برنامه نویسی و IT

تحقیقات بازار با voip

تحقیقات بازار با voip به چه شکل صورت می‌گیرد

جذب مشتری وفادار از مهم‌ترین مسائلی است که هر کسب‌وکاری با آن دست و پنچه نرم می‌کند. کشف مشتری بالقوه و ارتباط گرفتن با آن‌ها ضامن بقا و رشد سازمان است. بدین منظور لازم است تحقیقاتی در سطح بازار صورت گیرد تا سازمان بتواند استراتژی لازم را متناسب با شرایط بازار طراحی کند. در ادامه در مورد تحقیقات بازار با voip بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش VoIP 
آموزش VoIP

 

تحقیقات بازار فرایند تعیین ماندگاری محصول یا خدمات جدید است که با استفاده از ارتباط مستقیم با مشتریان بالقوه انجام می‌شود. این تحقیق به سازمان امکان می‌دهد تا بازار هدف خود را کشف کرده و نظرات و بازخوردهای مصرف‌کنندگان را در رابطه با علاقه آن‌ها به محصول یا خدمات دریافت کنند.

یکی از مدرن‌ترین راه‌های انجام تحقیقات بازار استفاده از فناوری voip است. در این مقاله سعی داریم به تعریف تحقیقات بازار با voip بپردازیم و شما را با خدمات voip در شرکت‌های تحقیقات بازار و مزایای آن آشنا کنیم. پس با مکتب‌خونه همراه باشید.

 

تحقیقات بازار با voip به چه شکل صورت می‌گیرد

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار یک راه مؤثر برای آگاهی یافتن از علاقه‌ها، ترجیحات و نیازهای مشتری است که به شما یک بینش خوب نسبت به مشتری و رقبا ارائه می‌دهد. این فرایند اطلاعاتی را در اختیار سازمان قرار می‌دهد که در روند تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکار بسیار مهم و تأثیرگذار هستند.

تحقیقات بازار چگونه انجام می‌شود؟

برای آشنایی با روند تحقیقات بازار ابتدا باید بدانید که تحقیقات بازار به دو بخش کلی تحقیقات کیفی و کمی تقسیم می‌شود. تحقیقات کمی با داده‌های عددی سروکار دارد و با استفاده از روش‌های مختلف آمار و اندازه‌گیری انجام می‌شود. تحقیقات کیفی بازار به دنبال درک چرایی و چگونگی رفتار مشتریان است.

اولین گام از تحقیقات بازار به هرکدام از روش‌ها جمع‌‌آوری اطلاعات مرتبط با بازار، مشتریان و رقبا است. دو روش کلی برای به دست آوردن اطلاعات در تحقیقات بازار وجود دارد: تحقیقات پایه‌ای و تحقیقات ثانویه.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Call File
آموزش Call File در استریسک

 

تحقیقات بازار به روش اول از طریق ارتباط با بازار و مشتریان انجام می‌شود. استفاده از پرسشنامه‌های آنلاین، مصاحبه‌های تلفنی، گروه‌های کانونی و غیره از جمله اقداماتی است که برای جمع‌آوری اطلاعات در این روش انجام می‌شود. در تحقیقات ثانویه اطلاعات از منابع خارجی مانند روزنامه‌ها، مجلات، کتاب‌ها، اینترنت، آژانس‌های دولتی یا شرکت‌های آماری تهیه می‌شود.

تحقیقات بازار با voip چه ضرورتی دارد؟

تهیه پرسشنامه، یافتن افراد و مصاحبه با آنان یک فرایند زمان‌بر و اغلب پرهزینه است. مصاحبه‌های تلفنی یکی از مهم‌ترین راه‌های جمع‌آوری اطلاعات است. در این روش مصاحبه‌گر باید بتواند علاوه بر مدیریت مصاحبه، پاسخ‌های مصاحبه‌شونده را دقیق و کامل بنویسد. انجام هم‌زمان این کارها سرعت عمل مصاحبه‌گر را پایین آورده و در بعضی از موارد باعث فراموش شدن بخشی از پاسخ‌ها می‌شود.

راه‌حل این مشکل را در خدمات voip می‌توان جستجو کرد. voip یک تکنولوژی انتقال صدا از طریق اینترنت است که امکان برقراری تماس‌های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می‌کند. نصب، راه‌اندازی و آموزش voip آنقدر راحت است که با صرف یک روز می‌توانید به آن دست پیدا کنید.

 

تحقیقات بازار با voip چه ضرورتی دارد؟

 

انجام تحقیقات بازار با voip هزینه‌های تحقیق را کاهش می‌دهد و زمان انجام مصاحبه‌ها را هم کوتاه‌تر می‌کند. از دیگر مزایای voip برای استفاده در تحقیقات بازار می‌توان به بالا رفتن تمرکز مصاحبه‌گر اشاره کرد. در این شرایط فرد لازم نیست تمام محتوای ارائه شده در مصاحبه را یادداشت کند. به همین دلیل کیفیت تحقیق هم افزایش پیدا می‌کند.

voip در شرکت‌های بازاریابی چه کاربردی دارد؟

شرکت‌های فعال در حوزه تحقیقات بازار به دلایل زیر می‌توانند از voip استفاده کنند:

 

مقاله پیشنهادی : مزایای VoIP
مزایای VoIP

 

ضبط مکالمات

با استفاده از فناوری voip می‌توانید تمام مکالمات سازمان خود را ضبط و نگهداری کنید. اهمیت این قابلیت زمانی معلوم می‌شود که شرکت درگیر یک پرونده حقوقی باشد. در این صورت به راحتی می‌توانید سوءتفاهم‌های به‌وجود آمده را رفع و سناریوها را خنثی کنید.

بررسی عملکرد

جزئیات مصاحبه اعم از نحوه مصاحبه، نحوه پاسخ‌دهی مصاحبه‌شونده و غیره در مسیر اجرای مصاحبه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. ضبط تماس به مدیران اجازه می‌دهد تا در هر زمان دلخواه، عملکرد مصاحبه‌ها را بررسی کنند و به مطالعه دقیق آن‌ها بپردازند.

 

تحقیقات بازار با voip چه ضرورتی دارد؟

عدم نیاز به یادداشت

علاوه بر مزایای قبلی، ضبط مکالمات به مصاحبه‌کننده امکان می‌دهد تا تمام تمرکز خود را معطوف انجام مصاحبه کند و در زمان مناسب به بررسی و نگارش مصاحبه بپردازد. حتی فناوری voip با قابلیت تبدیل صوت به متن فرایند گزارش‌نویسی را ساده‌تر کرده و سرعت عمل تحقیقات را افزایش می‌دهد. در این صورت کیفیت تحقیق هم بیشتر می‌شود.

انجام مصاحبه به صورت خودکار

بسیاری از شرکت‌های تحقیقات بازار مایل به انجام مصاحبه‌های کوتاه با پاسخ‌های کوتاه هستند. در این صورت فقط کافی‌ست فهرستی از شماره تماس‌ها و مشخصات مصاحبه‌شونده در یک فایل اکسل تهیه کرده و در پلتفرم مربوطه بارگذاری کنند. بعد از تعیین بازه زمانی تماس، سیستم به صورت خودکار با افراد داخل فهرست تماس گرفته و فایل صوتی تهیه شده را برای آن‌ها پخش می‌کند. مصاحبه‌شونده‌ها می‌توانند با وارد کردن عدد موردنظر به سوالات پاسخ دهند.

بازخوردگیری از مشتریان

رضایت مشتری در هر کسب‌وکاری موفقیت آن را تضمین می‌کند. با استفاده از سیستم نظرسنجی خودکار می‌توانید نظرات مشتری‌ها را نسبت به محصول یا خدمات خود دریافت کنید. نظرسنجی به این روش به دو صورت قابل انجام است: وارد کردن عدد موردنظر برای دریافت پاسخ‌های کوتاه و ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات به صورت شفاهی.

داشتن چندین شماره تلفن

با استفاده از voip می‌توانید چندین شماره در کشورهای مختلف داشته باشید. در این صورت همکاران یا مشتریان سازمان در سایر کشورها از طریق شماره مخصوص به کشور خودشان با شما تماس می‌گیرند و این کار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های تماس بین‌المللی می‌شود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش Dialplan در استریسک
آموزش Dialplan در استریسک

 

مکالمه گروهی

از دیگر خدمات voip امکان برقراری مکالمه گروهی و کنفرانس است. مکالمه‌های گروهی برگزاری جلسات درون سازمانی و همچنین برقراری ارتباط با کارمندان در شرایط دورکاری را فراهم می‌کند. از این قابلیت می‌توانید در انجام مصاحبات گروهی با خبرگان هم استفاده کنید.

کلام آخر تحقیقات بازار با voip

در مقاله تحقیقات بازار با voip به معرفی اجمالی تحقیقات بازار و ضرورت استفاده از voip در انجام آن‌ها پرداختیم. مواردی که ذکر کردیم، تنها بخشی از کاربردهای voip در شرکت‌های تحقیقات بازار است. استفاده از شماره ثابت در هر زمان و مکان، کاهش هزینه‌های تماس‌های بین‌شهری، سرویس فکس مجازی، کیفیت صدا، پاسخگویی خودکار به مشتری و غیره از دیگر مزایایی است که voip به همراه دارد.

از voip می‌توان در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف با کاربردهای متنوع استفاده کرد. علاوه بر شرکت‌های تحقیقاتی، خدمات voip در پروژه‌های ساختمانی و رستوران‌های زنجیره‌ای هم کاربرد دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا