زبان خارجی

مقایسه آموزش حضوری با آموزش زبان بصورت آنلاین

امروزه یادگیری آنلاین به طور فزاینده‌ای محبوب شده است و این روند همچنان ادامه دارد. چرا که شیوه آموزش زبان آنلاین با انعطاف‌پذیری بیشتر، گزینه‌های مطالعه خودگردان، و دسترسی به مربیان و معلمان مشابه آموزش سنتی است. بنابراین جای تعجب نیست که یادگیری آنلاین محبوب شده است. اما آیا یادگیری آنلاین به خوبی یادگیری حضوری است؟ در این مقاله از مکتب خونه، می‌خواهیم به مقایسه آموزش حضوری با آموزش زبان به صورت آنلاین بپردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

یادگیری آنلاین می‌تواند هر نوع یادگیری باشد که از طریق اینترنت انجام می‌شود. مثلاً می‌تواند یک دوره تکمیلی، یک برنامه خود خوان و … باشد. در بسیاری از مواقع، یادگیری آنلاین همزمان نیست، زیرا دانش آموزان مجبور نیستند در همان زمان و مکانی که مربیانشان تدریس می‌کنند، یادگیری را در پیش بگیرند.

یادگیری حضوری روش سنتی‌تر آموزش است که در آن دانش آموزان و معلمان همزمان در یک جلسه حضوری شرکت می‌کنند. مربی کلاس را رهبری می‌کند و معمولاً دانش آموزان به طور منفعلانه یاد می‌گیرند.

آموزش آنلاین در مقابل حضوری

در ادامه به بررسی و مقایسه دقیق‌تری از این دو شیوه آموزش می‌پردازیم.

 1. یادگیری غیر همزمان در مقابل یادگیری همزمان

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین یادگیری حضوری و یادگیری آنلاین این است که یادگیری حضوری، همزمان انجام می‌شود. همه مربیان و دانش آموزان در آموزش حضوری شرکت دارند. اما در مقابل، یادگیری آنلاین ضرورتی برای همزمان بودن ندارد و این سبک آموزش زبان انگلیسی می‌تواند همزمان یا ناهمزمان باشد و نیازی به حضور همه زبان آموزان در یک زمان مشخص نیست.

 1.  ارائه دانش در مقابل تسهیل یادگیری

در کلاس‌های حضوری، مربیان معمولاً فقط دانش را ارائه می‌کنند و سپس درک آن دانش را در زمانی دیگر ارزیابی می‌کنند. در یادگیری آنلاین مربیان بیشتر به عنوان تسهیل کننده یادگیری در نظر گرفته می‌شوند و به دانش آموزان خود کمک می‌کنند تا دانش زبان را از طریق مطالب آنلاین ارائه شده درک کنند.

 1. معلم و پیشرفت کودک

هم یادگیری آنلاین و هم یادگیری حضوری می‌توانند مؤلفه‌های برنامه درسی تحت رهبری دانش‌آموز و معلم را داشته باشند. مطالعه آنلاین به پیشرفت و یادگیری توسط دانش‌آموز کمک می‌کند. در مطالعه آنلاین، دانش‌آموزان می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند که در چه چیزی عمیق‌تر کاوش کنند و زمان بیشتری را صرف یادگیری کنند.

 1.  انضباط و انگیزه

برخی ممکن است بگویند که موفقیت در آموزش آنلاین سخت‌تر است چرا که شما باید بسیار با انگیزه و منظم باشید. در یادگیری آنلاین، هیچ کس شما را در مسیر درست نگه نمی‌دارد و شما باید محرک، نگهدارنده زمان و نظم دهنده خود باشید.

 1. اندازه گیری عملکرد

در هر دو آموزش حضوری و آنلاین، مربیان باید راهی برای سنجش عملکرد داشته باشند. این کار معمولاً از طریق ارسال تکالیف، برگزاری آزمون‌ها و ایجاد امتیاز برای شرکت کنندگان انجام می‌شود. سنجش مشارکت و حضور در کلاس برای یک محیط یادگیری آنلاین دشوارتر است.

مزایای یادگیری حضوری زبان

یادگیری چهره به چهره روش استانداردی در آموزش برای قرن‌ها بوده است. در حالی که آموزش آنلاین به طور فزاینده‌ای محبوب شده، مطالعه حضوری ممکن است همچنان بهترین گزینه برای برخی از افراد باشد. با یادگیری حضوری، مربیان بهتر می‌توانند درک و علاقه دانش آموزان را بسنجند و ایجاد هیجان گروهی در مورد یک موضوع آسان‌تر است. همچنین پاسخگویی به دانش آموزان آسان‌تر می باشد.

مزایای یادگیری آنلاین زبان

 1. دانش آموزان بیشتر یاد می گیرند

دوره های آنلاین به دانش آموزان کنترل کامل بر آنچه که در حال یادگیری هستند می دهد. بنابراین دانش آموزان می توانند با سرعت بیشتری روی مباحث کار کند. زبان آموزان می توانند به سرعت در زمینه هایی که درک می کنند پیشرفت کرده و زمان بیشتری را در زمینه هایی که نمی دانند صرف کنند.

 1. نرخ نگهداری بالاتر

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نرخ ماندگاری برای دانشجویان آنلاین بسیار بالاتر از دانشجویان سنتی و حضوری است. یادگیری آنلاین دسترسی را افزایش داده و این احتمال را بیشتر می کند که دانش آموز بتواند یک دوره یا برنامه را با حذف محدودیت های فیزیکی به پایان برساند.

 1. سرمایه گذاری زمان کمتر

در یادگیری آنلاین، دانش آموزان با عدم نیاز برای رفت و آمد به کلاس، در زمان صرفه جویی زیادی می کنند. همچنین نیاز است که مربیان حضوری زمان اختصاص داده شده دروس را پر کنند، زمانی که دانش آموزان می توانند از آن زمان برای کار روی چیزی ارزشمندتر برای یادگیری خود استفاده کنند. در یادگیری آنلاین، دانش‌آموزان به طور کلی زمان کمتری را صرف می‌کنند و این زمان را صرف آموزش خود می‌کنند.

 1. حواس پرتی کاهش می یابد

در محیط کلاس درس حواس‌پرتی‌های زیادی وجود دارد، اما در خانه، همان عوامل حواس‌پرتی حذف می‌شوند. در شیوه آنلاین، رفتار مخرب دانش آموزان دیگر عاملی برای نفهمیدن درس است. علاوه بر این، بسیاری از دوره‌های آنلاین از «بررسی‌های دانش» یا آزمون‌های کوچک مکرر استفاده می‌کنند که می‌تواند دانش‌آموزان را در مسیر درست نگه دارد.

 1. یک روند سبز برای مطالعه است

یادگیری آنلاین نه تنها مصرف کاغذ و برق را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش انتشار کربن در رفت و آمد به محوطه کلاس نیز می شود. دوره های آنلاین 90 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند و 85 درصد انتشار کربن کمتری نسبت به کلاس های سنتی و حضوری دارند.

 1. پیگیری الگوهای یادگیری

یادگیری آنلاین به مربیان و طراحان آموزشی کمک می‌کند تا یادگیری را به روشی دنبال کنند که یادگیری حضوری نمی‌تواند انجام دهد. از طریق ابزارهای تحلیلی، مربیان و محققان می توانند ببینند چه چیزی واقعاً کار می کند و چه چیزی خوب نیست، و از این اطلاعات برای اطلاع رسانی برنامه درسی و طراحی دستورالعمل های آینده استفاده کنند. بنابراین، می خواهید بدانید که آیا یادگیری آنلاین به خوبی یادگیری چهره به چهره است؟ فقط حقایق ذکر شده را بررسی کنید.

برای شرکت در یک دوره عالی آموزش آنلاین زبان آماده اید؟

مجله علمی آموزشی مکتF خونه اقدام به برگزاری دوره های آموزش آنلاین بسیاری از زبان های زنده دنیا کرده است. شمت می توانید در محیطی شبیه سازی شده و زیر نظر برترین اساتید کشور، آموزش خود را در هر زبانی که به آن علاقه دارید، در پیش بگیرید. کافیست در یک دوره آموزش زبان به صورت آنلاین شرکت کنید و به مزایای بی شمار آن پی ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا