برنامه نویسی و ITمدیریت

دوره ICDL چیست و در آن چه چیزی یاد خواهیم گرفت؟

دوره ICDL چیست و از کجا بهترین دوره آی سی دی ال را پیدا کنیم؟  پیدا کردن یک شغل با درآمد مناسب در سال‌های اخیر تبدیل به یک معضل بزرگ شده است. بسیاری از ما تا مقاطع بالا تحصیل می‌کنیم اما مهارت متناسب با بازار کار یاد نمی‌گیریم. در این میان مهارت‌هایی هستند که ارتباط مستقیمی با رشته تحصیلی ما ندارند ولی برای این که بتوانیم بهترین بازدهی و عملکرد را در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشیم، باید آن‌ها را یاد بگیریم.

تسلط بر مهارت‌های هفتگانه ICDL یکی از این موارد به شمار می‌رود. گذراندن دوره آموزش ICDL رایگان یا شرکت در دوره‌های حضوری یک آموزشگاه کامپیوتر می‌تواند راهکار مناسبی برای رسیدن به این مهارت‌ها باشد. اما دریافت مدرک آی سی دی ال برای تأیید توانایی‌های شما لازم است؛ چرا که برخی اوقات این مهارت‌ها را برای استخدام در یک مجموعه دولتی یا غیردولتی نیاز داریم. همه ما می‌دانیم یک سازمان برای مصاحبه با شما ابتدا به مدارک شما توجه می‌کند.

حال اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که می‌خواهند گواهینامه ICDL بگیرند اما اطلاعات کافی در مورد چیستی و چگونگی دریافت آن ندارند نگران نباشید. در این مطلب تمام آنچه در این مورد نیاز دارید را خواهیم گفت. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مهارت‌های هفتگانه ICDL چیست؟

شاید جزو افرادی باشید که سؤالاتی مانند «مدرک ICDL به چه دردی می‌خوره» می‌پرسند. برای رسیدن به پاسخ مناسب برای این پرسش چند سؤال دیگر مطرح و هر کدام را به نوبت مورد بررسی قرار می‌دهیم. پاسخ سؤال اول می‌تواند جوابی کامل و کافی برای رسیدن به چیستی آی سی دی ال باشد.

آی سی دی ال چیست

ICDL مخفف چیست؟

ICDL عبارتی است که از حروف اول کلمات International Computer Driving License به معنی گواهینامه بین‌المللی کاربر کامپیوتر ساخته شده است. این گواهینامه بر اساس مهارت‌های فردی شما در زمینه کار با ابزارهای ابتدایی کامپیوتر در زمینه اینترنت، امور اداری و ایمیل ارائه می‌شود.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

در ادامه مبحث «دوره ICDL چیست؟» جالب است بدانید این دوره در ابتدا با عنوان ECDL تنها در کشور‌های اروپایی برگزار می‌شد. با گذشت زمان و ورود کامپیوتر به زندگی روزمره تمام جوامع بشری، این دوره نیز دستخوش تغییراتی قرار گرفت تا امکان ارائه آن به صورت جهانی امکان‌پذیر شود.

البته برخی کشور‌های مانند ایران سرفصل‌ها و شیوه آموزش دوره ICDL را طبق نیاز‌های خود شخصی‌سازی کردند. در این زمینه لازم به ذکر است دوره آی سی دی ال در اروپا دارای ۳ سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته است. البته ممکن است این نوع سطح‌بندی توسط برخی آموزشگاه‌های داخلی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. سطح‌بندی استاندارد در ایران در دو سطح درجه ۱ و ۲ طراحی شده است. همچنین در سال‌های اخیر دوره‌ای تحت عنوان «آموزش ICDL جامع» طراحی شده که تمام مباحث ICDL درجه ۱ و ۲ را در بر می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: کلاس ICDL چیست؟ آنچه باید در مورد کلاس‌های آی‌س‌سی‌ال بدانید

تفاوت ICDL درجه ۱ و ۲ شامل چیست

اشاره کردیم که برای دریافت مدرک تأیید مهارت هفت‌ گانه خود باید در دو سطح متفاوت آموزش ببینید. تفاوت این دو سطح در سرفصل‌هایی است که آموزش داده می‌شود. در واقع هفت مهارت ذکر شده در ادامه به دو بخش تقسیم شده است. هر مهارت یک سرفصل به شمار می‌رود. موضوع مهم در مورد این دوره این است که ابتدا باید سطح ۲ را بگذرانید سپس می‌توانید گواهینامه سطح یک را بگیرید. دقیقاً مشابه گواهینامه رانندگی.

سرفصل‌های ICDL درجه دو:

 • مبانی کامپیوتر
 • ویندوز
 • اینترنت

سرفصل‌های ICDL درجه یک:

چیزی که از سرفصل‌های بالا دریافت می‌کنیم این است که این سطح بندی حالتی کاملاً خلاصه شده دارد. برای این که بتوانید فعالیت‌هایی کمی پیشرفته‌تر با کامپیوتر خود انجام دهید باید دوره‌های سه سطحی را بگذرانید. این دوره‌ها گزینه بهتری برای ورود به مشاغل مرتبط با IT محسوب می‌شوند. سرفصل‌های دوره‌های دارای ۳ سطح عبارت‌اند از:

دوره ICDL سطح مقدماتی:

 • مفاهیم اولیه کامپیوتر
 • مفاهیم اولیه ابزارهای آنلاین
 • نرم‌افزار پردازش متن ورد «Microsoft Word»
 • نرم‌افزار صفحه گسترده اکسل «Microsoft Excel»

دوره ICDL سطح متوسط:

 • نرم‌افزار ارائه و کنفرانس پاورپوینت «Microsoft PowerPoint»
 • نرم‌افزار پایگاه‌های داده اکسس «Microsoft Access»
 • مباحث امنیت در IT
 • شیوه‌های همکاری آنلاین
 • بازاریابی دیجیتالی
 • ویرایش تصویر
 • طراحی تصاویر دوبعدی
 • ویرایش وب
 • تکنیک‌های برنامه‌ریزی برای پروژه
 • شیوه‌های استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش

دوره ICDL سطح پیشرفته:

 • پردازش متن با نرم‌افزار ورد Word «پیشرفته»
 • کار با نرم‌افزار صفحه گسترده Excel «پیشرفته»
 • کار با پایگاه‌ داده Access «پیشرفته»
 • کار با نرم‌افزار ارائه مطلب PowerPoint «پیشرفته»

مدرک ICDL از کجا بگیرم؟

در تکمیل موضوع «دوره ICDL چیست؟» به اینجا رسیدم که حال که پاسخی مشخص برای این سؤال دادیم، چطور و از کجا می‌توانیم گواهینامه آن را بگیرم. شما ۳ مسیر برای دریافت مدرک آی سی دی ال دارید.

دوره آموزش جامع ای سی دی ال از مبتدی تا پیشرفته

 

اول این که می‌توانید از طریق سایت فنی حرفه‌ای شهر و محل اقامت خود را انتخاب و ثبت نام کنید. در این روش هزینه‌های اولیه مانند صدور مدرک را پرداخت خواهید کرد. باقی هزینه‌های ثبت نام مربوط به آموزشگاهی است که برای ثبت‌نام انتخاب کردید. این موضوع را باید به صورت حضوری بررسی کنید. مدرک فنی حرفه‌ای معتبر بوده و قابلیت ترجمه و استفاده در دیگر کشورها را دارد. پس اگر این مدرک را برای مهاجرت می‌خواهید از این سازمان اقدام نمایید.

مسیر دوم ثبت نام در یکی از آموزشگاه‌های آزاد است. آموزشگاه مورد نظر باید توسط نظام آموزشی کشور تأیید شده باشد. در صورت اطمینان از این موضوع می‌توانید ثبت‌نام خود را انجام و در دوره مورد نظر شرکت کنید.

راهکار سوم شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین از طریق یکی از آکادمی‌های مجازی مانند مکتب خونه خواهد بود. این روش به افرادی که فرصت کافی برای شرکت در دوره‌های حضوری ندارند و می‌خواهند هزینه کمتری پرداخت کنند توصیه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: آزمون عملی icdl – راهنمای جامع آزمون عملی آی سی دی ال

زمان مورد نیاز برای دریافت گواهینامه ICDL در ایران

پاسخ به «دوره ICDL چیست؟» را با بررسی زمان مورد نیاز برای دریافت مدرک آی سی دی ال ادامه می‌دهیم. قبل از صدور گواهینامه باید در کلاس‌های دوره ICDL شرکت کنید و آن‌ها را طبق سرفصل و برنامه آموزشی آموزشگاه مقصد بگذرانید. این بازه زمانی طبق سطح‌بندی که انتخاب کردید متغیر خواهد بود. سریع‌ترین حالت ثبت‌نام در دوره جامع فنی حرفه‌ای است که حدود ۲ ماه به طول می‌انجامد. البته دوره‌های مجازی با توجه به سرعت یادگیری شما می‌توانند سرعت بیشتری داشته باشند.

پس از اتمام دوره باید در آزمون عملی و تئوری نمره قبولی را بگیرید. این مسئله هم بستگی به مهارت و دانش شما دارد که چقدر طول بکشد و در چندمین آزمون قبول شوید. در نهایت پس از قبولی، گواهینامه خود را طبق دوره‌ و سیاست‌های آموزشگاه دریافت خواهید کرد. صدور مدرک توسط سازمان فنی حرفه‌ای تا ۶ ماه طول می‌کشد. اما آموزشگاه‌های شخصی و آنلاین می‌توانند مدرک شما را سریع‌تر صادر کنند.

باید بدانید که آزمون تئوری و عملی به صورت جداگانه برگزار شده و نمره نهایی شما میانگین این امتیاز شما در هر دو آزمون خواهد بود. برای قبولی در این آزمون باید نمره نهایی ۷۰ را دریافت کرده باشید.

هزینه مدرک ICDL

هزینه دوره و صدور مدرک ICDL باز بسته به آموزشگاه و نوع دوره‌ای که شرکت می‌کنید متفاوت است. میان روش‌هایی که برای کسب مهارت هفتگانه معرفی کردیم، کمترین هزینه و بهترین شرایط را دوره‌های آنلاین دارند. با بررسی این دوره‌ها و اعتبار مدرکی که ارائه می‌دهند می‌توانید تصمیم قطعی خود را بگیرید.

برای این کار می‌توانید نمونه مدرک ICDL آن مجموعه را دریافت و از مراجع مربوطه پیگیری کنید که تا چه اندازه معتبر است. اما در حالت کلی دوره‌ مهارت‌های هفتگانه جزو دوره‌های ارزان قیمت به شمار می‌رود. در حقیقت با یک سرمایه‌ گذاری اندک مسیر خود را به دنیای کسب و کار دیجیتال باز می‌کنید. میزان درآمد و نوع شغلی که در آن استخدام می‌شویم بستگی به مهارت شما دارد.

مدرک ICDL برای استخدامی

اغلب کسانی که می‌خواهند مدرک آی سی دی ال دریافت کنند قصد ارائه آن به یک سازمان یا شرکت جهت استخدام دارد. همچنین گاهی اوقات سازمانی که در حال حاضر در آن اشتغال داریم دریافت این مدرک را برای کارکنان خود اجبار می‌کند؛ چرا که با رشد روز افزون تکنولوژی کارمند کم سواد می‌تواند مشکل ساز باشد. مخصوصاً اگر سواد دیجیتال کافی ندارد.

مهارت‌های هفت‌گانه کامپیوتر (ICDL) برای کودکان

 

اگر برای استخدام در یک شرکت غیرانتفاعی اقدام کردید که تکلیف روشن است. هر مجموعه‌ای اعلام می‌کند که برای استخدام چه مدارکی می‌خواهد. ممکن است ICDL یکی از آن‌ها باشد که تأثیر مثبتی در استخدام می‌گذارد و در واقع یک امتیاز مهم محسوب می‌شود. اما در صورتی که می‌خواهید در یکی از سازمان‌های بزرگ دولتی و کشوری استخدام شوید باید بدانید ادارات زیر برای استخدامی مدرک ICDL را به عنوان یکی از مدارک مهم و اصلی اعلام می‌کنند.

 • بانک‌ها
 • آموزش و پرورش
 • شهرداری
 • اداره آب، برق و گاز
 • سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی
 • شرکت نفت
 • قوه قضائیه

اگر به لیست بالا توجه کنید متوجه خواهید شد که هر کدام نیاز به مهارت‌های شغلی مختص خود دارند. پس می‌توان نتیجه گرفت داشتن مدرک ICDL برای شما تنها یک مزیت به شمار می‌رود. اما در صورتی که علاقه دارید به عنوان فریلنسر و هر عنوان شغلی مشابه دیگری استخدام شوید بهتر است مهارت خود را به نمایش بگذارید تا مدرک. چون هیچ کارفرمایی در این حوزه از شما در مورد مدرک سؤال نمی‌پرسد. او تنها از شما نمونه کار درخواست می‌کند تا میزان مهارت شما را بسنجد.

پیشنهاد مطالعه: مزایای ICDL – چرا داشتن مدرک آی سی دی ال اینقدر مهم است؟

حرف آخر

با مشاهده پیشرفت‌های سریع و همه روزه تکنولوژی و سیستم‌های کسب‌وکار و تجارت می‌توان متوجه شد که داشتن دانش کافی در مورد کامپیوتر و کسب مهارت کافی در کار کردن با نرم‌افزارهای آن یک ضرورت به شمار می‌رود. طولی نخواهد کشید که افرادی که دانش کار کردن با این تکنولوژی را ندارند از بسیاری از فرصت‌های شغلی و کسب درآمد محروم خواهند شد.

در نتیجه هر روز تعداد افراد متقاضی کسب مهارت‌های هفتگانه ICDL روبه‌افزایش می‌رود. بر همین اساس بر آن شدیم مقاله‌ای با عنوان «دوره ICDL چیست؟» آماده و منتشر کنیم که جواب تمام سؤالات کاربران خود را در این مورد پاسخ دهد. ضمن تشکر و قدردانی از حسن انتخاب شما و مطالعه این مقاله جهت مطالعه، بی‌صبرانه منتظر نظرات، پیشنهادات و سؤالات شما در ارتباط با موضوع هستیم.

آموزش ICDL در مکتب خونه

همان‌طور که گفتیم بهترین، سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای دریافت مدرک آی سی دی ال و البته کسب مهارت‌های هفتگانه شرکت در دوره آنلاین است. مکتب خونه یک آکادمی آموزش مجازی است که بهترین و باکیفیت‌ترین دوره‌های را در این زمینه آماده ارائه به کاربران خود کرده است. با شرکت در دوره‌های آموزش مهارت‌ های هفتگانه ICDL در مکتب خونه خدمات آموزشی ویژه‌ای دریافت خواهید کرد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا