مقالات دیجیتال مارکتینگ

انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی

انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی

انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی : بازاریابی برای ماندگاری هر شغلی ضروری است. با توجه به توسعه روزافزون شبکه اینترنت نوع بازاریابی دجیتال مارکتینگ بیشتر اهمیت پیدا میکند که در حقیقت مجموعهای از اقدامات است که به منظور تبلیغ محصولات، برندها، خدمات و آنالیز رفتار مشتری در فضای اینترنت انجام میشود.

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتنیگ
آموزش دیجیتال مارکتنیگ

 

ابزار‌های انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی  به دلیل همگانی بودن و مخاطبان بیشمارش و گاهی سادگی و یا کمی‌هزینه، مورد توجه انواع کسبوکارها بخصوص از نوع کوچک آن است. دستهبندیهای زیادی در این حوزه وجود دارد. مثلا این شبکه‌ها را بر اساس نوع ابزارها میتوان به شکل زیر تقسیم کرد:

 

۱ رسانه‌های اجتماعی (فیسبوک، لینکدین و گوگل)

۲ بلاگرها (توییتر)
۳  بر اساس تصویر (اینستاگرام، اسنپ چت،پرینتست(
۴  بر اساس ویدیو (یوتیوب، فیسبوک لایو)

 

اول با محبوبترین شبکه شروع کنید. بعد آن را توسعه دهید. در حال حاضر‌، رسانههای اجتماعی تبلیغاتی مختلفی فعال هستند. پس کدام گزینه مناسبتر است؟

انتخاب یک رسانه اجتماعی به ۳ فاکتور مهم بستگی دارد:

۱٫  جایی که مشتریان هدف بیشترین تمرکز را دارند.

۲٫ جایی که مشتریان بیشتر در دسترس هستند.

۳٫  جایی که مشتریان بیشترین فعالیت را با تبلیغات دارند.

یک پیشنهاد جذاب از یک رسانه جذاب به افرادی مناسب ارائه دهید و این پیشنهاد درست پیش چشم این افراد باشد، نتیجه غیر قابلباور است .بیایید موشکافانهتر به این جریان نگاه کنیم:

فیسبوک

با بیش از۲ میلیارد کاربر‌، میزبان بیش از یک چهارم جمعیت جهان است و فرصتی بینظیر را برای تبلیغکنندگان فراهم ‌می‌کند تا بتوانند تقریباً به همه افراد مناسب دسترسی پیدا کنند. وقتی نوبت به تجارت الکترونیکی ‌می‌رسد‌، فیس بوک اولین گزینه است.

متداولترین مدل مورد استفاده برای اجرای تبلیغات فیس بوک به طور مستقیم است. یک صفحه با قابلیتهای زیاد و انواع مختلفی از ابزارهای نرمافزاری. انواع کمپین‌های تبلیغاتی:

·    کتاب‌های الکترونیکی .

·    کوپن محصولات.

·   تخفیف

·    پیشنهادهای محدود

·    هدایا

·    ارسال رایگان

خیلی از مارک‌های تجاری از پیشنهادات وسایل همراه هم برای درآمد بیشتر استفاده ‌می‌کنند .تبلیغ کنندگان ‌می‌توانند به مکان (در شعاع ۵ مایلی)‌، شرح وظایف‌، علایق‌، فعالیت‌های گذشته و بسیاری از معیارهای دیگر افراد دسترسی داشته باشند.

قیمت‌ها بر اساس عوامل مختلفی از جمله مخاطبان هدف و بودجه تبلیغات فرق میکند. به عنوان یک قاعده کلی‌، هرچه پول بیشتری خرج کنید‌، الگوریتم فیس بوک کارآمدتر عمل ‌می‌کند و عملکرد تبلیغات با گذشت زمان بهتر جواب میدهد.

قسمتهای اصلی برای راهاندازی و اجرای مبارزات تبلیغاتی در فیس بوک وجود دارد:

۱٫    تنظیم تبلیغات

۲٫   تنظیم هدف گذاری

۳٫  راهاندازی مجدد هدف گذاری

انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی

تاکتیک‌های پیشرفته فیسبوک

۱٫  تبلیغات یکسانی را برای همه مخاطبان اجرا نکنید. سعی کنید تبلیغات جستجو و هدفگذاری منحصر به فرد باشد و تبلیغات برای هر مخاطب باید متناسب با علاقه آن مخاطب باشد.

۲٫ برای ایجاد آگاهی از نام تجاری و آموزش مردم در مورد محصول‌، از تبلیغات جدید استفاده کنید و هدفتان معامله با کاربرانی باشد که قبلاً علاقمندی خود را اعلام کردهاند‌.

۳٫  استفاده از شکلک‌ها در تبلیغات حتی در بین مارک‌های بزرگتر و معتبرتر هم مرسوم است. اما مثل بقیه راهکارها‌، برای اطمینان باید تست A / B را نیز روی روش خود انجام دهید.

۴  همیشه آزمایش کنید! خستهکننده بودن تبلیغات یک چالش همیشگی در فیسبوک است‌ و بهتر است هر ۲ هفته یکبار برگردید و تبلیغات جدید را آزمایش کنید.

۵٫   مخاطبانی که تمایل دارند زیاد جستجوکنند، هدف خوبی هستند اما باید مراقب باشید که زیاد سرمایه گذاری روی آنها نکنید تا مشتریان با ارزش خود را از دست ندهید.

اینستاگرام

یکی دیگر از انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی در ایسنتاگرام رخ می‌دهد.  تعداد زیاد کابران  فیسبوک آن را به یک پادشاه بیچون و چرای رسانه‌های اجتماعی تبدیل کرده است‌، اما اینستاگرام هم با بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، یکی از بالاترین میزان مخاطبان در رسانه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. نرخ تعامل اینستاگرام ۵۸٪ بیشتر ازفیسبوک و ۲،۰۰۰٪ بیشتر ازتوییتر است. اینستاگرام البته از نظر تصویر و فیلم بسیار قویتر است.

به همین دلیل، فروشندگان محصولاتی که از نظر بصری جذاب هستند یا ‌می‌توانند رسانه‌های تصویری را در کمپین‌های خود جا دهند‌، در این رسانه‌های اجتماعی بهترین عملکرد را دارند.

اینستاگرام در محدوده سنی ۲۹-۱۸ در بین زنان و افراد خاص بسیار محبوب است. اگر ویژگی‌های محصول شما با این مخاطبان یا شخصیت آن ها همسو باشد پس برد با شماست. ‌می‌توان تبلیغات اینستاگرام را مستقیماً به یک صفحه محصول یا صفحه اصلی دیگر پیوند داد .با مالکیت اینستاگرام توسط فیسبوک‌، تنظیم تبلیغات اینستاگرام  شباهت زیادی به تبلیغات فیسبوک دارد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش گوگل آنالیتکس
آموزش گوگل آنالیتکس

 

تاکتیک‌های پیشرفته تبلیغات اینستاگرام

۱٫  ابتدا روی مخاطبان سفارشی تمرکز کنید. مخاطبانی که از طریق لیست ایمیل‌، لیست دنبالکنندگان یا لیست کاربرانی که در گذشته با شما همراه بودهاند بهترین گزینه هستند.

۲٫ وقتی آماده گسترش مخاطبان سفارشی گذشته هستید‌، الگوریتم فیسبوک / اینستاگرام در یافتن مخاطبان مشابه خیلی خوب عمل میکند.

۳٫ از تصاویر واقعی استفاده کنید

۴٫پیشنهادات را غیرقابل مقاومت بسازید. طبیعت بصری اینستاگرام خرید را به سطح بالاتری ‌می‌رساند‌، اما اگر پیشنهاد جالبی ارائه ندهید‌، بمرور مشتری را از دست میدهید.

۵٫ هشتگ‌ها را جدی بگیرید. شاید به ظاهر یک شوخی باشند اما اینستاگرام توسط هشتگ‌ها هدایت ‌می‌شود‌، و شمارا به مخاطبان خاص میرساند.

 

توییتر

توییتر یک انقلاب در بین شبکههای اجتماعی در حوزه خبر است.و دسترسی خوبی به کاربران و مخاطبان اصلی فراهم کرده است. با ۳۲۸ میلیون کاربر فعال ماهانه‌، یکی از محبوبترین رسانه‌های اجتماعی است. برخلاف فیسبوک‌، توییتر هنوز یک شبکه مناسب برای مشارکت‌های طبیعی است. برندها برای رسیدن به مخاطبان خود نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

حتی در تبلیغات پولی هم هزینهها خیلی کمتر است که این امر ارزش این پلتفرم را بیشتر میکند. به طور متوسط، کاربران توییتر ماهانه ۶٫۹ برابر بیشتر خرید آنلاین ‌انجام میدهند‌، امروزه فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی عمدتا از تبلیغات توییتر برای افزایش آگاهی از برند و تبلیغ محصولات خاص استفاده ‌می‌کنند.

رایجترین مدل کارت‌های وب سایت توییتر است که تا ۱۰۰ حرف را قبول می کند. هزینه تبلیغات توییتر طی ۲ سال گذشته به طور مداوم در حال افزایش است. زیرا بازاریابهای زیادی به سراغ این پلتفرم آمدهاند‌، اما به طور کلی‌، این شبکه برای تبلیغات با حجم کم استفاده ‌می‌شود پس می‌توان توییتر را یکی دیگر از انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی معرفی کرد.

انواع تبلیغات مختلف که در توییتر تنظیم میشود:

·    حسابهای تبلیغاتی

·    توییت‌های تبلیغاتی

·    توابع تبلیغاتی

·    کارتهای وبسایت

 از یک تصویر جذاب که ایده به بیننده بدهد‌، متناسب با نام تجاری شما باشد استفاده کنید. روی محصولاتی که برای تبلیغ انتخاب ‌می‌کنید زیاد مانور بدهید. توییتر به روشهای  متمرکز نسبت به بقیه شبکه ها بیشتر توجه دارد.  تعامل با کاربر را مستقیماً در آگهی درنظر بگیرید. توییتر در ارتباط مستقیم بین مارک‌ها و مصرفکنندگان بسیار موفق است. در حرکتهای تبلیغاتی از این مزیت استفاده کنید. اختصار در اولویت است. تمام قسمتهای صفحه آگهی به صورت خلاصه درنظر گرفته شود.

پرینتست

این برنامه بصورت تصویری است‌، اما برخلاف اینستاگرام‌، بسیار مورد توجه زنان با ۸۱٪  کاربر است. با ۱۷۵ میلیون کاربرماهانه‌، یک پلتفرم فوق العاده فعال وبه عنوان یک بستر قوی برای فروش تجارت الکترونیکی شناخته ‌می‌شود. تصاویر در ارتباط با محصول سفارشی ساخته ‌می‌شوند. کاربران عمداً از این پلتفرم برای یافتن و خرید محصولات خلاقانه استفاده ‌می‌کنند .پین‌های تبلیغاتی با تابلوهای این شبکه ترکیب میشوند. این مزیت باعث میشود مشتری سر درگم نشود. پایگاه داده این شبکه نشان داده تبلیغات روی زنان نسل هزاره یا جوان خیلی خوب عمل میکند.

 

تاکتیک‌های پیشرفته Pinterest

۱٫ خلاقیت ‌می‌فروشد. کاربران به سرعت پینها را جستجو ‌می‌کنند .اگر ‌می‌خواهید مورد توجه واقع شوید‌، تا میتوانید خلاق باشید.

۲٫ رقبا چه چیزی ارسال ‌می‌کنند؟ چه جستجوهایی ترند هستند؟ چه محصولاتی مورد توجه است؟ روندهای جاری را پیگیری کنید.

۳٫  با دنبالکنندگان در تعامل باشید. مخاطبان و دنبال‌کنندگان، تعیینکننده اصلی بازار شما هستند.

۴٫ مفصل توضیح دهید. این شبکه ذاتا ً یک موتور جستجو است. توضیحات مفصل و طولانی را با کلمات کلیدی و هشتگ همراه کنید.

انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی

تبلیغات لینکدین

لینکدین با ماهانه ۲۲۷ میلیون کاربر فعال که ۵۰% زن و ۵۰% مرد هستند و۶۱٪  از کاربران که در محدوده سنی ۶۴-۳۰ قرار دارند، از پلتفرم‌های اجتماعی محبوب به حساب میآید. این شبکه اجتماعی محلی، با درآمد سالانه ۵۰،۰۰۰ دلار برای بیشترین درآمد در حد متوسط در نظر گرفته شده است. همچنین این شبکه به جهت آنکه مورد توجه متخصصین است، بالاترین کیفیت را در صنایع خاص در خود جا می دهد. در حقیقت‌، صنایعی که بیشترین موفقیت را در تبلیغات لینکدین کسب ‌می‌کنند، کارفرما، متخصصین، محصولات و خدمات هستند. متوسط هزینه هر کلیک ۲ تا ۷ دلار است که ‌می‌تواند به ۱۲ دلار هم برسد. تبلیغات در این شبکه شامل، مطالب، ایمیل و تبلیغات متنی است.

تاکتیک‌های پیشرفته:

۱٫  هدفگذاری تبلیغات این شبکه در مقایسه با فیسبوک کودکانه به نظر میرسد‌ ،اما توانایی هدفگیری بخشهای مختلف شرکت‌، عناوین‌، موقعیت‌، سن‌، تحصیلات و مهارت‌ها ‌می‌تواند برای اهداف تبلیغاتی موثر باشد.

۲٫  متنها کوتاهتر و تبلیغات رسمیتر از فیسبوک باشد.

۳٫   روی مشکلات و چالش‌های حرفهای تمرکز کنید. آیا میتوانید مشکلات مردم را حل کنید؟

۴٫ بیشتر ارزش لینکدین به گزوههای آن است. با تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی خود به دنبال راه‌هایی برای دسترسی به این گروه‌ها باشید.

 

 

سخن آخر درباره انواع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی :

بازاریابی شبکههای اجتماعی به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغات و گسترش کسبو کار و بهتر دیده شدن در فضای آنلاین ضروری است. در صورت بازاریابی مناسب حجم زیادی از مخاطبان جذب شده و فروش بهتری خواهید داشت. با توجه به توسعه روز افزون پلتفرم‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و ….، حضور و بازاریابی در رسانههای اجتماعی، احتنابناپذیر است که باید با توجه به نیازهای و محدودیتهای کسبو کار خود، نوع مناسب آن را انتخاب کنید.

امیدواریم که این مقاله اطلاعات مفیدی در راستای انواع بازاریابی شبکه‌ھای اجتماعی در اختیار شما قرار داده باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا