زبان خارجی

معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی

این روزها که بازار مهاجرت تحصیلی یا کاری به کشورهای دیگر داغ است، آموزش زبان انگلیسی اهمیت بیشتری پیدا کرده و بسیاری از افراد از سنین مختلف در کلاس‌های آن شرکت می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مدارکی که هر شخص برای مهاجرت داشته باشد، مدرک زبان انگلیسی است؛ البته کشورهای مختلف هر مدرک زبانی را نمی‌پذیرند و شما باید در آزمون‌های معتبر شرکت کنید تا بتوانید مدرک قابل قبولی را ارائه دهید. آزمون‌های معتبر سنجش دقیقی از سطح زبان شما دارند و بسته به هدف سفرتان، سطح سختی و کیفیت آن‌ها متفاوت است. در ادامه این مطلب در خصوص معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی، کاربردهای هریک و نوع سوالات آن‌ها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

چرا شناخت انواع آزمون‌های زبان مهم است؟

درست است که هدف اصلی از همه آزمون‌های زبان بررسی توانایی فرد در بخش‌های چهارگانه صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن و خواندن است؛ اما این تست‌ها از نظر هزینه، میزان سختی، نحوه نمره دهی، شیوه برگزاری و کاربرد متفاوت هستند. با توجه به این موضوع قبل از هر چیز باید هدف خود را از آزمون مشخص کرده و سپس در یکی از آن‌ها شرکت کنید. به عنوان مثال اگر به عنوان همراه قصد مهاجرت دارید و فعلا نمی‌خواهید در کشور مقصد درس بخوانید یا کار پیدا کنید، آزمون‌های عمومی‌تر کارتان را راه خواهند انداخت. در غیر این صورت باید به سراغ آزمون‌های تخصصی زبان بروید. در ادامه با ما همراه باشید تا با معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی آشنا شوید.

  • آزمون آیلتس

همه زبان آموزان حداقل یک بار نام آزمون آیلتس (IELTS) را شنیده‌اند و می‌دانند که برای کسانی که قصد تحصیل در سایر کشورها را دارند این مدرک بسیار مهم خواهد بود. بیشتر دانشگاه‌های معتبر دنیا نمره‌ایلتس را به عنوان یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش دانشجویان خود اعلام می‌کنند و در بسیاری از موارد متقاضیان صرفا به دلیل نداشتن نمره کافی در این آزمون شانس تحصیل را از دست می‌دهند. پس می‌توان گفت که آیلتس یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی است که هر چهار مهارت شما در زبان را به نحو دقیقی ارزیابی می‌کند.

نمره این تست از 1 تا 9 تعیین می‌شود و در آن استانداردهایی برای سنجش مهارت‌های شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندنی شما تعریف شده است. توجه داشته باشید که نمره‌ایلتس تنها دو سال اعتبار دارد؛ پس بهتر است زمانی به سراغ آن بروید که به زودی قصد رفتن دارید. امتحان آیلتس دارای چندین نوع مختلف است که مهم‌ترین آن‌ها academic و general است. معمولا کسانی که با هدف تحصیل مهاجرت می‌کنند باید نمره آیلتس آکادمیک را ارائه دهند و نمره عمومی یا جنرال مخصوص کسانی است که با ویزای کاری به کشور دیگری می‌روند.

  • آزمون تافل

یکی دیگر از معتبرترین آزمون های انگلیسی که حتما نام آن را شنیده‌اید و در ایران نیز طرفداران زیادی دارد، تافل (TOFEL) است. در برخی از کشورهای جهان تافل را معتبرتر از آیلتس می‌دانند؛ اما بیشتر دانشگاه‌ها و شرایط شغلی معمولا نمره هر دو آزمون را در شرایط خود اعلام می‌کنند. نتیجه تافل نیز تنها تا 2 سال معتبر است و نمره آن از 0 تا 120 تعیین می‌شود. در واقع هر مهارت 30 نمره دارد که مجموع آن‌ها نمره اصلی آزمون را مشخص خواهد کرد.

  • آزمون کمبریج

اگر اکنون در حال یاد گرفتن زبان باشید، حتما می‌دانید که سایت کمبریج یکی از معتبرترین منابع برای یادگیری انگلیسی است. آزمون کمبریج نیز از قدیمی‌ترین آزمون‌های این زبان است که هنوز در کشورهای مختلف معتبر است و می‌توانید در زمان مهاجرت نمره آن را ارائه دهید. نمره این تست از 1 تا 5 تعیین می‌شود و در حال حاضر بیشتر از 13000 موسسه آموزشی و دانشگاه در سراسر جهان آن را قبول دارند.

  • آزمون TOEIC

در کشور ما کمتر کسی آزمون Toeic را می‌شناسد؛ اما اگر قصد داشته باشید برای یک پوزیشن کاری در کشورهای انگلیسی زبان یا حتی شرکت‌هایی که نیاز به یک مشاور مسلط به این زبان دارند، شرکت کنید نمره آن بیشتر از آزمون‌های دیگر به کارتان می‌آید. در بخش کسب و کار TOEIC از معتبرترین آزمون زبان انگلیسی است که مهارت‌های ارتباطات بین المللی شما را می‌سنجد و بررسی می‌کند که آیا می‌توانید در شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری مفید واقع شوید یا خیر.

TOEIC دارای دو نوع است که در نوع اول آن مهارت‌های شنیداری و خواندنی شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این مهارت‌ها با بیش از 200 سوال شناخته می‌شوند که همگی چهار گزینه‌ای نیستند و شما باید با توجه به درکی از فایل نوشتاری یا متن دارید به آن‌ها پاسخ دهید. در نوع دوم از طریق 11 تمرین شفاهی مهارت گفتاری شما نیز سنجیده خواهد شد. علاوه بر این آزمون نوشتن نیز با 8 تمرین کتبی برگزار می‌شود که از طریق آن مهارت شما در بیان نظر به صورت نوشتاری یا نگارش مقاله بررسی خواهد شد. در هر حال اگر دوست دارید شرایط کاری خود را ارتقا دهید یا موقعیت‌های شغلی بهتری به دست آورید، بهتر است به سراغ آزمون TOEIC بروید.

  • آزمون PTE

شاید بسیاری از ما نام آزمون PTE را نشنیده باشیم؛ چرا که این آزمون در کشورمان برگزار نمی‌شود؛ اما یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در دنیا است. نمره PTE در بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای انگلستان، آمریکا، استرالیا و نیوزلند معتبر است و شما می‌توانید با استفاده از آن موقعیت‌های تحصیلی خوبی به دست آورید. در مقایسه با سایر آزمون‌های انگلیسی به نظر می‌رسد که سطح بندی PTE سطح بندی دقیق‌تر و عادلانه‌تری داشته باشد؛ به خصوص در زمان سنجش مهارت‌های گفتاری و نوشتنی.

نکته بسیار جالب درباره این آزمون این است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود؛ پس نیازی نیست نگران تجربه قرار گرفتن در حضور ممتحن‌ها و مصاحبه حضوری باشید. آزمون PTE دارای سه نوع اصلی General، PTE Academic و Young Learner Test است که هریک حدود 2.5 ساعت طول می‌کشد. بسته به اینکه شما قصد دارید از مدرک زبان خود برای چه کاری استفاده کنید، نوع آزمون را انتخاب و در آن شرکت کنید. نمره تست PTE از 10 تا 90 تعیین می‌شود و همه مهارت‌های شما به طرز دقیقی در آن سنجیده خواهند شد.

  • آزمون سلپیپ

آزمون سلپیپ (CELPIP) برای متقاضیان اقامت دائم در کانادا طراحی شده است و مهارت‌های مختلف افراد شامل چهار مهارت اصلی، توانایی برقراری ارتباط با همکاران و مافوق، تفسیر مطالب مختلف به روش‌های متفاوت، درک افراد از موضوعات مختلف و… به طور کامل سنجیده می‌شود. کل فرایند این آزمون حدود 3 ساعت طول می‌کشد و بسته به اینکه در نوع general آن شرکت کرده‌اید یا LS هر چهار مهارت یا تنها دو مهارت شنیدن و صحبت کردن شما بررسی خواهد شد. حداکثر نمره‌ای که می‌توانید در سلپیپ به دست آورید، 24 است؛ اما با کسب نمره 7 نیز مجوز استفاده از طرح‌های اقامت دائم در کانادا مانند اکسپرس اینتری را به دست خواهید آورد.

  • آزمون دولینگو

اگر قصد دارید مهارت زبان انگلیسی خود را قبل از آزمون اصلی و با هزینه کمتر ارزیابی کنید، بهتر است به سراغ آزمون دولینگو بروید. Duolingo مبتنی بر کامپیوتر است و دو بار در هر ماه برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید نمره این آزمون را به عنوان نمره زبان خود به دانشگاه‌ها یا محل کار ارائه دهید؛ اما با استفاده از آن می‌توانید دید خوبی نسبت به مهارت‌های زبانی خود به دست آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا