برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایل

بهینه سازی اندروید به چه صورت انجام می‌شود

بهینه سازی اندروید چگونه است

بگذارید از همین ابتدا شما را با بهینه سازی اندروید آشنا کنیم و بگوییم شما چگونه می‌توانید گوشی هوشمند خود را بهینه سازی کنید. پس برای دانستن این موضوع ما را دنبال کنید.

برای شروع باید بگوییم که، یکی از اصول اصلی سیستم عامل‌های تلفن همراه (اندروید یا IOS) قابلیت تطبیق پذیری آنان است.

سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید طیف متنوعی از ویژگی‌ها و سطح شخصی‌سازی را می‌تواند به شما ارائه کند و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که کاملا بتوانید سیستم عامل اندورید خود را بهینه سازی کنید و یا به نوعی دیگر بهینه سازی اندروید در گوشی هوشمند خود انجام دهید.

اما با تمام این قدرت‌ها و ویژگی‌های خوب اندروید باید به این نکته نیز توجه کنیم که سیستم عامل اندروید مانند دیگر سیستم عامل‌ها بدون عیب و نقص نیست و ممکن است در مواقعی دچار مشکل و نقص در گوشی‌های هوشمند امروزی شود.

 

بهینه سازی اندروید چگونه است

 

درحقیقت یکی از نقاط ضعفی که ممکن در سیستم عامل بهینه سازی اندروید وجود داشته باشد این است که این سیستم عامل توانایی مدیریت منابع بالایی را ندارد و نمی‌تواند منابع بسیار زیاد را مدیریت کند.

براساس آمارهای جهانی کاربران تلفن‌های هوشمند، سیستم عامل اندروید نسبتاً بیشتر از سیستم عامل‌هایی همچون (iOS ،Symbian ،Blackberry) و سایر سیستم عامل‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

بروزرسانی به موقع سیستم عامل، از مهم‌ترین اصل‌های سیستم عامل است که کاربران زیادی روی این موضوع متمرکزهستند. با این حال، وابستگی زیاد و شدید ما در حال حاضر به فناوری مدرن، به ویژه تلفن‌های هوشمند منجر به خرابی‌های زیاد این نوع تکنولوژی و عملکرد آن نیز شده است.

بنابراین انگیزه برای بهینه سازی عملکرد اندرویدی بسیار زیاد شده است. طراحان و توسعه‌دهندگان زیادی مشغول کار روی این پروژه هستند تا بتوانند بهترین بهینه سازی را برای سیستم عامل اندروید انجام دهند.

چگونه سیستم عامل اندروید را بهینه سازی کنیم

احتمالاً این پرسش به یکی از بهترین پرس و جو‌هایی امروزی تبدیل شده است که کاربران و مصرف‌کنندگان این سیستم عامل برای آنها پاسخی می‌خواهند جای نگرانی وجود ندارد، زیرا ما به این پرسش می‌توانیم جوابی قانع کننده دهیم که دیگر شما به راحتی بتوانید سیستم عامل خود را بهینه سازی کنید.

امروزه تکنولوژی و فناوری باعث شده‌اند که ما بتوانیم همه چیز در مورد سیستم عامل‌ها و گوشی‌های هوشمند بدانیم و از آنان اطلاعات کسب کنیم اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر نتوانیم این فناوری و تکنولوژی را وارد عرصه سیستم عامل‌ها کنیم چه مشکلی پیش می‌آید؟

برای جواب دادن به این پرسش ما بزرگترین نکات تست شده و بهترین عملکرد‌هایی که می‌توانیم برای بهینه سازی اندروید انجام دهیم را جمع آوردی کرده‌ایم تا توانسته باشیم امروزه به بهینه سازی عملکرد این سیستم عامل کمکی کرده باشیم.

به اولین نکته‌ای که می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که ما در این بخش نکاتی را ذکر می‌کنیم که باعث بهبود عملکرد دستگاه اندروید شما را می‌شود. اگرچه تقریباً برای همه چیزبرنامه‌ای وجود دارد، اما در صورت کم بودن حافظه یا عدم فضای ذخیره آزاد (free storage space) همیشه می‌توانید برای دستیابی به این موارد به سراغ روش‌های دستی یا به نوعی دیگر خودتان به سراغ بهتر شدن عملکرد سیستم عامل گوشی هوشمند خود بروید.

مقاله پییشنهادی : معرفی شبیه سازهای اندروید
معرفی شبیه سازهای اندروید

معرفی بهترین نرم افزار‌های عملکرد بهینه سازی اندروید

برای مثال ما ازبرنامه Clean Master به عنوان گزینه‌ای برای دستیابی بهینه سازی دستی یا همان (manually) استفاده کرده‌ایم.

Clean Master یک برنامه رایگان و محبوب از سایت Cheetah Mobile است که همراه با گزینه‌های پاکسازی آشغال، آنتی ویروس، تقویت کننده تلفن و مدیربرنامه است. فضای ذخیره سازی زیادی را می‌توان با استفاده از گزینه Junk File که کار اصلی‌اش پاک کردن حافظه نهان برنامه و همچنین می‌تواند پرونده‌های موقتی که ذخیره شده‌اند را بازیابی می‌کند.

با این وجود، فروشگاه گوگل (Google Play Store) دارای تعدادی برنامه مشابه مانند DU Booster ، CCleaner، تقویت کننده حافظه قابل ارتقاء، Advanced Task Killer ، 3c Toolbox یا CPU Tuner است که می‌توانید به جای Clean Master از آن استفاده کنید.

 

معرفی بهترین نرم افزار‌های عملکرد بهینه سازی اندروید

 

با این حال، برخی از آنها ممکن است نیازبه روت کردن دستگاه شما (rooting your device) داشته باشند.

ناگفته نماند که حتما اطمینان حاصل کنید که برنامه اولیه و داده‌های مربوطه از قبل نسخه پشتیبان داشته باشند، و از مراحل صحیح روت کردن یک دستگاه آگاه کامل داشته باشید تا برای نصب نرم افزاری به مشکلی برنخورید.

اگراینطور نیست و آگاهی کاملی ازروت کردن دستگاه ندارید به شدت پیشنهاد می‌کنیم که به جای آن برنامه‌ای که نیازی به روت کردن ندارد، انتخاب کنید.
درادامه چند نمونه نرم افزار به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید با استفاده از آن‌ها عملکرد سیستم عامل خود را بهینه سازی کنید.

بهترین نرم افزار‌های بهینه سازی اندروید

در این بخش بهترین برنامه‌های بهینه سازی اندروید معرفی می‌کنیم و نیز می‌گوییم که شما چگونه می‌توانید بدون هیچ گونه برنامه‌ای سیستم عامل خود را بهینه سازی کنید.

 

مقاله پییشنهادی : هک اندروید چیست
هک اندروید چیست

Kill Background Apps (بدون برنامه)

حتی اگرحافظه داخلی و خارجی خوبی داشته باشید به مرور زمان احتمال کند شدن تلفن شما امکان پذیراست. دلیل اصلی این موضوع می‌تواند به علت وجود بار سنگین بر روی پردازنده براساس فعالیت پس زمینه باشد. برای خاتمه دادن به این فعالیت، برنامه‌هایی که درحال استفاده نیستند و همچنین درپس زمینه اجرا می‌شوند را غیرفعال کنید این اولین قدم است. این عملکرد و برنامه می‌تواند شما را از کاهش سرعت سیستم عامل اندروید نجات دهد.

Master Master (با برنامه)

برنامه Master Master را اجرا کنید و روی تقویت تلفن (Phone Boost) ضربه بزنید. هنگامی که برنامه کاربردی CPU، برنامه‌های درحال اجرا و میزان حافظه قابل قبول را تجزیه و تحلیل می‌کند، کار آن روی صفحه گوشی نشان داده می‌شود. با بررسی کادرارائه شده در مقابل هر یک از گزینه‌ها، برنامه های مورد نظر را انتخاب کنید و روی Boost ضربه بزنید. این کار باید عملکرد CPU را تا حد زیادی بهبود بخشد، و در نتیجه منجر به پردازش سریع‌تری سیستم عامل می‌شود.

 

بهترین نرم افزار‌های بهینه سازی اندروید

task manager (بدون برنامه)

هنگامی که روی نماد مدیر کار یا (task manager) ضربه بزنید لیستی از برنامه‌هایی که در حال اجرا هستند (در پس زمینه) باید روی صفحه ظاهر شوند. برای پایان دادن کامل به آنها و بازیابی عملکرد پردازش CPU، همه برنامه‌ها را تک به تک به راست یا چپ بکشید.

 

 

چند نمونه دیگر از بهترین برنامه‌های بهینه ساز اندروید:

  • Safe Security – Antivirus, Booster, Phone Cleaner
  • CCleaner: Cache Cleaner, Phone Booster, Optimizer
  • AVG Cleaner – Junk Cleaner, Memory & RAM Booster
  • Norton Clean, Junk Removal
  • Droid Optimizer

نتیجه گیری و جمع بندی

تنظیمات سخت افزاری مانند حافظه ذخیره سازی، حافظه رم و پردازنده یک دستگاه نقش بسیار مهمی در بهتر یا بد بودن عملکرد سیستم عامل تلفن ایفا می‌کند. اما قابل ذکر است که فناوری‌ای که یک دستگاه پردازش می‌کند میزان استفاده از نوع خروجی عملکردی سیستم عامل را تعیین می‌کند.

نکات و ترفندهای ذکر شده در بالا برای شناخت چگونگی بهینه سازی اندروید برای دستگاه‌های مختلف از جمله تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها مفید واقع شده است. توجه داشته باشید که رویه‌هایی که در این مقاله توصیه می‌شود آزمایش شده و دارای نتایج بهینه هستند.

با تمام این تفاسیر اطمینان حاصل کنید که نکات و اقدامات احتیاطی مناسب برای جلوگیری از حذف یا از بین رفتن داده‌های حیاتی تلفن هوشمند به درستی اجرا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا