاب، آزمون‌هایی مشابه با آزمون آیلتس برای زبان‌آموزان قرار داده شده است.

 • کتاب IELTS Listening Practice Tests

اگر به دنبال این هستید که بالاترین نمره را در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس دریافت کنید، IELTS Listening Practice Tests می‌تواند بهترین منبع باشد. تمرین‌های این کتاب، نکات مهمی را به شما آموزش می‌دهند و همچنین در یادگیری کلمات سخت متن‌ها به شما کمک می‌کند.

 • کتاب Tactics for Listening

کتاب‌های Tactics for Listening مجموعه‌ای از سه کتاب هستند که سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته را شامل می‌شوند و هرکس متناسب با سطح خود می‌تواند آن‌ها را تهیه کند. در این کتاب‌ها از موضوعات روزمره برای افزایش مهارت زبان‌آموزان استفاده می‌شود. کمک به بهبود تلفظ و واژگان از دیگر اهداف این مجموعه از کتاب‌ها است.

 • کتاب Unique IELTS Listening Practice Test

اگر قصد دارید بدون این‌که به کلاس بروید، مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید و به دنبال منبع ساده‌ای هستید، کتاب Unique IELTS Listening Practice Test می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. همچنین این کتاب تکنیک‌های آزمون آیلتس را به شما آموزش می‌دهد.

 

اپلیکیشن‌های مناسب برای تقویت مهارت لیسنینگ

 

 • اپلیکیشن IELTS Listening

این اپلیکیشن شامل سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته است که علاوه بر مهارت لیسنینگ، مهارت‌های Writing و Speaking را نیز تقویت می‌کند. همچنین نحوه تلفظ واژگان، کلمات و اصطلاحات رایج انگلیسی، افعال بی‌قاعده و واژگان مربوط به آزمون آیلتس را نیز آموزش می‌دهد.

 • اپلیکیشن IELTS Listening Practice- English Listening

این اپلیکیشن برای افزایش مهارت لیسنینگ در آزمون آیلتس طراحی شده است و افراد با سطوح مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند. فایل‌های صوتی اپلیکیشن IELTS Listening Practice- English Listening می‌تواند به افزایش نمره شما در آزمون آیلتس بسیار کمک کند.

 • اپلیکیشن IELTS Liz

این اپلیکیشن نکات مهمی که در مورد آزمون آیلتس وجود دارد را به شما آموزش می‌دهد. ویدئوهای آموزشی، آزمون‌های آزمایشی و سؤال‌های آن می‌تواند در کسب نمره بالا به شما کمک کند. از نکات مثبت این اپلیکیشن می‌توان به امکان مطالعه آنلاین منابع آزمون آیلتس از طریق لینک سایت‌های موجود در آن اشاره کرد.

 

منابع پادکست برای تقویت لیسنینگ

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها در تقویت Listening آزمون آیلتس، گوش دادن مداوم به پادکست‌ها است. پادکست‌ها به خاطر جذابیتی که دارند، می‌توانند نقش مؤثری در یادگیری بهتر زبان‌آموزان داشته باشند. از جمله پادکست‌هایی که باعث تقویت مهارت لیسنینگ می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • BBC Radio
 • ABC News
 • This I Believe
 • TED Talks
 • 6 Minutes BBC

توصیه می‌شود که برای موفقیت در این آزمون به پادکست‌هایی گوش دهید که از لهجه بریتیش استفاده می‌کنند. زیرا قرار است در آزمون آیلتس هم همین لهجه را بشنوید. همچنین باید دقت کنید که گوش دادن به پادکست‌های مکالمه‌ای که در آن‌ها دو یا چند نفر صحبت می‌کنند، می‌تواند برای شما مفید باشد. زیرا با صداهای مختلف و نحوه تلفظ آن‌ها توسط افراد متفاوت آشنا خواهید شد و به این ترتیب تشخیص صدای افراد و تفاوت آن‌ها برای شما ساده‌تر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا