مالی و سرمایه‌گذاریمدیریت

نقش و وظایف مدیران مالی در کسب‌و‌کارها

وظایف اصلی مدیران مالی

در این مقاله با نقش و وظایف مدیران مالی در کسب‌و‌کارها آشنا می‌شویم و از مسئولیت‌های آن‌ها به صورت کلی و روزانه و جایگاه مهمی که در کسب‌و‌کارها دارند، بیشتر مطلع می‌شویم.

کار اصلی مدیران مالی چیست؟

مدیران مالی بر مسائل مالی شرکت‌ها نظارت دارند که فعالیت‌هایشان شامل نظارت بر عملکرد  سازمانی و مسائل مالی سازمان‌ها و بررسی فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری می‌شود. در سازمان‌های بزرگ مدیران مالی بر گروهی از حسابداران مدیریت می‌کنند.

 • مدیریت بر اجرا و پرونده‌های مالی سهام و تهیه گزارش‌های فصلی یا سالانه
 • تحلیل گزارش‌های مالی به منظور تشخیص فرصتی برای کاهش هزینه‌ها
 • تدبیر اندیشی برای مسائل و تصمیمات مالی
 • همگام بودن با نرم‌افزارهای تخصصی مدیریت مالی، تغییرات در حوزه فعالیت شرکت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری
 •  حصول اطمینان از پیروی از قوانین مالیاتی و مقررات مالی عرصه فعالیت شرکت

ویدیو پیشنهادی : مدیریت مالی
مدیریت مالی

فضای کاری مدیران مالی

آن‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک در صنایع حرفه‌ای و معمولا به‌صورت تمام‌وقت و در طی روزهای کاری هفته مشغول به‌ کار هستند.در ایام پرکار و شلوغ یا برای پوژه‌ای خاص، اضافه‌کار نیز میمانند. امکان ایجاد وقفه بین هرکار برای مدیران مالی وجود دارد.

مسئولیت‌ها و وظایف مدیران مالی

 • انجام منظم وظایف مدیریت که شامل رسیدگی کردن به داده‌ها، جمع‌آوری اسناد و ارائه گزارش‌ها، تحلیل تغییرات و ارزیابی عملکرد مالی شرکت
 • نظارت بر عملکرد و پیشرفت بخش‌های مختلف مالی در شرکت
 • بازبینی و ایجاد خط مشی برای نظم بخشیدن به عملکردهای مالی شرکت
 • نظارت بر جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مالی
 • تخمین هزینه‌ها و سودها برای پیش‌بینی کردن اهداف تعیین شده
 • استفاده از اعداد و ارقام برای پیش‌بینی تغییرات مالی و اقتصادی
 • ارزیابی‌ دوره‌ای و منظم روال و عملکردهای مالی شرکت به منظور ارائه مشاوره مفید جهت بهبود بخشی قسمت‌‌های مختلف شرکت
 • ارائه راه‌ و شیوه‌های ممکن برای کسب سود بیشتر شرکت
 • برقراری ارتباط با منابع انسانی به منظور استخدام کارمند و کارآموز جدید
 • کار کردن در کنار وکیلان در طی فرآیند کسب مالکیت شرکت یا ادغام شرکت‌ها
 • پشتیبانی از مدیریت خزانه‌داری و پیش‌بینی جریان‌های نقدی
 • فراهم کردن گزارش‌های بستانکاری و بدهکاری در طول سال
 • همکاری در پیروی از قوانین مالیاتی، تحویل تحلیل‌های قیمت‌گذاری و بایگانی کردن مالیات
 • مشاهده و ثبت تغییراتی که ممکن است بر اعتبار مالی شرکت تاثیر بگذارد و برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری براساس آن
 • واسطه شدن بین شرکت‌ها، سهام‌داران و دیگر سرمایه‌گذاران به‌طوری که در سود همه شریک باشند
 • نظارت داشتن بر تشکیل پرونده از پیش‌بینی‌های مالی و اعتباری شرکت
 • تنظیم سند و گزارش‌های قانونی برای ارائه به اداره مالیات استان یا کشور
 • تحلیل و تشریح تغییرات کسب‌وکار برای سهام‌داران

وظایف اصلی مدیران مالی

وظایف مدیران مالی

 • تحلیل داده‌های مالی و ارائه نتایج به‌صورت گزارش
 • حصول اطمینان از پیروی فعالیت‌های اقتصادی شرکت از مقررات مربوط
 • نظارت بر کارمندانی که برای گزارش‌ها تشکیل پرونده می‌دهند
 • پیدا کردن راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها و ضررها
 • تحقیق و یافتن فرصت‌هایی برای گسترش مسائل مالی شرکت
 • ارائه مشاوره‌ و یاری رساندن در برنامه‌های مهم مالی مثل تصمیم‌گیری‌ها و هدف‌گذاری‌ها

چگونه یک مدیر مالی شویم؟

آماده شدن برای برعهده گرفتن مسئولیت‌های شغلی با تحقیق در مورد آن به شما کمک می‌کند تا از این‌که در انتخاب شغل موفق بوده‌اید یا خیر اطمینان حاصل کنید. در این مقاله چند مورد مهمی که برای مدیر مالی شدن باید بدانید در اینجا آورده‌شده‌است:

از کاردان‌های این رشته بپرسید

در وبسایت‌ها و منابع مرتبط با این شغل تحقیق کنید.در مورد فعالیت‌های خاص این شغل، مهارت‌های لازم و راه‌های استخدام شدن در شرکت‌ها را جست‌وجو کنید.

 

ویدیو پیشنهادی : فیلترنویسی در بورس
فیلترنویسی در بورس

 

دانستن این مطالب لازم است زیرا کمک می‌کند تا شما میزان هماهنگی فعالیت‌ها در آن شغل با فعالیت‌های مورد علاقه خود و مهم‌تر از آن توانایی‌هایتان را بسنجید.

صحبت‌کردن با مدیران مالی یا متخصصان در این رشته کمک شایانی به شما می‌کند. مشورت با دانشجویان رشته مرتبط در صورت مجرب بودن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

وظایف مدیران مالی

به دنبال تحصیلات دانشگاهی مرتبط باشید

در دوره لیسانس در رشته مدیریت مالی، حسابداری یا هر رشته‌ی مربوط به کسب‌وکار ثبت نام کنید. در زمان تحصیل می‌توانید با گذراندن دوره کارآموزی تجربه‌ای کسب کنید. در این دوره از استادانتان، سرپرست کارآموزی و همکارانتان چیزهای زیادی فرابگیرید. پیش از فارغ‌التحصیلی به فکر گرفتن مدارک مرتبط باشید.

از مسائلی که باید پیش از انتخاب دانشگاه یا مرکز فنی‌وحرفه‌ای مدنظر قرار دهید، عبارت‌اند از هزینه تحصیل، موارد مورد نیاز تحصیل و موقعیت‌های کاریابی فارغ‌التحصیلان.

 

رزومه قوی تهیه کنید

در یک رزومه قوی باید تمام مهارت‌ها، چه توانایی‌های حرفه‌ای‌تان و چه روابط اجتماعی را به طور چشمگیری ذکر کنید. توجه داشته باشید که تمام مدارک اعم از مدارک آکادمیک و مدارک دوره های آزادی که دیده اید، در رزومه قید کنید. متخصصان مجرب نیز باید تجربیات خود از را به بهترین شکل جلوه بدهند.

با تدبیر درخواست کار کنید

از آنجاییکه فرصت های شغلی متعددی برای مدیران مالی وجود دارد، در هنگام پر کردن درخواست نامه کاری دقت کافی به خرج دهید تا در نهایت در جایی مشغول به کار شوید که مورد علاقه شما باشد.

یعنی مهارت‌هایی را نیاز داشته باشد که شما در آن ها تخصص دارید و شامل فعالیت هایی باشد که شما قادر به انجام آن ها باشید. توجه به این موارد به شما کمک می‌کند تا با اطمینان کامل شغل مناسب را بیابید.

 

جستجو در وبسایت‌های کاریابی، شرکت‌ها، سازمان‌ها و رسانه‌های مرتبط به حوزه فعالیت شما به پیدا کردن شغل موزدنظر کمک شایانی خواهد کرد.

برای این‌که مدیر مالی شوید به چه چیزهایی احتیاج داریم؟

صرف نظر از این‌که در چه سمتی و در چه شرکتی مشغول به‌کار می‌شوید، باید واجدشرایطی باشید که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ شده‌است.

تحصیلات

حداقل تحصیلات مورد نیاز برای شاغل شدن به عنوان مدیر مالی داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های مدیریت مالی، مدیریت کسب‌وکار، حسابداری یا هر رشته‌ی مرتبط دیگر است.

 

مسئولیت‌ها و وظایف مدیران مالی

تحصیلات در مقطع کارشناسی ۴سال به طول می‌انجامد که شامل فراگیری مباحثی از جمله اقتصاد خرد و کلان، مدیریت پروژه، حسابداری و بازاریابی می‌شود.

بسیاری از کارمندان برای دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد اقدام می‌کنند که معمولا هدف آن‌ها ادامه تحصیل در رشته‌های مدیریت مالی یا مدیریت ارشد کسب‌وکار است. ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز می‌تواند از گزینه‌های مورد نظر افراد باشد، اما حتی در مدارج بالای مدیریت چنین مدرکی موردنیاز نیست.

آموزش آزاد

یکی از معمول‌ترین راه‌های آموزش دیدن در حوزه مدیریت مالی گذراندن دوره‌های کارآموزی است. در طی دوره‌های کارآموزی، یک مدیر مالی یا حسابدار یا یک مدیر مالی ارشد بر کارآموزان نظارت می‌کند.

 

هم‌چنین در این دوره‌ها کارآموزان نمایی از محیط کاری واقعی، مهارت‌های لازم و مسئولیت‌های یک مدیر مالی را مشاهده می‌کنند. اگر کارآموزان دوره‌هارا با موفقیت طی کنند ممکن است از طرف شرکت یا سازمان مرتبط به ‌آن‌ها پیشنهاد کار شود.

مهارت‌ها

لازمه موفقیت در عرصه مدیریت مالی شخص باید چه از نظر فنی و چه از نظر ارتباط عمومی حرفه‌ای باشد. مهم‌ترین مهارت‌هایی که مدیران مالی باید از آن‌ها برخوردار باشند عبارت‌اند از:

جایگاه توانایی تحلیل در وظایف مدیران مالی

وظیفه اصلی مدیران مالی تحلیل الگوهای مالی برای انجام برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها است. توانایی تحلیل دقیق داده‌ها و فرآیندهای مالی برای دست‌یابی به موارد مورد انتظار ضروری است.

توجه داشتن به جزئیات

در هنگام تحلیل داده‌های مالی هر نقطه، هر ویرگول و هر عدد از اهمیت برخوردار است. مدیران باید قادر باشند که جزئیات مفید یک گزارش مالی و تغییرات بازار و بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری را تشخیص داده تا در زمان نیاز در تصمیم‌گیری‌های مدیران شرکت‌ها به نحواحسن آن‌هارا راهنمایی کنند تا از ضررها و هزینه‌های مالی جلوگیری شود.

فن بیان

یکی دیگر از وظایف مدیران مالی توانایی برقراری ارتباط است.

مثلا مدیران مالی باید قادر به ساده کردن یا به عبارت دیگر همه‌فهم کردن موضوعات مالی باشند، گزارش‌ها را مختصر و مفید بنویسند.

هم‌چنین باید بتوانند پیشنهادها و توصیه‌هایی ارائه دهند.

توانایی خلاصه کردن مطالب و ساده‌تر بیان کردن آن‌ها چه در گفتار چه در نوشتار لازمه دست‌یابی به این مهارت است.

تبحر در کار با نرم‌افزارها

مدیران مالی برای تکمیل مهارت‌های تحلیل و فن بیان باید در کار با نرم‌افزارهای تخصصی مدیریت مالی و نرم‌افزارهای مایکروسافت آفیس نیز متبحر باشند.

نرم‌افزارهای کوییک بوکس، ام ولوپس و توربو تکس از نرم‌افزارهای تخصصی مدیریت مالی است و اکسل، پاورپوینت و ورد از نرم‌افزارهای مایکروسافت است که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش ایچی موکو
آموزش ایچی موکو

تفاوت‌های بین مسئولیت‌های حسابداران و مدیران مالی

در ابتدا کار حسابداران و مدیران مالی مشابه به ‌نظر می‌رسد؛ ازین نظر که با مسائل مالی و پرونده در ارتباط‌ند اما در واقع تفاوت‌هایی در میان وجود دارد.

اگر علاقه‌مندید که مدیر مالی شوید یا حسابدار دانستن این تفاوت‌ها کمک شایانی در انتخابتان می‌کند.

مسئولیت‌های شغلی

حسابداران وضعیت مالی شرکت‌ها را ارزیابی و از آن‌ها گزارش تهیه می‌کنند. مثلا آن‌ها طبق مقررات دولت اظهارنامه‌های مالیاتی  و پرونده‌های مالی را آماده می‌کنند. بعضی از آن‌ها برای سرمایه‌گذاری‌ها برنامه‌ریزی هم می‌کنند.

مدیران مالی بر نحوه پیش بردن پروژه‌های گسترده نظارت دارند، بر مسائل مالی سازمان‌ها نیز با هدف کاهش خطرپذیری مدیریت می‌کنند. به‌طور کلی مدیران مالی بر گزارش‌هایی که حسابداران تهیه می‌کنند نظارت دارند.

مدرک تحصیلی

حداقل مدرک مورد نیاز یک حسابدار مدرک کارشناسی در رشته حسابداری یا رشته مرتبط با آن است. حال اگر مدرک کارشناسی ارشد یا CPA دارید شانس بیشتری در موقعیت‌های شغلی بهتر خواهید داشت.

 

جایگاه توانایی تحلیل در وظایف مدیران مالی

 

هرچند ‌که مدرک کارشناسی برای بعضی از سمت‌های مدیران مالی کافی است اما برای مقام ارشد مدیریت کسب‌وکار یا ارشد مالی یا ارشد اقتصاد احتیاج به مدرک کارشناسی ارشد خواهید داشت. بعضی شرکت‌ها دوره‌های رسمی آموزشی در عرصه مدیریت مالی ارائه می‌دهند که در این دوره‌ها مهارت‌های لازم برای این شغل آموزش داده می‌شود.

 شرایط کار

چه به عنوان حسابدار مشغول به کار شوید، چه به عنوان مدیر مالی در هر صورت باید در فضای دفترکار، کار کنید. هرچند که تفاوت‌هایی در میان وجود دارد به‌طور معمول حسابدارها ۴۰ ساعت در هفته فعالیت می‌کنند، ولی زمان برای حسابدارهای مالیاتی در ایام پراخت مالیات به دلیل کثرت کار افزایش پیدا می‌کند.

درحالی‌که مدیران مالی به‌طور میانگین ۵۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. بسیاری از حسابداران به‌طور آزاد کار می‌کنند، معمولا افراد می‌توانند به‌صورت قراردادی یا نیمه‌وقت با شرکت‌ها همکاری کنند.

مدیران مالی اختصاصا استخدام سازمان‌های دولتی یا شرکت‌ها می‌شوند. اما هر دوهم حسابدارها هم مدیران مالی ممکن است در پروسه انجام کارشان با مراجعه‌کننده ملاقاتی داشته‌باشند.

دیگر تفاوت‌ها

طبق آمار سالانه رسمی کار درآمد مدیران مالی به توجه به حجم و موقعیت‌کاری به نسبت از درآمد حسابداران بیشتر است. هرچند ممکن است پیدا کردن کار برای حسابداران راحت‌تر از مدیران مالی باشد. طبق آمار مشخص به‌دست‌‌آمده، تعداد حسابداران نسبت به تعداد مدیران مالی در حال افزایش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا