مالی و سرمایه‌گذاری

استراتژی معاملاتی هیکن آشی

استراتژی معاملاتی هیکن آشی

نام هیکن آشی برای کسانی که در بازار بورس فعالیت می‌کنند چندان عجیب‌وغریب و ناشناخته نیست. این استراتژی معاملاتی می‌تواند به شما برای کسب اطلاعات در خصوص شرایط بازار، روند قیمت‌ها و تشخیص زمان مناسب خرید یا فروش سهام کمک کند.

هیکن آشی و ایچیموکو دو نمودار تحلیل تکنیکال در بازار بورس هستند که با استفاده از ارتباط میان آن‌ها می‌توانید قیمت‌های آینده بازار و نحوه عملکرد آن‌ها را بررسی کنید. با ما همراه باشید تا در خصوص این استراتژی و ارتباط آن با ایچیموکو اطلاعات بیشتری به شما بدهیم.

 

 

استراتژی معاملاتی هیکن آشی

هیکن آشی چیست؟

این استراتژی نمودارهایی دارد که امکانات ایچیموکو را کامل‌تر می‌کنند و با تکمیل کندل‌ها کاربرد نمودارهای تکنیکال را افزایش می‌دهد. با استفاده از این تحلیل می‌توان روند پیش‌بینی شرایط بازار را ساده‌تر کرد و با افزایش خوانایی نمودارهای شمعی تشخیص زمان ورود یا خروج به بازار بسیار ساده‌تر خواهد شد.

این استراتژی را می‌توان برای کسب سود در معاملات میان‌مدت به کار برد. در نمودارهای این استراتژی نوسانات قیمتی کاملا قابل‌تشخیص هستند اما شکاف‌های قیمتی مشخص نیستند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که از تحلیل هیکن آشی و ایچیموکو در کنار یکدیگر استفاده کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش بورس
آموزش بورس

 

 

هیکن آشی چیست؟

 

چگونه به نمودارهای تحلیلی هیکن اشی دسترسی پیدا کنیم؟

خوشبختانه این اندیکاتور به‌صورت پیش‌فرض در فضای تحلیلی معاملات وجود دارد و شما می‌توانید با چند کلیک ساده به آن دسترسی پیدا کنید. برای استفاده از نمودارهای این استراتژی مراحل زیر را دنبال کنید.

 • وارد بخش insert و سپس indicators شوید.
 • در بخش custom گزینه Heikin-Ashi را انتخاب کنید.
 • در پنجره بازشده رنگ نمودار را انتخاب کنید.

با انجام این مراحل نمودارهای تحلیلی بر روی نمودار اصلی شما می‌افتند اما مشکلی که اینجاست این است که کندل‌های قبلی و جدید روی یکدیگر قرار می‌گیرند و نمی‌توان به‌درستی آن‌ها را تشخیص داد. برای حل این موضوع طبق مراحل زیر پیش بروید.

 • روی نمودار کلیک راست کنید و وارد بخش properties شوید.
 • در قسمت color از Bar up تا line chart را در حالت none قرار دهید. با این کار در قسمت preview دیگر چیزی باقی نمی‌ماند.

بعد از طی کردن همه این مراحل کندل‌های عادی و کلاسیک از بین می‌روند و تنها سیستم هیکن آشی باقی می‌ماند.

 

فرمول محاسبه هیکن آشی

اگر نگاهی به نمودارهای تحلیلی بیندازید متوجه می‌شوید که شکل ظاهری آن‌ها با سایر کندل‌ها متفاوت است؛ این موضوع به دلیل تفاوتی است که در فرمول‌های محاسباتی این استراتژی وجود دارد. توجه داشته باشید که دانستن این فرمول‌ها لازم نیست؛ اما برای اینکه بتوانید دلیل این تفاوت را درک کنید بهتر است که آن‌ها را ببینید.

در این فرمول‌ها ابتدا open و close کندل قبلی محاسبه و تقسیم بر ۲ می‌شود؛ حاصل این عبارت محل open کندل بعدی خواهد بود. برای به دست آوردن محل close کندل جدید مجموع نقاط open، close، high و low همان کندل را تقسیم بر ۴ می‌کنیم. shadow هر کندل نیز درست مانند کندل‌های عادی به دست می‌آید. فرم ریاضی این فرمول‌ها در ادامه آورده شده است.

فرمول محاسبه هیکن آشی

کاربرد اصلی این استراتژی چیست؟

هیکن آشی می‌تواند نویزها و نوسانات بازار را بگیرد؛ به این معنا که روند کلی بازار را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که نوسانات مختلف کندل‌ها در یک بازه خاص شما را گیج نکنند. پس می‌توان گفت که با استفاده از این نمودار فارغ از اتفاقات و تغییراتی که در شرایط واقعی بازار رخ داده است می‌توانید تشخیص دهید که در یک بازه زمانی مشخص بازار به سمت صعود رفته است یا سقوط؟

استراتژی معاملاتی هیکن آشی

سوالی که شاید برای شما پیش آمده باشد این است که چگونه با استفاده از این نمودار می‌توان تغییر روند یا زمان تغییر آن را متوجه شد؟ زمان تغییر روند به این معنا است که نمودار استراتژی هیکن آشی به یک سطح مقاومتی یا حمایتی برخورد کند.

در این زمان یک پیگوت تشکیل می‌شود؛ نکته اینجاست که در ایهمین لحظه کندل‌ها هم تغییر رنگ می‌دهند. برای تحلیل این نمودار باید تغییرات رنگ‌ها را با دقت دنبال کنید؛ تا زمانی که کندل‌ها همرنگ هستند روند حالت صعودی یا نزولی دارد و به‌محض تغییر رنگ می‌توان متوجه تغییرات روند بازار شد.

علاوه بر این شما می‌توانید با این نمودارهای تحلیلی روند بازار را پیش‌بینی کنید تا سود بیشتری به دست آورید و مانع از ضرر کردن شوید.

الگوهای هیکن در نمودارها و ترکیب آن‌ها با دیگر الگوهای کندل به شما برای پیش‌بینی روند قیمت کمک زیادی می‌کنند. درواقع به کمک نمودارهای تحلیلی می‌توانید متوجه شوید که روند تا چه زمانی ادامه دارد و آیا برای شما سودمند است که در معاملات باقی بمانید یا خیر؟

همچنین با تشخیص روند معکوس بازار می‌توانید در زمان مناسبی از آن خارج شوید و جلوی ضرر را بگیرید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش تحلیل تکنیکال
آموزش تحلیل تکنیکال

 

استراتژی معاملاتی هیکن آشی

نکات موجود در نمودارهای تحلیلی و سیستم هیکن آشی

برای بررسی نمودارهای تحلیلی نکات ظریفی وجود دارد که به شما برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای کمک می‌کند. در این بخش تعدادی از این نکات را بیان خواهیم کرد.

 • حواستان به shadow باشد

در این استراتژی shadowها می‌توانند روند قیمت و تمایل آن به سمت صعود یا نزول را نشان دهند. بزرگ بودن shadowها در یک سمت کندل به این معناست که قیمت دیگر تمایلی ندارد به آن سمت برود. درواقع قیمت به آن سمت رفته و برگشته و دیگر تمایلی برای برگشت به موقعیت قبلی ندارد.

 • کندل‌های indecision را بررسی کنید.

در کندل‌های indecision نقاط open و close بسیار به هم نزدیک هستند و تقریبا هیچ بعدی برای کندل وجود ندارد. این کندل‌ها تصمیم‌گیری قطعی ندارند و این موضوع نشان‌دهنده تغییر روند در بازار است. البته توجه داشته باشید که این نوع کندل‌ها نقطه شروع تغییر روند را نشان می‌دهند؛ بلکه با استفاده از آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که به محل تغییرات روند نزدیک شده‌اید.

 • از تکنیک‌های مختلف برای تشخیص تغییر روند استفاده کنید.

در استراتژی هیکن آشی تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به‌طور دقیق محل تغییرات در روند صعودی یا نزولی قیمت را مشخص کرد و در زمانی مناسب اقدام به خرید یا فروش نمود RSI، moving average و macD از بهترین گزینه‌ها برای تحلیل روند و تشخیص تغییرات آن هستند.

به‌عنوان‌مثال اگر RSI را روی نمودار بیندازید، بهترین زمان برای وارد شدن به معامله و خرید سهام وقتی است که RSI در اشباع خرید باشد و شکست آن با یک تغییر رنگ در کندل‌ها هم‌زمان شود.

سیگنال گیری از استراتژی هیکن آشی چگونه انجام می‌شود؟

یادگیری سیگنال گیری و آشنایی با تحلیل آن‌ها می‌تواند به شما برای تشخیص روند و زمان مناسب ورود یا خروج از بازار کمک زیاد بکند. این شاخص‌ها اغلب کاملا قابل‌اعتماد هستند؛ اما اگر مهارت کافی در پیدا کردن و تحلیل آن‌ها نداشته باشید می‌توانند شما را به اشتباه بیندازید. در ادامه توضیحات مختصری درباره انواع سیگنال موجود در این استراتژی ارائه خواهیم داد.

سیگنال گیری از استراتژی هیکن آشی

 • سیگنال قوی صعود یا نزول

این نوع سیگنال‌ها که به نام سیگنال‌های تشخیص روند شناخته می‌شوند می‌توانند به شما برای سودآوری بیشتر کمک کنند. روند صعودی قوی نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاری در بلندمدت برای شما به‌صرفه است و باید در بازار بمانید تا به سودآوری برسید. در مقابل روند نزولی بسیار قوی به شما هشدار می‌دهد که به‌سرعت از بازار خارج شوید. کندل‌های کوچک یا indecision و کندل‌های بدون سایه می‌توانند قوی بودن روند را به نمایش بگذارند.

مقاله پیشنهادی : ترکیب ایچیموکو با الیوت
ترکیب ایچیموکو با الیوت

 

 • سیگنال مکث روند

تشخیص این سیگنال در هیکن آشی بسیار دشوار است و معمولا معامله‌گران حرفه‌ای که استراتژی قدرتمندی برای ورود به بازار دارند می‌توانند آن را بشناسند.

معامله‌گران متوسط یا تازه‌کار ممکن است با دیدن سیگنال‌های مکث به این فکر کنند که این روند معکوس است و برای جلوگیری از ضرر از بازار خارج شوند؛ غافل از اینکه در این زمان تنها سیگنال برای مدتی وارد مرحله رکود شده است و تشخیص صعودی یا نزولی بودن روند بعد از این مدت نیاز به بررسی سیگنال‌های ایچیموکو یا استراتژی‌های دیگر دارد.

سیگنال مکث روند

رابطه هیکن آشی و ایچیموکو و سبک معاملاتی آن‌ها

این دو استراتژی کاملا به هم پیوسته‌اند و یادگیری تحلیل با هردوی آن‌ها به شما برای تشخیص زمان مناسب خرید یا فروش کمک می‌کند. ترکیب سبک معاملاتی ایچیموکو و هیکن آشی یکی از معتبرترین و جذاب‌ترین روش‌های معاملاتی است که با استفاده از آن می‌توانید سیگنال‌های دقیق شروع معاملات را پیدا کنید و همواره در مسیر سوددهی باقی بمانید.

برای اینکه از این دو استراتژی در کنار یکدیگر به شما کمک کنند نیاز به ۲ شاخص دارید که سیگنال‌های افتتاح معاملات را نشان می‌دهند. برای مشخص کردن این سیگنال‌ها مراحل زیر را دنبال کنید.

 • نمودار هیکن آشی را در یک تایم فریم ۱۲ ساعته بر روی نمودار اصلی بیندازید.
 • ابر میانگین متحرک نمایی با انحراف بالا و پایین ۹ را به دست آورید. این ابر به شما اطلاعاتی درباره وضعیت اخیر بازار خواهد داد.
 • به کمک ابر ایچیموکو و تحلیل سیگنال‌ها میزان قدرت کندل را بررسی کنید. در این مرحله می‌توانید متوجه شوید که شرایط برای ورود به بازار آماده هست یا خیر.
 • برای تعیین حد ضرر از کندل پایین ویلیام فراکتالز استفاده کنید. این کندل زمانی تشکیل می‌شود که روند تغییر کند یا با یک تغییر رنگ جزئی به تعادل برسد.
 • اکنون می‌توانید نمودارهای هیکن آشی و ایچیموکو را بررسی کنید و با خارج شدن ابر کومو از کندل‌ها و بسته شدن آن‌ها معامله را آغاز کنید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا