زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی

آموزش یادگیری زبان ترکی استانبولی از مقدماتی تا پیشرفته

   24,606 دانشجو

این روزها تقاضا برای آموزش زبان ترکی استانبولی بسیار زیاد شده و تعداد زبان‌آموزان زبان ترکی روز به روز رو به افزایش است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد کشور ترکیه در صدر لیست کشورهایی است که ایرانیان سالانه به آن سفر می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از مردم ایران کشور ترکیه را برای زندگی، کار و تحصیل انتخاب می‌کنند. چرا که در بین کشورهای همسایه کشوری است که امکانات رفاهی نسبتا خوبی را در اختیار مهاجران قرار می¬دهد و در عین حال دارای طبیعت بکر و شرایط آب و هوایی مناسبی است. عده‌ی دیگری نیز برای روابط کاری خود با ترک زبانان، یادگیری این زبان را در لیست اهداف خود قرار داده‌اند. حال پس از بررسی مختصر تاریخچه‌ی زبان ترکی استانبولی، راه‌کارهایی در جهت یادگیری زبان ترکی استانبولی به شما پیشنهاد می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 8 نتیجه برای "زبان ترکی استانبولی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

ریشه زبان‌شناسی در زبان ترک

زبان ترکی استانبولی مانند زبان‌های فنلاندی و مجارستانی مربوط به شاخه زبان‌های آلتایی از خانواده زبان‌های اورال-آلتایی است. به زبان‌های ترکی و مشابه آن زبان‌های اغوز گفته می‌شود. به زبان‌های ترکیه‌ای، ترکی آذری، قزاق، قرقیزی، تاتار، ترکمنی، ازبکی و بسیاری از زبان‌هایی که در بالکان تا آسیای مرکزی و شما غربی چین و جنوب سیبری صحبت می‌شود زبان‎های اغوز می‌گویند.

تاریخ زبان ترکیه‌ای

ترکی قدیمی (از قرن هفتم تا سیزدهم)، ترکی میانه (از قرن سیزدهم تا بیستم) و ترکی جدید که از قرن بیستم به بعد در کشور ترکیه صحبت می‌شود.

 در زمان امپراطوری عثمانی، زبان عربی و فارسی وارد زبان ترکی می‌شوند و تقریبا 88 درصد واژه‌های زبان ترکی ترکیبی از فارسی و عربی می‌شود. به این زبان ترکی عثمانی گفته می‌شد که زبان تحصیل‌کرده‌ها، دربار و سطح بالای جامعه بود.

 زبان ترکی اصیل در اصل همان زبان کوچه بازاری بود که مردم عادی به آن صحبت می‌کردند.

 جالب است که بدانید ترکی عثمانی در آن زمان به رسم‌الخط فارسی نوشته می‌شد.


در سال 1928 جنبش زبان به وسیله کمال آتاتورک رخ می‌دهد و طی آن رسم‌الخط ترکی از فارسی به لاتین تغییر می‌یابد و واژه‌های ترکی جایگزین واژه‌های عربی و فارسی می‌شود. برخی از واژه‌های منسوخ ترکی باز می‌گردند و برخی واژه‌ها جدید ساخته می‌شوند.

 

ساختار زبانی

مانند همه زبان‌های ترکی، زبان ترکیه‌ای زبانی پیوندی است. یعنی نقش‌های دستوری با اضافه کردن پسوند به ریشه اسمی یا فعلی مشخص شده و پسوندهای اسمی شمار اسم را تعیین می‌کنند. در ادامه با برخی از مشخصه‌های دستوری این زبان آشنا می‌شویم:

 • جنسیت

زبان ترکیه‌ای مانند فارسی جنسیت ندارد و ضمیر سوم شخص مفرد نیز مانند فارسی برای مونث و مذکر یکسان به کار می‌رود.

 • حالات دستوری

اسامی شش حالت دستوری دارند: اسمی، ملکی، مفعولی مستقیم، مفعولی غیرمستقیم، مکانی و مفعول به. هر کدام از این حالات با پسوند خاصی که به ریشه اسم متصل می‌شود نشان داده می‌شود.

 • صرف فعل

 افعال در ترکیه‌ای مانند زبان فارسی در حالت و شمار با فاعل خود تطبیق دارند و صرف می‌شوند. ساختار فعل در زبان ترکی به این شکل است: ریشه فعل + نشانه زمان‌ساز + پسوند فاعلی.

 • حرف تعریف

 در زبان ترکیه‌ای مانند فارسی حرف تعریف معین وجود ندارد و عدد “یک” به عنوان حرف تعریف نامعین به کار می‌رود.

 • ساختار جمله

ساختار جمله در زبان ترکیه‌ای مشابه فارسی فاعل، مفعول و فعل است اما به دلیل داشتن حالت‌های دستوری مختلف، جایگاه واژه‌ها تا حدی قابل تغییر است.

 • حرف اضافه

 حرف اضافه در زبان ترکیه‌ای برخلاف زبان فارسی معمولا بعد از اسم و به صورت پسوند می‌آید.

 • حالت منفی و سوالی

 منفی کردن در زبان ترکیه‌ای به دو صورت انجام می‌گیرد: برای جملات اسنادی، با استفاده از فعل کمکی  değil انجام می‌شود. این فعل کمکی که مانند سایر فعل‌ها صرف می‌شود و بعد از مسند قرار می‌گیرد. برای جملاتی که فعل اصلی دارند به انتهای فعل پسوند –me اضافه می‌شود. پسوند –me برای سوالات بله/خیر نیز به کار می‌رود. برای سوالات معمولی از واژه‌های پرسشی استفاده‌ می‌شود با این تفاوت که جای سایر واژه‌های جمله عوض نمی‌شود، فقط واژه‌ای که جواب است حذف شده و به جای آن واژه پرسشی مناسب جایگزین می‌شود.

 • تطبیق آوایی

 زبان ترکیه‌ای مانند سایر زبان‌های ترکی تطبیق آوایی دارد، به این معنی که آوای حروف صدادار در پسوندها باید با آوای حروف صدادار واژه‌ها یکسان باشند، مثلا اگر ریشه واژه حرف صدادار گرد داشته باشد پسوندی که به آن متصل می‌شود نیز باید حروف صدادار گرد داشته باشد. آواهای صدادار در واژه‌ها نیز باید با هم یکسان باشند، یعنی اگر یکی از آواها بلند است سایر آواهای واژه نیز باید بلند باشند.

تکیه: تکیه روی واژه‌ها در حالت تک‌واژه‌ای روی هجای آخر واژه‌هاست اما در جمله تکیه واژه‌ها (به خصوص فعل‌ها) تغییر می‌کند.

زبان ترکیه‌ای 8 حرف صدادار و 21 حرف بی‌صدا دارد. امروزه 71 میلیون نفر زبان مادری‌شان ترکیه‌ای است و حدود 17 میلیون نفر زبان ترکیه‌ای را به عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. آموختن  و ترجمه زبان ترکیه‌ای به دلیل تشابهات واژگانی و دستوری زیاد برای فارسی‌زبانان کاری نسبتا ساده است.

 

سطوح مهارت

چارچوب اروپایی مشترک منبع برای زبان ها CEFR یا CEFRL یک استاندارد بین المللی است که سطح مهارت هر فرد در یک زبان را تعیین می کند. شش سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 دارد.

در ادامه این سطوح را مرور می کنیم و مهارت‌های هر مرحله برای زبان ترکی را بررسی خواهیم کرد.

سطح مقدماتی در آموزش زبان ترکی استانبولی

سطح مقدماتی یا مبتدی شامل سطوح A1 و A2 است و به عنوان سطح “کاربر پایه” نیز شناخته می‌شود. پس از تکمیل سطح مبتدی باید بتوانید:

 • مکالمات ساده روزانه و کارهایی مانند معرفی خود، خرید، سوال و جواب ساده و همچنین نیازهای فوری خود را انجام دهید.
 • برخی از اسامی، صفت ها و افعال اصلی را بشناسید.


برای رسیدن به این سطح 100 تا 120 ساعت مطالعه لازم است. استفاده از فلش کارت‌ها در این مرحله مفید خواهد بود.

برای تعیین سطح A1 یا A2 می‌توانید از آزمون TOMER در دانشگاه استانبول یا دانشگاه آنادولو  (Anadolu) استفاده کنید.

 

سطح متوسط

شامل سطوح B1 و B2 است و به عنوان “کاربر مستقل” نیز شناخته می‌شود. پس از تکمیل سطح متوسط باید بتوانید:

تا حدی به زبان ترکی روان صحبت کرده و آن را درک کنید، روزنامه ها و مقالات ترکی را بخوانید و حتی به زبان ترکی فکر کنید.

 • واژگان بیشتری مثل ضمایر، قیدها و کلمات ربطی بدانید.
 • با برخی از زمان‌های به کار رفته در زبان ترکی آشنا باشید.

برای رسیدن به این سطح 450 تا 490 ساعت مطالعه نیاز دارید. در این مرحله تمرین‌هایی مانند صحبت کردن با افراد ترک زبان، خواندن محتوای ترکی و تماشای برنامه های تلویزیونی ترکی بسیار مفید خواهد بود.

می‌توانید سطح B1 یا B2 را از طریق آزمون TOMER در دانشگاه استانبول یا دانشگاه آنادولو آزمایش کنید. همچنین اگر بتوانید آزمون های TYS یا TPE (امتحان مهارت ترکیه) را قبول شوید، گواهینامه سطح B2 را دریافت خواهید کرد.

 

سطح پیشرفته

CEFR از این مرحله را “کاربر ماهر” می‌نامد و شامل سطوح C1 و C2 است. پس از تکمیل سطح پیشرفته باید بتوانید:

 • مکالمات عمیق‌تری در مورد فرهنگ، علم، هنر، ادبیات و سیاست به زبان ترکی داشته باشید.
 • در شرایط پیچیده‌تری مانند سفر یا مبادلات تجاری شرکت کنید.


برای رسیدن به این سطح 1000 تا 1100 ساعت مطالعه لازم است و با گذراندن TYS / TPE می توانید گواهینامه C1 و C2 دریافت کنید.

 

شروع آموزش زبان ترکی استانبولی از مبتندی تا پیشرفته

مکتب خونه با بالاترین حساسیت ممکن از نظر کیفیت آموزشی به شما زبان ترکی ،زبان انگلیسی ، زبان آلمانی و دیگر زبان ها  را به صورت آنلاین یاد خواهد داد به‌گونه‌ای که مبحث مورد نظر را ۱۰۰ درصد در خانه از طریق اینترنت یاد گرفته و مسلط خواهید شد. 

در تمامی دوره‌های مکتب خونه آموزش زبان ترکی استانبولی از روش‌ها و متدهای مدرن در  آموزش تصویری استفاده شده است. آموزش آنلاین چالش‌های خاص خود را دارد اما نسبت به کلاس‌های حضوری، مزیت‌هایی هم دارد.

 •  آموزش صوتی

در کنار دوره‌های آنلاین، می‌توانید با گوش کردن به فایل‌های صوتی در اتوبوس، مترو و هر جای دیگری که دوست دارید، به پیشرفت سریع‌تر خود کمک کنید.

 •  شرکت در آزمون

بعد از شرکت در دوره‌های مختلف و یادگیری زبان ترکی، زمان آن است که آموخته‌های خود را بسنجید. 

 • پشتیبانی و ارتباط با استاد

ما همواره در کنارتان هستیم و اگر در طول آموزش هر سوالی داشته باشید می‌توانید از استاد بپرسید و از پشتیبانی ما استفاده کنید.

 • پادکست ها و مقالات زبان ترکی استانبولی

در کنار دوره و دروس  ترکی، با دانلود پادکست‌ها و مقالات آموزشی جهت تقویت زبان خود استفاده کنید.

پادکست‌های زبان ترکی استانبولی، معمولا داستان‌های کوتاهی هستند که به فارسی و ترکی استانبولی ضبط شده و به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرند. این پادکست‌ها مهارت‌های شنیداری، گفتاری، گرامر و دایره لغات شمارا بالا برده و تقویت کرده و باعث یادگرفتن اصطلاحات جدید و زیادی می‌شوند.

شما می‌توانید با مکتب خونه بدون هیچ نگرانی از درس الفبای ترکی استانبولی شروع کرده و خود را به بهترین سطح ممکن برسانید. 

 

 

آموزش مکالمه انگلیسی