برنامه نویسی و IT

معرفی نرم افزار Cisco Packet Tracer

سخن کوتاهی درباره نرم افزار Cisco Packet Tracer

از زمانی که دیگر کامپیوترها و وسایل هوشمند در دسترس عموم مردم قرار گرفت نرم افزارهای متعددی برای راحتی افراد نیز به وجود آمد. یکی از این نرم افزارها، نرم افزار Cisco Packet Tracer است که این روزها بسیار مورد استفاده افرادی قرار می‌گیرد که قصد دارند از سیسکو (Cisco) بهترین استفاده را ببرند.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم به معرفی نرم افزار Cisco Packet Tracer بپردازیم پس اگر شما هم دوست دارید بدانید دقیقا این نرم افزار چیست و چه کاربردی دارد تا آخر این نوشتار همراه ما باشید.

نرم افزار Cisco Packet Tracer

به طور کلی اگر بخواهیم حساب کنیم نرم افزار Packet Tracer یک نوع شبیه‌ساز بسیار قوی است که این قابلیت را برای افراد فراهم می‌کند تا آنان به راحتی بتوانند در تعداد نامحدود در شبکه در دستگاه مورد نظر خود ایجاد کنند.

این نرم افزار شبیه‌ساز بدون نیاز به خرید سایر روترها یا سوئیچ‌های مختلف سیسکو (Cisco) شروع به عیب‌یابی می‌کند که همین امر می‌تواند در آموزش صدور گواهینامه‌های شبکه مورد استفاده قرار گیرد. این نرم افزار توسط Cisco Systems ایجاد شده است.

ویدئو پییشنهادی : آموزش اصول شبکه (Network+)
آموزش هک

 

هدف نرم افزار Packet Tracer ارائه ابزاری به دانش آموزان برای یادگیری اصول شبکه و همچنین توسعه مهارت‌های خاص فناوری سیسکو است. با این حال، هیچ‌گاه از این نرم افزار به عنوان جایگزین روترها یا سوییچ‌ها استفاده نمی‌کنند.

اگر حساب Netacad داشته باشید می‌توانید این نرم افزار را به صورت رایگان بارگیری (دانلود) کنید. همانطور که سیسکو (Cisco) می‌گوید بهترین راه برای یادگیری در مورد ایجاد شبکه، استفاده از نرم افزار Cisco Packet Tracer است.

مربیان از Packet Tracer برای نشان دادن مفاهیم پیچیده فنی و سیستم‌های شبکه استفاده می‌کنند. دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند از Packet Tracer برای انجام تکالیف خود استفاده می‌کنند و به صورت خودکار یا تیمی با یکدیگر کار کنند.

این نرم افزار بسیار مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته است و آنان می‌توانند از این نرم افزار برای ایجاد شبکه‌های مفید در دستگاه‌های مختلف استفاده کنند علاوه بر این، نرم افزار Packet Tracer برای افرادی که قصد دارند ایجاد شبکه را به صورت کامل بیاموزند، بسیار مفید است.

نکته: نرم افزار Packet Tracer کاملا و به راحتی بر روی سیستم عامل لینوکس و ویندوز اجرا می‌شود و تا امروزه می‌تواند از زبان‌های مختلفی همچون: انگلیسی، عربی، روسی، آلمانی، پرتغالی، اسپانیایی و فرانسوی و … پشتیبانی کند.

قابلیت‌های نرم افزار Cisco Packet Tracer

آشنایی با قابلیت‌های نرم افزار Cisco Packet Tracer

این نرم افزار همانند دیگر نرم افزارها دارای قابلیت‌هایی است که در این بخش می‌خواهیم به این قابلیت‌های کلیدی بپردازیم. قابلیت‌های نرم افزار Packet Tracer عبارتند از:

  • نصب کردن آسان و سریع برنامه 
  • رایگان بودن برنامه 
  • دارای محیطی ساده و کاربردی
  • شبیه‌سازی و پیکربندی شبکه در دستگاه‌های مختلف
  • ایجاد شبکه به صورت نامحدود در دستگاه
  • دستیار مناسب و مفید برای دانش آموزان و دانشجویان 
  • محیط تعاملی
  • تجسم شبکه‌ها

هدف نرم افزار Packet Tracer چه کسانی هستند؟

هدف اصلی این نرم افزار کمک به دانش آموزان در یادگیری اصول شبکه‌سازی با تجربه عملی و همچنین توسعه مهارت‌های خاص فناوری سیسکو است. علاوه بر این مخاطبانی همچون:

 • مهندسین شبکه 
 • دانشجویان CCNA ،CCNA Security و CCNP
 • شبکه‌سازی دانشجویان
 • علاقه‌مندان به شبکه و … می‌باشد.

از آنجایی که پروتکل‌ها فقط به روش نرم افزاری پیاده‌سازی می شوند، این ابزار نمی‌تواند جایگزین Routers یا سوئیچ‌های سخت افزاری شود. جالب اینجاست که این ابزار فقط محصولات سیسکو را شامل نمی‌شود بلکه بسیاری از دستگاه‌های شبکه را نیز شامل می‌شود.

مهندسان ترجیح می‌دهند قبل از اجرای پروتکل‌ها، پروتکل‌های Cisco Packet Tracer را آزمایش کنند. همچنین، مهندسانی که مایل به استفاده از هرگونه تغییر در شبکه تولید هستند، ترجیح می‌دهند از Cisco Packet Tracer برای آزمایش تغییرات مورد نیاز خود استفاده کنند و اگر و فقط اگر همه‌ی کارها مطابق انتظار پیش رفت، اقدام به استقرار (استفاده از نرم افزار) کنند.

کلام آخر

اگر قصد دارید در دوره‌های آموزش سیسکو (Cisco) شرکت داشته باشید و با نرم افزار Cisco Packet Tracer آشنا شوید، بهتر است دوره‌های آموزش ccna سایت مکتب‌خونه را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا