زبان خارجی

هرچه در مورد آزمون تولیمو باید بدانید 

 آشنایی با آزمون تولیمو

تولیمو (TOLIMO) مخفف Test Of Language by the Iranian Measurement Organization یک آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و برگزار می‌شود. اغلب شرکت‌کننده‌های این آزمون را داوطلبان دکتری تشکیل می‌دهند.

ساختار آزمون

این آزمون مانند آرمون‌های مشابه خارجی خود مثل آیلتس، تافل و GRE مهارت‌های نوشتاری (Writing)، ساختار زبانی (Structure)، درک مطلب (Reading) و لیسنینگ (Listening) را در دو دفترچه‌ی مختلف پوشش می‌دهد. دفترچه‌ای که اول به شرکت‌کننده‌های آزمون داده می‌شود مربوط به Writing بوده و تشریحی است، هر زبان‌آموز ۳۰ دقیقه برای حل دفترچه و وارد کردن جواب در همان دفترچه را دارد. سپس دفترچه‌ی دوم به شرکت‌کننده داده می‌شود که در آن سؤالات چهارگزینه‌ای مربوط به دیگر مهارت‌ها قرار دارد.

دفترچه‌ی دوم که شامل ۱۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای است متشکل از ۵۰ پرسش از بخش درک مطلب شنیداری (با لهجه‌ی بریتیش یا آمریکایی)، ۴۰ پرسش از بخش ساختار زبانی و ۴۰ پرسش از درک مطلب معمولی است که در کل ۱۲۰ دقیقه زمان می‌برد. (به دلیل شیوع ویروس کورونا جهت کوتاه کردن زمان حضور در جلسه‌ی آزمون، به صورت موقت آزمون تولیمو با ۱۰۵ سؤال در بازه‌ی زمانی ۸۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود.)

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش گرامر انگلیسی
آموزش گرامر

 

بعد از تصحیح آزمون و ارائه‌ی نتیجه، هر شرکت‌کننده دو نمره‌ی متفاوت برای هر یک از دفترچه‌ها خواهد داشت. یکی از آن نمره‌ها که بازه‌ی آن از ۱ تا ۶ است مربوط به دفترچه‌ی Writing و دیگری مربوط به دفترچه‌ی سؤالات چهارگزینه‌ای است که بازه‌ی نمره‌ی آن از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

نمره‌ی دفترچه‌ی دوم اغلب به عنوان نمره‌ی اصلی این آزمون تلقی می‌شود. نمره‌ی بالای ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ و ۵۹۹ خوب، از ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف محسوب می‌شود. همچنین قابل ذکر است که آزمون تولیمو فقط برای تعیین سطح زبان انگلیسی بوده و غیررقابتی است و به این دلیل دارای نمره‌ی منفی نمی‌باشد.

ثبت ‌نام آزمون تولیمو

این آزمون دارای حداقل و حداکثر محدوده‌ی سنی نیست. برای شرکت در آن حداقل باید شامل مدرک دیپلم باشید. زمان‌های برگزاری آزمون همیشه فقط از وبسایت سازمان سنجش اعلام می‌شود. ۴۰ روز قبل از زمان برگزاری ثبت‌نام شروع می‌شود و ۵ روز قبل از زمان برگزاری در صورت نرسیدن به حد ظرفیت بسته می‌شود.

آزمون تولیمو

هزینه آزمون تولیمو در حال حاضر ۱۰۶ هزار تومان است. برای ورود به جلسه کارت مخصوصی وجود ندارد. متقاضی کافی است در هنگام ورود به حوزه‌ی امتحانی مدرکی معتبر برای شناسایی ارائه دهد و وارد شود. ترجیحا عکسی که ارائه می‌شود باید در ۵ سال اخیر گرفته شده باشد. اگر متقاضی قصد تغییر زمان آزمون خود را داشته باشد می‌تواند تا قبل از ۱۵روز از شروع آزمونش زمان آن را به یکی دیگر از آزمون‌ها تعویق بیاندازد.

شیوه‌ی برگزاری آزمون

این آزمون از سال ۱۳۹۶ به صورت اینترنتی (iBT) برگزار می‌شود.  داوطلبان در روز امتحان به یکی از مراکز رسمی که از سمت سازمان سنجش تایید شده‌اند مراجعه کرده و با کامپیوترهایی که برای آنان با نرم‌افزار و تجهیزات مشخصی آماده شده‌اند در آزمون تولیمو شرکت می‌کنند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش لغات انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

 

نکته: سازمان‌های برگزار کننده‌ی آزمون همه‌ی تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون مانند کیبورد، موس و هدست را آماده می‌کنند. تنها وسیله‌ای که شرکت‌کننده باید همراه خود داشته باشد یک مداد یا مداد نوکی برای یادداشت‌برداری در طول آزمون است. (همراه داشتن خودکار، روان‌نویس و… ممنوع است.)

مراحل برگزاری آزمون تولیمو 

  • در روز برگزاری آزمون داوطلب با مدرک معتبری مثل پاسپورت یا کارت ملی عکس‌دار به محل از پیش مشخص شده‌ی آزمون مراجعه می‌کند.
  • پس از باز شدن درب سالن آزمون، داوطلبان با ارائه‌‌ی مدرک شناسایی احراز هویت شده و وارد محل آزمون می‌شوند.
  • هر داوطلب وارد اتاق Admin می‌شود و برای لحظه‌ای پشت کامپیوتر Admin می‌نشینند، کامپیوتر از او برای شناسایی عکس می‌گیرد و سپس به صورت تصادفی یکی از کامپیوترهای سالن را به عنوان محل آزمون دادن او انتخاب می‌کند.
  • بعد از نشستن تمامی شرکت‌کننده‌ها پشت کامپیوترهایی که برای آن‌ها انتخاب شده، مراقبین به کامپیوترهای داوطلبان مراجعه کرده و با وارد کردن رمز عبور نرم‌افزار آزمون را آماده می‌کنند.
  • در صورتی که مشکلی نباشد، آزمون برای همه شروع می‌شود.

 

ویدیو پییشنهادی : زمان‌ها در زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی

آزمون تولیمو

 

نتایج این آزمون بین ۸ تا ۱۲ روز پس از برگزاری آماده شده و بر روی وبسایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد. هر شرکت‌کننده می‌تواند بصورت آنلاین کارنامه‌ی خود را ببیند و در صورت مشکل اقدام به اعتراض کند.

منابع آزمون تولیمو

از آن‌جایی که آزمون TOLIMO یک آزمون استاندارد برای تعیین سطح زبان انگلیسی است منابع آموزشی آن مشابه دیگر آزمون‌های تعیین سطح (مثل TOFEL) است و تفاوت چندانی ندارد.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین منابع آزمون تافل برای کسب بیشترین نمره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا