معرفی رشته های تحصیلی

جزییات تحصیل و کار در رشته جامعه شناسی

رشته جامعه شناسی چیست؟

رشته جامعه شناسی تعریف‌های گسترده‌ای دارد: علم مطالعه جامعه یک علم اجتماعی شامل مطالعه زندگی اجتماعی مردم، گروه‌ها و جوامع است. مطالعه رفتار ما به عنوان موجودات اجتماعی که همه چیز را از تجزیه و تحلیل تماس‌های کوتاه بین افراد ناشناس در خیابان، تا مطالعه فرایندهای اجتماعی جهانی پوشش می‌دهد

در واقع جامعه شناسی مطالعه جامعه انسانی، منشأ، کارکردها و مشکلات آن است. این رشته بر روابط بین مردم، گروه‌ها، کلاس‌ها، سازمان‌ها و فرهنگ‌ها تمرکز دارد.

 

رشته جامعه شناسی

 

رشته جامعه شناسی موضوعاتی حیاتی برای زندگی شخصی ما، جوامع ما، ملت و جهان را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. برنامه درسی در جامعه شناسی به گونه‌ای طراحی شده است که به دانشجویان شخصیت اجتماعی زندگی انسان و تأثیر اشکال مختلف سازمان اجتماعی در امور انسانی نشان داده شود.

 

 

اگر شما تحت تأثیر چگونگی و چرایی تعامل مردم با دیگران قرار گرفته اید، شاید sociology بهترین رشته برای شما باشد. بزرگان جامعه شناسی یاد می گیرند که درباره مشکلات اجتماعی و پدیده های اجتماعی به طور جدی تفکر کنند.

به دانشجویان رشته جامعه شناسی آموزش داده می‌شود تا مشکلات موجود در جهان پیرامون خود را شناسایی کنند. آنها مهارت های حل مسئله را در این معضلات اجتماعی به کار می گیرند و توانایی‌های خلاقانه خود را برای یافتن راه‌حل‌های درمانی به کار می گیرند. دانشجویان جامعه شناسی یاد می‌گیرند که موضع خود را در مورد یک موضوع اتخاذ کنند و برای حمایت از دیدگاه خود، یک استدلال ایجاد کنند.

جامعه شناسی مطالعه جهان پیرامون خود است.

رشته جامعه شناسی چیست؟

رشته جامعه شناسی در کانادا

در کشور کانادا دانشگاه ویلفرید لوریه ایتالیا (wilfrid laurier university) که در شهر شره واترلو واقع در استان انتاریو کانادا قرار گرفته است یکی از دانشگاه های تحقیقاتی کانادا می باشد و تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی پذیرش می کند.

برای فارغ التحصیلان جامعه شناسی در کانادا مشاغل متنوعی وجود دارد که چند نمونه از آن را برای شما ذکر می کنم:

گزینه های شغلی در جامعه شناسی

 1. فعال اجتماعی
 2. مشاور اعتیاد
 3. بایگانی
 4. مشاور اشتغال
 5. مشاور خانواده و ازدواج
 6. کارمند پزشکی قانونی
 7. تاریخ شناس
 8. افسر حقوق بشر
 9. روزنامه نگار
 10. وکیل
 11. خبرنگار رسانه
 12. مددكار بهداشت روان
 13. کار درمانگر
 14. مشاور سیاسی
 15. سیاستمدار
 16. استاد
 17. مشاور توانبخشی
 18. محقق
 19. مشاور بازنشستگی
 20. پژوهشگر سیاست اجتماعی

رشته جامعه شناسی در آلمان

چندین دانشگاه در آلمان وجود دارد که برای تحصیل ایرانیان در رشته sociology در این کشور شرایط مناسبی دارد:

 • University of Bayreuth
 • University of Humboldt
 • University of Heidelberg
 • University of Gottingen
 • University of Stuttgart
 • Bielefeld University
 • University of Heidelberg

رشته جامعه شناسی در آلمان

درآمد رشته جامعه شناسی

براساس آمار، جامعه شناسان نسبت به ماه مه 2011 مبلغ متوسط سالانه 79460 دلار حقوق دریافت کرده اند. بسته به منطقه ای که جامعه شناس در آن کار می کرد، درآمد متفاوت است. شعبه اجرائیه فدرال با میانگین حقوق سالانه 97.510 دلار بهترین درآمد را پرداخت می کند. تحقیقات و توسعه علمی نیز میانگین دستمزد آن 89،650 دلار بوده است.

دروس رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی

لیست دروس جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر می باشد:

 1. روش تحقیق در جامعه شناسی ۱
 2. روش تحقیق در جامعه شناسی ۲
 3. نظریات جامعه شناسی ۱
 4. نظریات جامعه شناسی۲
 5. آمار پیشرفته
 6. پایان نامه
 7. قشربندی اجتماعی
 8. سمینار جامعه شناسی شهری
 9. سمینار جامعه شناسی روستایی
 10. سمینار صنعتی
 11. سمینار جمعیت
 12. سمینار خانواده
 13. سمینار جامعه شناسی ادبیات

رشته جامعه شناسی بدون کنکور

چند سال است که ورود به دانشگاه بدون کنکور سراسری نیز ممکن شده است. به این شکل که داوطلب با مراجعه کردن به سایت سنجش و یا سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی، دفترچه مربوط به ثبت نام بدون کنکور نیمسال مهر یا بهمن را دانلود کرده و رشته مورد نظر را انتخاب می کند که به شکل حضوری یا اینترنتی صورت می گیرد.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با رشته روانشناسی
آشنایی با رشته روانشناسی

 

رشته سایکولوژی نیز در این سال های اخیر به صورت بدون کنکور در دانشگاه‌های کشور پذیرش می شود.

 

رشته جامعه شناسی بدون کنکور

بازار کار رشته جامعه شناسی

مدرک جامعه شناسی، دیدگاهی جامعه شناختی را در اختیار دانشجویان این رشته قرار می‌دهد که به متخصصان در همه زمینه‌ها کمک می‌کند تا عوامل اجتماعی مؤثر بر کار و نحوه عملکرد سازمان‌ها را بررسی کنند.

مدرک جامعه شناسی می‌تواند دانشجویان را به سمت مشاغل موفق در مشاوره، تحقیقات کاربردی، تحقیق پیمایشی، برنامه ریزی شهری، مراقبت های بهداشتی، تدریس، مدیریت مشاغل، تجزیه و تحلیل داده ها و موارد دیگر سوق دهد.

مانند سایر رشته‌های حوزه علوم انسانی و یا علوم اجتماعی، دانشجویان جامعه شناسی توان فعالیت در زمینه‌های گسترده‌ای را دارند. به عبارت دیگر، دانشجویانی که  فارغ التحصیل می‌شوند، می توانند تمامی حوزه‌های مربوط با sociology را ارزیابی کنند. بعضی از کلیدی ترین فرصت‌‌ های شغلی جامعه شناسی به شرح زیر می‌باشد:

 1. آزمایش و ارائه خدمات به زندانیان
 2. مشاوره
 3. پژوهشگر اجتماعی
 4. استاد جامعه شناسی
 5. تحلیلگر نهادی
 6. برنامه ریز شهری
 7. تحلیلگر داده
 8. کارمند مرکز خدمات اجتماعی
 9. کارمند دولت
 10. تحلیلگر و محقق
 11. جمعیت شناس
 12. جامعه شناس بالینی
 13. مشاور روابط انسانی
 14. متخصص خدمات خانواده

بازار کار رشته جامعه شناسی

شرایط تحصیل در رشته جامعه شناسی

بسیاری از دانشجویان هستند که به قصد مهاجرت کردن به خارج کشور از طریق کارشناسی ارشد  جامعه شناسی اقدام می‌کنند، که پس از گرفتن اقامت تحصیلی و پذیرش شدن در کارشناسی ارشد جامعه شناسی در یکی از دانشگاه‌های خارج کشور نسبت به دریافت تابعیت یا شهروندی آن جا اقدام کنند، البته این فقط یکی از روش‌هایی است که می توان از طریق کارشناسی ارشد این رشته مهاجرت کرد.

 

مقاله پییشنهادی : رشته حقوق و آشنایی کامل با این رشته
رشته حقوق و آشنایی کامل با این رشته

 
اگر رزومه قوی تحصیلی و کاری در این رشته داشته باشید، بورسیه تحصیلی آن امکان پذیر است. زبان تحصیل این رشته در کشور‌های گوناگون متفاوت است ولی در اکثر دانشگاه‌ها زبان تحصیل انگلیسی می‌باشد.

اگر به این  رشته  علاقه دارید به دنبال فرصت‌های داوطلبانه یا تجربه کار با سازمان‌ها و مشاغل مربوط به رشته علاقه خود باشید و این در توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای آینده شغلی رشته جامعه شناسی کمک زیادی می‌کند. به عنوان مثال، فرصت‌های داوطلبانه در مدارس، بخش‌های آموزشی جامعه و کارهای اجتماعی یا گروه‌هایی از جمله جوانان، قربانیان جرم و افراد بی‌خانمان وجود دارد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام واقعا ممنونم من رشتم انسانیه و خیلی به جامعه شناسی علاقه دارم و برام جالبه کلا ادما برام جالبن دوست دارم باهاشون در تعامل باشم و بیش تر راجبشون بدونم .

 2. من لیسانس و فوق لیسانسم فلسفه غرب بوده ،بنظرتون میشه برای مقطع دکتری جامعه شماسی برای آلمان اقدام کنم و پذیرش بگیرم ؟یا برای مقطع ارشد .کدوم راحتتره پذیرشش؟

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   شرایط پذیرش بستگی به دانشگاهی داره که قصد دارید ازشون بورسیه بگیرین

  2. با سلام میخواستم اگه ممکنه در مورد رشته ی مطالعاتی تون یعنی فلسفه ی غرب یه سری اطلاعات بهم بدید که چجوریه و کلا منابع مطالعاتی چی هست و چه فضایی داره و چه ویژگی هایی رو میطلبه

 3. من عاشق رشته جامعه شناسی بودم ولی نتونستم برم و بجاش حسابداری می‌خونم و انگیزه و شوق درس خوندن ندارم و فکر می‌کنم اگر رشته مورد علاقم که جامعه شناسی هست رو می‌خوندم خیلی بهتر بود و به دنبال تغییر رشته ام خدا کنه بتونم..

 4. واقعا خوش ب حال شماهایی که با عشق و علاقه دارید تو رشته جامعه شناسی تحصیل میکنید. از نظر من شیرین ترین درس در حوزه ادبیات و علوم انسانی، جامعه شناسی هستش. من علی رغم علاقه زیاد ب جامعه شناسی ، موفق به قبولی نشدم و برخلاف میلم در یک رشته دیگه تحصیل میکنم.
  خطاب به کسایی که میگن بازار کار خوبی نداره، باید بگم که آدم درس رو بخاطر ماهیت خود اون درس میخونه و براساس علاقه ای که داره پیش میره و موفق میشه، که اگر یک روزی کاری از ما خواستند بتونیم وظیفمونو درست انجام بدیم و کوتاهی نکرده باشیم

 5. عرض سلام وارادت
  بنده رشته جامعه شناسی درمقطع ارشد دانشگاه آزاد قبول شدم،قصددارم درآینده توسط این رشته مهاجرت کنم، آیابنظرتون امکان پذیراست؟ رشته ی موردعلاقه م هست اما۴۴ساله هستم ونمیدونم آیا هنوزبرای مهاجرت فرصت دارم؟ ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. متشکرم

 6. سلام وقت به خیر
  من کاردرمانگر هستم و می خواستم بگم اینطور که شما نوشتید نیست و فقط کسی می تونه کار کاردرمانی انجام بده که فارغ التحصیل کاردرمانی باشه و نه هیچ رشته دیگه ای

 7. سلام
  والله من دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کردم و ارشد دارم
  اما شغل مرتبط با اون در یک شهرستان پیدا نکردم ولی واقعا عاشق این رشته هستم و همچنان کتاب هاشو میخونم ولی در ایران هنوز خیلی جا نیفتاده این جور رشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا