مدیریتمقالات دیجیتال مارکتینگ

چگونه یک استراتژی برندینگ موفق بسازید؟

یک استراتژی برندینگ موفق داشته باشید

هنگام تدوین استراتژی برندینگ اولین قدم این است که از خود سوال کنید که چگونه یک استراتژی برندینگ موفق بسازید؟ در اولین قدم برای این کار باید سه مؤلفه اصلی در کسب و کار خود را شناسایی کنید تا از آنها به عنوان مواد اصلی یک برند موفق و پس از آن مارکتینگ پلن موفق استفاده کنید:

تعریف استراتژی برندینگ

هدف

در هنگام پرداختن به این مؤلفه باید به این سوال پاسخ دهید که چرا در این کسب و کار فعالیت می‌کنید و نیازهای خاص مشتریان شما که سعی می کنید آنها را برآورده کنید، چیست؟

پایداری

تعریف مؤلفه پایداری یعنی قادر باشید مواردی که قدرت اصلی شما در آن است و بارها و بارها می توانید آن را ارائه ‌دهید، تعریف کنید.

تأثیر عاطفی

مؤلفه تأثیر عاطفی همان چیزی است که به ایجاد پیوند یا ارتباط بین شما و مشتریان کمک می کند. استراتژی برندینگ باید این تأثیر را توسعه داده و براساس آن کار کند.

ویدیو پییشنهادی : بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

برای تدوین یک استراتنژی برندینگ موفق باید علاوه بر درک و تعریف این مؤلفه‌ها در کسب و کارتان، باید مخاطب مورد نظر خود را تعیین کنید، شاخص رقابتی خود را مشخص کنید، در مورد ترکیبی از محصولات و خدمات تصمیم بگیرید که روی آن تمرکز کنید و یک ارزش منحصر به فرد به مشتری ارائه کنید.

شما با شناسایی مؤلفه‌های اصلی کسب و کار و با تمرکز بر مشتریان و نیازهای آنها، مبنایی برای تهیه استراتژی برند خود خواهید داشت. با داشتن یک فرایند درست در برندینگ، یک هویت منحصر به فرد برای کسب و کار شما ایجاد می شود که شما را از رقبا متمایز می‌کند و می‌تواند قلب یک استراتژی مناسب رقابتی باشد.

تدوین استراتژی برندینگ می‌تواند یکی از دشوارترین مراحل در تدوین مارکتینگ پلن کسب و کارها باشد، اما این مرحله بسیار مهم است زیرا هویت برند شما به طور مکرر و مداوم از راه‌های مختلف در طول حیات کسب و کار شما نمود پیدا می‌کند.

شناخت استراتژی برندینگ مناسب

نکات زیر را برای ایجاد یک استراتژی برندیگ موفق در نظر بگیرید:

چرا برندینگ مهم است؟

دلایل زیادی برای مشهور شدن برندهای مختلف وجود دارد: کیفیت بالای محصولات، خدمات خوب یا قیمت مناسب و… برخی دلایل متداول هستند، اما مهمترین عامل موفقیت برندها شناخت نیازهای مشتری است. برندهای مختلف سالها وقت صرف میکنند تا در قلب مشتریان خود جای گیرند. به مشتریان خود گوش دهید چراکه مشتریان مهمترین فاکتور کسب و کار هستند و به قول معروف Customer is the King . نیازهایی که برای مشتری مهم باشد، کسب و کار شما را می‌سازد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش بازاریابی دیجیتال
آموزش بازاریابی دیجیتال

 

چگونه می توانید برند خود را تعریف کنید؟

همانگونه که پیش از این گفتیم تعریف برند، پایه و اساسی را ایجاد می‌کند که تمام اجزای دیگر مارکتینگ پلن بر اساس آن ساخته می‌شوند. تعریف برند شما، به عنوان سنجه اصلی در ارزیابی استراتژی‌های مارکتینگ عمل می کند. همه چیزهایی که ظاهر یک برند را می‌سازند نیز بر تعریف برند استوارند، از رنگ و فونت ست اداری شما تا طراحی استراتژی برندینگ شما همگی تحت تأثیر تعریف برند هستند.

طراحی استراتژی برندینگ

تعیین اهداف برند شما

یکی از انتقادهای همیشگی در مدیریت برندها، نداشتن تعریف واضح از مخاطبان و اهدافی است که برند برای دستیابی به آن تلاش می‌کند. برای تعیین اهداف برند باید دو سوال اساسی پاسخ دهید:

  • می خواهید برند شما برایتان چه کاری انجام دهد؟
  • می خواهید دیگران درباره محصولات یا خدمات شما چه بدانند و چه بگویند؟

تمرکز روی مخاطب هدف

قدرت برند و استراتژی برندینگ شما به توانایی تمرکزتان روی مخاطبان بستگی دارد. به همین دلیل تعیین بازار هدف شما به تقویت اثربخشی برندتان کمک خواهد کرد. برای تعیین مخاطبان هدف باید سوالاتی مطرح کنید:

  • آن ها چند ساله هستند؟
  • درآمد آنها چقدر است؟
  • شغل آنها چیست؟
  • چه علایق دیگری دارند؟

کشف و تسلط بر موانعی که برند شما با آنها روبروست

هنگام ایجاد استراتژی برندینگ برای یک محصول یا خدمت، انجام یک تحلیل دقیق برای مشخص کردن موانع بالقوه بسیار مهم است. شناخت موانع و مشکلات بر سر راه برند می تواند موفقیت محصول یا خدمات شما را تضمین کنند.

هویت برند

برند شما برای مشتریان به اندازه چهره شما برای دوستان و خانواده، قابل تشخیص است. اینگونه است که مردم برند شما را در بازار می‌بینند. برند شما یک تصویر جاودانه در ذهن مخاطب شماست به همین دلیل است که خلق هویت برند بخش قابل توجهی از تلاشها در مسیر تدوین استراتژی برندینگ را شامل می شود. بنابراین اگر بسته بندی شما نمایانگر کسب و کار شما نیست نترسید، بسته بندی خود را تغییر دهید.

هویت استراتژی برندینگ

برندسازی = هدف

برندینگ اغلب برای مدیران سطح بالا گیج کننده است یا به اندازه کافی مهم نیست زیرا دیدن مزایای ملموس استراتژی برندینگ برای آنها دشوار است. عملیاتی کردن تهیه مارکتینگ پلن بدون داشتن استراتژی برند، حتی برای یک کسب و کار کوچک، می تواند خطرناک باشد. بدون برندینگ یک کسب و کار فاقد یک هدف مشخص است و بدون هدف، نمی تواند با رقبا کنار بیاید.

 

ویدیو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتکس

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا