برنامه نویسی و ITپایتون

معرفی 10 کتاب آموزش جنگو برتر در 2022

جنگو یکی از محبوب‌ترین فریمورک‌ها برای توسعه وب است و در سطح اینترنت منابع زیادی ازجمله دوره‌های آموزشی آنلاین و آفلاین، کتاب آموزش جنگو و . . . برای یادگیری آن وجود دارد. جنگو مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و راه‌حل‌ها را برای کارهای رایج توسعه وب را فراهم می‌کند و ساخت برنامه‌های پیچیده را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

 

اگر به دنبال توسعه وب و برنامه‌نویسی پایتون هستید، یادگیری جنگو می‌تواند مهارت بسیار سودبخشی برای شما باشد.  در این مقاله بهترین‌های کتاب آموزش جنگو را برای همه سطوح معرفی می‌کنیم. کتاب‌ها از رفرنس‌های معتبر خارجی هستند و توسط اساتید کاملاً حرفه‌ای نگاشته شده‌اند و در وب‌سایت‌های فروشگاهی بازخورد بسیار خوبی داشته‌اند. قبل از اینکه به معرفی این کتاب‌ها بپردازیم اجازه دهید به‌صورت مختصر با فریمورک جنگو آشنا شویم و ویژگی‌های آن را بیان کنیم.

 

جنگو یا Django چیست؟

جنگو یک چارچوب وب منبع باز است. به زبان پایتون نوشته‌شده و رایگان است. درواقع جنگو یک فریم‌ورک با سطح بالا است که امکان توسعه سریع‌تر وب با طراحی تمیزتر و عملی را فراهم می‌کند. برخی از ویژگی‌های جالب جنگو عبارت‌اند از:

  • این فریم‌ورک به‌طور خاص برای توسعه برنامه‌های back-end ایجادشده است
  • سریع، ایمن، مقیاس‌پذیر و همه‌کاره است
  • از نقشه‌های سایت، فیدهای RSS، مدیریت محتوا، احراز هویت کاربر و غیره و . . . را مدیریت می‌کند.
  • دارای داکیومنت کامل و پشتیبانی عالی

 

معرفی ١٠ کتاب آموزش جنگو

در این بخش به معرفی ١٠ کتاب آموزش جنگو برتر در سال ٢٠٢٢ می‌پردازیم که خواند آن‌ها برای هر توسعه‌دهنده‌ای یک نیاز ضروری به‌حساب می‌آید.

 

کتاب آموزش جنگو Django for APIs

 

کتاب آموزش جنگو Django for APIs

 

دراین کتاب آموزش جنگو نویسنده به‌طور کامل توضیح داده است که چگونه می‌توان API های RESTful را با استفاده از جنگو و چارچوب جنگو REST ایجاد کرد؛ یعنی ایجاد آن‌ها از ابتدا و با سطوح پیچیدگی مختلف. این‌یک کتاب مناسب برای افراد مبتدی نیست، در عوض این کتاب برای توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند API های بنویسند که می‌توانند دوباره استفاده شوند.

این کتاب جنگو بیشتر بر روی چارچوب Django REST و React تمرکز دارد و اینکه چگونه می‌توانید API ها را به‌راحتی و با استفاده از بهترین شیوه‌های کد نویسی بسازید را ارائه می‌دهد.

 دانلود کتاب آموزش جنگو Django for APIs

 

کتاب جنگو Two Scoops of Django

 

کتاب آموزش جنگو

 

اگر قبلاً روی پروژه‌های جنگو کارکرده‌اید و سررشته‌ای از جنگو دارید و می‌خواهید این چارچوب را به‌درستی یاد بگیرید، این کتاب بهترین انتخاب است. این کتاب با در نظر گرفتن خوانندگان در سطح مبتدی و حرفه‌ای و پیشرفته نوشته‌شده است. این کتاب آموزش جنگو یک راهنمای مرجع به‌حساب می‌آید و با لحنی دوستانه و صـمیمی نگاشته شده است.

بهترین بخش کتاب این است که می‌توانید که سلسله‌مراتب فصل‌ها را نادیده بگیرید و آن‌ها را هر طور که دوست دارید بخوانید. هر فصل مستقل از فصل‌های دیگر است. شما همچنین یاد خواهید گرفت که برنامه خود را در فضای ابری (PaaS) مستقر کنید.

دانلود کتاب آموزش Django: Two Scoops of Django

 

کتاب آموزش Django: Django for Professionals یا جنگو برای حرفه‌ای‌ها

 

کتاب جنگو برای حرفه‌ای‌ها

 

این کتاب یک کتاب عالی برای حرفه‌ای‌ها همچنین افراد مبتدی است و بامطالعه دقیق این کتاب می‌توانید وب‌سایت‌های ساده‌ای بسازید و آن را قدم‌به‌قدم پیچیده‌تر کنید.

