مالی و سرمایه‌گذاری

الیوت به سبک رابرت ماینر

معامله‌گری در بازارهای مالی به‌ویژه بورس یکی از جذاب‌ترین کارهاست که افراد می‌توانند با یادگیری مهارت‌ها و دانش‌های مربوط به این حوزه و هم‌چنین برخورداری از بینش و دید خرد و کلان سیاسی، اقتصادی و… خود را در این زمینه موفق کنند.

امروز سبک‌ها و ابزارهای متفاوت سبب شده تا معامله‌گران با روش‌های منحصربه‌فرد خود اقدام به خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در این بازارها کنند. یکی از این افراد رابرت ماینر، معامله‌گر حرفه‌ای و خوش‌نام در زمینه تحلیل تکنیکال به‌ویژه امواج الیوت است. در واقع به‌قدری رابرت ماینر در زمینه معامله‌گری و تعیین استراتژی‌های معاملاتی موفق عمل کرده که امروزه تحت عنوان استراتژی رابرت ماینر نیز شناخته می‌شود.

در این مطلب قصد داریم علاوه‌بر معرفی وی، سبک و استراتژی رابرت ماینر را بررسی کنیم و دلایل معروف شدن او را بدانیم. هم‌چنین به‌صورت ویژه بررسی خواهیم کرد، الیوت به سبک رابرت ماینر چگونه خواهد بود و برای موفقیت در الیوت ماینر چه نکاتی را باید رعایت کنیم.

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

رابرت ماینر کیست؟

رابرت ماینر متولد ۲۰ اکتبر سال ۱۹۷۰ میلادی است. وی از دهه ۸۰ میلادی علاقه‌مند بازارهای جهانی و هنر معامله‌گری شد و تصمیم گرفت با راه‌اندازی شرکت مربیان گن-الیوت کار خود را به‌صورت حرفه‌ای شروع کرد. عمده فعالیت رابرت ماینر در شرکت معطوف به جایی تجزیه و تحلیل گزارش‌های بازار مالی و برگزاری کارگاه‌ها در ایالت متحده و دیگر کشورها شد.

الیوت ماینر

آشنایی ماینر با گروهی در اواسط دهه ۹۰ میلادی سبب شد به همراه گروه به ارائه تحلیل بازارها، تدوین استراتژی‌های معاملاتی، آموزش‌های کاربردی برای معامله، توسعه نرم افزار داینامیک تریدر و دور‌های آموزش معامله‌گری روی آورد.

نرم افزار داینامیک تریدر در سال ۱۹۹۶ توسط رابرت ماینر و مجموعه بزرگ و بنام تحلیل‌گران بازار بورس و بازارهای مالی معرفی شد. این نرم افزار، یکی از معروف‌ترین نرم‌افزارها و بسیار کاربردی در زمینه تحلیل تکنیکال است.

نخستین کتاب رابرت ماینر، داینامیک تریدینگ بود که توسط سالنامه super traders به عنوان کتاب سال در حوزه تجارت انتخاب و سبب شد در سال ۱۹۹۷ عنوان معلم سال را به‌دست‌آورد. آخرین کتاب او، استراتژی‌های معاملاتی نام داشت که سکو پرتابی برای وی بود او را به شهرت جهانی رساند. از زمان انتشار آن در سال ۲۰۰۸ تاکنون یکی از پرفروش‌ترین کتب در زمینه معامله‌گری و استراتژی‌های معاملاتی بوده است.

نخستین کتاب رابرت ماینر

استراتژی رابرت ماینر چیست؟

استراتژی رابرت ماینر، یک سبک معاملاتی در بازارهای مالی به‌ویژه بورس است. باور عموم براین‌است که رابرت ماینر سبک تحلیلی اختصاصی خود را دارد. درواقع این‌طور نیست و تنها با ادغام اطلاعات و سبک تحلیلی دیگران از ابزارها استفاده مناسبی نموده و بدین طریق استراتژی معاملاتی خود را انجام می‌دهد.

روش و استراتژی رابرت ماینر بعد از سال‌ها تجربه، سرانجام با اقبال روبه‌رو شد و این روزها تبدیل به‌شیوه منحصربه‌فرد در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال شد. آموزش تحلیل تکنیکال بر اساس استراتژی رابرت ماینر به‌خوبی قادر به ازبین‌بردن خلأ ایجاد شده توسط برخی از تحلیل‌گران امواج الیوت در بازارهای مالی خواهد بود. تحلیل الیوت ماینر به‌منظور تحلیل تمامی بازارهای مالی از جمله بورس، سهام، فارکس، کالا، ارز و… کاربرد دارد.

رابرت ماینر با ترکیب ابزار مختلف تحلیل تکنیکال و استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه و ریسک، یک استراتژی جامع با احتمال موفقیت بالا توسعه داده است که در نهایت تبدیل به ابزاری شده تا معامله‌گران به‌راحتی وارد اقدام به معامله‌گری خواهندکرد و از آن سود ببرند. این استراتژی شامل ترکیبی از اندیکاتورها، سطوح قیمتی، نسبت‌های زمانی فیبوناچی و الگوهای امواج الیوت است.

مقاله پیشنهادی : اسیلاتور الیوت
اسیلاتور الیوت

 

امواج الیوت به سبک رابرت ماینر چیست؟

بسیاری از فعالین و معامله‌گران حرفه‌ای در بازار سرمایه به‌ویژه بورس اعتقاد دارند بیشتر شهرت رابرت ماینر به‌علت سبک و استراتژی معاملاتی است که وی در تحلیل امواج الیوت استفاده می‌کند. به‌همین دلیل است که این استراتژی معاملاتی به الیوت ماینر نیز معروف شده است.

الیوت ماینر یکی از جامع‌ترین روش‌ها برای تحلیل امواج الیوت است. در ادامه مطلب قصد داریم تا نکاتی را درخصوص این شیوه معاملاتی ارائه دهیم. لازم به‌ذکر سعی کردیم در این مقاله به بیان نکاتی پیرامون این حوزه بپردازیم و توضیحات جامع‌تر در خصوص الیوت ماینر را باید در مقالات تخصصی و فیلم‌های آموزشی مشاهده کنید.

امواج الیوت به سبک رابرت ماینر

نکات تحلیل الیوت به سبک ماینر

در این بخش از مقاله قصد داریم تا نکات کاربردی را در نحوه استراتژی رابرت ماینر در تحلیل امواج الیوت بیان کنیم. به دلیل حجم بالا سعی کردیم نکات را به‌صورت تیترگونه برای شما ارائه دهیم.

 1. موج ۲ نمی‌تواند تا آغاز موج ۱ اصلاح (بازگشت) داشته باشد.
 2. موج ۳ نمی‌تواند کوتاه‌ترین موج یک سیکل را دارا باشد.
 3. عدم همپوشانی موج ۴ با موج ۱ در روند حرکتی قیمت سهم

عمده تحلیل‌گران این ۴ قاعده کلی را برای تحلیل روند امواج الیوت درنظر می‌گیرند. در همین نقظه هست که تفاوت الیوت ماینر با سایر تحلیل‌های الیوت مشخص می‌شود و آن تفکیک تحلیل هر موج بهصورت مجزا هست که در ادامه توضیحات تکمیلی آن داده ‌خواهد شد.

ویدیو پیشنهادی : تحلیل تکنیکال
تحلیل تکنیکال

 

 1. موج اول الیوت

تحلیل‌گران نخستین موج آغازکننده روند در الیوت را موج ۱ می‌دانند. بیایید نگاهی که به تعدادی از قوانین این موج نگاه کنیم.

 • موج ۱ حتما باید به پنج زیر موج تقسیم شود.
 • موج ۱ معمولا از لحاظ قیمت و زمان اصلاحی قبل از خود بزرگتر است.
 1. موج سوم الیوت

این موج به‌عنوان دومین موج ادامه‌دهنده روند شناخته می‌شود و پس‌از یک روند اصلاحی (موج دوم) شکل خواهد گرفت. نکاتی که برای تشخیص این موج باید بدانید:

 • موج ۳ هیچگاه کوتاه‌ترین موج ادامه‌دهنده روند نیست.
 • موج ۳ اغلب توسعه یافته است یعنی از لحاظ محدوده قیمتی از امواج ۱ و ۵ بزرگتر است.
 • محدوده قیمتی موج ۳ نسبت به موج ۱، ۱۶۲% یا بزرگتر خواهد بود.
 1. موج پنجم الیوت

این موج به‌عنوان آخرین موج ادامه‌دهنده یک روند بعد از موج اصلاحی دوم (موج ۴) تشکیل می‌شود و در واقع نشان‌دهنده اتمام سیکل قیمتی یک دوره امواج الیوت در نمودار خواهد بود.

 • موج ۵ باید در درجه پایین‌تر به یک توالی پنج موجی تقسیم شود.

تا بدین‌جا مقاله امواج ادامه‌دهنده روند حرکتی قیمت یک سهم را مورد بررسی قرار دادیم و نکاتی را پیرامون روش الیوت ماینر بیان کردیم در ادامه قصد داریم نکاتی که در باب استراتژی رابرت ماینر در تحلیل امواج اصلاحی الیوت ذکر کنیم.

 • امواج ۲ و ۴ در یک سری ۵ موجی به‌عنوان امواج اصلاحی شناخته می‌شوند.
 • عموما الگوهای اصلاحی بعد از یک سری ۵ موجی تشکیل می‌شوند.
 • هنگام پایان یافتن یک اصلاح یک سری پنج موجی اصلی خواهیم داشت.
 • الگو اصلاحی حداقل به‌صورت سه موج آشکار می‌شود.

قواعد ذکرشده در امواج اصلاحی به‌عنوان اصول کلی شناخته می‌شود و نکات بیشتر و ریزتر در دوره‌های آموزشی تحلیل الیوت به روش ماینر توضیح داده می‌شود.

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

نتیجه‌گیری

رابرت ماینر به‌عنوان یکی از موفق‌ترین معامله‌گران در بازارهای مالی به‌ویژه بورس شناخته می‌شود. روش‌ها و استرتژی رابرت ماینر امروزه توسط بسیاری از تحلیل‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد که تضمین‌کننده موفقیت بالا در بورس خواهد بود.

تمرکز ماینر بر استراتژی معاملات به‌ویژه تحلیل امواج الیوت سبب شد تا روش الیوت ماینر به یکی از جامع‌ترین سبک‌ها در زمینه تحلیل الیوت تبدیل شود.

این تحلیل‌گر توانست با وضع قوانین و قواعد جدیدی که به‌صورت تجربی بعد از سال‌ها کسب تجربه در بازارهای مالی به‌دست آورد، شهرتی مثال‌زدنی را برای خود در این حوزه به‌دست‌آورد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا