زبان روسی

زبان روسی

   2,480 دانشجو
زبان روسی از شاخه زبان‌های اسلاوی، و مانند زبان فارسی از خانواده زبان‌های هندی-اروپایی است. زبان روسی و فارسی هم‌خانواده اند، اکثر حروف روسی آوای مشابه حروف فارسی دارند و همچنین سابقه‌ی تاریخی نزدیک ایران و روسیه باعث شده که این دو زبان از یکدیگر بسیار تاثیر بگیرند. بنا‌براین یادگیری زبان روسی برای یک فارسی زبان، می‌تواند ساده‌تر باشد. بیش‌ از 150 میلیون نفر در دنیا زبان مادری روسی دارند و بیش‌از 110 میلیون نفر در سراسر دنیا زبان روسی را به عنوان زبان دوم آموخته‌اند. در مجموع 285 میلیون نفر در دنیا آموزش زبان روسی دیده‌اند و به زبان روسی صحبت می‌کنند. این عدد بسیار قابل توجهی است.
 2 نتیجه برای "زبان روسی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

تا به حال به یادگیری زبان روسی فکر کرده‌اید؟ با وجود منابع بسیار زیاد برای آموزش زبان روسی، منابع مفید بسیار محدود هستند. پکیج ها و بسته های آموزش زبان روسی زیادی وجود دارند پس برای انتخاب بهترین منبع باید تحقیق کرد و اطلاعات کافی داشت.

چرا باید زبان جدید یاد بگیریم؟


یادگیری زبان جدید باعث افزایش هوش و بهبود مهارت‌های ریاضی و حافظه می‌شود؛ و این موارد در زبان روسی بیش ‌از زبان‌های دیگر خود را نشان می‌دهند. زبان روسی ساختار جالبی دارد یادگیری جملات روسی بیشتر به حل کردن یک معادله شبیه هستند. تصور کنید ذهن شما قادر باشد در یک ثانیه چند معادله را به طور همزمان حل کند، آموزش زبان روسی این ویژگی را به شما خواهد داد. زمانی که به زبان روسی صحبت می‌کنید ذهن شما با سرعت بسیار بالا معادله ‌های جملات را پردازش می‌کند و به دستگاه صوتی می‌رساند.

تاثیر یادگیری زبان جدید بر شخصیت افراد


جالب است بدانید یاد‌گیری یک زبان جدید به منزله‌ی یادگیری یک شخصیت جدید است. یعنی چه؟! اگر شما سه زبان می‌دانید، یعنی شما سه شخصیت متفاوت دارید، اکثر کسانی که زبان ژاپنی می‌آموزند، هنگام استفاده از این زبان، ناخودآگاه مودب‌تر می‌شوند. اگر چند زبان می‌دانید، به لحن، تن صدا، ادبیات و نوع کلماتی که در هر زبان استفاده می‌کنید دقت کنید به احتمال زیاد متوجه تفاوت محسوس آن‌ها خواهید شد. شخصیت جدید هر زبان پیوند زیادی با فرهنگ مردم آن زبان دارد. اگر تصمیم به یادگیری زبان روسی گرفته‌اید به شما تبریک می‌گویم! یکی از غنی ترین زبان‌‌ها را از نظر فرهنگی را انتخاب کرده‌اید. ‌

 
آشنایی با زبان روسی و کشور روسیه


زبان روسی از شاخه زبان‌های اسلاوی، و مانند زبان فارسی از خانواده زبان‌های هندی-اروپایی است. زبان روسی و فارسی هم‌خانواده اند، اکثر حروف روسی آوای مشابه حروف فارسی دارند و همچنین سابقه‌ی تاریخی نزدیک ایران و روسیه باعث شده که این دو زبان از یکدیگر بسیار تاثیر بگیرند. بنا‌براین یادگیری زبان روسی برای یک فارسی زبان، می‌تواند ساده‌تر باشد. بیش‌ از 150 میلیون نفر در دنیا زبان مادری روسی دارند و بیش‌از 110 میلیون نفر در سراسر دنیا زبان روسی را به عنوان زبان دوم آموخته‌اند. در مجموع 285 میلیون نفر در دنیا آموزش زبان روسی دیده‌اند و به زبان روسی صحبت می‌کنند. این عدد بسیار قابل توجهی است.

جمعیت روس‌زبانان دنیا


زبان روسی زبان نسبتاً پیچیده‌ای است. اما این تصور، که آموزش زبان روسی بسیار سخت است و نمی‌توان آن‌ را آموخت، تصور اشتباهی است. 285 میلیون نفر در جهان می‌توانند به زبان روسی صحبت کنند. بنابراین یادگیری و آموزش زبان روسی اصلا غیر ممکن نیست. بلکه مانند حل یک معادله زیباست، که نیاز به تمرین و ممارست دارد. اما چطور است کمی درباره‌ی کشور ها، فرهنگ و تاریخ این زبان صحبت کنیم؟ قطعاً بعد از خواندن این موارد، به یادگیری این زبان علاقه‌مند خواهید شد و اگر در حال یادگیری این زبان هستید به آموزش زبان روسی بیشتر علاقه مند خواهید شد.

 

کشوری به بزرگی یک سیاره!


روسیه بزرگ‌ترین کشور دنیا است. این کشور حتی از سیاره پلوتون هم بزرگ‌تر است و به راحتی می‌تواند ده کشور به بزرگی ایران را در خود جای دهد. این کشور آنقدر بزرگ است که در یک قاره جا نشده. یک سوم روسیه در بخش شمالی قاره آسیا و دو سوم آن در قاره اروپا قرار گرفته است. اغلب روسیه را به عنوان کشوری با زمستان های طولانی و سرمای استخوان سوز می‌شناسند. اما به طور معمول، روسیه زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار گرم دارد و به لطف وسعت زیادش می‌توان آب و هوای متفاوتی را در این کشور پهناور تجربه کرد. تجمع جمعیت به دلیل آب و هوای متعادل‌تر، در بخش اروپایی روسیه بیشتر است. برای مثال شهر‎‌های بزرگی مانند مسکو و سنت پترزبورگ در بخش اروپایی روسیه قرار گرفته‌اند. روسیه با ۱۶ کشور مرز مشترک دارد. درواقع روسیه تنها کشوری است که همسایه مشترک ایران و آمریکاست. این کشور از طریق مرز‌های آبی دریای خزر همسایه شمالی ایران و از طریق مرزهای آبی اقیانوس آرام، همسایه ایالات متحده آمریکا است. کشوری با این وسعت و 16 همسایه قطعا تعامل زیادی با کشور‌های دیگر دارد و همین باعث شده که آموزش زبان روسی در همه دنیا موضوع بسیار مهمی باشد.

 

کشور بازمانده از شوروی و تزارها


حتما تا به حال نام تزار‌ها و یا اتحاد جماهیر شوروی را شنیده اید، روسیه، تاریخ بسیار عظیمی دارد و همین باعث شده است که این کشور مقصد سفر بسیاری از توریست‌ها از سراسر جهان باشد، برخی، ماتریوشکا، خرس و چکمه های والنکی را از جمله جاذبه های روسیه می‌دانند، اما گفتنی است که در روسیه بناها و یادبودهای تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد که بیشتر آن‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌اند. کلسیا‌های سنگی سفید، کاخ‌های تزارها و امپراطورهای روس، قلعه‌ها، اندوخته‌های طبیعی، پارک‌ها، بناها، و یادبودهای تاریخی، همه و همه روسیه را در ردیف جاذبه‌های توریستی دنیا قرار داده‌است. 

اتحادیه کشورهای مشترک المنافع


فدراسیون روسیه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کشور باقی‌مانده پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است، یکی از قطب‌های بزرگ سیاست در جهان است و ولادیمیر پوتین، رِئیس جمهور روسیه، از قدرتمند‌ترین افراد در جهان است. در اواخر سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید و فدراسیون روسیه به صورت یک کشور مستقل بر نقشه جهان ظاهر شد. اما علاوه بر روسیه چهارده کشور مستقل دیگر هم بعد از فروپاشی شوروی ایجاد شدند. اوکراین، بلاروس، مولداوی، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، لیتوانی، لیتونی، و استونی. به جز سه کشور آخر که به آن‌ها کشور‌های حوزه‌ی بالتیک گفته می‌شود، بقیه کشور‌های گفته‌شده سازمان بین‌المللی جدیدی را به نام اتحادیه کشورهای مستقل یا کشور‌های مشترک‌المنافع تشکیل دادند. زبان روسی در همه این کشور‌ها رایج است و در مدارس اغلب این کشور‌ها آموزش زبان روسی رواج دارد.

 

اسلام: دومین مذهب روسیه


مطابق قانون اساسی در روسیه انجمن‌ها و محافل دینی از دولت جدا هستند و در برابر قانون مساوی‌اند. در حال حاضر در فدراسیون روسیه بیش از 70 کیش و آئین دینی وجود دارد. مذهب اصلی مردمان روس، مسیحیت ارتدوکس است. اسلام، دومین دین گسترده در روسیه محسوب می‌شود. مناطق مسلمان‌نشین روسیه در کرانه‌ی رود ولگا، در اوران، مناطقی از سیبری و بخش اروپائی روسیه، همچنین در قفقاز شمالی واقع هستند.

 

ارتباط با مردم روس


برخلاف چیزی که اغلب مردم می‌گویند مردم روسیه سرد و یا بداخلاق نیستند، اتفاقا اگر با یک روس در ارتباط باشید متوجه می‌شوید که خوی بسیار شرقی و صمیمانه‌ای دارند، اما برای اینکه با یک روس در ارتباط باشید بسیار مهم است که زبان آن‌ها را بدانید زیرا در روسیه تعداد کسانی که زبان انگلیسی می‌دانند زیاد نیست و حتی برای یک سفر به روسیه بهتر است که به طور مبتدی آموزش زبان روسی ببینید و با چند جمله‌ی پرکاربرد و ضروری آشنا باشید چون پیدا کردن کسی که در روسیه به زبان انگلیسی مسلط باشد کمی سخت است. زبان روسی زبان رسمی فدراسیون روسیه است. هرچند زبان روسی زبان رسمی است، اما در بسیاری از جمهوری‌‌ها مردم دو زبانه هستند. هم آموزش زبان روسی دیده‌اند و هم زبان ملی خودشان را می‌دانند. مانند بودیاتیا، اینگوشتیا، قالموقستان یا کالیمیکا و اوستیای شمالی. گاهی مانند داغستان و مورداویا حتی بیش از دو زبان در یک جمهوری وجود دارد. همه‌ی زبان هایی که در نوشتار کاربرد داشته باشند در مدارس تدریس می‌شوند.

شاهکاری به نام ادبیات روسیه

سده‌های نوزده و بیست میلادی در روسیه دوره‌‌ی رشد و شکوفایی پرشور هنر بود. ادبیات، موسیقی، تئاتر، نقاشی و فلسفه در این دوره پیشرفت بسیار زیادی داشت و همین دوره، سرچشمه‌ی گوناگونی و تنوع باورنکردنی در فرم و شیوه‌ی ادبی و سبک فردی در آثار ادبیات قرن بیستم بود. شاعران و نویسندگان زیادی در ساخت شاهکاری به نام ادبیات روسیه نقش داشتند: از اسامی آشنایی مانند داستایوفسکی، تولستوی و چخوف تا پوشکین، گوگول، گنچاروف، نکراسوف، تورگنیف و گریبایدوف. روسیه دارای پنج ادیب برنده جایزه ی نوبل است. ادبا‌ی روسی تقریباً در همه ژانر‌های ادبی شناخته شده فعال بوده‌اند. آموزش زبان روسی دروازه‌های دنیای جدیدی به نام ادبیات روسیه را به روی ما باز می‌کند، که تا کنون از وجود آن بی‌خبر بودیم.

مرشکوفسکی می‌گوید: «وقتی انسان آثار داستایفسکی را می‌خواند، گاه از اِشراف مطلق وی و از نفوذش در وجدان اشخاص وحشت می‌کند. در آثار وی، با افکار پنهان خود مواجه می‌شویم، همان افکاری که نه در برابر دوستانمان و نه در خلوت خودمان هرگز به وجودشان اعتراف نمی‌کنیم».

زبان روسی در سراسر جهان


زبان روسی در همه ی کشور‌های مشترک ‌المنافع رایج است و اگر این کشور‌ها زبان رسمی دیگری داشته باشند، زبان رسمی آن‌ها شباهت‌هایی با زبان روسی دارد و یادگیری آن زبان برای کسی که آموزش زبان روسی دیده‌، بسیار ساده است. برای مثال زبان اوکراینی که زبان رسمی کشور اوکراین است، حدود ۶۰ درصد با زبان روسی مشابه است. بنابراین یادگیری زبان اوکراینی برای کسی که زبان روسی می‌داند، بسیار ساده‌تر خواهد بود. به علاوه زبان‌های زیادی هستند که گرامر نزدیکی با گرامر زبان روسی دارند مانند اوکراینی، لهستانی ، چکی و... بنابر‌این یادگیری این زبان ها برای کسی که به زبان روسی مسلط باشد، به مراتب ساده‌تر است.

 

ساختار زبان روسی


زبان روسی سخت است. این جمله، از اولین جملاتی است که در راه آموزش زبان روسی می‌شنوید. اما تا چه حد صحیح است؟ برای فهمیدن این موضوع باید به سراغ خود روسی برویم و موضوعاتی که "سخت" شناخته می‌شوند را بررسی کنیم وساختار آن را بشناسیم.

 

الفبای زبان روسی


روسی الفبای خاصی دارد، و مانند بسیاری از زبان‌هایی که در اطراف ما وجود دارند، الفبای لاتین ندارد. بنابراین شاید درنگاه اول، این حروف عجیب و جدید، سخت و ترسناک به نظر برسند. اما الفبای روسی بسیار ساده است.( حداقل از فارسی ساده تر!) و حتی به دلیل این که حروف زیادی، با صدای مشابه به صدای حروف فارسی دارند، یادگیری و آموزش زبان روسی برای فارس زبان‌‌ها ساده‌تر است.

 

ساخت کلمات در زبان روسی


زبان روسی از لحاظ ساخت واژه یکی از غنی‌ترین زبان‌های جهان به شمار می‌‍آید. تعداد کلمات و ساخت‌های نحوی گوناگون، امکان بیان ظریف‌ترین معانی را فراهم می‌کند. غنای واژگانی زبان روسی نه تنها در واژگان و نظام گستردهِ‌ی کلمات مترادف، بلکه در شیوه‌های ساخت واژه هم مشهود است. کلمات جدید در زبان روسی، معمولاً با افزودن پسوند‌‌ها و پیشوند‌ها به ستاک (ریشه) بوجود می‌آیند. بنابر‌این دانستن معنای "ریشه" و معنای "وند‌ها" می‌توان به آموزش زبان روسی کمک می‌کند و به سادگی، کلمات به ظاهر سخت و طولانی روسی را یاد گرفت.

برای مثال به کلمه вода (خوانده ‌می‌شود: وادا)، به معنای "آب" دقت کنید. ریشه‌ی این کلمه вод است.

به کلمات زیر توجه کنید:

Водник (خوانده‌ می‌شود: وُدْنیک): کارکن وسائل نقلیه دریایی

Подводник (خوانده می‌شود: پادْوُدْنیک): ملوان زیر دریایی

Водянстый (خوانده می‌شود: وادْیاسْتی): آبکی، پرآب

Водянка (خوانده‌می‌شود: وادْیانْکا): استقسا، بیماری پرنوشی

همانطور که می‌بینید با یک ریشه مشترک، می‌توان تعداد زیادی کلمه آموخت. معمولاً می‌توان سخت ترین و طولانی ترین کلمات روسی را به همین ترتیب، با تجزیه کردن، یاد گرفت.

پادژ‌ها


پادژ ها یکی از مهم‌ترین مباحث آموزش زبان روسی هستند. در زبان روسی، برخی اقسام کلام مانند اسم، صفت، ضمیر و... با توجه به نقشی که در جمله ایفا می‌کنند، شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرند که به هر کدام از این اشکال، حالت یا پادژ (به روسی: падеж) می‌گویند. در واقع این اقسام کلام، دارای پایانه صرفی هستند که در حالت‌های دستوری مختلف صرف می‌شود. در زبان روسی شش حالت دستوری وجود دارد. شاید در ابتدا برای کسی که تازه یادگیری زبان روسی را شروع کرده باشد، این مبحث سنگین باشد اما پادژ‌ها، زبان روسی را به زبان بسیار منعطف و پر مفهومی تبدیل کرده‌اند. به لطف پادژ‌ها، شما می‌توانید در زبان روسی هر نوع مفهوم و محتوایی را به طور دقیق بیان کنید، و یا یک مفهوم را به شکل‌های مختلفی بیان کنید.

 

چرا آموزش زبان روسی؟


همانطور که گفتیم، بیش از ۲۸۵ میلیون نفر در دنیا زبان روسی می‌دانند. زبان روسی تقریبا زبان ششم دنیا از نظر تعداد گویش‌ور به شمار می‌رود و این یعنی احتمال برخود شما با شخصی که آموزش زبان روسی دیده است، در سراسر دنیا، بسیار زیاد است.

وقتی زبان انگلیسی می‌دانم، چرا زبان جدید؟


آموختن یک زبان جدید، مخصوصاً آموزش زبان روسی، همیشه چالش برانگیز است، اما نمی‌توان از لذت یادگیری زبان جدید و ورود به دنیای جدیدی، که شاید تا به حال چیزی از آن نمی‌دانستیم، گذشت. شاید فکر کنید که زبان انگلیسی کافیست و بسیاری از افراد در دنیا این زبان را می‌دانند، یا حداقل می‌توانند منظور خود را با استفاده از این زبان به شما برسانند. پس دیگر چه نیازی به زبان جدید داریم؟

فراموش نکنید که در جهان تعداد کسانی که زبان انگلیسی را نمی‌دانند بسیار بیشتر از تعداد کسانی است که به این زبان مسلط هستند. بنابر‌این اکثر کسانی که در زندگی، در مقابل شما قرار می‌گیرند با احتمال بالا زبان انگلیسی نمی‌دانند . اگر شما با زبان انگلیسی با کسی که زبان مادری غیر‌انگلیسی دارد صحبت کنید، با مغز او صحبت کرده‌اید، اما اگر با زبان مادری کسی با او صحبت کنید با قلب او صحبت کرده‌اید.

 

یادگیری زبان روسی لازمه دنیای امروز!


امروزه با افزایش چشمگیر ارتباطات، نیاز یادگیری زبان های جدید روز به روز افزایش می‌یابد. تصور کنید در شغلتان نیاز دارید که با یک شخص از کشوری دیگر صحبت کنید؛ کار شما شدیداً به تصمیم این فرد وابسته است و زبان انگلیسی نمی‌داند؛ اگر از قبل به این موضوع فکر کرده باشید و کمی از زبان شخص مقابلتان را آموخته باشید، طبیعتاً کار شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. پس بیایید و از همین الان به این موضوع فکر کنید: احتمال ارتباط شما در شغل و یا در زندگی با کدام کشور بالاتر است؟ زبان کشور مورد نظرتان چیست؟ کشور روسیه و دیگر کشور‌های روس زبان به دلیل روابط خوب با کشور‌ما موقعیت‌های بسیار خوبی برای پیشرفت در زمینه‌ی کاری دارند. پس یادگیری زبان روسی می‌تواند تا حدی آینده‌ی شغلی شما را تضمین کند.

 

روسی فقط برای روسیه نیست


روسیه بزرگ‌ترین کشور دنیاست و جمعیت بسیار بالایی دارد، اما نباید فراموش کرد که به غیر از روسیه کشور‌های زیادی در جهان وجود دارند، که یا زبان رسمی روسی دارند، زبان رسمی آن‌ها به شدت به روسی نزدیک است و یا حتی در مدارس آن‌ها آموزش زبان روسی وجود دارد. پس یادگیری زبان روسی نه تنها برای ارتباط با کشور روسیه، بلکه برای ارتباط با همه کشور‌های عضو اتحادیه کشور‌های مشترک‌ المنافع مفید است.

 

 

موقعیت تحصیل در دانشگاه‌های خوب


در روسیه و کشور‌های روس زبان موقعیت ‌های زیاد و بسیار مناسبی برای تحصیل در دانشگاه‌هایی با سطح بالا وجود دارد. اما به غیر از چند دانشگاه که تدریس به زبان انگلیسی دارند، برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور‌ها باید آموزش زبان روسی دیده باشید و به این زبان مسلط باشید. پس با یادگیری زبان روسی می‌توانید موقعیت تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان را در روسیه یا کشور‌های روس زبان به دست بیاورید.

با افزایش امکانات ارتباطی، امکان ارتباط با مردم کشور های دیگر برای بسیاری از ما فراهم شده‌است. هر چه ابزار‌های ارتباطی شما با دنیا بیشتر باشند، ارتباط موثر‌تر و سودمندتری خواهید داشت. زبان، یکی از مهم ترین ابزار هاست. زبان‌های بیشتر، دوستان بیشتر. ایجاد شبکه‌ی ارتباطی در سراسر جهان فرصت‌های ‌زیادی را در زندگی به وجود خواهد آورد. آموزش زبان روسی می‌تواند از بهترین انتخاب‌ها در این زمینه باشد.

 

کتاب‌های روسی را به زبان اصلی بخوانید!


در مورد ادبیات روس پیشتر صحبت کردیم، ادبیات روسیه از غنی‌ترین و متنوع ترین ادبیات‌های دنیاست. با آموزش زبان روسی می‌توانید از شاهکار‌های ادبیات روسی با زبان اصلی و به صورت اورجینال لذت ببرید

 
آموزش زبان روسی را از کجا شروع کنیم؟


اول از همه الفبا!


برای یادگیری هر زبانی ابتدا باید به سراغ الفبای آن زبان رفت. به خصوص، زبان روسی که الفبای لاتین ندارد و برای زبان‌آموزان تازگی دارد. پس برای آموزش زبان روسی اول از همه، باید به سراغ الفبای زبان روسی بروید، اصول و پایه های اساسی تلفظ و خواندن و نوشتن حروف را به خوبی بیاموزید.

کلمات ابتدایی و مکالمه‌های ابتدایی


بعد از یادگیری الفبای زبان روسی، نوبت به کلمات ساده می‌رسد. کلماتی که تلفظ ساده‌ای دارند و هم به یادگیری خواندن روسی کمک می‌کنند. در کنار آن می‌توان بعضی جملات ساده برای معرفی خود و احوال پرسی را هم تمرین کرد.

یکباره به سراغ پادژها نروید!


پادژها از مباحث اساسی در آموزش زبان روسی هستند که یادگیری آن‌ها برای ادامه راه روسی لازم است. اما سعی کنید که از ابتدا به سراغ آن‌ها نروید و ابتدا بر روی مهارت‌های خواندن و سطح دانش لغوی خود کار کنید. زمان مناسب برای یادگیری پادژ‌ها اواخر سطح A1 و یا سطح A2 است.

 

اینترنت، پر از منابع ریز و درشت آموزش زبان روسی است. از پکیج‌های آموزش زبان روسی تا اپلیکیشن‌های آموزش زبان روسی و ویدیو‌های آموزشی. زبان روسی از شیرین‌ترین و کامل‌ترین زبان های دنیاست. یادگیری زبان روسی نه‌تنها به زندگی اجتماعی شما کمک می‌کند بلکه باعث به دست آوردن اعتماد به نفس و افزایش هوش، حافظه و تمرکز نیز می‌شود. پس همین الان آموزش زبان روسی را آغاز کنید و از یادگیری این زبان زیبا لذت ببرید.