نویسنده نکات و تکنیک‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که هنگام ساخت برنامه‌ها به آن‌ها نیاز دارید. با خواندن هر فصل با ابزارها و نکات بیشتری در حوزه توسعه وب با جنگو آشنا خواهید شد. برای یادگیری مؤثرتر این کتاب شما به درک اولیه پایتون نیاز دارید. نویسنده این کتاب فرض می‌کند که شما با هیچ فریمورک دیگری آشنا نیستید. نویسنده با این کتاب شمارا راهنمایی می‌کند وب‌سایتی بسازد که تمام مفاهیمی را که برای تبدیل‌شدن به یک حرفه‌ای در جنگو نیاز دارید را پوشش دهد.

 کتاب آموزش جنگو Django for Professionals

 

کتاب Django for Beginners

 

کتاب آموزش جنگو برای مبتدی ها

این ساده‌ترین کتاب آموزش جنگو برای شروع یادگیری است. کتاب با لحنی ساده و روان بیان‌شده است و اصلاً یک کتاب خسته‌کننده نیست و مفاهیم را به‌خوبی برای افراد مبتدی پوشش می‌دهد. انتقال مفاهیم از آسان به دشوار و از فصلی به فصل دیگر به‌صورت سلسه‌مراتبی پیش می‌رود. برای یادگیری جنگو از این کتاب، لازم نیست در پایتون حرفه‌ای باشید.

اگر با پایتون هم تازه‌کار هستید، با کمک برخی منابع آنلاین، می‌توانید مفاهیم این کتاب را به‌خوبی دنبال کنید. نویسنده شمارا وادار می‌کند عمیقاً در مورد یک مفهوم فکر کنید و شمارا تشویق می‌کند تا با ساختن برنامه‌های کاربردی پایه، مفاهیم عملی یاد بگیرید. به‌عنوان یک مبتدی، اگر این کتاب را بخوانید، شاید به راهنمای دیگری نیاز نداشته باشید. از برنامه ساده hello world گرفته تا وب‌سایت‌های پیچیده‌تر در این کتاب آموزش داده می‌شود.

 کتاب آموزش جنگو برای مبتدی‌ها

 

کتاب Django 2 by Example

 

کتاب Django 2 by Example

 

این کتاب آموزش جنگو برای افراد مبتدی و سطح متوسط خوب است. اگر با جاوا اسکریپت، HTML و پایتون کارکرده‌اید، این کتاب انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. این کتاب جنگو از ساختن یک برنامه وب از ابتدا شروع می‌شود و حتی پیشرفته‌ترین موضوعات را به‌طور عمیق پوشش می‌دهد، ازجمله ادغام جنگو با سایر فناوری‌ها مانند Celery و Redis. نویسنده طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد و نمونه‌های کد زیادی را ارائه می‌دهد.

اما باید توجه داشته باشید در این کتاب هر خط کد به تور کامل برای خواننده توضیح داده نشده است و ممکن است مجبور باشید اسناد رسمی جنگو را بررسی کنید تا در مورد برخی از روش‌ها و مراحل بیشتر بدانید. این‌یک ویژگی بسیار خوب این کتاب است زیرا شما می‌توانید بیشتر به کاوش و بررسی ابعاد مختلف جنگو بپردازید.

 

کتاب آموزش جنگو Django Design Patterns and Best Practices

 

کتاب آموزش جنگو با الگوی طراحی

 

این کتاب موضوعات منحصربه‌فردی را پوشش می‌دهد که در بسیاری از کتاب‌های دیگر یا حتی منابع آنلاین نمی‌توانید پیدا کنید. اگرچه این کتاب یک کتاب الگوهای طراحی است، اما مقدار قابل‌توجهی از اصول اولیه جنگو را پوشش می‌دهد که مفاهیم آن از علت پیدایش جنگو شروع می‌شود. نویسنده در این کتاب آموزش جنگو به‌طور مفصل بحث می‌کند که چگونه می‌توان با ایجاد تغییرات ساده در طراحی، مسائل ساده و پیچیده را که بسیار رایج هستند، حل کرد.

دانستن الگوهای مختلف می‌تواند زمان کد نویسی را تا حد زیادی کاهش دهد و عملکرد کد را افزایش دهد. نویسنده نه‌تنها الگوها را توضیح می‌دهد، بلکه با ارائه مثال‌ها و راه‌حل‌ها، مطمئن می‌شود که می‌دانید کجا و چه زمانی از هر الگوی استفاده کنید. این کتاب همچنین به‌طور کامل تست و امنیت را پوشش می‌دهد که دو جنبه مهم توسعه هر برنامه وب هستند.

دانلود کتاب جنگو Django Design Patterns and Best Practices:

 

کتاب جنگو Django Unleashed

 

دانلود کتاب آموزش جنگو آزاد شده

این کتاب خوبی برای مبتدیان و همچنین افراد بادانش متوسط از جنگو است. Django Unleashed یک راهنمای دقیق است و با مفاهیم ساخت برنامه‌های کاربردی در جنگو شروع می‌شود. این کتاب همچنین راه‌های مختلفی برای حل یک مشکل را توضیح می‌دهد و سپس توضیح می‌دهد که کدام‌یک نیز بهتر است.

نویسنده، خواننده کتاب را به‌آرامی آن را از مبانی جنگو به سمت موضوعات پیچیده می‌برد و اگرچه دنبال کردن برخی از موضوعات پیشرفته ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد، اما پس از تمرین آن‌ها به‌خوبی مفاهیم را متوجه خواهید شد. در این کتاب آموزش جنگو موضوعات پیچیده مانند ایجاد کاربران و سفارشی کردن مدیران، امنیت، عملکرد و غیره بسیار روان و ساده توضیح داده‌شده است.

دانلود کتاب آموزش جنگو Django Unleashed

 

کتاب Beginning Django E-Commerce

 

کتاب جنگو Beginning Django E-Commerce

این کتاب صرفاً یک کتاب فنی نیست، بلکه برخی از جنبه‌های عملی چارچوب جنگو را نیز پوشش می‌دهد. در کتاب نام‌برده شده نویسنده خیلی به کارکرد کتابخانه‌های داخلی نمی‌پردازد بلکه بر نحوه استفاده از آن‌ها در پروژه‌ها و سناریوهای مختلف تمرکز دارد.

برای درک مفاهیم این کتاب آموزش جنگو شما باید درک درستی از HTML، CSS، XML، SQL به‌غیراز Python داشته باشید. برخی از موضوعاتی که این کتاب پوشش می‌دهد (مانند استقرار، آزمایش، تنظیم عملکرد) به‌اندازه کافی در کتاب‌های دیگر پوشش داده نشده است. این کتاب یک راهنمای گام‌به‌گام برای ایجاد یک وب‌سایت مبنی بر جنگو است.

دانلود کتاب جنگو Beginning Django E-Commerce

 

کتاب آموزشی Lightweight Django 1st Edition

 

کتاب آموزش جنگو Lightweight

این‌یک کتاب تعاملی خوب با رویکرد عملی برای یادگیری جنگو است. مفاهیم این کتاب با اصول اولیه شروع می‌شود و موضوعات زیادی را به‌طور عمیق پوشش می‌دهد. هم مبتدیان و هم توسعه‌دهندگان پیشرفته می‌توانند از این کتاب بهره‌مند شوند. نویسنده پروژه پیچیده‌ای را انتخاب می‌کند، آن را به اجزای کوچک‌تر تقسیم می‌کند و به توضیح هر جزء ادامه می‌دهد و درک جزئیات سطح پایین و همچنین تصویر کلی را برای خوانندگان آسان می‌کند.

در این کتاب هر خط کد به‌خوبی توضیح داده‌شده است و برای هر کاری که نویسنده انجام می‌دهد دلیلی وجود دارد و به‌صورت کلی جزئیات کتاب Lightweight Django بسیار شگفت‌انگیز است. این کتاب از مفاهیم Underscore، Backbone و jQuery استفاده می‌کند، بنابراین اگر دانش اولیه در این مورد دارید، یک مزیت اضافی خواهد بود و می‌توانید سریع‌تر به جنگو با این کتاب مسلط شوید. همچنین چارچوب REST به‌طورکلی و به‌خوبی در این کتاب توضیح داده‌شده است.

لینک دانلود کتاب Lightweight Django

 

کتاب آموزش جنگو Practical Django 2 and Channels 2

 

کتاب آموزش جنگو Practical Django

این کتاب آموزش جنگو برای همه‌کسانی که به دنبال یادگیری جنگو هستند نگاشته شده است. می‌توانید از آن به‌عنوان یک راهنمای گام‌به‌گام، یک مرجع سریع یا یک مکمل کتاب‌ها و منابع دیگر استفاده کنید. در این کتاب نویسنده اطلاعات بسیار زیادی را از جنگو پوشش می‌دهد و برخی از موضوعات خسته‌کننده را از طریق مثال‌ها جالب می‌کند. به نظر می‌رسد نویسنده طرز فکر یک توسعه‌دهنده را کاملاً می‌داند. نویسنده با ارائه موارد استفاده از هر یک از مباحثی که میگویید، توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد از تکنیک‌ها و راهنمایی‌های گفته‌شده در پروژه‌های خود استفاده کنند.

 

نتیجه‌گیری

به‌جای تلاش برای یادگیری جنگو فقط از طریق اسناد و آموزش‌های آنلاین، گزینه خوبی برای تکمیل یادگیری شما خواند چند کتاب در حوزه آموزش جنگو است. کتاب‌هایی مانند « Django for beginners» و « Django Unleashed» به‌طور استثنایی نوشته‌شده‌اند و می‌توانند نقطه شروع خوبی باشند.

کاربران پیشرفته‌تر ممکن است بخواهند از طریق کتاب‌هایی مانند «ا Django Design Patterns and Best Practices»، « Two Scoops of Django» و «جانگو برای حرفه‌ای‌ها» بهتر به مفاهیم جنگو بپردازند و دانش خود را از جنگو عمیق‌تر کنند. همچنین “Django by example” کتابی عالی برای یادگیری عملی است یا زمانی که زمان کمتری برای مطالعه دارید و کارهای پروژه‌ای بیشتری برای انجام دادن دارید. امیدوارم مقاله ما در رابطه با معرفی ١٠ کتاب آموزش جنگو برای شما مفید واقع‌شده باشد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا