مالی و سرمایه‌گذاری

اسیلاتور الیوت (Elliott Wave Oscillator) چیست و چه کاربردی دارد؟

بازارهای مالی به‌ویژه بورس طرفداران بسیاری را در ایران پیدا کرده است. کسب سودهای مطلوب و افزایش سرمایه که از ویژگی‌های بارز این بازارها است باعث شده تا سرمایه‌گذاران حقوقی و شرکت‌ها به‌دنبال راه‌هایی برای ورود به این بازارها باشند.

یکی از الزامات اساسی در خصوص ورود به بورس، دانستن مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌ها در این زمینه است. استفاده از ابزارهای تحلیل، دانستن دانش مالی و قدرت تحلیل شرایط اقتصادی و سیاسی در کشور و جهان می‌تواند کمک بسیار خوبی را به معامله‌گران کند.

یکی از ابزارهای مهم و بسیار پرکاربرد، تحلیل تکنیکال است. این تحلیل کمک‌کننده در شناسایی تحلیل روند حرکتی قیمت سهم‌ها در نمودار خواهد بود. تحلیل تکنیکال دنیای بسیار گسترده‌ای دارد و خود دارای ابزارهای متنوعی جهت تحلیل قیمت در اختیار دارد.

امواج الیوت یکی از جدیدترین ابزارها در تحلیل تکنیکال است. الیوت یکی از دقیق‌ترین نظریه‌هایی است که برای تحلیل‌های روند حرکتی قیمت در بازارهای سرمایه به‌ویژه بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در کنار امواج الیوت، موضوعی به نام اسیلاتور است.

در این مطلب قصد داریم در خصوص اسیلاتور امواج الیوت و کاربردهای مهم آن در زمینه تحلیل روند حرکتی قیمت نکاتی را با شما بازگو کنیم، پس با ما همراه باشید.

ویدیو پیشنهادی : امواج الیوت
امواج الیوت

 

اسیلاتور الیوت

اسیلاتور امواج الیوت (Elliott Wave Oscillator) چیست؟

اسیلاتورها مانند اندیکاتورها نوعی ابزار جانبی بسیار پرکاربرد برای تحلیل روند قیمتی سهم‌ها به‌شمار می‌روند. مبنای اسیلاتورها بسیار شبیه به اندیکاتورها بوده که همان فرمول‌های پیچیده و خاص ریاضیات است.

یکی از معروف‌ترین اسیلاتورها، اسیلاتور موج الیوت (Elliott Wave Oscillator) است. عموما این اسیلاتور در نرم‌‌افزارهای شبیه‌ساز وجود دارند و به‌آسانی می‌توانید با فعال‌‎سازی از آن استفاده کنید.

Elliott wave oscillator اسیلاتوری هست که فازهای امواج الیوت را برای شما مشخص می‌کند و شما با آگاهی داشتن از فاز موج الیوت می توانید تصمیمات صحیح‌تری برای خرید و فروش سهم بگیرید.

در ادامه به معرفی ویژگی‌های اسیلاتور موج الیوت خواهیم پرداخت.

ویدیو پیشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
آموزش تحلیل تکنیکال

 

کاربرد اسیلاتور موج الیوت چیست؟

عموما معامله‌گران حرفه‌ای این اسیلاتور را در کنار چندین اندیکاتور دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله آن‌ها می‌توان به اندیکاتورهای RSI، MFI، Stochastic Oscillator و MACD اشاره کرد.

قطعا استفاده از این اندیکاتورها در کنار اسیلاتور موج الیوت نتیجه بهتری را رقم خواهد زد و تحلیل به‌مراتب دقیق‌تر و جامع‌تری رخ خواهد داد. در ادامه قصد داریم تا فهرستی از کاربردهای اسیلاتور را به‌همراه توضیحاتی در خصوص هرکدام برای شما بازگو کنیم.

ویدیو پیشنهادی : price action
price action

 

  1. دریافت سیگنال ورود اسیلاتور موج الیوت

نقطه ورود به یک سهم همواره یکی از نکات مهمی بوده که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید درخصوص آن اطلاعات لازم را با استفاده از ابزارهایی مانند اسیلاتور موج الیوت به‌دست آورند. بهتر است برای درک درست از سیگنال نقطه ورود با کمک اسیلاتور مثالی را ببینیم و توضیحاتی را در آن بگوییم.

همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، سهم همچنان در صف فروش قرار دارد و اندیکاتور MACD روند منفی را دنبال می‌کند، اما اسیلاتور موج الیوت به سمت صفر نزدیک شده است. مجموع این موارد و توجه به آن می‌تواند یک سیگنال بسیار مناسب برای ورود به یک سهم از جانب معامله‌گران باشد.

مقاله پیشنهادی : ترکیب ایچیموکو با الیوت
ترکیب ایچیموکو با الیوت

 

  1. دریافت سیگنال خروج اسیلاتور موج الیوت

همان‌طور که در قسمت قبل نقطه ورود را بسیار مهم ارزیابی کردیم، برای یک معامله‌گر حرفه‌ای در بورس، به‌منظور جلوگیری از ضررهای بیشتر توجه به نقطه خروج در یک سهم امری حیاتی است. مانند قسمت بالا، این اسیلاتور می‌تواند به شما کمک کند تا نقطه مناسبی برای خروج از سهم را شناسایی کنید. پس بیایید با ذکر مثالی در این مورد توضیحاتی را بیان کنیم.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید شرایط مناسب برای نقطه خروج از یک سهم دقیقا برعکس نقطه ورود است. در این نقطه سهم دارای صف خرید خواهد بود. همچنین اندیکاتور MACD در این حالت روند مثبتی را خواهد داشت اما اسیلاتور موج الیوت فاز منفی خود را دنبال خواهد کرد.

ویدیو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

ویژگی اسیلاتور موج الیوت چیست؟

اسیلاتور موج الیوت دارای دو فاز مثبت و مفنی است. هنگامی که این اسیلاتور وارد فاز منفی شود رنگ آن نارنجی خواهد بود. در ادامه اگر از فاز مثبت به سمت صفر حرکت کند، رنگ نمودار اسیلاتور زرد خواهد شد.

در خصوص فاز مثبت، اگر نمودار اسیلاتور از فاز منفی وارد فاز مثبت شود نمودار به‌رنگ آبی پررنگ خواهد بود و اگر از فاز مثبت به سمت صفر حرکت کند آبی کم‌رنگ می‌شود.

بد نیست برخی از نکات مهم هنگام استفاده این اسیلاتور بیان کنیم.

  1. زمانی که قیمت به بالای سقف موج اول صعود می‌کند، .اسیلاتور یک حد بالا جدید را به وجود می‌آورد. دقت کنید که اسیلاتور چگونه بروز شکاف قیمتی را در خود منعکس می‌کند،. در واقع این اتفاقات در موج سوم رخ می‌دهند.
  2. فروکش کردن خریدارها در موج سوم. و ورود معامله‌گران بورس با انگیزه دریافت سود دست به نقد کردن معاملات خود می‌زنند.
  3. زمانی که موج چهارم پایان یابد، خریدارانی که موج سوم بازار را از دست داده‌اند،. نسبت به خرید اقدام می‌کنند. قیمت‌ها به سمت بالاهای جدید هدایت می‌شود. هرچند که افزایش در قیمت‌ها در مقایسه با موج سوم با فشار و جهش ناگهانی همراه نیست. به هر حال تغییرات به وجود آمده در قیمت به وسیله اسیلاتور، .به صورت اختلاف میان دو میانگین متحرک ثبت و قابل تشخیص است.
  4. همیشه اجازه دهید که شمارش امواج الیوت به وسیله اسیلاتور موج الیوت تایید شود.
  5. اسیلاتور در موج چهارم بازار، باید حداقل ۹۰% ارزش خود در بورس در موج سوم را اصلاح کند.
  6. زمانی که موج سوم تمام می‌شود،. بازار در یک فرآیند دریافت سود به عقب باز می‌گردد. اسیلاتور باید در هنگام این فرآیند به سمت محدوده صفر از تاثیر قیمت‌ها در بازار بازگردد.
  7. زمانی که اسیلاتور به سمت صفر باز می‌گردد،. نشان از پایان موج چهارم و فرآیند دریافت سودها در بازار دارد.
  8. پس از پایان یافتن موج چهارم، .خریداران جدید وارد میدان شده و قیمت در بازار برای ساختن بالاهای جدید صعود می‌کند.
مقاله پیشنهادی : الیوت نئوویو چیست
الیوت نئوویو چیست

 

نتیجه‌گیری

موفقیت در بازارهای مالی به‌ویژه بورس مستلزم استفاده از دانش‌های مرتبط، آموختن مهارت‌های مناسب و داشتن دید مطلوب از شرایط اقتصادی و سیاسی داخلی و بین‌المللی است.

یکی از ابزارهای موفقیت، تحلیل تکنیکال است که امواج الیوت به‌عنوان جدیدترین نظریه در خصوص روند حرکتی قیمت یک سهم در نمودار شناخته می‌شود. بیشتر معامله‌گران حرفه‌ای در بورس با استفاده از نظریه امواج الیوت می‌توانند سودهای مطلوبی را به‌دست آورند.

در کنار امواج الیوت یکی از تخصصی‌ترین ابزارها، اسیلاتورها بوده که اسیلاتور موج الیوت از انواع آن‌هاست. این اسیلاتور توانایی دارد با به‌کارگیری آن در کنار دیگر اندیکاتورهای عنوان شده در مقاله می‌تواند کمک حال بسیاری از معامله‌گران باشد.

ویدیو پیشنهادی : آموزش ایچیموکو
آموزش ایچیموکو

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا