مالی و سرمایه‌گذاریمدیریت

عادت های جالب سرمایه گذاران موفق

سرمایه گذاران موفق چه عادت‌هایی دارند؟

در این مقاله می‌خواهیم عادت های جالب سرمایه گذاران موفق را مورد بررسی قرار دهیم تا هم خود را ارزیابی کنیم و هم ببینیم چقدر از این عادت‌ها را در مسیر سرمایه‌گذاری رعایت می‌کنیم. سرمایه گذاری موفق آسان به دست نمی‌‌آید؛ هیچ شکی در این موضوع نیست. افراد بسیاری در بازارها با پول و سرمایه اندک سرمایه‌گذاری خود را شروع می‌کنند.

بنابراین، وقتی بازارهای مختلف مانند املاک و مستغلات، سهام، اوراق قرضه را بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید که مفهوم خرید پایین و فروش بالا (یا برعکس) به طور قابل توجهی سخت‌تر‌ از آن چیزی است که به نظر می رسد.

ویدیو پییشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
آموزش تحلیل تکنیکال

اهداف سرمایه‌گذاری خود را تعیین کنید

داشتن اهداف مشخص و حساب‌شده برای هر نوع سرمایه‌گذاری امری مهم است و افرادی که به خوبی می‌دانند که چطور پول و سرمایه شان را مدیریت کنند.

این كار را حتی قبل از افزایش سرمایه برای سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند؛ در حقیقت، وقتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تامینی به دنبال جمع‌آوری سرمایه‌ای جدید هستند، تقریباً همیشه اهداف مشخصی دارند.

در سطح سرمایه گذاری های شخصی، تعیین اهداف می‌تواند به سادگی کنار گذشتن مقداری پول برای خرید سهمی از سود سهام هرماه باشد.

ویدیو پیشنهادی : پرایس اکشن
پرایس اکشن

 

اهداف سرمایه‌گذاران موفق

با دانستن مقدار پولی که می‌خواهید در یک دوره زمانی خاص سرمایه گذاری کنید و با داشتن یک هدف سرمایه گذاری مشخص، می‌توانید نقشه خود را برای سرمایه‌گذاری عملی کنید که در حالت خوش‌بینانه منجر به موفقیت‌تان در سرمایه گذاری شود.

انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید

حتی با وجود داشتن یک برنامه و استراتژی سرمایه‌گذاری منظم، سرمایه گذاران حرفه ای همچنان انتظارات واقع بینانه ای از بازار دارند. سرمایه‌گذاران یا معامله‌گران حرفه‌ای مطمئن نباشند که یک رویداد یا یک سری اتفاقات اقتصادی به طور چشمگیری بر قیمت یک سهام یا معامله خاصی تأثیر بگذارد.

به هیچ وجه به دنبال بازدهی ۵۰۰٪ نیستند. چرا؟ زیرا طبیعتا چنین بازدهی به طور مداوم وجود ندارد و سرمایه‌گذاران موفق از این واقعیت کاملاً آگاه هستند.

ویدیو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

درعوض، داشتن یک انتظار واقع‌بینانه از بازدهی سالم یا به عبارتی بازدهی یک سرمایه گذاری موفق، موجب می‌شود تا متخصصان این حوزه در مسیر درستی قدم بردارند.

در بازار بمانید

مهمتر از همه، کسانی که هیچ گونه تحلیلی از بازار بورس ندارند، امکان موفقیت زیادی هم ندارند. به عنوان مثال  وارن بافت (Warren Buffett)، یکی از سرمایه‌گذاران موفق تاریخ مدرن، اگر دائماً قیمت سهام های موجود در بازار را در زمان رشد اقتصادی آمریکا مد نظرقرار نمی‌داد، به هیچ وجه چنین ثروتی که اکنون در اختیار دارد را نمی  توانست داشته باشد.

از شرکت های مادر در اواسط دهه ۱۹۳۰ تا استارت آپ‌های میلیارد دلاری قرن بیست و یکم، بافت جایگاه خود را در صدر لیست حفظ کرد و بعداً توانست ثروت خود را به طرز چشمگیری رشد دهد.

سرمایه‌گذاران موفق در بازار می مانند

بنابراین اگرچه ممکن است این موضوعی کاملاً شفاف باشد، متداول ترین عادت سرمایه گذاران موفق اینست که در یک بازه زمانی طولانی در بازار حضور دارند.

از این رو، اولین قدم برای سرمایه‌گذاری موفق به سادگی سرمایه‌گذاری در یک بازار خاص یا بسیاری از بازارهای مختلف است. اگر هرگز بازی را شروع نکنید، نمی‌توانید برنده شوید.

برای مورد سرمایه‌گذاری خود تحقیق کنید

  1. مطالعات، شواهد و تحلیل‌های زیادی از بازار سرمایه‌گذاری را می‌توانید از رسانه‌‌های مختلف و اینترنت پیدا کنید .
  2. قبل از سرمایه گذاری بر یک شرکت، از محصول و خدمات آن شرکت استفاده کنید، ذرباره کسب و کار آن‌ها مطالعه کنید.
  3. هرچه کسب و کار را بهتر درک کنید، نسبت به سرمایه گذاری خود اطمینان بیشتری خواهید داشت.
  4. سرمایه گذاران موفق پشت هر  تصمیم گیری در حوزه خرید و فروش سهام ،دلیل محکم و موثقی دارند و دلیلشان فراتر از این است که آن‌ها در جایی شنیده‌اند که یک کارشناس تلویزیون  افراد را برای خرید آن سهام مشخص ترغیب کرده است.
ویدئو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

استراتژی تنوع‌سازی را یاد بگیرید

یکی از ۱۰ عادت سرمایه‌گذاران موفق داشتن استراتژی تنوع سازی است. داشتن تنوع بسیار مهم است. اگر فقط در دو یا سه جا سرمایه گذاری کنید، نمی‌توانید سرمایه گذار موفقی باشید.

برای اینکه سرمایه‌گذار موفقی باشید، همیشه تعیین کنید که چه میزان سرمایه می‌خواهید به یک شرکت اختصاص دهید و سپس سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع کنید تا ریسک را کاهش داده و شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

سرمایه گذاران موفق در تنوع سازی و توزیع ایده‌آل ریسک بهترین هستند. در نظر داشته باشید، پایه و اساس تصمیم گیری‌های مستمر و موثر در سرمایه‌گذاری، کسب دانش و تحلیل اقتصادی است. هرچه دانش بیشتری داشته باشید، تصمیمات بهتری خواهید گرفت.

هر سرمایه گذار موفق یک استراتژی سرمایه گذاری تعریف شده دارد و به این استراتژی پایبند است. این در حالیست که برخی از سرمایه گذاران موفق مانند وارن بافت استراتژی سرمایه متمرکز را ترجیح می‌دهند.

برای مدتی طولانی صبور باشید

تصمیمات وحشتناک زمانی اتخاذ می‌شوند که ما احساساتی شویم و با احساسات گذرا دست به عمل بزنیم. وقتی نوبت به سرمایه گذاری می رسد، باید صبور  باشید و به نتایج  بلند مدت فکر کنید. نه فقط برای چند ساعت، روز یا هفته بلکه اگر نیاز باشد برای مدت طولانی‌تر، چندماه یا سال باید صبور باشیم.

همه سرمایه‌گذاران موفق برای دیدن خروجی موفقیت‌آمیز خود بسیار صبور هستند. آنها بعد از انجام محاسبات دقیق بر روی یک کسب و کار، سرمایه‌گذاری خود را با اطمینان انجام دادند و تا زمانی‌که مطمئن شوند برنامه آنها تحقق یافته است، منتظر می‌مانند.

استراتژی سرمایه گذاران موفق

از اشتباهات سرمایه‌گذاری خود درس بگیرید

تجارب سرمایه‌گذار شامل درس‌ها و آزمون‌هایی است که در این مسیر کسب کرده است؛ بنابراین نتایج حاصل از این یادگیری و موفقیت‌هایی که بدست آورده را مورد بررسی قرار می‌دهد.

سرمایه گذاران موفق بخاطر اشتباهاتی که گاهی مرتکب می‌شوند، ناامید نمی‌شوند و از اهدافشان دست نمی‌کشند؛ زیرا می‌دانند اشتباهات بخشی از روند تبدیل شدن به سرمایه‌گذاری موفق‌تر است.

هنگامی که در بورس سرمایه گذاری می‌کنیم، گاهی ممکن است احساس شکست کنیم  و فکر کنیم نتایج کاملاً از کنترل ما خارج هستند. اما در اصل اینگونه نیست.

مقاله پیشنهادی : ذهن ثروتمند
ذهن ثروتمند: چگونه ثروتمند شویم

با اتخاذ تصمیمات هوشمندانه، بر اساس عادت‌ها و ویژگی‌های درست، می‌توانیم نظم و منطق را به تصمیمات سرمایه‌گذاری خود بیفزاییم و از فجایع مالی جلوگیری کنیم.

مدیریت هزینه‌ها را در دست بگیرید

به عنوان سرمایه‌گذار، وظیفه اصلی شماست که تمام هزینه‌های مرتبط به کار خود را بررسی کنید. با اینکه که برخی از افراد آن را اتلاف وقت می دانند، عاقلانه نیست که آن را مهم نشماریم.

برای اینکه بیشترین سود را از این سرمایه گذاری  کسب کنیم،  همیشه باید هزینه‌های اصلی و امنیت مالی را در نظر بگیریم. این امر نه تنها مزیت رقابتی شما را تامین می‌کند، بلکه در تصمیم‌گیری بهتر و صرفه جویی سرمایه با ارزش‌تان نیز کمک می‌کند.

سرمایه گذاران موفق هزینه ها را مدیریت می کنند

به اصول خود پایبند باشید

هر سرمایه‌گذار موفقی با اصول و ارزش‌هایی همراه است که در گرفتن تصمیمات آینده به او کمک می‌کند. هدف اصلی، ارزیابی، بازدهی مورد انتظار و اهداف بلند مدت هر سرمایه‌گذاری باید توسط سرمایه‌گذار از پیش تعیین شده باشد تا بازده بالایی را بدست آورد و در بازار عملکرد بهتری داشته باشد.

در حوزه سرمایه‌گذاری، گاهی احساسات را کنار بگذارید

سرمایه‌گذاری مهارتی است که نهایت تمرکز و منطق شما را می‌طلبد و گاهی جایی برای احساساتی بودن باقی نمی‌گذارد. بنابراین، همه سرمایه‌ گذاران موفق به هنگام هر نوع معامله‌ای، هنر کنترل احساسات خود را به دست دارند.

حتی اگر اوضاع بد شود و سهام‌تان افت کند یا سهام مطابق پیش بینی‌های‌ شما جلو نرود، تسلیم نشوید، برای هدف‌تان تلاش کنید و روی نتایج بلند مدت متمرکز شوید تا با عملکرد درست خروجی موردنظرتان را بدست آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا