وظایف مهندس اجرایی عمران

وظایف مهندس اجرایی عمران

مهندسان اجرایی عمران بر طراحی و ساخت پروژه‌های ساختمانی بزرگ از جمله جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، فرودگاه‌ها، پل‌ها، سدها، سیستم‌های فاضلاب، خطوط لوله و ساختمان‌ها نظارت می‌کنند. مهندسان اجرایی، برنامه‌های پروژه را آماده می‌کنند، طرح‌ها را بررسی می‌کنند و بودجه و منابع را مدیریت می‌کنند. آن‌ها برای شرکت‌های ساختمانی، شرکت‌های مهندسی یا ادارات دولتی کار می‌کنند.

وظایف مهندس اجرایی عمران شامل تعامل با مدیریت، بازاریابی و کارکنان تولید برای بحث در مورد مشخصات و رویه‌های پروژه در حال انجام است. آن‌ها عموماً مسئول تمام کارهای پروژه هستند و به مقامات سطح بالا پاسخگو هستند و اطلاعات دقیق پروژه را به آن‌ها ارائه می‌دهند. مهندس مجری اولین نقطه تماس کلیه مهندسان و دستیاران مهندس است. او به طور کلی بر کار مهندسان و دستیاران مهندس نظارت می‌کند و در صورت لزوم آن‌ها را راهنمایی می‌کند.

همچنین مهندسان اجرایی عمران با مشتریان در تعامل هستند و آن‌ها را از وضعیت پروژه مطلع می‌کنند و به طور موثر زمان را مدیریت می‌کنند و مسئول تحویل به موقع پروژه‌ها هستند. آن‌ها گزارش‌های دقیقی از کلیه وظایف انجام شده در حین تکمیل پروژه و مستندسازی دارند و به مقامات بالاتر ارائه می‌دهند. مهندسان مجری به تک تک فرآیندهای تکمیل پروژه توجه کافی دارند و بر اساس آن کار را هدایت می‌کنند. مهندسان اجرایی همچنین بودجه پروژه را مدیریت می‌کنند و در نتیجه آن را مقرون به صرفه می‌کنند.

مهندسان اجرایی عمران ضمن جذب نیروی جدید با واحد منابع انسانی همکاری می‌کنند. آن‌ها مصاحبه می‌کنند و کاندیداها را بر اساس صلاحیت تحصیلی خوب و در صورت داشتن تجربه انتخاب می‌کنند. پس از فرآیند استخدام، آن‌ها همچنین یک برنامه آموزشی را برای آموزش وظایف و مسئولیت‌های شغلی به کارکنان جدید ارائه می‌دهند و ایده مختصری در مورد سیاست‌ها، قوانین و مقررات شرکت می‌دهند.

توضیح و تقسیم وظایف به کارکنان تازه وارد یکی دیگر از وظایف مهندس اجرایی عمران است. همچنین مهندس اجرایی وظیفه اعطای مرخصی و برنامه‌ریزی هفتگی برای کارکنان را بر عهده دارد. برای شروع کار به عنوان یک مهندس اجرایی، یک فرد باید تجربه کافی به عنوان دستیار مهندس را داشته باشد.

او در کنار تجربه، باید صلاحیت‌ها و مهارت‌های لازم را نیز برای انجام موثر این پست داشته باشد. کار یک مهندس اجرایی بسیار مسئولیت‌پذیر است زیرا او مسئول کل پروژه است. بنابراین، قبل از شروع کار خود به عنوان یک مهندس اجرایی، باید از مسئولیت‌های مختلفی که توسط آن‌ها انجام می‌شود آگاه باشید.

 

 

صلاحیت آموزشی یک مهندس اجرایی عمران

شرط اساسی برای پست مهندس اجرایی عمران مدرک لیسانس مهندسی به همراه حداقل تجربه سه تا پنج سال به عنوان دستیار مهندس یا مهندس است. از آنجایی که پست مهندس اجرایی بسیار مسئولیت پذیر است، بسیاری از کارفرمایان کاندیداهایی را ترجیح می‌دهند که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی و تجربه اندکی باشند. علاوه بر مدارک تحصیلی، از داوطلب انتظار می‌رود که در زمینه کاربردی نیز متخصص باشد و باید دانش لازم برای عملکرد مؤثر فرآیند را داشته باشد.

 

 

وظایف شغلی یک مهندس اجرایی عمران

مهندس اجرایی مسئولیت برقراری ارتباط با کارفرما و طراحی محصول بر اساس نیاز آن‌ها را بر عهده دارد. همچنین از مهندس اجرایی انتظار می‌رود که دارای مهارت‌های نظارتی خوب با دانش فنی کافی در مورد فرآیند باشد. برخی از وظایف مهندس اجرایی عمران به شرح زیر است :

 

 

 

 

 

 

 

 

ویدئو پیشنهادی : مهندسی عمران

 

سخن آخر

این‌ها بخشی از وظایف مهندس اجرایی عمران بود، همان طور که متوجه شدید این کار یک کار ذهنی است که نیاز به توجه دقیق به جدول زمانی، اندازه گیری‌ها و جزئیات دقیق پروژه دارد. شغل یک مهندس اجرایی عمران بسیار مسئولیت پذیر است و نیاز به فداکاری و وقت شناسی خوبی دارد.

اطلاعات ارائه شده در بالا در مورد وظایف مهندس اجرایی عمران به شما کمک می‌کند تا دانش کافی را تا حد امکان در مورد این شغل کسب کنید و با دید باز به سمت این شغل بروید. همچنین به شما در مورد مهارت در برنامه‌ریزی شغلی خود در این زمینه کمک بیشتری می‌کند. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم. برای خواندن مطالب بیشتر به سایت مکتبخونه مراجعه فرمایید.

 

مقاله پیشنهادی : تفاوت معماری و عمران

 

خروج از نسخه موبایل