زبان آلمانی

زبان آلمانی

دوره های آموزش زبان آلمانی

   12,696 دانشجو

اگر چه زبان آلمانی نسبت به انگلیسی یا اسپانیایی مخاطبان زیادی ندارد اما با توجه به اقتصاد بسیار قوی، اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌ها و موقعیت‌های استثنایی این زبان یکی از زبان‌های محبوب به شمار می‌آید. زبان آلمانی زبان رسمی کشور آلمان، سومین زبان آموزش داده شده اتحادیه اروپا، دومین زبان علمی از نظر تعداد مقاله چاپ شده، سومین زبان رایج اینترنت و پنجمین زبان از نظر کتاب‌های چاپ شده است. زبان آلمانی علاوه بر آلمان زبان رسمی کشورهای سوئیس، اتریش، لیختن اشتاین و لوکزامبورگ است. این زبان 35 گویش دارد و شباهت زیادی به زبان‌ هلندی دارد. با وجود تمام این مسائل یادگیری زبان آلمانی مانند یادگیری هر زبانی به زمان و تعهد نیاز دارد. داشتن انگیزه کافی و تلاش سخت جهت رسیدن به هدف خود، تمام آن چیزی است که نیاز دارید. اگر نمی‌دانید یادگیری این زبان را از کجا شروع بکنید در این یادداشت نکاتی آورده شده است که به شما کمک می‌کند که خیلی سریع به آلمانی صحبت بکنید.

 10 نتیجه برای "زبان آلمانی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آشنایی با زبان آلمانی

در میان آموزش زبان‌های خارجی، آموزش زبان آلمانی در ظاهر دشوار و ترسناک به نظر می‌رسد. علاوه بر تلفظ‌های طاقت‌فرسا زبان آلمانی برخی از کلمات آنقدر طولانی هستند که دیدن آن‌ها هر کسی را می‌ترساند. بلندترین کلمه آلمانی یعنی «Rindfleischetikettierungsueberwachungsaufgabenuebertragungsgesetz» که از 63 حرف تشکیل شده است هر کسی را می‌تواند از یادگیری زبان آلمانی منصرف بکند. اگر چه این کلمه پرکاربرد نیست اما کلمات بلند زیادی مانند «Streichholzschächtelchen» به معنی قوطی کبریت یا «fünfhundertfünfundfünfzig» به معنی پانصد و پنجاه و پنج در زبان آلمانی وجود دارد که یادگیری آن را به یک چالش بزرگ تبدیل می‌کنند.

اگر چه زبان آلمانی نسبت به انگلیسی یا اسپانیایی متکلمین زیادی ندارد اما با توجه به اقتصاد بسیار قوی، اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌ها و موقعیت‌های استثنایی این زبان یکی از زبان‌های محبوب به شمار می‌آید. زبان آلمانی زبان رسمی کشور آلمان، سومین زبان آموزش داده شده اتحادیه اروپا، دومین زبان علمی از نظر تعداد مقاله چاپ شده، سومین زبان رایج اینترنت و پنجمین زبان از نظر کتاب‌های چاپ شده است. زبان آلمانی علاوه بر آلمان زبان رسمی کشورهای سوئیس، اتریش، لیختن اشتاین و لوکزامبورگ است. این زبان 35 گویش دارد و شباهت زیادی به زبان‌ هلندی دارد. 

با وجود تمام این مسائل یادگیری زبان آلمانی مانند یادگیری هر زبانی به زمان و تعهد نیاز دارد. داشتن انگیزه کافی و تلاش سخت جهت رسیدن به هدف خود، تمام آن چیزی است که نیاز دارید. اگر نمی‌دانید یادگیری این زبان را از کجا شروع بکنید در این یادداشت نکاتی آورده شده است که به شما کمک می‌کند که خیلی سریع به آلمانی صحبت بکنید.

چرا آموزش زبان آلمانی؟

قبل از هر چیزی باید جواب سوال چرا آموزش زبان آلمانی باید مشخص بشود. دلایل زیادی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد که در این بخش به 15 مورد آن اشاره شده است.

اقتصاد

 • آلمان دومین صادرکننده بزرگ جهان است.
 • اقتصاد آلمان در رتبه یک اروپا و رتبه چهار جهان قرار گرفته است. اقتصاد این کشور با ترکیبی از تمام کشورهای اسپانیایی‌زبان جهان برابری می‌کند.
 • آلمان میزبان شرکت‌های بین‌المللی متعددی است.
 • سرمایه‌گذاری مستقیم آلمان در ایالات متحده بیش از 10 میلیارد دلار است.

باید بدانید که...

 • آلمان بیشترین تعداد متکلم بومی را در اتحادیه اروپا دارد. (خیلی بیشتر از انگلیسی، اسپانیایی یا فرانسوی)
 • زبان آلمانی در میان ده زبان رایج جهان جای گرفته است. این زبان در کشورهای فرانسه، اروپای مرکزی و شرقی نیز دیده شده است. البته «تمام آلمانی‌ها به انگلیسی صحبت می‌کنند» یک افسانه ناب است!
 • 22 جایزه نوبل فیزیک، 30 جایزه نوبل شیمی و 25 جایزه پزشکی به دانشمندان 3 کشور بزرگ آلمانی‌زبان اعطا شده است. علاوه بر این بسیاری از برندگان در دانشگاه‌های آلمانی تحصیل کرده‌اند. نویسندگان آلمانی توانسته‌اند 11 جایزه نوبل ادبیات را کسب کنند. هفت آلمانی و اتریشی نیز جایزه صلح را دریافت کرده‌اند.
 • آلمانی‌ها در زمینه مهندسی رهبران جهان شناخته می‌شوند.
 • از آنجایی که زبان آلمانی و انگلیسی پدربزرگ و مادربزرگ یکسانی دارند و شبیه به هم هستند. تسلط افراد به زبان انگلیسی می‌تواند آموزش زبان آلمانی را بسیار آسان بکند. بسیاری از کلمات آلمانی صدا یا ظاهری شبیه کلمات انگلیسی دارند. 

Hand = hand
Finger = finger
Buch = book
Haus = house
singen = to sing
schwimmen = swim
Mutter = mother
Name = name
windig = windy
alt = old
blau = blue
kommen = to come
 

 • زبان آلمانی برخی از معروف‌ترین کارگردان‌ها مانند فریتس لانگ، راینر ورنر فاسبیندر، ویم وندرس، تام تیکور و فاتح آکین را تقدیم دنیای هنر کرده است. 
 • زبان آلمانی زبان گوته، مارکس، نیچه، کافکا و برشت است. موتزرات، باخ، بتهوون، شوبرت، فروید، انیشتین، کانت، هگل و هایدگر به آلمانی صحبت کردند و نوشتند.
 • زبان آلمانی دومین زبان متداول در دنیای علم به حساب می‌آید.
 • آلمانی دروازه ورود به دنیای آکادمیک در سطح اول جهان است.
 • بسیاری از مهم‎ترین آثار فلسفه، ادبیات، موسیقی، تاریخ، هنر، الهیات، روانشناسی، شیمی، فیزیک، مهندسی و پزشکی در جهان غرب به زبان آلمانی نوشته شده است و همچنان به این زبان چاپ می‌شوند.

آموزش زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟

همانطور که اشاره شد آموزش زبان آلمانی می‌تواند بیش از سایر زبان‌ها طول بکشد. به خصوص اگر زبان مادری شما به خانواده زبان‌های هند و اروپایی تعلق نداشته باشد. با این حال ناامید نشوید زیرا خوشبختانه فارسی و آلمانی  از یک خانواده هستند. 

هیچ دوره زمانی مشخصی وجود ندارد که تضمین بکند شما یادگیری زبان آلمانی را می‌توانید به پایان برسانید. چیزی که از زمان مهم‌تر است ثبات است که می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک بکند.

در برخی از موارد دیده شده است که زبان‌آموز بیش از دیگران تلاش می‌کند و برای رسیدن به هدف خود زمان زیادی را صرف می‌کند. دلیل اصلی این امر عدم برنامه‌ریزی و تمرین نکردن روزانه است. اگر می‌خواهید به آلمانی روان صحبت بکنید به چند سال تمرین نیاز دارید.

چگونه زبان آلمانی را یاد بگیرم؟

در این بخش نحوه یادگیری سریع زبان آلمانی آورده شده است:

 • دلیل محکمی پیدا بکنید که انگیزه شما را تا انتها آموزش زبان آلمانی حفظ بکند.
 • اساس و ساختار زبان آلمانی را بیاموزید.
 • با یادگیری اصطلاحات عامیانه و کلمات خنده‌دار مسیر یادگیری را جذاب و سرگرم‌کننده نگه دارید.
 • روزانه تمرین بکنید. در صورت امکان با یک آلمانی‌زبان صحبت بکنید.

همه چیز آموزش زبان آلمانی در تسلط بر اصول اولیه خلاصه شده است. بنابراین برای شروع یادگیری زبان آلمانی از صفر، باید از الفبا شروع کرد. به طور کلی همه دوره‌های آموزشی زبان آلمانی با آموزش حروف الفبای آلمانی شروع می‌شوند. زبان آلمانی مانند زبان انگلیسی از 26 حرف تشکیل شده است. اگر چه چهار حرف ä,ö,ü و β در زبان انگلیسی وجود ندارند اما در حروف الفبا آلمانی نیز جایی ندارند. با این حال زبان‌آموزان تلفظ آن‌ها را باید تمرین کنند تا بتوانند به میزان قابل توجه‌ای لهجه خود را بهبود ببخشند.

حرف

تلفظ حرف تلفظ
A Ah N Enn
B Beh O Oh
C Tseh P Peh
D Deh Q Kuh
E Eh R Err
F Eff S Ess
G Geh T Teh
H Hah U Uh
I Ih V Fau
J Yott W Veh
K Kah X Iks
L Ell Y Ypsilon
M Emm Z Tzett

 

اهمیت دستور زبان هنگام آموزش زبان آلمانی


دستور زبان هر زبانی یادگیری آن را دشوار می‌کند. زبان آلمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در آموزش زبان آلمانی دیده شده است که دستور زبان به طور معمول کابوس زبان‌آموزان است. با این حال اگر زبان‌آموزی تمایل دارد که در کمترین زمان ممکن به آلمانی صحبت بکند باید دستور زبان را به خوبی یاد بگیرد.

آلمانی شش زمان Prasens، Präteritum، Perfekt، Plusquamperfekt، Futur I و Futur II تشکیل شده است. رابطه دقیقی بین زمان‌های آلمانی با انگلیسی وجود ندارد اما اگر به ترتیب به آن‌ها به شکل Present tense، Perfect tenses، Past Perfect، Future tense و Future perfect نگاه کنید یادگیری آن آسان خواهد شد.

یکی از مسائل سختی که اکثر زبان‌آموزان با آن مشکل دارند حرف تعریف است. بر خلاف زبان انگلیسی در زبان آلمانی حرف تعریف بر اساس جنسیت، تعداد و حالت به 16 شکل مختلف ظاهر می‌شود. برای مثال در این زبان سه حرف تعریف برای هر جنسیت داریم.

 • die برای اسامی زنانه
 • der برای اسامی مردانه
 • das برای اسامی خنثی

در حقیقت زبان‌آموزان علاوه بر یادگیری کلمات جدید باید حرف تعریف آن را نیز یاد بگیرند. با توجه به این مساله که در برخی از موارد ماهیت یک اسم با جنس دستوری آن مطابقت نداشته باشد در ابتدا این مساله گیج‌کننده است. با این حال قوانینی در مورد حرف تعریف و استثناها وجود دارد. به همین دلیل پس از مدتی  با درک روند و قوانین یادگیری زبان آلمانی به خصوص دستور زبان برای زبان‌آموز آسان می‌شود.

اشتباه‌های رایج

اشتباه کردن اولین چیزی که در هر دوره از آموزش زبان آلمانی به زبان‌آموزان جهت یادگیری سریع این زبان گفته می‌شود است. هیچ دلیلی برای احساس ناخوشایند و شرمندگی در این مورد وجود ندارد زیرا اشتباه‌ها به شما کمک می‌کنند راه مبارزه و تلاش خود را مشخص کنید تا بتوانید بر آن‌ها غلبه کنید. در حقیقت بزرگترین اشتباه هر زبان‌آموز ترس و ناراحتی از اشتباه کردن است.

هنگام یادگیری زبان دوم بسیار طبیعی است که شما به زبان مادری خود فکر کنید. یکی از اشتباه‌های رایج زبان‌آموزان ترجمه کلمه به کلمه جملات به فارسی است. برای غلبه بر این مشکل زبان‌آموز در هر سطحی حتی مبتدی باید تلاش بکند که به آلمانی فکر بکند.

همانطور که اشاره شد در آلمانی سه حرف تعریف برای جنسیت‌های مختلف وجود دارد. از آنجایی که در زبان فارسی چنین چیزی وجود ندارد در بیشتر موارد زبان‌آموزان هنگام برخورد با اسامی آلمانی دچار اشتباه می‌شوند. زبان‌آموزان برای جلوگیری از این مشکل هنگام یادگیری زبان آلمانی باید جنسیت هر کلمه را در کنار مفهوم و نحوه کاربرد هر کلمه یاد بگیرند.

استفاده اشتباه از حرف اضافه یکی دیگر از اشتباه‌هات رایج میان افرادی است که آلمانی می‌آموزند. در این مورد هیچ قانون کلی وجود ندارد و همه چیز به حافظه شما بستگی دارد. البته نیاز نیست نگران باشید زیرا پس از مدتی همه چیز برای شما طبیعی خواهد شد. برای مثال «nach Hause» به معنی «به سمت خانه» است در حالی که «zu Hause» ارجاع به خانه به عنوان یک مکان است.

از آن گذشته استفاده از «Ich bin langweilig» به جای « Ich langweile mich» را باید یکی از رایج‌ترین اشتباه افراد مبتدی دانست. آن‌ها هنگامی که می‌خواهند بگویند «حوصله‌ام سر رفته است» این اشتباه را مرتکب می‌شوند. با این حال با استفاده از این عبارت به این موضوع اشاره می‌کنند که آن‌ها خسته‌کننده هستند. 

فرهنگ آلمان 

آلمان دارای فرهنگ غنی است. برای قرن‌ها این سرزمین میزبان بسیاری از فیلسوفان، دانشمندان، شاعران، نویسندگان و روشنفکران بزرگ و همچنین رویدادهای مختلف بوده است. آن‌ها نه تنها فرهنگ قاره اروپا بلکه فرهنگ کل کره زمین را تحت تاثیر قرار داده‌ و شکل داده‌اند. ردپای آن‎‌ها در سراسر تاریخ وجود دارد.

آلمان با بیش از 81 میلیون نفر ساکن، دومین کشور پرجمعیت در اروپا به حساب می‌آید. 91 درصد مردم کشور را آلمانی ‌زبانان تشکیل داده‌اند. ترک ‌زبانان با 2.4 درصد بزرگترین اقلیت آلمان به شمار می‌آیند. 91 درصد مردم آلمان را مسیحیان و 3.7 درصد آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند.

آلمان‌ها به سخت‌کوشی شناخته می‌شوند. در حقیقت آن‌ها دقت را تحسین می‌کنند و بهانه‌گیری یا شوخی را نمی‌پسندند. قبل از شرکت در دوره‌های مختلف آموزش زبان آلمانی باید به یاد داشته باشید که پیدا کردن یک آلمانی‌زبان برای صحبت و تمرین کردن به آن آسانی که به نظر می‌رسد نیست. آن‌ها برخلاف ما با افراد غریبه سرد برخورد می‌کنند. 

اگر چه در ابتدا ممکن است برخورد آن‌ها غیردوستانه به نظر برسد اما یکی از راه‌های برقراری ارتباط با آن‌ها غذا است. آن‌ها عاشق غذا هستند و غذاهای سنتی بسیاری در این کشور وجود دارد. برای مثال در آلمان 300 نوع نان مختلف پخته می‌شود.

یکی از اهداف یادگیری زبان آلمانی استفاده از فرصت‎‌های شغلی در صنعت خودروسازی است. آلمان در این صنعت بسیار حرفه‌ای عمل کرده است. آن‌ها به یکی از سرسخت‌ترین و ماهرترین خودروسازهایی تبدیل شده‌اند که هر شرکتی قادر به مبارزه با آن‌ها نیست.

آلمان به Das Land der Dichter und Denker (کشور شاعران و دانشمندان) معروف است. علاوه بر این ردپای آن‌ها در تمام آثار تاریخی سراسر اروپا دیده می‌شود. 

سرعت یادگیری زبان آلمانی را افزایش بدهید

به طور معمول یادگیری زبان آلمانی زمان‌بر است و باید صبور باشید. با این حال به یاد داشته باشید که هیچ راه استاندارد و مشخصی برای آموزش زبان آلمانی وجود ندارد زیرا هر فردی ویژگی‌ها و توانایی‌های متفاوتی دارند. بنابراین سعی کنید یک روش یادگیری مناسب خصوصیات خود پیدا بکنید.

هنگام یادگیری زبان آلمانی تلفظ همیشه یکی از مشکل‌های زبان‌آموزان است. برای غلبه بر این مشکل می‌توانید فیلم‌های مختلف به زبان آلمانی را در یوتیوب مشاهده کنید تا گوش‌هایتان به شنیدن زبان آلمانی عادت کنند. علاوه بر این می‌توانید به آهنگ‌های آلمانی گوش دهید.

همراه خود همیشه یک دیکشنری داشته باشید تا هر کلمه‌ای به ذهنتان خطور می‌کند را به زبان آلمانی یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید افراد زیادی مشغول یادگیری زبان آلمانی هستند. بنابراین سعی کنید با آن‌ها در ارتباط باشید و دانش خود را به اشتراک بگذارید. این یک فرصت عالی جهت تمرین و ارزیابی سطح شما است. علاوه بر این می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید.

اگر می‌خواهید روند کار را تسریع کنید می‌توانید از دوره‌های آنلاین آموزش زبان آلمانی مکتب‌خونه استفاده کنید. علاوه بر تکالیف، آزمون‌ها و پروژه‌های مختلف تالارهای گفت‌وگو طراحی شده است تا زبان‌آموزان در چهارچوب قوانین سایت سوالات خود را نیز مطرح کنند. 

اینرسی یک قانون شناخته‌شده است. شما در ابتدا تلاش می‌کنید که به هر دلیلی یادگیری زبان آلمانی را شروع نکنید اما به محض شروع آن متوقف کردن شما سخت خواهد بود. از روند کار لذت ببرید و فراموش نکنید تمرین مداوم تنها چیزی است که برای یادگیری زبان آلمانی لازم دارید.

 

آموزش زبان آلمانی سطح مقدماتی (A2)

تعیین سطح زبان آلمانی

آموزش 504 لغت ضروری انگلیسی