آموزش فیلترنویسی در بورس

poster
پیش‌نمایش دوره

فیلتر نویسی در بورس ابزاری است که معامله‌گران با استفاده از آن می‌توانند سهام موردنظر خود را غربال یا فیلتر کنند. صدها سهم در بازار سرمایه موجود است و فیلتر کردن آن‌ها امری لازم و ... ادامه

برگزارکننده:  فیندو  فیندو
مدرس دوره:

برگزارکننده:

فیندو
5 (3 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 تعریف فیلترنویسی

 بخش‌ها و اجزای یک فیلتر

 آشنایی با انواع فیلتر و نوشتن چند نمونه

 یافتن سهام مدنظر از بین صدها سهم

پیش‌نیاز‌ها

سرفصل‌های دوره آموزش فیلترنویسی در بورس

فصل اول: مقدمه

معرفی سرفصل‌های دوره و رزومه‌ی استاد

  معرفی استاد و دوره
مشاهده
"04:02  
  فایل‌های جانبی دوره
"00:02  
فصل دوم: مفاهیم فیلترنویسی

تعریف فیلترنویسی و حداقل‌های لازم برای آن

  تعریف فیلترنویسی و اهمیت آن
مشاهده
"05:35  
  حداقل‌های لازم جهت فیلترنویسی
"04:27  
  اجزای اصلی فیلترها
"05:14  
فصل سوم: آغاز فیلترنویسی

بررسی تنظیمات اولیه و فیلترهای ساده

  تنظیمات اولیه فیلترنویسی
مشاهده
"05:52  
  دسترسی به فیلدها و راهنما
"10:37  
  نوشتن فیلترهای ساده
"19:02  
فصل چهارم: انواع فیلترها

معرفی فیلترهای اصلی 

  فیلترهای تاریخی
"18:30  
  فیلترهای حقیقی و حقوقی
"14:45  
  فیلترهای تکنیکال
"21:48  
فصل پنجم: سیستم سیگنال‌گیری

چگونگی ساخت قالب اختصاصی و سیستم غربال پیشرفته

  ساخت قالب اختصاصی
"13:43  
  سیستم غربال پیشرفته
"21:04  
فصل ششم: گام بعدی

معرفی مسیر آموزشی کاربردی

  مسیر آموزشی پیش رو
"02:42  

ویژگی‌های دوره

خدمات منتورینگ
خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

درباره دوره

فیلتر نویسی در بورس ابزاری است که معامله‌گران با استفاده از آن می‌توانند سهام موردنظر خود را غربال یا فیلتر کنند. صدها سهم در بازار سرمایه موجود است و فیلتر کردن آن‌ها امری لازم و ضروری محسوب می‌شود که دوره آموزش فیلتر نویسی در بورس با هدف آموزش این تکنیک مهم در مکتب خونه گرد آوری شده است.

بررسی روزانه تک‌به‌تک این سهم‌ها به‌منظور یافتن سهام مدنظرتان، ممکن نیست؛ بنابراین ابزاری که در اینجا به شما کمک خواهد کرد، فیلتر نویسی است. در واقع فیلتر نویسی عبارت است از نوشتن کدها و دستوراتی به‌منظور غربال سهام. آموزش فیلتر نویسی در بورس به‌عنوان ابزاری است که به فعالان بازارهای سرمایه‌گذاری دقت و سرعت می‌بخشد به افراد بورسی توصیه می‌گردد. فیلتر نویسی از جمله مهارت‌های جدید بورسی است که در غربال سهام و رسیدن به بهترین انتخاب‌ها نقش به سزایی دارد.

فیلتر نویسی در بورس چیست و چه کاربردی دارد ؟

ما هرروزه به‌صورت انحصاری چیزی را فیلتر می‌کنیم برای مثال دنبال کلمه‌ای در گوگل می‌گردم و با دادن مشخصات آن، کلمه را اساساً فیلتر و به هدفمان می‌رسیم. امروزه بیشتر پلتفرم‌ها برای کوتاه کردن زمان از فیلتر نویسی استفاده می‌کنند. بسیاری از سایت‌ها برای رساندن شما به مقصد آیتمی به نام فیلتر دارند که شما با تعیین نمودن آن موارد سریع‌تر به مقصدتان می‌رسید.

به زبان ساده فیلتر برای جدا کردن یک عنصر از میان انبوهی از عناصر بوده و به فارسی به معنای صافی یا پالایه است که در شاخه‌های بسیاری از قبیل علوم پایه تا رایانه و علوم دیگر قابل استفاده است.

در بالا تعریفی از فیلتر ارائه کردیم حال به مشخصاتی که برای اعمال فیلتر وارد پلتفرم یا سایت می‌گردد فیلتر نویسی می‌گویند و دوره آموزش فیلتر نویسی با این هدف تهیه و تدوین شده است. 

همان‌طور که می‌دانید تعداد سهام در بازار بورس بسیار است و برای اینکه سهامداران بتوانند سهمی با شرایط و مشخصات موردنظر خود را جستجو و غربالگری نمایند زمان بسیاری باید صرف کنند اما به‌وسیله‌ی فیلتر نویسی در بورس شما در کمترین زمان نتیجه‌ی خود را می‌گیرید.

فیلتر نویسی در بورس در واقع استفاده از شروط و دستورات برنامه‌نویسی برای فیلتر کردن تعدادی نماد از میان حدوداً ۵۰۰ نماد بازار بورس است که به‌وسیله آن بر اساس شرایط موردنظر خودتان مانند تکنیکالی، سابقه معاملات و دیگر مشخصات موردنظرمان را روی نمادها اعمال کنیم و بجای بررسی تمامی نمادهای بازار بورس، تعدادی از نمادهای دارای ویژگی موردنظر خودتان را بررسی کنیم

نحوه فیلترنویسی در بورس

برای فیلتر نویسی ابتدا وارد سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران به آدرس http://www.tsetmc.com/   می‌شوید سپس در نوار ابزار بالا سمت چپ، دیده‌بان بازار را پیدا کرده و کلیک کنید، نماد گزینه‌ی دیده‌بان یک جدول است. دیده‌بان در واقع فضایی را در اختیار ما قرار می‌دهد که نمادهایی که می‌خواهیم همیشه دنبال کنیم را یکجا نگه‌داریم و راحت‌تر افزایش و کاهش قیمتی، افزایش حجم، ارزش لحظه‌ای معاملات، مقدار سود تقسیمی و غیره آن‌ها را زیر نظر داشته باشیم تا در زمان مناسب آن‌ها را وارد معامله و مورد بررسی قرار دهیم. حتی شما می‌توانید سبد سهام خود در دیده‌بان از صنایع مختلف که نشان‌دهنده‌ی روند کلی بازار است، جمع‌آوری کنیم.

پس از کلیک کردن بر گزینه‌ دیده‌بان صفحه‌ای شما باز می‌شود و شما باید روی گزینه‌ فیلتر و سپس فیلتر جدید کلیک نمایید. صفحه‌ی جدیدی برای شما باز می‌شود که باید در آن فيلتر جديد را انتخاب و اطلاعات را وارد نمایید. لازم به ذکر است بدانید برای واردکردن اطلاعات شما باید زبان برنامه‌نویسی بدانید. اگر زبان برنامه‌نویسی آموزش ندیده‌اید بهترین راه استفاده از فیلترهای آماده در سایت‌های اینترنتی است فقط کافیست شما اسم فیلتر موردنظر را در گوگل جستجو کنید تا بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به‌راحتی مي‌توانيد تنظيمات و فيلترهاي اعمال شده را ثبت نمایید.

فیلترها اجزای مشخص دارند. اجزای اصلی هر فیلتر عبارت است از:

 • ورودی
 • طراحی الگوریتم و کمی‌سازی
 • ترکیب الگوها و الگوریتم‌ها 
 • نمایش خروجی‌ها

زمانی که بدانید بر روی چه متغیری قصد دارید که فیلتر بنویسید، ورودی فیلتر را مشخص کرده‌اید. در گام بعدی باید معیارهای ذهنی خودتان را کمی‌سازی کنید. در گام سوم، می‌توانید الگوهای مدنظر خودتان را، به‌شرط مرتبط بودنشان، با یکدیگر ترکیب کنید و نتیجه دقیق‌تری را دریافت کنید.

در گام آخر که نمایش خروجی است، با مباحثی که در این دوره آموزش فیلتر نویسی در بورس خواهید آموخت قادر خواهید بود که قالب اختصاصی برای خود بنویسید تا خروجی‌ها در آن قالب برای شما نمایش داده شوند.

نکته: برخی تصورشان این است که برای اعمال فیلترهای مدنظر خود نیاز به فراگیری دانش برنامه‌نویسی دارند. درحالی‌که این‌طور نیست. با استفاده از جداولی که در سایت TSETMC.COM موجود است، همچنین با استفاده از فایل‌هایی که در دوره آموزش فیلتر نویسی در بورس در اختیار شما قرار می‌گیرد، بدون داشتن دانش تخصصی برنامه‌نویسی می‌توانید فیلترهای مدنظر خود را اعمال کنید. 

حداقل‌های لازم برای فیلترنویسی

فرد سرمایه‌گذار قبل از استفاده از فیلترنویسی باید شناخت بسیار کاملی از تابلو معاملات داشته باشد. هوش ریاضیاتی قوی از دیگر مسائل مهم در استفاده از فیلترنویسی است.

از دیگر مهارت‌های لازم، داشتن استراتژی مشخص جهت استفاده از فیلترهاست. شما باید کاملاً متوجه این مسئله باشید که به چه علتی قرار است از فیلتری استفاده کنید؛ بنابراین حتماً باید پیش از به‌کارگیری فیلتر، ابتدا استراتژی معاملاتی خود را مشخص کرده باشید.

 

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher حامد مددی

حامد مددی با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در بورس و بیش از 7 سال سابقه تدریس بورس در دانشگاه‌های برتر تهران به‌صورت تخصصی در حوزه تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار زبانزد است.

ایشان را می‌توان یکی از اولین اساتیدی نام برد که دوره‌های تخصصی حوزه تابلوخوانی و روان‌شناسی بازار را در کشور برگزار کردند.

 

- بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت دانش و سرمایه‌ی کارا (فیندو)

- مدرس رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

- رتبه 2 لیگ ستارگان بورس سال 1396

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران سال 96

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه علامه طباطبایی سال 97 

- مدرس دوره‌های آموزش جامع سرمایه‌گذاری دانشگاه تربیت‌مدرس سال 98

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
فريبا بهمني 1403-02-25
عالی
مهدي جعفري نژاد 1399-11-21
سلام دوره مفيدي بود ممنون

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

هر آنچه درباره آموزش فیلترنویسی در بورس باید بدانید

امروزه فعالیت و سرمایه‌گذاری در بورس و انواع بازارهای مالی، مانند ارزهای دیجیتال، رونق بسیار زیادی پیدا کرده است. دسته عظیمی از افرادی که در این بازارها فعالیت می‌کنند، توانسته‌اند به سودهای بسیار کلان دست پیدا کنند. اگر شما نیز تمایل دارید برای سرمایه‌گذاری در بورس اقدام کرده و به سوددهی برسید، لازم است تا اطلاعات و آگاهی خود را نسبت به اصول و قواعد این بازار ارتقا دهید. یکی از مباحثی که در این زمینه باید یاد بگیرید، فیلتر نویسی است. در ادامه به آموزش فیلتر نویسی در بورس می‌پردازیم تا بتوانید فعالیت مفیدی در این بازار داشته باشید.

مفهوم فیلتر نویسی

اگر شما یک تریدر حرفه‌ای فعال در بورس باشید، از اهمیت زمان به خوبی آگاهی دارید. در حال حاضر در بازار بورس بیشتر از 600 شرکت مختلف فعالیت می‌کنند. تصور کنید داده‌ها و اطلاعات مربوط به این 600 شرکت تا چه اندازه می‌تواند زیاد و حجیم باشد. شما به عنوان یک تریدر حرفه‌ای در برخی از مواقع ممکن است به یک سری از این اطلاعات در یک بازه زمانی کوتاه نیاز داشته باشید.

قطعا از حساسیت معاملات در بازار بورس آگاهی دارید و می‌دانید که برای اینکه بتوانید به پیش‌بینی خوبی از آینده یک سهم برسید، نیاز به تحلیل داده‌ها و اطلاعات آن دارید. در چنین شرایطی فیلتر نویسی به کمک شما می آید. شما از طریق فیلتر نویسی می‌توانید سهم‌هایی که با شرایطتان سازگار هستند را پیدا کنید. شما می‌توانید در بخش فیلتر نویسی، ویژگی‌های مدنظر خود را مشخص کنید. سپس در هر زمان هر سهمی مطابق با این ویژگی‌ها باشد، به شما نمایش‌داده شده و می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید.

می‌دانیم که فیلتر در لغت به معنای پالایش بوده، پس شما با کمک فیلتر نویسی می‌توانید به پالایش سهم‌های موجود در بازار بپردازید و گزینه‌های مدنظر خود را از سایرین جدا کنید. فیلتر نویسی با استفاده از قوانین کدنویسی و برنامه‌نویسی انجام می‌شود. از همین رو اگر می‌خواهید از این آپشن در معاملات خود استفاده کنید، باید اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید. در بازار کنونی، افراد علاوه بر آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی، به دنبال آموزش تابلوخوانی نیز هستند. فیلتر نویسی یکی از نمودهای تابلوخوانی است که به کسب سود در این بازار کمک می‌کند.

ارتباط برنامه نویسی و فیلتر نویسی

اگر بخواهیم یک تعریف ساده برای فیلتر نویسی ارائه دهیم، می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که برنامه‌نویسی قابلیتی است که کمک می‌کند تا یک فعالیت تکراری، با نهایت دقت و سرعت انجام شود. در اکثر مواقع انجام دادن یک کار تکراری، طاقت‌فرسا و ملال‌آور است. در چنین حالتی معمولا از برنامه‌نویسی استفاده می‌شود تا جلوی تکرار گرفته شود. با کمک برنامه‌نویسی در کامپیوتر شما می‌توانید به خروجی دلخواه خود برسید؛ بدون اینکه نیاز به محاسبات سنگین، طولانی و تکراری باشد.

فیلتر نویسی نیز این امکان را برای فعالان حرفه‌ای در بازار بورس فراهم می‌کند تا بتوانند از این طریق بخش عظیمی از تحلیل‌های سنگین و حجم معاملات زیاد را به سادگی انجام داده و نمادهای موردنظر خود را به‌راحتی پیدا کنند. درجه سختی برنامه‌نویسی چندین برابر فیلتر نویسی است و شما تنها با یادگیری دستور زبان و چند نماد ساده، می‌توانید از فیلتر نویسی در معاملات خود استفاده کرده و به کسب سود بپردازید. به‌صورت کلی برای آموزش فیلتر نویسی فرایند سخت و طاقت‌فرسایی را در پیش ندارید.

کاربردهای فیلتر نویسی در بورس اوراق بهادار

در آموزش سرمایه‌گذاری پیشرفته در بازار بورس، نکات مختلفی به افراد آموزش داده می‌شود تا از طریق آنها بتوانند در کوتاه‌مدت و بلندمدت، با خرید سهم‌های بنیادی و درست، به کسب سود بپردازند. پس شما نیز اگر می‌خواهید مطابق با این دوره‌های آموزشی به سودهای خوبی در این بازار دست پیدا کنید، لازم است تا آموزش فیلتر نویسی در بورس را جدی بگیرید. هنگام فعالیت در این بازارهای مالی، شما مجاز به خرید هر سهمی نیستید؛ بلکه باید به‌صورت کاملا هوشمندانه انتخاب کنید تا برای سرمایه خود ضرر و زیان به دنبال نداشته باشد. هر سهم باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بتوانیم ادعا کنیم که ارزش خرید دارد، در غیر این صورت سود شما از خرید آن تضمین شده نیست. در اینجا به معرفی کاربردهای فیلتر نویسی می‌پردازید تا آشنایی بیشتری با این مفهوم پیدا کنید.

نمایش سهم‌های متناسب با ویژگی‌های موردنظر کاربر

با آموزش فیلتر نویسی در بورس، می‌توانید تمام سهم‌ها و نمادهایی که ویژگی‌های مدنظرتان را دارند مشاهده کرده و مورد بررسی قرار دهید. هر تریدر در بازار، مطابق با استراتژی خاصی اقدام به خرید و فروش و یا نوسان‌گیری می‌کند، شما از طریق فیلتر نویسی می‌توانید سهم‌های سازگار با استراتژی خود را به‌راحتی پیدا کنید. در چنین حالتی دیگر هیچ سهمی از قلم نیفتاده و هنگام انتخاب‌های شما، دچار فراموشی نمی‌شود.

اگر سهم به ویژگی‌ها برسد کاربر مطلع می‌شود

در برخی از مواقع ممکن است هنگامی که شما فیلتر خود را اعمال کردید، تعداد محدودی سهم مطابق با آنها وجود داشته باشد یا اینکه به هر دلیلی مدتی بعد از ثبت فیلتر، سهم‌های دیگری نیز به ویژگی‌های مدنظر شما برسند. در این حالت نیز شما می‌توانید از سهم‌های جدید اضافه شده، اطلاع پیدا کنید.

اهداف استفاده از فیلتر نویسی

در برخی از مواقع ممکن است هنگامی که شما فیلتر خود را اعمال کردید، تعداد محدودی سهم مطابق با آنها وجود داشته باشد یا اینکه به هر دلیلی مدتی بعد از ثبت فیلتر، سهم‌های دیگری نیز به ویژگی‌های مدنظر شما برسند. در این حالت نیز شما می‌توانید از سهم‌های جدید اضافه شده، اطلاع پیدا کنید.

 • حجم‌های مشکوک
 • قدرت‌های خریدار و فروشنده
 • صف‌های خرید و فروش
 • ورود و خروج پول هوشمند
 • افت و رشدهای قابل‌توجه
 • اختلاف میان قیمت پایانی و آخرین قیمت سهم
 • خرید حقیقی و حقوقی

شما می‌توانید با اعمال فیلترهای موردنظر خود، در این حوزه‌های مختلف اطلاعات بسیار مفیدی را به دست آورده و آن‌ها را در خریدهای خود دخیل کنید.

مزایا و معایب فیلتر نویسی

در قسمت‌های قبلی دانستیم که برای سرمایه‌گذاری موفق و کسب سود در این بازار سرمایه، نیاز به آموزش فیلتر نویسی داریم. مفهوم فیلتر نویسی و آموزش سرمایه‌گذاری از این طریق را نیز در قسمت‌های قبلی متوجه شدیم. حال نوبت به بررسی مزایا و معایب این آپشن قابل‌استفاده در بازار بورس است.

مزایای فیلتر نویسی در بورس چیست؟

اصطلاحات و اقدامات متنوعی در این بازار وجود دارد که همه آنها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. فیلتر نویسی نیز در همین دسته است، پس در این قسمت به معرفی مزایا آن می‌پردازیم.

 • سرعت عمل بالا: با کمک فیلتر نویسی، اطلاعات مهم مربوط به هر سهم در سریع‌ترین زمان ممکن به دست شما می‌رسند.
 • امکان اجرای فیلتر در محیط سایت: امکان استفاده از اسکریپت‌ها تحت وب و در سایت مدیریت فناوری بورس که باعث استفاده راحت‌تر و سریع‌تر می‌شود.
 • فیلتر نویسی با تحلیل: امکان استفاده از برخی از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال و همچنین معیارهای مورداستفاده در تحلیل بنیادی در فیلتر نویسی وجود دارد و شما از این طریق می‌توانید یک دستیار تحلیلگر رایگان در اختیار داشته باشید.
 • امکان تحلیل با فیلتر نویسی: سایت مدیریت فناوری بورس وجود دارد و شما می‌توانید به‌راحتی و با سرعت بالا در همین فضا به اهداف خود برسید.
 • استفاده از برنامه‌نویسی و تقویت این مهارت: کاربران بدون اینکه آموزشی درباره برنامه‌نویسی ببینند، می‌توانند از این مهارت استفاده کرده و به‌صورت ناخودآگاه به تقویت آن بپردازند.
 • دستیار هشداردهنده: همان‌طور که اشاره کردیم با اعمال فیلترهای مربوطه و دلخواه، هر زمان که سهم موردنظر به شرایط اعمال شده برسد، به شما هشدار داده شده و می‌توانید از وضعیت جدید اطلاع پیدا کنید.
 • دستورات و امکانات بسیار متنوع: دسته‌بندی‌کردن و اعمال فیلترهای متنوع در سایت، هیچ‌گونه محدودیتی نداشته و شما به روش‌های مختلف مانند قیمت، حجم معاملات و غیره می‌توانید به دسته‌بندی سهم‌های مختلف بپردازید.

معایب فیلتر نویسی در بورس چیست؟

بدون شک فیلتر نویسی در کنار مزایای متعددش، معایبی نیز دارد که شما باید با آنها نیز آشنا شوید. در اینجا به معایب این قابلیت اشاره می‌کنیم.

 • استفاده روزانه: این موضوع را می‌توان از مهم‌ترین نقاط ضعف فیلتر نویسی دانست که امکان استفاده برای دوره‌های زمانی مختلف در آنها وجود ندارد. درواقع انجام فیلتر نویسی فقط به‌صورت روزانه امکان‌پذیر است و نمی‌توان از آن برای بازه‌های طولانی‌تر بهره برد.
 • محدودیت دسترسی به داده‌های گذشته: یکی از اصلی‌ترین ایرادات و معایب سیستم فیلتر نویسی، مربوط به محدودیت دسترسی به داده‌های گذشته سهم‌های مختلف است. زمانی که شما فیلترهای مربوط به زمان‌های گذشته را بنویسید، نهایتا به داده‌های 21 روز گذشته هر سهم می‌توانید دسترسی داشته باشید، یعنی دسترسی به داده‌های قدیمی‌تر از این تاریخ، از این طریق امکان‌پذیر نیست.
 • استفاده انحصاری در بورس: بسیاری از تریدرها در چند بازار مالی به‌صورت هم‌زمان فعالیت می‌کنند. قطعا این افراد نیاز دارند تا بتوانند از فیلتر نوشته شده خود در سایر بازارها نیز استفاده کنند؛ اما متاسفانه این امکان در بورس تهران وجود ندارد. فیلتر ایجاد شده تنها در سایت مدیریت فناوری بورس قابل‌استفاده است.

آموزش فیلتر نویسی مناسب چه افرادی است؟

یکی از سؤالاتی که برای افراد مختلف پیش می‌آید این است که آموزش فیلتر نویسی در بورس، مناسب جه کسانی بوده و آیا آن‌ها نیز واجد شرایط برای این دوره‌های آموزشی هستند یا خیر؟ همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم در بازار بورس اوراق بهادار، بیشتر از 600 شرکت مشغول فعالیت و ارائه سهام هستند که همواره این آمار روبه افزایش است. اگر شما بخواهید تنها 5 درصد از این آمار را به‌صورت دقیق تحلیل و بررسی کنید، نیاز به زمان بسیار زیادی خواهید داشت. پس آموزش فیلتر نویسی در بورس برای تمام فعال در این بازار مناسب و کاربردی است و به آن‌ها کمک می‌کنند تا سهم‌های سازگار با استراتژی خود را پیدا کرده و تنها بر روی آن‌ها تحلیل کنند.

سخن پایانی

فعالیت در بازارهای سرمایه امروزه یک روش فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که می‌تواند در کوتاه‌مدت، فعالان را به کسب سود برساند. امروزه تکنیک‌ها و روش‌های متنوعی در این بازار به وجود آمده‌اند که کمک می‌کنند تا در این بازارها عملکرد خوبی داشته باشید. فیلتر نویسی بورس نیز یکی از همین روش‌هاست که می‌تواند سرعت شما را نسبت به حجم معاملات ارتقا دهد. با آموزش فیلتر نویسی در بورس به‌صورت پیشرفته، می‌توانید به انتخاب سهم‌های سازگار با استراتژی خرید و فروش خود بپردازید و درگیر سایر سهم‌های بازار نشوید. در قسمت‌های قبلی توضیح جامعی درباره آموزش فیلتر نویسی و همچنین مزایا و معایب این قابلیت، ارائه دادیم.

 

صفحات پربازدید