00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 3 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 3 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
دسترسی کامل به محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
429,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش فیلترنویسی در بورس

دوره‌های مکتب‌پلاس
2 ساعت
100٪ (28 رای)

فیلترنویسی در بورس ابزاری است که معامله‌گران با استفاده از آن می‌توانند سهام مورد نظر خود را غربال کنند. صدها سهم در بازار سرمایه موجود است.

بررسی روزانه تک‌به‌تک این سهم‌ها به‌منظور یافتن سهام مد نظرتان، ممکن نیست؛ بنابراین ابزاری که در اینجا به شما کمک خواهد کرد، فیلترنویسی است. در واقع فیلترنویسی عبارت است از نوشتن کدها و دستوراتی به‌منظور غربال سهام.

آموزش فیلترنویسی در بورس به‌عنوان ابزاری است که به فعالان بازارهای سرمایه‌گذاری دقت و سرعت می‌بخشد به افراد بورسی توصیه می‌گردد.

فیلترنویسی از جمله مهارت‌های جدید بورسی است که در غربال سهام و رسیدن به بهترین انتخاب‌ها نقش به سزایی دارد.

فیلتر نویسی در بورس چیست و چه کاربردی دارد ؟

 ما هرروزه به صورت انحصاری چیزی را فیلتر میکنیم برای مثال دنبال کلمه‌ای در گوگل میگردم و با دادن مشخصات آن، کلمه را اساسا فیلتر و به هدفمان می‌رسیم امروزه بیشتر پلتفرم‌ها برای کوتاه کردن زمان از فیلترنویسی استفاده می‌کنند بسیاری از سایت‌ها برای رساندن شما به مقصد آیتمی به نام فیلتر دارند که شما با تعیین نمودن آن موارد سریعتر به مقصدتان می‌رسید.

به زبان ساده فیلتر برای جدا کردن یک عنصر از میان انبوهی از عناصر می‌باشد و به فارسی به معنای صافی یا پالایه است که در شاخه‌های بسیاری از قبیل علوم پایه تا رایانه و علوم دیگر قابل استفاده است.

در بالا تعریفی از فیلتر ارائه کردید حال به مشخصاتی که برای اعمال فیلتر وارد پلتفرم یا سایت می گردد فیلترنویسی می گویند. 

همانطور که می دانید تعداد سهام در بازار بورس بسیار است و برای اینکه سهامداران بتوانند سهمی با شرایط و مشخصات مورد نظر خود را جستجو و غربالگری نمایند زمان بسیاری باید صرف کنند اما به وسیله‌ی فیلتر نویسی در بورس شما در کمترین زمان نتیجه ی خود را می گیرید.

فیلترنویسی در بورس در واقع استفاده از شروط و دستورات برنامه نویسی برای فیلتر کردن تعدادی نماد از میان حدودا ۵۰۰ نماد بازار بورس است که بوسیله آن براساس شرایط مورد نظر خودتان مانند تکنیکالی، سابقه معاملات و دیگر مشخصات مورد نظرمان را روی نمادها اعمال کنیم و بجای بررسی تمای نمادهای بازار بورس، تعدادی از نمادهای دارای ویژگی مورد نظر خودتان را بررسی کنیم.

فیلترنویسی در بورس چیست؟

ابتدا وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران به آدرسhttp://www.tsetmc.com/   می‌شوید سپس در نوار ابزار بالا سمت چپ، دیده بان بازار را پیدا کرده و کلیک کنید، نماد گزینه‌ی دیده بان یک جدول است. دیده بان در واقع فضایی را در اختیار ما قرار می‌دهد که نمادهایی که می‌خواهیم همیشه دنبال کنیم را، یکجا نگه داریم و راحت‌تر افزایش و کاهش قیمتی، افزایش حجم، ارزش لحظه‌ای معاملات، مقدار سود تقسیمی و … آن‌ها را زیر نظر داشته باشیم تا در زمان مناسب آن‌هارا وارد معامله و بررسی قرار دهیم. حتی شما می‌توانید سبد سهام خود در دیده بان از صنایع مختلف که نشان دهنده‌ی روند کلی بازار است، جمع آوری کنیم.

پس از کلیک کردن بر گزینه ی دیده بان صفحه‌ای شما باز می شود و شما باید بر گزینه‌ی فیلتر و سپس فیلتر جدید کلیک نمایید. صفحه‌ی جدیدی برای شما باز می‌شود که باید در آن فيلتر جديد را انتخاب و اطلاعات را وارد نمایید لازم به ذکر است بدانید برای وارد کردن اطلاعات شما باید زبان برنامه نویسی بدانید اگر زبان برنامه نویسی آموزش ندیده‌اید بهترین راه استفاده از فیلترهای آماده در سایت‌های اینترنتی می‌باشد فقط کافیست شما اسم فیلتر مورد نظر را در گوگل جستجو کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به راحتي مي‌توانيد تنظيمات و فيلترهاي اعمال شده را ثبت نمایید.

فیلترها اجزای مشخص دارند. اجزای اصلی هر فیلتر عبارت است از: ورودی، طراحی الگوریتم و کمی‌سازی، ترکیب الگوها و الگوریتم‌ها و نمایش خروجی‌ها.

زمانی که بدانید بر روی چه متغیری قصد دارید که فیلتر بنویسید، ورودی فیلتر را مشخص کرده‌اید. در گام بعدی باید معیارهای ذهنی خودتان را کمی‌سازی کنید. در گام سوم، می‌توانید الگوهای مدنظر خودتان را، به‌شرط مرتبط بودنشان، با یکدیگر ترکیب کنید و نتیجه دقیق‌تری را دریافت کنید.

در گام آخر که نمایش خروجی است، با مباحثی که در این دوره خواهید آموخت قادر خواهید بود که قالب اختصاصی برای خود بنویسید تا خروجی‌ها در آن قالب برای شما نمایش داده شوند.

(برخی تصورشان این است که برای اعمال فیلترهای مدنظر خود نیاز به فراگیری دانش برنامه‌نویسی دارند. درحالی‌که این‌طور نیست.

با استفاده از جداولی که در سایت TSETMC.COM موجود است، همچنین با استفاده از فایل‌هایی که در دوره آموزش فیلترنویسی در بورس در اختیار شما قرار می‌گیرد، بدون داشتن دانش تخصصی برنامه‌نویسی می‌توانید فیلترهای مدنظر خود را اعمال کنید. )

حداقل‌های لازم برای فیلترنویسی :

فرد سرمایه‌گذار قبل از استفاده از فیلترنویسی باید شناخت بسیار کاملی از تابلو معاملات داشته باشد. هوش ریاضیاتی قوی از دیگر مسائل مهم در استفاده از فیلترنویسی است.

از دیگر مهارت‌های لازم، داشتن استراتژی مشخص جهت استفاده از فیلترهاست. شما باید کاملاً متوجه این مسئله باشید که به چه علتی قرار است از فیلتری استفاده کنید؛ بنابراین حتماً باید پیش از به‌کارگیری فیلتر، ابتدا استراتژی معاملاتی خود را مشخص کرده باشید.

 

سرفصل‌های دوره آموزش فیلترنویسی در بورس

فصل اول: مقدمه
00:04 ساعت
00:04
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
نمایش جلسات فصل  

معرفی سرفصل‌های دوره و رزومه‌ی استاد

معرفی استاد و دوره
"04:02
فایل‌های جانبی دوره
"00:02
فصل دوم: مفاهیم فیلترنویسی
00:15 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم: آغاز فیلترنویسی
00:35 ساعت
00:35
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم: انواع فیلترها
00:55 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم: سیستم سیگنال‌گیری
00:34 ساعت
00:34
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
نمایش جلسات فصل  

چگونگی ساخت قالب اختصاصی و سیستم غربال پیشرفته

ساخت قالب اختصاصی
"13:43
سیستم غربال پیشرفته
"21:04
فصل ششم: گام بعدی
00:02 ساعت
00:02
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

معرفی مسیر آموزشی کاربردی

مسیر آموزشی پیش رو
"02:42

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
حامد مددی حامد مددی

حامد مددی با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در بورس و بیش از 7 سال سابقه تدریس بورس در دانشگاه‌های برتر تهران به‌صورت تخصصی در حوزه تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار زبانزد است.

ایشان را می‌توان یکی از اولین اساتیدی نام برد که دوره‌های تخصصی حوزه تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار را در کشور برگزار کردند.

 

- بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت دانش و سرمایه‌ی کارا (فیندو)

- مدرس رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

- رتبه 2 لیگ ستارگان بورس سال 1396

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران سال 96

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه علامه طباطبایی سال 97 

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه تربیت‌مدرس سال 98

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
فیندو فیندو

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش فیلترنویسی در بورس

آموزش تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار
اطلاعات بیشتر

ویژگی‌های دوره آموزش فیلترنویسی در بورس

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

نظرات  (1 نظر)

مهدي
13:39 - 1399/11/21
دانشجوی دوره
سلام دوره مفيدي بود ممنون

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

چگونه فیلتر نویسی در بورس را انجام دهیم؟!
 

قالب و فرمت فیلتر به دو شکل زیر می باشد:

 • قالب ساده:

در این روش شما می‌توانید از فیلدهای اطلاعاتی، عملگرها و توابع پیش ساخته استفاده کنید. هر فیلتر می‌تواند از تعدادی شرط تشکیل شود که با عملگرهای and , or از هم جدا شده اند. برای مثال:

(pl) > 1000 && (pc)>1000

 • قالب کد نویسی:

در این روش علاوه بر امکانات بالا می‌توانید برنامه خود را بنویسید. در برنامه شما می‌توانید توابع جدید بسازید، دستورات حلقه، شرط، تعیریف متغیر و ... را استفاده کنید. در این حالت باید قالب زیر را استفاده کنید:

true==function()
{
//------------------محل تعریف توابع شما-----------------------

    //------------------محل تعریف برنامه شما---------------------

}()

برنامه شما می‌بایست دو مقدار true و یا false را برگرداند. در صورت برگشت مقدار true یعنی نماد مورد نظر در دیده بان نمایش داده شود و مقدار false یعنی نماد نمایش داده نشود.

در برنامه شما ابتدا می‌بایست توابع خود را تعریف کنید سپس می‌توانید از آن توابع در برنامه خود استفاده کنید. برای مثال کد ساده مثال قبل را می‌توان در قالب کد نویسی بصورت زیر دوباره نویسی کرد:

true==function()
{
if((pl) > 1000 && (pc)>1000)
{
return true;
}
else
{
return false;
}
}()

در مثال زیر ابتدا یک تابع ساخته می‌شود که کمترین قیمت ۲۱ روز را حساب می‌کند و سپس از آن تابع در کد استفاده می‌شود:

true==function()
{
var MinPrice=function(){

        var min=[ih][0].PriceMin;
var ipos;

        for(ipos=0;ipos<21;ipos++)
if(min>[ih][ipos].PriceMin)
min=[ih][ipos].PriceMin;

        return min;
};

        if((pl)<MinPrice())
{
return true;
}
else
{
return false;
}
}()

تنظیمات فیلترنویسی در بورس

باید بدانید که انجام تنظیمات درست سایت tsetmc، قبل از شروع فیلترنویسی در بورس بسیار مهم است. برای اینکار باید ابتدا به وب سایت tsetmc. com مراجعه کنید و وارد بخش دیده بان بازار شوید. در صفحه جدیدی که باز می‌شود به بخش تنظیمات مراجعه کنید. نکته مهمی که باید بدانید این است که در این بخش بعد از انجام هر تغییری، صفحه بسته می‌شود و شما باید دوباره این مسیر را طی کنید تا تغییر جدیدی را اعمال کنید. 

باید بدانید که برای ثبت و ذخیره فیلتر و البته بازیابی فیلترهای که در گذشته نوشته‌اید، باید در وب سایت tsetmc ثبت نام کنید در غیر این صورت تمام اقدامات شما برای فیلترنویسی ذخیره نخواهد شد. 

سرعت بروزرسانی، یکی دیگر از تغییراتی که می‌توانید اعمال کنید. سرعت بروز رسانی اطلاعات سایت به طور پیش فرض ۱ ثانیه است. 

همچنین شما باید نحوه نمایش دیده بان بازار را تعیین کنید. شما باید گزینه همه نمادها را از بین دو گزینه نمادهای معامله شده و همه نمادها، انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از آیکون بازار انتخابی برای نمایش، انتخاب کنید که فقط نمادهای بازار بورس یا فرابورس برای شما نشان داده شود.

به شما توصیه می‌کنیم تا در بخش گروه‌بندی نمادهای صنعت، از گزینه بلی استفاده کنید. با استفاده از این کار می‌توانید بفهمید که پول در حال وارد یا خارج شدن از کدام صنعت است. همچنین گزینه چرخش خودکار را غیر فعال کنید و در بخش نحوه نمایش اعداد بزرگ از گزینه نمایش m و b استفاده کنید. 

برای جلوگیری از شلوغ شدن خروجی فیلترهای شما توصیه می‌کنیم تا در بخش نوع اوراق، تنها گزینه سهام، فرابورس-بازار پایه و حق تقدم را فعال کنید. در بخش اطلاعات تکمیلی تیز توضیه می‌کنیم تا هر سه گزینه را انتخاب کنید تا نتایج فیلتر شما درست باشد. 

کاربردهای فیلتر نویسی در بورس:

با استفاده از فیلتر می‌توانید فقط سطرهایی (نمادهایی) را در دیده بان بازار مشاهده کنید که دارای مشخصات مورد نظر شما باشند.

بطور مثال می‌توان به مثال‌های زیر اشاره نمود:

 • نمایش نمادهایی که بیش از ۱۰۰ بار معامله شده‌اند.
 • نمایش نمادهایی که دارای صف خرید می باشند.
 • نمایش نمادهایی که کمتر از حجم مبنا معامله شده‌اند.

و ...
فیلترنویسی موجب صرفه جویی بسیار در زمان می‌گردد، به این صورت که ما زمان بسیاری برای جداسازی سهام‌های مورد نظرمان انجام می‌دادیم اما حالا فقط با وارد کردن فیلترها سهام مورد نظر خود را رصد می‌نماییم.

دسترسی آسان، شما نیاز به برنامه خاص و امکانات خاصی ندارید، همه چیز برای شما آماده است فقط طبق آموزش بالا سهام مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

امکان تحلیل سهام‌ها، بدون نیاز به برنامه‌های جانبی فیلترها می‌­توانند برخی اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال و یا موارد قابل استفاده در فاندامتال را روی نمادهای انتخاب شده اجرا نمایند.

آلارم هشدار، با ساختن فیلترهایی با معیارهای خودتان، هر زمان که سهم انتخابی به شرایط ایده آل شما برسد، به شما هشدار می‌دهد و شما خبردار می‌شوید.

پیش بینی کوتاه مدت سهام در شرایط مختلف و کمک به معاملات با فیلتر کردن، سهامداران می‌توانند قدرت پول و قدرت خریدار و فروشنده را از طریق فیلتر به دست آورد و با توجه به آن، اقدام کنند.

معایب فیلترنویسی

در وهله اول باید بدانید که یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های فیلترنویسی در بورس تهران این است که تمام فیلترهای نوشته شده توسط شما تنها در بازار بورس تهران قابل استفاده خواهد بود و در سایر بازارهای مالی کاربردی نخواهند داشت. 

همچنین شما تنها می‌توانید در تایم فریم روزانه از فیلترهای خود استفاده کنید و قابلیت تعویض تایم فریم به هفتگی، ساعتی و … در بازار بورس تهران وجود ندارد. بعلاوه شما نمی‌توانید از فیلترهای خود برای درک رفتار نمادها در زمان گذشته استفاده کنید در نتیجه امکان خطا در تجزیه و تحلیل شما وجود دارد.

به عنوان مثال اگر شما فیلتر برای تعیین سهامی که از صف فروش به صف خرید رفته اند، نوشته باشید، تنها می‌توانید از آن برای فهمیدن اینکه وضعیت نمادها در حال حاضر بررسی کنید و نمی‌توانید بفهمید که این نماد در گذشته چه مواقعی، چنین رفتاری را داشته است. 

همچنین شما نمی‌توانید خروجی جامعی از فیلترهای که از آن در بازار بورس استفاده می‌کنید با سایر نرم افزارها را داشته باشید. لازم به ذکر است که شما تنها می‌توانید از داده‌های تا ۲۱ روز گذشته استفاده کنید و امکان دسترسی به داده زمان‌های بیشتر از این زمان را ندارید.

در نهایت باید بدانید که فیلترنویسی در بورس تهران همانند سایر زبان‌های برنامه‌نویسی نظیر MQL در نرم افزارهای معاملاتی نخواهد بود. با توجه به این مسائل آموزش فیلترنویسی در بورس به نحو درست و آگاهی از به کار بردن تکنیک‌های لازم در فیلتر نویسی و تجزیه و تحلیل نتایج بسیار مهم است. 

برخی از پرکاربردترین فیلترها در بازار بورس :

 • فیلتر پول هوشمند

پول هوشمند  پولی است که برای رشدن کردن سهام شرکتی وارد بازار می‌شود به آن اسمارت مانی نیز  گفته می‌شود این پول روند بازار را درست می‌کند، همچنین سهام را تا یک قیمت خاص بالا می برد و از این طریق ایجاد سود می‌نماید. اگر از فیلتر پول هوشمند استفاده نمایید سود خوبی خواهید داشت.

در کد این فیلتر سه شرط مختلف وجود دارد:

شرط قیمت پایانی در دو روز گذشته منفی باشد.
شرط حجم معاملات بیشتر از میانگین حجم ماه باشد.
شرط قدرت خریدار دو برابر قدرت فروشنده باشد.


(tvol)>1.25*[is5]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0

 • فیلتر صف فروش 

صف فروش زمانی تشکیل می‌شود که حجم عرضه از تقاضا بیشتر باشد. فیلتر صف فروش همانطور که از اسمش پیداست نمادهایی را که دارای صف فروش هستند به شما نشان می‌دهد. یک خروجی از این فیلترها به صورت اکسل می‌گیریم، سپس آن‌ها را با هم جمع کنیم تا ارزش صف فروش در بازار به دست آید.

(po1)==(tmin) && (qo1)!=0

 • فیلتر صف خرید

صف خرید زمانی شکل می‌گیرد که حجم تقاضا از حجم عرضه بیشتر باشد. اولین توصیه برای استفاده از فیلتر صف خرید زمان است. آیا می‌دانید چه زمانی بهتر است از این فیلتر استفاده کنید؟! ما به شما می‌گوییم شما بهتر است در روزهایی که بازار منفی است از این فیلتر استفاده و معامله خود را انجام دهید.

(pl)== (tmax) &&

(zo1) !=0

 • فیلتر چکش صعودی

فیلتر بورسی چکش سفید جز کندل‌هایی است که تغییر روند سهم به سمت صعود را نشان می‌دهد و به عنوان فیلتر شناسایی آغاز روند صعودی نیز شناخته می‌شود. از این فیلتر در کف قیمتی استفاده می‌گردد و یکی از بهترین و حرفه‌ای ترین فیلترهای بورس است.

( (pmin)==(pf)) &&

((pmax)-(pmin)) *0.1 > (Math.abs((pl)-(pf))) &&

(pl) != (pf)

 

 • فیلتر الگوی ساعت

یک فیلتر مهم و کاربردی است همان طور که می‌دانید قیمت پایانی هر سهم، میانگین قیمت کل معاملات آن در طول روز است. وقتی میانگین از قیمت آخرین معامله پایین‌تر شود  قیمت پایین سهم در معامله را نشان می‌دهد و تحت شرایطی قیمت آن در انتهای بازار افزایش یافته است. به این حالت الگوی ساعت گفته می‌شود.

فیلتر الگوی ساعت سهم‌هایی که اختلاف قیمت آخرین معامله با قیمت پایانی حداقل منفی ۳% باشد :

 (pl)*1.03<=(pc)

فیلتر الگوی ساعت سهم‌هایی که درصد قیمت آخرین معامله حداقل ۲% کمتر از درصد قیمت پایانی باشد:

(pcp)-(plp)>2

 • سهم با حجم مبنای کم

اگر دنبال سهم‌هایی با حجم مبنای کم و کوچک هستید این فیلتر بسیار کاربردی است این سهم‌ها با ورودی پول کم راه خود را پیدا می‌کنند و بستر مناسبی برای نوسان گیری در بورس هستند.

((pf)>=1.02*(py)) && ((pc)>=(py)) && (100*(((pmax)-(pmin))/(pc))>2) && (bvol)<1000000 && (pcp)>0.5

فیلترهای ترکیبی در بورس

در این بخش قصد داریم تا فیلترنویسی در بورس به شکلی حرفه ایی‌تر را بررسی کنیم. همان طور که گفته شد فیلترنویسی سبب خواهد شد تا ما از میان تعداد زیاد نمادهای بورس سریع‌تر با نمادها مورد نظر خود آشنا خواهیم شد. اما باز هم در بسیاری از مواقع خروجی فیلتر نوشته شامل تعداد زیادی از نمادها است.

از سوی دیگر بررسی چندین ویژگی با استفاده از فیلترها امر زمان بر خواهد بود. خروجی فیلترها ترکیبی به طور معمول به ما تصویری بهتر از وضعیت بازار بورس ارائه می‌کند. همچنین با استفاده از این فیلتر می‌توان در مدت زمان کم، انواع کندل‌های مهم شناسایی کرد. این فیلتر از ترکیب کدهای مربوط به حجم و تعداد به وجود می‌آیند. شما برای ترکیب دو فیلتر باید از عملگرهای موجود در بخش فیلتر سایت TSETMC بهره ببرید. در ذیل عملگرهای موجود در این سایت ارائه شده است: 

عملگر مربوط به (جمع)؛ +

عملگر مربوط به (تفریق)؛ -

عملگر مربوط به (ضرب)؛ *

عملگر مربوط به (تقسیم)؛ /

عملگر مربوط به (باقیمانده تقسیم)؛ ٪

عملگر مربوط به (و)؛ &&

عملگر مربوط به (یا)؛ ‖

 عملگر مربوط به (نقیض)؛ ! 

 عملگر مربوط به (مساوی)؛ = =

  عملگر مربوط به (بزرگتر)؛ ≺

  عملگر مربوط به (کوچکتر)؛ ≻

عملگر مربوط به (بزرگتر و مساوی)؛ =≺

 عملگر مربوط به (کوچکتر و مساوی)؛ =≻

 عملگر مربوط به (مخالف)؛ =! 

به عنوان مثال شما می‌توانید برای تضمین بالای صعود قدرتمند سهم از فیلتر عدم تمایل حقیقی به فروش و در مقابل خرید سنگین آن از حقوقی، استفاده کنید. این فیلتر به صورت ذیل نوشته می‌شود. 

1.  قسمت اول فیلتر (ct). Sell_I_Volume<100000

2.  استفاده از عملگر مربوط به (وi با نماد &&) برای ارتباط دو بخش فیلتر

3.  قسمت دوم فیلتر (ct). Buy_I_Volume>700000

نرم‌افزارهای فیلترنویسی بورس

بسیاری از افراد که که برای فیلترنویسی در بورس از سایت TSE استفاده می‌کنند از فضای بی‌روح و خسته کننده آن ناراضی هستند. هین طور قفل شدن این سایت در ساعات اولیه باز شدن بازار نیز یکی از مشکلاتی است که کاربران این وب سایت را دلسرد و عصبی می‌کند. 

لذا طی سالیان گذشته اپلیکشن‌ها و نرم‌افزارهایی توسعه داده شده‌اند که خدماتی مشابه یا حتی بهتر از وب سایت بورس تهران ارائه می‌کنند. علاوه بر این این نرم‌افزارها به شما کمک می‌کنند تا یک تحلیل دقیق‌تر داشته باشید. در ذیل تعدادی از خصوصیات این نرم‌افزارها ارائه شده است: 

 •  افزایش سرعت فیلترنویسی در بورس
 • افزایش دقت فیلترنویسی در بورس
 • کاهش قابل توجه خطاها در کدنویسی
 • دسترسی سریع‌تر به کدها
 • قابلیت ترکیب کردن فیلترها 
 •  امکان استفاده از هشدارها برای نشان دادن خروجی فیلترهای مورد استفاده شما در ساعات بازار

البته اگر شما نحوه استفاده از این نرم‌افزارها را بلد نباشید با مشکل روبرو خواهید شد. لذا ارائه یک بخش برای توضیح نحوه کار نرم‌افزارهای مختلف در آموزش فیلترنویسی در بورس دارای اهمیت است. در ذیل با تعدادی از معروف‌ترین نرم‌افزار مورد استفاده برای تحلیل بازار بورس آشنا می‌شوید. 

متا تریدر (MetaTrader) 

یکی از رایج‌ترین نرم‌افزارها که در خدمت معامله‌گران بورس است، متا تریدر یا MetaTrader است. این نرم‌افزار در نسخه‌های مختلفی ارائه شده است و در حال حاضر شما می‌توانید از قابلیت‌های نسخه ۵ متا تریدر استفاده کنید. شما می‌توانید از این نرم‌افزار برای تجزیه و تحلیل وضعیت بورس‌های داخلی و خارجی مانند فارکس، سهام و معاملات بازار بورس تهران استفاده کنید. این پلتفرم قابلیت‌های متنوعی دارد که در ذیل به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است: 

 • امکان استفاده از سیستم‌های تجاری خودکار ربات‌های معاملاتی کپی تریدها
 • امکان دسترسی به بازارهای داخلی و ربات‌های تجاری
 •  بانک اطلاعات برنامه نویسان استراتژی بورس
 •   ساده‌تر کردن تجارت آنلاین
 • کپی تریدر و سرویس‌های میزبانی مجازی یا (Forex VPS) 
 • امکان استفاده بر روی تلفن‌های هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ خود

پلتفرم eSignal

از این برای نرم‌افزار سفارشی ساختن شاخص‌های بورس استفاده می‌شود. این نرم‌افزار مبتنی بر ویندوز نسبت به متا تریدر دارای قابلیت‌های محدودتری است. ولی شما می‌توانید با استفاده از زبان برنامه‌نویسی، یک پلت فرم سفارشی برای خود بسازید. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید به طور جداگانه، هزاران سهام را تجزیه و تحلیل کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از منوی کشویی بالای نرم افزار، اطلاعات اضافی را از پلتفرم معاملاتی خود حذف کنید. در نهایت شما می‌توانید خروجی فیلترهای این نرم‌افزار را اسکن کنید و با دیگر پلتیفرم‌ها مقایسه کنید. 

داینامیک تریدر (Dynamic Trader) 

هر چند که این نرم‌افزار به طور معمول برای تحلیل هارمونیک نمودار قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما شما می‌توانید با استفاده از بازه های زمانی خاصی برای تجزیه داده‌های هر سهم تعیین کنید و از خروجی‌های آن نیز یک فایل اکسل تهیه کنید. 

شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید سیستم هشدار گذاری بر روی نمودارها و خطوط طراحی کنید تا در زمان‌های خاصی از نمودارهای فیبوناچی یا الیوت و دیگر الگوهای هارمونیک به شما اخطار داده شود. 

معامله‌گر نینجا (Ninja Trader) 

این نرم‌افزار می‌توان پلت فرم اختصاصی برای افراد تازه کار دانست. این نرم‌افزار از ترکیب دو بخش پلت فرم معاملاتی و برنامه‌نویسی تشکیل شده است. نکته قابل توجه درباره این نرم‌افزار این است که برنامه‌نویسی در ضمن ادغام با پایگاه داده از سازگاری خوبی با تعداد زیادی برنامه کاربردی برخوردار است. البته برای استفاده از این نرافزار باید هزینه اشتراک پرداخت کرد. 

آمی بروکر (AmiBroker) 

این نرم‌افزار  (که در درس امواج الیوت به تفصیل به آن پرداختیم )را می‌توان اولین نوع از نرم افزارهای مدرن تجزیه و تحلیل فنی بازار بورس دانست. از ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به شاخص‌ها، فرمول‌ها و تست برگشت اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید از با کدنویسی ساده‌ای، سیستم رمزگذاری داخلی خود را بسازید. استفاده از این نرم‌افزار معمولا برای افرادی که خواهان معامله در بازه‌های زمانی بلند مدت هستند، توصیه می‌شود. 

متا استاک (MetaStock) 

این نرم‌افزار یکی از پرطرفدار ترین، نرم افزارهای تکنیکال می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار معیارهای فیلتر و نمایش داده‌ها را برای خود سفارشی کنید تا بر اساس نیاز شما رفتار کنند. شما می‌توانید با استفاده از زبان برنامه‌نویسی در این نرم‌افزار فیلتر خود را ایجاد کنید. این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا کیفیت کار خود در فیلترنویسی در بورس را افزایش دهید. 

ادونسد گت (Advanced Get) 

استفاده ازاین نرم‌افزار برای کسانی که تازه با مفاهیم بازار بورس آشنا شده و نمی‌توانند راحت با نرم افزارها نیز کار کنند، توصیه می‌شود. در این نرم‌افزار روش‌های ویژه‌ای بر اساس قواعد تحلیل بورس ارائه می‌شود تا شما استراتژی‌های خود برای خرید و فروش را تعیین کنید.

شما می‌توانید حوزه ورود، پشتیبان، مقاومت و خروج خود را با استفاده از این نرم‌افزار مشخص کنید و با توجه به آن‌ها فعالیت کنید. شما می‌توانید با استفاده از فیلترهای این نرم‌افزار چارت قیمت ارائه شده برای هر نماد را بررسی کنید یا نمادهای مختلف در بورس را با توجه نمودار قیمتی آن‌ها با هم مقایسه کنید. 

فیلترنویسی بورس با پایتون

همانطور که می‌دانید زبان برنامه‌نویسی پایتون ابزاری کاربردی و قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده‌ها به شمار می‌رود و برای تحلیل و پیش‌بینی داده‌ها نیز کتابخانه‌های قدرتمندی استفاده می‌کند. 

آموزش فیلترنویسی در بورس با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون به شما در معاملات بلند مدت و کوتاه مدت می‌کند. همچنین فیلترهای ایجاد شده توسط این زبان برنامه‌نویسی تا حد خوبی نوسانات قیمتی را پیش‌بینی خواهد کرد. شما می‌توانید با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون پلتفرمی اختصاصی برای معاملات الگوریتمی خود بیان کنید.

معاملات الگوریتمی به تمام معاملاتی گفته می‌شود که توسط برنامه ریزی‌های کامپیوتری انجام می‌شوند. می‌توان ایجاد معاملات الگوریتمی را سطح بالاتر فیلترنویسی در بورس دانست.

جالب است بدانید که محبوب ترین زبان برنامه برای ایجاد معاملات الگوریتمی، زیان برنامه‌نویسی پایتون است. شما می‌توانید خصوصیات پیچیده و اختصاصی را برای معاملات الگوریتمی خود با استفاده از زبان پایتون تعریف کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید خصوصیات ذیل را برای الگوریتم خود بیان کنید: 

امکان دریافت خودکار تاریخچه قیمت کل سهم‌ها

 • دریافت خودکار لیست سهم‌ها همراه با اطلاعات ابتدایی
 •  امکان دریافت تاریخچه قیمت یک سهم خاص
 • امکان دریافت تاریخچه قیمت سهم‌های یک گروه (مانند گروه پتروشیمی) 
 • امکان بروزرسانی قیمت

نکته مهم:

به یاد داشته باشید که استفاده از فیلترنویسی در بورس نیازمند درک درست شما از روند بازار است. شما نمی‌توانید تنها با تکیه بر فیلترنویسی به انجام معاملات دست بزنید. همچنین به یاد داشته باشید که در بازار بورس همه چیز بر پایه احتمالات است و شما با آموزش فیلترنویسی در بورس تنها احتمال شکست در معاملات بورسی خود را کاهش می‌دهید.

جمع‌بندی :

شما با استفاده از فیلترنویسی در بورس به اولین مطلع بازار تبدیل خواهید شد. فیلترنویسی در واقع ابزاری برای مکانیزه‌سازی تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار است. در دوره آموزش فیلترنویسی در بورس، یکی از مهم‌ترین نکاتی که فرامی‌گیرید این است که چگونه سهامی که پول هوشمند به آن‎ها وارد می‎شود را شناسایی کنید.

همچنین در دوره آموزش  فیلترنویسی در بورس می‌بینید که چطور با استفاده از سابقه قیمتی که در سایت مدیریت فناوری بورس تهران یا همان TSETMC.COM موجود است، فیلترهایی کاربردی را اعمال کنید.

با گذراندن دوره آموزش فیلترنویسی در بورس و همچنین امواج الیوت ، پرایس اکشن و سایر دوره‌های مربوط به تحلیل تکنیکال و آموزش بورس ، قادر خواهید بود که انواع فیلترهای مدنظرتان را اعمال کنید و سهام دلخواهتان را پیدا کنید. نکته‌ای که نباید فراموش کنید، داشتن استراتژی است. داشتن استراتژی مهم‌ترین پیش‌نیاز برای استفاده از ابزار فیلترنویسی است. 

با دارابودن مهارت فیلترنویسی در کم‌ترین زمان و با بالاترین دقت، می‌توانید سهام مستعد رشد را بیابید و معاملاتی موفق را تجربه کنید. در پایان این دوره، کاربردی‌ترین فیلترهایی که به آن نیاز پیدا خواهید کرد، در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول: مقدمه
00:04 ساعت
00:04
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
نمایش جلسات فصل  

معرفی سرفصل‌های دوره و رزومه‌ی استاد

معرفی استاد و دوره
"04:02
فایل‌های جانبی دوره
"00:02
فصل دوم: مفاهیم فیلترنویسی
00:15 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم: آغاز فیلترنویسی
00:35 ساعت
00:35
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم: انواع فیلترها
00:55 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم: سیستم سیگنال‌گیری
00:34 ساعت
00:34
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
نمایش جلسات فصل  

چگونگی ساخت قالب اختصاصی و سیستم غربال پیشرفته

ساخت قالب اختصاصی
"13:43
سیستم غربال پیشرفته
"21:04
فصل ششم: گام بعدی
00:02 ساعت
00:02
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

معرفی مسیر آموزشی کاربردی

مسیر آموزشی پیش رو
"02:42