وردپرس

بررسی علل‌های کندی پیشخوان وردپرس و روش‌های حل آن

افت سرعت و کند شدن پنل مدیریت وردپرس، یکی از مشکلات مهمی است که برای سایت‌های وردپرسی رخ می‌دهد. از آن‌جایی که فرمان‌ها و دستوراتی که می‌خواهیم در سایت اجرا شود، در حقیقت از روی داشبورد پیشخوان وردپرس انجام می‌گیرد؛ رفع این مشکل، اهمیت بالایی دارد. در این مطلب دلایل کند شدن پنل مدیریت وردپرس را بررسی کرده‌ایم. هم‌چنین به معرفی راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکل پرداخته‌ایم. مطالعه‌ی این مطلب را به تمام افرادی که وب‌سایت وردپرسی دارند، توصیه می‌کنیم.

افت سرعت در پیشخوان وردپرس

دلایل و عوامل زیادی هستند که سرعت پیشخوان وردپرس را کاهش می‌دهند. افت سرعت، سبب می‌شود تا برای هر مرحله از بارگزاری صفحات، زمان بیش‌تری از دست برود. یعنی راندمان کار و در نتیجه پیشرفت سایت، با اثر منفی روبه‌رو خواهد بود. پس اهمیت دارد که مشکل کند شدن پنل سایت را تشخیص داده و در اسرع زمان ممکن، برطرف کنیم.

آموزش طراحی سایت مقدماتی

 

باید ذکر کنیم که بی‌توجهی به مشکل کندی سرعت سایت، می‌تواند مسائل جدی‌تری را به‌وجود آورد. به‌عنوان مثال، اگر کندی پیشخوان به‌دلایل امنیتی باشد، عدم رفع آن، می‌تواند سایت را با چالش‌های جدی دیگری روبه‌رو کند. اگر سایت شما نیز تغییر محسوسی در سرعت بارگزاری دارد، بهتر است به فکر برطرف کردن این مشکل شوید. برای این منظور باید بدانید که چه عواملی می‌تواند سرعت سایت را تغییر داده باشد. سپس به فکر راه‌حل متناسب با آن باشید.

دلایل کند شدن پنل مدیریت وردپرس

همان‌طور که اشاره کردیم، علت کند شدن سایت وردپرسی، در عوامل متعددی بررسی می‌شود. پس اگر با مشکل کندی سایت روبه‌رو شدید، می‌بایست دانه به دانه‌ی این عوامل را روی سایت خود کنترل کنید. سپس براساس مشکل به‌وجود آمده، راه‌حل مناسب را انتخاب و آن را اعمال کنید. در ادامه، به بررسی علل‌های کندی پیشخوان وردپرس و روش‌های حل آن پرداخته‌ایم.

روش‌های حل مشکل کند شدن پنل مدیریت وردپرس

مشکل امنیتی در سایت

مشکلات امنیتی، از خطرناک‌ترین عواملی هستند که سبب کند شدن پنل مدیریت وردپرس می‌شوند. منظور از مشکلات امنیتی، هر مسأله‌ای است که در زمینه‌ی حمله به وب‌سایت مطرح می‌شود. مثلاً هک سایت، حملات ویروسی و نظایر آن، در دسته‌ی مشکلات امنیتی هستند.

برای رفع چنین مشکلاتی، می‌بایست تمام اقدامات ایمنی در سایت وردپرس را بررسی کنید. کوچک‌ترین موردی که رعایت نشده باشد، به‌عنوان یک حفره‌ی امنیتی بوده و احتمال حمله به سایت از همان نقطه، وجود دارد. پس بهتر است امنیت سایت خود را به‌طور کامل برقرار کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش تنظیمات وردپرس برای تازه‌کارها

هاستینگ

برای نمایش سایت روی اینترنت، باید از فضایی به نام هاست استفاده کرد. سرویس‌دهندگان متعددی وجود دارند که این فضا را در اختیار شما می‌گذارند. شما می‌توانید یک فضای مشخص برحسب اندازه‌ی سایت اجاره کنید و یا این‌که سرور مجازی و اختصاصی خریداری نمایید.

هاست یا فضای میزبانی وب‌سایت شما نیز، تأثیر بالایی روی کندی سایت دارد. برای این مسأله، توصیه می‌کنیم تا از سرویس‌های میزبانی قوی و معتبر استفاده کنید. در صورت امکان بودجه‌ی بیش‌تری برای این موضوع در نظر گرفته و منابع بیش‌تری را به سایت خود اختصاص دهید.

عدم به‌روزرسانی

هر تولیدکننده‌ی نرم‌افزاری، محصول خود را به‌طور مرتب بازبینی می‌کند. در این بازبینی، ایرادات نرم‌افزار رفع شده و برخی ویژگی‌های جدیدتر به آن افزوده می‌شود. قالب‌ها و افزونه‌های وردپرس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. انواع معتبر قالب‌ها و افزونه‌های وردپرسی، نسخه‌های به‌روز شده‌ی نرم‌افزار را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند.

