زبان خارجی

آزمون IMAT: صفر تا صد امتحان آیمت برای متقاضیان پزشکی در ایتالیا

آشنایی با آزمون آیمت

آزمون IMAT در بین افرادی که تمایل دارند در کشور ایتالیا در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل کنند نامی آشنا است. امتحان آیمت مخفف International Medical Admissions Test است و همانطور که از نام آن پیدا است آزمون بین‌المللی پذیرش پزشکی است.

از گذشته تا امروز ایتالیا از مقاصد اصلی دانشجویان ایرانی است. سالانه دانشجویان زیادی برای گرفتن پذیرش یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور تلاش می‌کنند. اغلب داوطلبانی که به تحصیل به زبان انگلیسی علاقه دارند  به آزمون آیمت به چشم یک نقشه پشتیبان یا همان پلن بی نگاه می‌کنند. لازم به ذکر است این آزمون بین متقاضیانی که از دانش کافی انگلیسی برخوردار هستند بسیار محبوب است.

 

مقاله پییشنهادی :  آموزش آنلاین زبان انگلیسی 
زبان انگلیسی

 

هر متقاضی که بتواند نمره قابل قبولی را در این آزمون کسب کند شهریه کمتری را پرداخت خواهد کرد. این مساله باعث می‌شود که بیش از پیش جذاب‌تر دیده شود.

کلید موفقیت در هر آزمون شناخت کافی آن است. به همین دلیل در این یادداشت تلاش کردیم که آزمون IMAT را دقیق بررسی کنیم.

در ادامه شما با این آزمون و نحوه برگزاری آشنا خواهید شد. همچنین سایر اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار داده می‌شود.

آزمون IMAT چیست؟

امتحان آیمت در حقیقت آزمون ورودی دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی است. هر ساله توسط کمبریج ارزیابی می‌شود. این سازمان از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ امتحان پزشکی را به زبان ایتالیایی تهیه و تنظیم کرده است. همچنین از سال ۲۰۱۹ به بعد مسئول برگزاری آزمون Humanitas شده است.

در صورت در نظر گرفتن دانشگاه‌های خصوصی شما با شرکت در این آزمون فرصت به دست آوردن صندلی بیش از ۷۶۱ دانشگاه در سراسر ایتالیا را به دست می‌آورید.

ساختار آزمون IMAT

این آزمون شباهت بسیار زیادی به آزمون زبان ایتالیایی دارد. البته تا آخرین لحظه باید انتظار هر تغییری را داشته باشید. اما به طور کلی این آزمون از ۶۰ سوال و پنج بخش به شرح زیر تشکیل شده است:

 • دانش عمومی (۱۲ سوال)
 • منطق (۱۰ سوال)
 • زیست‌شناسی (۱۸ سوال)
 • شیمی (۱۲ سوال)
 • ریاضی و فیزیک (۸ سوال)

همانطور که قبلا ذکر شد یک تفاوت اساسی با آزمون به زبان ایتالیایی وجود دارد. این آزمون توسط کمبریج برگزار و ارزیابی می‌شود. برای درک این موضوع پیشنهاد می‌کنیم آخرین آزمون IMAT را با آزمون زبان ایتالیایی همان سال مقایسه کنید.

 

آزمون Imat

شانس قبولی در آزمون آیمت

قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه کنیم که دوره IMAT یک دوره پزشکی کامل است. این دوره به زبان انگلیسی و در یک محیط بین‌المللی ارائه می‌شود. بنابراین مورد توجه دانشجویان زیادی از سراسر جهان قرار می‌گیرد.

درست است که مکان‌های کمی وجود دارد و ممکن است حتی شانس قبولی در آزمون IMAT و امکان دستیابی به هدف غیر ممکن به نظر برسد اما رتبه‌بندی آزمون IMAT یک ویژگی خاصی دارد که حداقل مقداری، باعث به تعادل رسیدن مزایا و معایب می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون TUS
آزمون tus

 

به لطف این واقعیت که خیلی از افراد به این آزمون به چشم یک پلن بی نگاه می‌کنند این رتبه‌بندی نرخ خروج فوق‌العاده بالایی دارد.

این امکان هم وجود دارد که این دانشجویان با توجه به سادگی آزمون پزشکی تنها خودشان را برای آزمون‌هایی آماده کنند که توسط کمبریج برگزار نشدند. این یک اشتباه بسیار رایج و جدی است که باعث می‌شود دانشجو روز امتحان با مشکلات بسیار بزرگی مواجه شود. همانطور که در بالا اشاره شد سطح سوالات کمبریج به مراتب بالاتر از آزمون به زبان ایتالیایی است.

آگاهی از این مساله باعث می‌شود شما نسبت به سایر دانشجویان در روز امتحان با آمادگی بیشتری به سوالات پاسخ دهید.

لازم به ذکر است که تا این لحظه داوطلب برای شرکت در این آزمون نیازی به مدرک زبان ندارد.

اعتبار تعداد شرکت‌کنندگان آزمون IMAT

هیچ محدودیتی برای سقف تعداد شرکت‌کنندگان آزمون IMAT در نظر گرفته نشده است. سالانه به تعداد شرکت‌کننده‌های آزمون‌های ورودی افزوده می‌شود. در سال گذشته نزدیک به ۸۴۷۱۶ نفر در این آزمون‌ها شرکت کردند. به نسبت سال قبل آن ۱۵۰۰ نفر بیشتر در این آزمون شرکت کردند. سهم آزمون IMAT از این آزمون ۱۰۴۵۰ نفر بود.

شاید یکی از معایب بسیار بزرگ این آزمون مدت زمان کم اعتبار آن باشد. این آزمون از تاریخ صدور تنها ۱ سال معتبر است و دانشجو فرصت کمی را نسبت به سایر آزمون‌ها در اختیار دارد.

 

آزمون Imat

حداقل نمره و نحوه نمره‌دهی

سقف نمره آزمون IMAT نود (۹۰) است. نگران نباشید هدف شما برای قبولی فاصله زیادی با این نمره دارد. زیرا حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT بیست (۲۰) است.

 

مقاله پییشنهادی : همه چیز در مورد آزمون YDS
آزمون yds

 

نمره شما بر اساس سیستم زیر محاسبه می‌شود و از طریق وب‌سایت رسمی وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا منتشر می‌شود.

 • ارزش هر پاسخ درست: ۱٫۵ امتیاز
 • ارزش هر پاسخ غلط: ۰٫۴- امتیاز
 • ارزش هر سوال بدون پاسخ: ۰

در واقع شما با پاسخ دادن به ۱۴ سوال و با در نظر گرفتن دو پاسخ اشتباه می‌توانید به نمره مورد نظر برسید.

زمان و مکان برگزاری و هزینه آزمون IMAT

این آزمون در سال تنها یک بار در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. متقاضیان معمولا باید دو ماه قبل از تاریخ آزمون نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. بهتر است که تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام آزمون IMAT را از قبل آماده کنید زیرا زمان ثبت‌نام به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

این آزمون به طور همزمان در ۲۰ کشور مختلف برگزار می‌شود. با توجه به سختی شرکت در آزمون در خاک ایتالیا دانشجویان ایرانی اغلب تصمیم می‌گیرند که به کشورهای همسایه مانند آذربایجان، امارات، قطر و ترکیه سفر ‌کنند. این مساله به آن‌ها کمک می‌کند که هزینه‌ها را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند.

هزینه این آزمون ۱۳۰ یورو است. بدیهی است که باید هزینه‌های اضافه اقامت و سفر را هم در نظر بگیرید. اگر شما به دنبال شرکت در آزمون در ایتالیا هستید باید حتما هزینه یک ویزا را هم در نظر بگیرید.

 

آزمون Imat

منابع آزمون IMAT

بدون شک آمادگی کلید موفقیت در آزمون IMAT است. همانطور که قبلا اشاره شد این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می‌شود و با توجه به دشواری آزمون بهتر است که تا قبل از روز امتحان سطح آمادگی خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

با توجه به محتوای آزمون می‌توان منابع IMAT را به دو بخش تقسیم کرد. در ادامه این دو بخش را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

بخش اول: کتاب‌های منطق و حل مساله برای آزمون IMAT

مهم‌ترین موضوعی که باید برای آن آماده باشید مهارت‌های خود در زمینه استدلال و منطق است. این بخش نیمی از راه موفقیت شما است که با کمترین سرمایه‌گذاری می‌توانید آن را کسب کنید.

در این بخش داوطلب باید مهارت خود را در تجزیه و تحلیل متون کوتاه نشان دهد. همچنین قدرت تشخیص استدلال موجود در متن و تناقض آن هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سوال‌های بخش حل مسئله ممکن از انواع مختلف حل مسئله باشد. در این بخش خواندن دو کتاب

Critical Thinking Skills: developing effective analysis

 Thinking Skills by Cambridge

بیش از سایر منابع توصیه می‌شود.

برای تمرین بیشتر می‌توانید به سراغ کتاب‌هایی مانند

BMAT 700 book،

The Ultimate BMAT Guide: 800 Practice Questions Techniques and strategies

و ۱۲۵۰ UKCAT Practice Questions بروید.

بخش دوم: بخش علمی

بخش علمی IMAT شامل ۴ بخش زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. دو بخش زیست‌شناسی و شیمی با توجه به سهم بزرگ خود از تعداد سوال‌ها از اهمیت بالاتری نسبت به دو بخش دیگر برخوردار هستند. اگر سابقه علمی در این زمینه ندارید باید مطالب را به زبان انگلیسی مرور کنید. همچنین توصیه می‌کنیم کتاب‌های زیر که بیش از سایر کتاب‌ها پیشنهاد شده است را در نظر بگیرید. در ضمن هدف اصلی شما برای مرور باید مرور مطالب در سطح دبیرستان باشد.

 • زیست‌شناسی: AS-level biology، A2-level biology، Biology: For the IB Diploma و Constanzo Physiology
 • شیمی: AS-Level Chemistry، A2-Level Chemistry و IB Chemistry Study Guide
 • ریاضی و فیزیک: Physics for the IB Diploma و Mathematics for the IB Diploma

منابع آنلاین رایگان زیادی اعم از نمونه سوال‌های سال‌های گذشته و جزوه‌های مختلفی در اینترنت یافت می‌شود. همچنین وب‌سایت Khan Academy  منابع مختلفی را برای آمادگی در بخش علمی به صورت رایگان را در اختیار داوطلبان قرار داده است.

همچنین کتاب‌های زیر نیز برای مطالعه توصیه می‌شود.

 • IMAT Alpha Test (Medical in Inglese)
 • Per la Preparazione ai test di accesso in Medicina e Chirugia
 • Thinking Skills critical Thinking and Problem Solving
 •  ۱۲۰۰ Quiz (نمونه سوالات)
 •  A Level Biology و A Level Chemistry از انتشارات کمبریج انگلیس

بسیار حیاتی است که برای موفقیت در این آزمون تا آنجا که می‌توانید سوال‌های مختلف را بررسی کنید. راز موفقیت در امتحان آیمت تمرین و تمرین است. توصیه می‌کنیم به این واقعیت که شما اجازه دارید هر سال در این آزمون شرکت کنید توجه نکنید. در حقیقت اگر برای وقت و سرمایه خود ارزش قائل هستید بهتر است که این فرصت را جدی بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
یه پیشنهاد ویژه!

پرطرفدار ترین
دوره های مکتب‌خونه

15% تخفیف برای تو
close-link