زبان خارجی

چگونه برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی انجام دهیم؟

یادگیری زبان انگلیسی هم مانند انجام تمامی کارهای دیگر نیاز به برنامه ریزی روزانه، هفتگی و حتی ماهانه دارد. برنامه ریزی در انجام امور باعث می شود همه چیز درست پیش برود، از دستور العمل های ساده کیک گرفته تا روتین های پیچیده همنوایی.

به طور کلی برنامه ریزی به ما کمک می کند که برای انجام کارها و حل مشکلات آماده شویم و در مسیر رسیدن به اهداف خود ثابت قدم و وفادار بمانیم.

پس اگر در حال آموزش زبان انگلیسی هستید، قدرت برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی را دست کم نگیرید.

داشتن یک برنامه کامل روزانه مطالعه زبان انگلیسی رویای شما را در یادگیری زبان انگلیسی به واقعیت تبدیل می کند. در واقع برنامه ریزی باعث می شود که زود تر به هدف مورد نظر برسید.

در این مقاله قصد داریم که چهار مرحله اساسی در برنامه ریزی زبان انگلیسی را آموزش دهیم. با پیروی از این چهار مرحله می توانید برنامه روزانه یادگیری زبان انگلیسی خود را طراحی کنید. در واقع در پایان این مقاله متوجه می شوید که چگونه یک برنامه مطالعه شخصی زبان انگلیسی برای خود ایجاد کنید که هر روز پیشرفت بیشتری نسبت به روز قبل داشته باشید. با ما همراه باشید.

مزایای داشتن برنامه ریزی روزانه یادگیری زبان انگلیسی

 

از آنجایی که در مسیر یادگیری زبان انگلیسی چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، ممکن است در نگاه اول کمی شما را بترساند. در واقع شاید یادگیری مباحث زبان انگلیسی آنقدر دشوار به نظرتان بیاید که نتوانید یادگیری کامل آن را تصور کنید.

داشتن برنامه روزانه یادگیری زبان انگلیسی اوضاع را برایتان قابل کنترل می کند و باعث می شود که یادگیری زبان انگلیسی را به مراحل کوچکتری تقسیم کنید.

هنگامی که روی یادگیری مراحل و بخش های کوچکتر زبان انگلیسی تمرکز می کنید، یادگیری زبان انگلیسی دیگر چندان دشوار به نظر نمی آید.

داشتن برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی به پیشرفت شما کمک قابل توجهی می کند. در واقع مقایسه میزان یادگیری زبان انگلیسی در طول چند هفته به شما نشان می دهد که چقدر پیشرفت کرده اید و یا چه چیزی مانع پیشرفت شما شده است یا اینکه چه چیزی را باید در برنامه روزانه خود تغییر دهید.

بدین ترتیب داشتن برنامه ریزی پروسه یادگیری را سریعتر به پیش برده و آن را کامل می کند.

برنامه ریزی کردن برای یادگیری زبان انگلیسی شما را مجبور می کند که اهداف تان را تعیین کنید. تعیین اهداف باعث می شود که متوجه شوید از کجا شروع کنید و چگونه به پیش روید.

در واقع برنامه ریزی روزانه یادگیری زبان انگلیسی باعث می شود که تمامی مباحث زبان انگلیسی را با سرعت مناسب خود یاد بگیرید و یادگیری را به یک روال ساده تبدیل کنید.

با برنامه ریزی هر چقدر هم که مشغول باشید، می توانید هر زمان که اراده کنید زبان انگلیسی را یاد بگیرید و مطالعه روزانه خود را انجام دهید.

داشتن برنامه روزانه مطالعه زبان انگلیسی مشوق خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی است. تلاش برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کند تا به یادگیری ادامه دهید، حتی زمانی که به سخت ترین قسمت مباحث آموزشی می رسید.

یادگیری زبان انگلیسی
چگونگه برای یادگیری زبان برنامه ریزی کنیم

نحوه انجام برنامه ریزی روزانه یادگیری زبان انگلیسی

برای اینکه برنامه ریزی مطالعاتی مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید، قبل از هر چیز باید چند سوال مهم را از خود بپرسید.

پاسخ های صادقانه شما کمک می کند تا بتوانید یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید. در واقع با مراجعه به پاسخ های سوالات می توانید برنامه ریزی انجام دهید که موفقیت شما در یادگیری زبان انگلیسی را تضمین کند. در ادامه سوالات مهم در مورد یادگیری زبان انگلیسی را با هم مرور می کنیم.

سوال اول:

چرا می خواهم زبان انگلیسی یاد بگیرم؟ اهداف و دلایل من چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی را بیان کنید. برای کار، برای سرگرمی، برای سفر، برای تعریف کردن جوک های خنده داربه زبان انگلیسی، صحبت کردن به زبان انگلیسی، اخذ پذیرش از دانشگاه های بین المللی و … هدفتان هر چه که باشد، باید در این قسمت به صورت کاملا واضح مشخص شود.

لیستی از چیزهای مثبتی که می خواهید حین یادگیری زبان انگلیسی برایتان اتفاق بیفتند را تهیه کنید.  آنها را از مهم ترین به کم اهمیت ترین به ترتییب الویت بنویسید. بدین ترتیب مواردی که در بالای لیست شما آمده اند، دلایل اصلی تان از یادگیری زبان انگلیسی هستند.

این فرآیند  به شما کمک می کند تا اهداف خود را به وضوح مشخص کنید، هر چند شاید تا به حال به آن فکر هم نکرده باشید. با تعیین اهدافتان به راحتی می توانید برنامه ریزی مناسب یادگیری زبان انگلیسی را انجام دهید. در واقع نوشتن اهداف شما تعیین می کند که چه چیزی را و چگونه یاد بگیرید.

سوال دوم:

چگونه بهتر یاد بگیرم؟ سبک یادگیری من چیست؟

آیا از یادگیری با مکالمه لذت می برید؟ آیا وقتی چیزهایی را یادداشت می کنید یا به تصاویر نگاه می کنید بهتر یاد می گیرید ؟ آیا شما فردی هستید که تمرکزتان صبح ها بیشتر است و یا کسی هستید که شبها بیشتر تمایل دارید مطالعه کنید. پاسختان هر چه که باشد، به شما کمک می کند تا برنامه ریزی خود را بر اساس روش های متناسب با شخصیت تان و فورجه زمانی مورد نظرتان انجام دهید. در واقع برنامه ریزی با این روش  به شما کمک می کند سریعتر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

سوال سوم:

چقدر وقت دارم؟

اختصاص دادن زمانهای زیاد و ساعات طولانی مطالعه در هفته باعث می شود که احساس دلزدگی پیدا کنید و یادگیری زبان انگلیسی را نیمه کاره رها کنید. البته عدم تعیین زمان برای مطالعه نیز می تواند این احساس را در شما ایجاد کند.

برای برنامه ریزی کردن حتما واقع بین باشید. به ساعات هفته خود نگاه کنید و بشمارید که چند ساعت می توانید مطالعه کنید. اگر برای تعیین ساعات مطالعه خود مطمئن نیستید، می توانید یک هفته زندگی عادی خود را در نظر بگیرید و سپس طی این یک هفته تمامی ساعاتی را که می تونید مطالعه کنید یادداشت کنید.

ممکن است در روتین زندگی خود متوجه شوید که می توانید هر شب یک ساعت قبل از شام، نیم ساعت هنگام رفتن به محل کارتان و یا  چند ساعتی در روزهای تعطیل مطالعه کنید. پس همه این ساعات را جمع کنید و نهایتا به یک جمع بندی و برنامه ریزی روزانه برسید.

سوال چهارم:

چه منابع آموزشی دارم یا می توانم تهیه کنم؟

آیا کامپیوتر، گوشی هوشمند یا کتاب درسی انگلیسی دارید؟ آیا نزدیک کتابخانه زندگی  یا کار می کنید؟ آیا برنامه کامپیوتری دارید که به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمک کند؟

اگر پاسخ شما به این سوالات منفی است، آیا می دانید که آنها را از کجا تهیه کنید؟ چه مبلغی می توانید برای خرید منابع انگلیسی هزینه کنید؟

آیا خودتان در تنهایی مباحث را بهتر یاد می گیرید یا ترجیح می دهید با سایر دانش آموزان انگلیسی یاد بگیرید؟ آیا دوستان یا معلمانی دارید که بتوانید از آنها کمک بگیرید؟

پاسخ به این سوالات، راهی عالی برای یافتن ابزارهای یادگیری است که ممکن است آنها را فراموش کرده باشید. به نحوه استفاده از این منابع در برنامه تحصیلی خود فکر کنید.

طرح کلی برنامه ریزی یادگیری زبان انگلیسی را مشخص کنید

از پاسخ به سوالات بالا برای ایجاد طرح کلی برای برنامه ریزی روزانه یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. به سادگی این مراحل را دنبال کنید:

  • هدف اصلی یادگیری خود را انتخاب کنید.
  • هدف خود را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید.
  • کلمات و واژگان مربوط به هدفتان را حفظ کنید
  • مهارت های نوشتاری رسمی را توسعه دهید

یک جدول زمانی تعیین کنید و طرح کلی برنامه مطالعه خود را ترسیم کنید. یک هفته مدت زمان مناسبی برای برنامه ریزی روزانه است. زیرا اکثر افراد یک برنامه هفتگی دارند.

ساعات روز را در کنار هر ستون بنویسید. بالای ستون را با زمانی که از خواب بیدار می شوید و پایین آن را با زمانی که به رختخواب می روید پر کنید. تمام ساعات بین دو ساعت خواب و بیداری را درج کنید تا یک جدول زمانی عمودی داشته باشید.

 

شروع به پر کردن برنامه مطالعاتی خود کنید.

  • ابتدا فعالیت های هفتگی عادی خود را به برنامه مطالعه خود اضافه کنید.
  • حالا به تعداد ساعاتی که در برنامه ریزی روزانه به مطالعه اختصاص داده اید فکر کنید. می توانید ساعات مطالعه خود را در زمان های خالی اضافه کنید.
  • به یاد داشته باشید که استراحت را نیز در برنامه مطالعه خود قرار دهید.
  • حتما زمانی را به ارزیابی سطح پیشرفت خود اختصاص دهید. این کار را می توانید با شرکت در آزمون های آنلاین آزمایشی انجام دهید.
  • انجام این کار بسیار مهم است. چرا که نتایج این آزمون ها به شما کمک می کند تا برنامه های مطالعه هفتگی آینده خود را سازماندهی کنید.
  • تاریخ ارزیابی بعدی خود را در ستون یادداشت های برنامه مطالعه خود بنویسید.

اگر مراحل بالا را دنبال کردید، اکنون طرحی کلی برای یک برنامه ریزی مناسب دارید. از این طرح کلی کپی کنید و آن را به کار گیرید، چرا که باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا