بهترین کتاب‌های مدیریت : کتاب یکی از قدیمی‌ترین و بهترین راه‌های انتقال دانش است. با مطالعه یک کتاب شما می‌توانید به تجربیات باارزش یک اندیشمند دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را پله پیشرفت خود قرار دهید. هر زمینه‌ای از علم کتاب‌های مخصوص خود را دارد که مطالعه آن‌ها به علاقه‌مندان توصیه می‌شود.
در این مطلب قصد داریم با بررسی بهترین کتاب‌های رشته مدیریت ، به شما پیشنهاداتی جذاب و کاربردی را در این زمینه ارائه دهیم. اگر به مدیریت و زیرشاخه‌های آن علاقه دارید، با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: اهمیت و ضرورت مدیریت
اهمیت و ضرورت مدیریت

 

آیا کتاب منبع قابل اتکایی برای مطالعه مدیریت است؟

پاسخ این سوال کمی پیچیده است. دنیای امروز با تغییرات تکنولوژی‌های ارتباطی به جایی رسیده است که در آن نمی‌توان به منابع ایستایی مثل کتاب، به راحتی گذشته اعتماد کرد. چرا که دانش با سرعت زیادی در حال پیشرفت بوده و هر لحظه کشفیات جدیدی به آن اضافه می‌شود.
اما آیا می‌توان کتاب‌ها را کامل کنار گذاشت؟ قطعا نه! یک کتاب حاصل تجربیات ارزشمند انسانی بزرگ و اندیشمند است که دریچه جدیدی از دانایی را به روی مخاطبان خود باز می‌کند.
بهترین رویکرد یادگیری در جهان امروز، استفاده از ترکیب کتاب‌های مرجع و مقالات ژورنال‌های علمی است. با این روش دیگر از هیچ کشف جدیدی عقب نخواهید ماند. در بخش بعدی بهترین کتاب‌های مدیریت را با بیان خلاصه آن معرفی می‌کنیم.

معرفی بهترین کتاب‌های مدیریت

بهترین کتاب‌های مدیریت

در این بخش قصد داریم ده کتاب از برترین و پرفروش‌ترین کتاب های مدیریت را به شما معرفی کنیم. مطالعه این کتاب‌ها دید شما نسبت به مفهوم مدیریت را بازتر کرده و در راه‌اندازی و مدیریت یک کسب و کار به شما کمک خواهد کرد.

 • تفکر سریع و کند (Thinking Fast And Slow)

آگاهی از خطاهای شناختی و مشکلاتی که ممکن است در تفکر به‌وجود بیاید، برای یک مدیر بسیار مهم است. مدیر باید ابتدا به نقص‌های خود آگاه شود تا در ادامه بتواند به جای سرزنش نقص‌های دیگران، برای رفع آن‌ها کمکی کند. در کتاب تفکر سریع و تند (که یکی از مشهورترین کتاب‌ها در این زمینه است) دانیل کانمن بینش شناختی جدیدی را به مدیران و علاقه‌مندان به مدیریت می‌دهد.

 • استارتاپ لاغر (The Lean Startup)

استارتاپ لاغر یکی دیگر از بهترین کتاب‌های مدیریت است. «مدیریت کارآفرینی» یکی از زیرشاخه‌های مدیریت است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری به آن می‌شود. اریک ریس نویسنده این کتاب به بررسی الزامات موفقیت در اجرای ایده‌های استارتاپی با یک سازمان لاغر و چابک می‌پردازد. الزاماتی مثل استفاده بهینه از توانایی‌ها، تولید به‌هنگام و سرعت بالا در توسعه و تولید محصول.
کارآفرینان امروز برای موفقیت باید وارد دریایی از عدم اطمینان شده و از غرق شدن در آن جلوگیری کنند. این کتاب با بررسی دلایل مختلف و ریشه‌ای عدم اطمینان، به شما کمک می‌کند دید بازتری برای شروع استارتاپ داشته باشید. این کتاب به شما نمی‌گوید ریسک‌ها رو دور بزنید یا از آن‌ها اجتناب کنید. بلکه معتقد است باید با ترس و عدم اطمینان روبرو شد و اشتباهات را ارزشمندترین منبع یادگیری دانست.

ویدئو پیشنهادی: آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

 • ساخت مدل کسب و کار (Business Model Generation)

مدل کسب و کار ۹ بخشی اوستراوالدر، یکی از بهترین ابزارهای مدیریت بوده و این کتاب یکی از مهم‌ترین کتاب های رشته مدیریت به حساب می‌آید. این مدل خیلی خوب می‌تواند ابعاد مختلف یک سازمان را در یک صفحه به نمایش درآورد و آن را قابل ارائه (برای سرمایه‌گذاران) کند.
این مدل همچنین به صاحبان ایده‌ها اجازه می‌دهد ایده خود را بهتر بشناسند. در این کتاب شما قدم به قدم با فرآیند تدوین مدل کسب و کار آشنا شده و ابعاد ایده خود را بهتر می‌شناسید.

 • کتاب چرخه عمر سازمان

یکی از قدیمی‌ترین کتاب های رشته مدیریت که ارجاع و استفاده از آن نیز بسیار زیاد است. در این کتاب برای عمر سازمان دوره‌های مختلفی مثل «تولد، رشد، بلوغ و افول» در نظر گرفته شده و استراتژی‌های متناسب با هر مرحله بیان می‌شوند.
کتاب چرخه عمر سازمان نوشته ایساک ادیزس را انتشارات دانشگاه امیرکبیر با ترجمه کاوه محمد سیروس به چاپ رسانده است. در این کتاب علاوه بر استراتژی‌های متناسب با هر مرحله از عمر سازمان، شیوه تصمیم‌گیری استراتژیک و اجرای آن و همچنین ایجاد تغییر در سازمان توضیح داده می‌شود.

 

 • کتاب مدیریت رفتار سازمانی

کتاب مدیریت رفتار سازمانی نوشته استیون رابینز را می‌توان به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب های رشته مدیریت در دنیا معرفی کرد. تعداد قابل توجهی از واحدهای دانشگاهی با مرجعیت این کتاب تدریس شده و مقالات زیادی هم بر اساس آن نوشته شده‌اند. رابینز در این کتاب با ترکیب علوم مختلفی مثل روانشناسی و جامعه‌شناسی، سعی در ارائه راه حل‌هایی برای اثرگذاری روی انگیزه افراد دارد.

 • کتاب ۵ دشمن کار تیمی (Five Dysfunctions of a Team)

پاتریک لنچیونی در سال ۲۰۰۲ این کتاب را منتشر کرد. کتاب «پنج دشمن کار تیمی» با بررسی داستان چالش‌های ارتباطی شرکت Decision Tech در نهایت بی‌اعتمادی، ترس از درگیر شدن، بی‌مسئولیتی، پاسخگو نبودن و توجه نداشتن به نتیجه را به‌عنوان پنج دشمن کار تیمی مطرح می‌کند.

 • کتاب در جستجوی برتری (In Search of Excellence)

تام پیترز و رابرت واترمن این کتاب را در دهه ۸۰ میلادی به چاپ رساندند. کتاب در جستجوی برتری خیلی سریع به یکی از پرفروش‌ترین کتاب های مدیریت تبدیل شد و مورد استناد افراد بسیاری قرار گرفت. در این کتاب شرکت‌های موفق از جهت استراتژی، ساختار، سیستم‌ها، سبک‌ها، ارزش‌های مشترک، نیروی انسانی و مهارت‌های موجود بررسی می‌شوند.

 • کتاب گشت و گذاری در استراتژی (Strategy Safari)

هنری مینتزبرگ یکی از مهم‌ترین دانشمندان حوزه مدیریت است. او در این کتاب به تشریح مفهوم استراتژی و ارتباط مدیران با آن می‌پردازد. مینتزبرگ در این کتاب با ارائه استعاره‌های مختلف (مثل اتاق تاریک و فیل) سعی در بهتر فهماندن مفهوم استراتژی به مخاطب خود دارد.

 • کتاب رقص تغییر

پیتر سنگه یکی دیگر از بزرگان رشته مدیریت است که با همراهی همکاران خود در این کتاب، سعی در تشریح تفکر سیستمی و مفهوم تغییر دارد. او باور غلط و قدیمی «تغییر از بالا به پایین» را در این کتاب رد کرده و بیشترین تغییر سازمان را از پایین به بالا می‌داند. او با بررسی مراحل تغییر و ارائه یک الگوی مناسب، مشکلات مربوط به تغییر سازمانی را حل می‌کند.

 • کتاب همکاری

دانیل گلمن در این کتاب قصد دارد بهترین الگوهای همکاری سازمانی را ارائه کند. چرا که هیچ ایده‌ای بدون همکاری به ثمر نخواهد نشست. در این کتاب جزئیات و ریزه‌کاری‌های همکاری با دیگران و اثری که اعمال ما روی کل تیم می‌گذارد مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال لحن صحبت و استفاده از کلمات هر فرد روی رفتار کل تیم اثر خواهد گذاشت.

 • کتاب انتخاب عالی

انتخاب عالی اثر جیم کالینز یکی از قدیمی‌ترین و ماندگارترین کتاب های مدیریت است. رازهایی که در این کتاب برای موفقیت سازمانی بیان می‌شوند. با گذشت زمان هنوز هم اعتبار خود را حفظ کرده است.

مقاله پیشنهادی: مفهوم آنتروپی در مدیریت
مفهوم آنتروپی در مدیریت

 

کلام آخر :

دوست بودن با کتاب‌ها برای هر کسی در هر رشته‌ای مفید است و رشته مدیریت هم از این قاعده مستثنی نیست. مطالعه کتاب‌هایی که بزرگان مدیریت نوشته‌اند به شما کمک می‌کند دید بازتری داشته باشید و تجربیات آن‌ها را به تجربیات خود تبدیل کنید.
در این مقاله سعی کردیم با بررسی بهترین کتاب‌های مدیریت ، به علاقه‌مندان و تازه‌واردان این رشته، منابعی برای مطالعه معرفی کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود. نظرات خود را از بخش کامنت با ما در میان بگذارید.