توصیه می‌کنیم تا به‌روزرسانی مرتب وردپرس، قالب و افزونه‌ها را جدی بگیرید. استفاده از نسخه‌های قدیمی، می‌تواند سبب کندی پیشخوان وردپرس شود. در نظر داشته باشید که در بسیاری از به‌روزرسانی‌ها،‌ حفره‌های امنیتی شناسایی و برطرف شده‌اند. لذا بی‌توجهی به این موضوع، یک در باز برای هکرها خواهد بود.

افزونه ها از مهمترین دلایل کند شدن پنل مدیریت وردپرس

از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند سبب کندی پیشخوان وردپرس شود، نصب افزونه است. درست است که وجود افزونه‌های وردپرس، کار با این CMS را ساده‌تر می‌کند، اما باید توجه داشته باشیم که برخی از افزونه‌ها، بسیار حجیم و سنگین هستند و روی سرعت پیشخوان، اثر منفی دارند. شما باید تا حد امکان، چنین افزونه‌هایی را روی سایت خود نصب نکنید.

افزونه‌ی ووکامرس (برای سایت‌های فروشگاهی)، افزونه‌ی نقشه‌ساز مانند google XML sitemaps،  افزونه‌های بکاپ وردپرس، افزونه‌های صفحه‌ساز مانند ویژوال کامپوزر، افزونه‌های شبکه‌های اجتماعی، افزونه‌های کامنت و برخی از افزونه‌های دیگر، در لیست افزونه‌های تأثیرگذار روی کاهش سرعت لود پیشخوان وردپرس هستند.

افزونه

این افزونه‌ها، سنگین و حجیم هستند. لذا وجود آن‌ها در سایت شما، سبب می‌شوند که با مشکل باز نشدن پیشخوان وردپرس به‌دلیل کندی سرعت لود آن، مواجه شوید. اگر بیش‌تر از یکی از این افزونه‌ها استفاده می‌کنید، با احتمال چندبرابری، مشکل کندی سایت را تجربه خواهید کرد.

از سوی دیگر، ممکن است در طی زمان، در سایت خود افزونه‌هایی را نصب کرده باشید که هیچ کاربردی ندارند. حتی بسیاری از این افزونه‌ها در حالت خاموش و غیر فعال هستند. با این حال، یک فضا از هاست سایت به آن‌ها اختصاص داده شده و در طولانی مدت، سبب کندی سایت خواهد شد.

روش‌های حل مشکل کند شدن پنل مدیریت وردپرس

در بخش قبلی، به معرفی مشکلات مهمی که روی سرعت بارگزاری سایت تأثیر می‌گذارد، پرداختیم. در این‌جا می‌خواهیم روش‌هایی برای حل این مشکلات را بیان کنیم.

دلایل کاهش سرعت پیشخوان

پیاده‌سازی موارد امنیتی روی سایت وردپرس

اول از همه، توصیه می‌کنیم تا سایت خود را بابت امن بودن، بررسی کنید. گرچه نمی‌توان امنیت را به‌طور صد در صدی در سایت پیاده‌سازی کرد، اما می‌توان با اعمال موارد امنیتی مهم، از خطرات حمله به سایت تا حدود زیادی کاست. در مطلبی مجزا در مکتب خونه، به روش‌های امن‌سازی وردپرس پرداخته‌ایم. این مطلب را بخوانید و موارد را روی وب‌سایت خود اجرا کنید تا امنیت آن را ارتقا دهید.

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

 

از مهم‌ترین نکاتی که برای امن‌سازی وردپرس می‌توانید انجام دهید، تغییر url ورود به صفحه‌ی مدیریت وردپرس است. این صفحه به‌طور پیش فرض از مسیر wp admin قابل دسترسی است که شما می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید. هم‌چنین می‌توانید از رمز عبور پیشرفته و دو مرحله‌ای برای ورود به پیشخوان وردپرس استفاده کنید. استفاده از افزونه‌های امنیتی معتبر نیز به‌شدت توصیه می‌شود.

راهکارهای دیگری نیز جهت برقراری امنیت سایت وردپرسی استفاده می‌شوند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید تغییراتی را در نام فایل‌های مهم هاستینگ خود اعمال کنید. این موارد، به‌طور دقیق‌تر در مطالب مربوط به امنیت وردپرس بررسی شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: تگ وردپرس چیست و چه تفاوتی با دسته بندی دارد؟

پاک کردن افزونه‌ها و قالب‌های غیرفعال

گام دوم، این است که به سراغ لیست افزونه‌های سایت خود بروید. افزونه‌ها و قالب‌هایی که غیرفعال هستند و از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را شناسایی کرده و حذف نمایید. توجه کنید که این‌کار علاوه بر این‌که هاست را آزاد می‌کند، در امنیت سایت نیز نقش دارد. چراکه حفره‌های امنیتی قالب و افزونه‌های غیرفعال، محل مورد توجه هکرها برای نفوذ به سایت به‌شمار می‌آیند.

اصلاً دلیلی وجود ندارد که افزونه‌ای که غیرفعال و بی‌استفاده است، بخواهد در سایت شما حضور داشته باشد. این موضوع هنگام تست و خطا برای نصب افزونه‌ی خاص، زیاد دیده می‌شود. بهتر است هرچند مدتی، سایت خود را برای پاک‌سازی این افزونه‌های اضافی، کنترل نمایید.

بهینه‌سازی افزونه‌های حجیم

نکته‌ی دیگری که روی کند بودن سرعت بارگزاری پیشخوان وردپرس، تأثیر دارد؛ حجیم بودن افزونه‌های نصبی است. همان‌طور که در بخش معرفی دلایل کاهش سرعت پیشخوان وردپرس اعلام کردیم، افزونه‌هایی نظیر woocommerce، می‌توانند سبب کندی سایت شوند. اما راه‌حل چیست؟ آیا می‌توان از نصب ووکامرس و این افزونه‌ها جلوگیری کرد؟ روش حل این مشکل، استفاده از تنظیمات خاص، برای افزایش سرعت و رفع کندی ووکامرس و دیگر افزونه‌های نظیر آن است.

به‌عنوان مثال، برای افزایش سرعت افزونه ووکامرس شما می‌توانید تعداد پست‌ها را در هر صفحه محدود کنید. بارگزاری نامحدود محصولات و پست‌ها، سرعت لود صفحه را با تأخیر قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو خواهد کرد. این کار را می‌توانید برای بخش نظرات نیز انجام دهید. این‌طور کمک شایانی به افزایش سرعت ووکامرس کرده‌اید.

به‌روز رسانی سایت، قالب و افزونه‌ها

اکنون وقت آن است تا سایت خود را به آخرین نسخه‌ی ممکن، به‌روزرسانی کنید. پیش‌تر ذکر کردیم که با ارائه‌ی ورژن جدید، مشکلات امنیتی ورژن قبلی برطرف شده و امکان دارد که قابلیت‌های جدیدی نیز بدان افزوده شود.

مهم‌ترین بخش، هسته‌ی وردپرس است. برای آپدیت، ابتدا یک بکاپ از سایت خود بگیرید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید اطلاعات سایت را بازگردانی کنید. شما باید به‌روزرسانی را برای قالب سایت و افزونه‌های فعال وردپرسی نیز در نظر بگیرید.

بهینه‌سازی دیتابیس

این بخش ویژه‌ی افرادی است که متخصص هستند. اگر از دیتابیس و جداول پایگاه داده سر در می‌آورید، وقت آن است تا جداول اضافی و بی‌مصرف را از سایت خود پاک کنید. اگر تخصص ندارید و یک جدول را اشتباهی پاک کنید، احتمال دارد سایت به‌کل نابود شود. پس لطفاً مراقب باشید.

البته افزونه‌هایی مانند wp optimize نیز وجود دارند که این کار را برایتان ساده‌تر می‌کنند. این افزونه، رایگان است. با نصب این افزونه و فعال‌سازی آن، به‌صورت خودکار دیتابیس سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد تا دیتاها و جداول از کار افتاده و بی‌مصرف شناسایی شده و پاک شوند.

افزونه افزایش سرعت پیشخوان وردپرس

کش، فایل‌هایی هستند که به‌صورت موقت روی حافظه‌ی مرورگر ذخیره می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا با هر بار بازدید، نیازی به بارگزاری مجدد بخشی از فایل‌هایی که ذخیره شده‌اند، نباشد. بدین صورت، سرعت لود سایت بهبود می‌یابد.

افزونه افزایش سرعت پیشخوان وردپرس

در وردپرس، افزونه‌های بی‌شماری برای مدیریت کش سایت وجود دارند. کش در سئوی سایت نیز تأثیر مثبت دارد. برخی از افزونه‌ها مانند wp rocket یا liteSpeed chache از مشهورترین افزونه‌هایی هستند که برای این منظور می‌توانید استفاده کنید.

ارتقای ورژن php سایت

Wordpress با زبان php برنامه‌نویسی شده است. نسخه‌ی php مورد استفاده، در هاست تنظیم می‌شود. زمانی که شما از افزونه‌ها و قالب‌های متعدد استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که با ورژن php سایت، هم‌خوانی لازم را داشته باشد. از سوی دیگر، وقتی این افزونه‌ها را به‌روزرسانی می‌کنید، احتمال دارد که نسخه‌ی      php سایت نیز نیاز به آپدیت داشته باشد. به‌روزرسانی php، علاوه بر افزایش سرعت، در ارتقای امنیت سایت نیز نقش مهمی دارد.

استفاده از هاست مناسب

همان‌طور که اشاره کردیم، هاست ناکافی و یا سرویس‌دهندگان نامعتبر، می‌توانند منجر به کندی پیشخوان وردپرس شما شوند. پس بهتر است در این موضوع تجدید نظر کنید و اگر از خدمات و پشتیبانی سرویس‌دهنده‌ی هاست خود رضایت ندارید، به فکر تأمین هاست سایت از برندهای معتبر باشید. به‌عنوان یک نکته‌ی بسیار مهم یادآور می‌شوید که هاستی را انتخاب کنید که از آخرین نسخه‌های php پشتیبانی کند.

آموزش جامع طراحی سایت با وردپرس

 

اگر احساس می‌کنید، تولید محتوا و حجم سایت شما بالاست، بهتر است به‌جای خرید هاست، به فکر اجاره‌ی سرور مجازی یا سرور اختصاصی باشید. این‌طور فضای بیش‌تری برای محتوای سایت خود در اختیار دارید و در نتیجه کم‌تر با پدیده‌ی کندی سرعت سایت روبه‌رو خواهید شد.

شناسایی و حذف ربات‌های اسپمر

ربات‌هایی وجود دارند که با مراجعه به سایت شما و انجام مکرر یک فعالیت، سبب کند شدن سایت می‌شوند. به این ربات‌ها، اسپمر گفته می‌شود. برای رفع مشکل کندی سایت بایست، اسپمرها را شناسایی کنید. توجه داشته باشید که اگر تعداد اسپمرهای سایت بسیار زیاد باشد؛ سایت از کار می‌افتد.

برای شناسایی و از کار انداختن اسپمرها، می‌توانید از افزونه‌های امنیتی وردپرس استفاده کنید. ما به شما استفاده از افزونه‌ی وردفنس را پیشنهاد می‌دهیم. اگر برایتان امکان دارد، نسخه‌ی حرفه‌ای این افزونه را خریداری کنید. این افزونه، امکانات ویژه‌ای برای افزایش سرعت سایت در اختیارتان می‌گذارد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت طراحی سایت با وردپرس و برنامه‌ نویسی از ابعاد گوناگون

محافظت از لینک‌ها

توجه داشته باشید که دیگر وب‌سایت‌ها می‌توانند تصاویر باکیفیت سایت شما را در سایت خود copy-paste کنند. این کار سبب می‌شود تا پهنای باند بیش‌تری مصرف شود. پس گزینه‌های مربوط به محافظت از لینک‌ها را در سایت خود فعال کنید.

غیرفعال کردن ویجت‌های بی‌کاربرد

ویجت‌ها ابزارک‌هایی هستند که در داشبورد پیشخوان وردپرسی، نمایش داده می‌شوند. ممکن است این ابزارک‌ها برای شما بلااستفاده و بی‌کاربرد باشند. بهتر است این ابزارک‌ها را غیرفعال کنید تا در هنگام لود صفحه‌ی پیشخوان، نیازی به بارگزاری آن‌ها نباشد و سرعت بهبود یابد.

کلام پایانی

در این مطلب، به معرفی عواملی که سبب کند شدن پنل مدیریت وردپرس می‌شوند، پرداختیم. کندی سایت، از شایع‌ترین مشکلاتی است که با گذشت زمان و افزایش حجم محتوای سایت، تجربه می‌شود. اگر سایت شما نیز به‌تازگی کند شده و با سرعت پایین بارگزاری می‌شود، وقت آن است تا موارد بیان شده را بررسی کنید.

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با چند فروشنده

 

راهکارهایی که برای کند شدن پنل مدیریت وردپرس در این مطلب بیان کردیم، به شما کمک می‌کند تا حدود زیادی، مشکل کندی سایت را برطرف نمایید. البته برخی از این راه‌حل‌ها، برای افرادی که هنوز با کندی سایت مواجه نشده‌اند نیز کاربردی است. شما می‌توانید مقالات بیش‌تری در خصوص سایت وردپرس و مسائل مربوط به آن را در مکتب خونه دنبال کنید.

آموزش وردپرس در مکتب خونه

وردپرس از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا در دنیا است. اگر شما هم می‌خواهید یک سایت وردپرسی داشته باشید، بهتر است تا با سازوکار این CMS جذاب آشنا شوید. دوره‌های آموزش وردپرس مکتب خونه، به شما کمک می‌کند تا از صفر تا صد وردپرس را یاد بگیرید و بتوانید سایت وردپرسی خود را مدیریت کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا