اکسل

روش محاسبه درصد در اکسل + مثال

شاید شما نیز یکی از افرادی باشید که روش محاسبه درصد در اکسل را نمی‌دانید. از آنجا که امروزه برنامه اکسل به یکی از پرکاربردترین برنامه‌های برای افراد تبدیل شده است، لازم دانستیم تا در این مطلب از مجله مکتب خونه، به شما آموزش دهیم تا به راحتی درصد را در فایل اکسل محاسبه کنید و به دست آورید. این کار دشوار نیست. تنها کافی است طبق روش‌هایی که در ادامه مطلب برای شما شرح می‌دهیم پیش بروید تا در نهایت به طور صحیح درصد را محاسبه کنید. ابتدا باید با درصد پایه و فرمول محاسبه درصد آشنا شوید.

درصد پایه چیست؟

برای محاسبه درصد ابتدا باید جز را به کل تقسیم کرد. سپس حاصل را در عدد 100 ضرب کرد تا درصد مقدار خواسته شده به‌دست آید. مثلا اگر شما 20 سیب داشته باشید و 5 تا از آن‌ها را به کسی بدهید، با انجام یک محاسبه ساده، جواب به‌دست می‌آید:

درصد پایه

پس فرمول درصدگیری به این شکل است:

درصدگیری در اکسل

محاسبه درصد در زندگی روزمره بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و راه‌های زیادی جهت درصدگیری و نحوه محاسبه درصد وجود دارد. یکی از این راه‌ها، محاسبه درصد در اکسل است. به کمک چند فرمول می‌توان درصد را در اکسل بدون نیاز به محاسبات درصدی از کل به‌دست آورد.

نحوه محاسبه درصد در اکسل

همانطور که گفتیم، جهت درصدگیری در اکسل می‌توان از فرمول استفاده کرد و فرمول محاسبه درصد به این شکل است:

نحوه محاسبه درصد در اکسل

جهت آشنایی بیشتر شما با نحوه محاسبه درصد در اکسل، مثالی را بررسی می‌کنیم.

آموزش کار با اکسل

همانطور که می‌بینید، در ستون B تعداد سفارش داده‌ شده قرار گرفته است. در ستون c نیز کالاهای تحویل داده شده را می‌بینید. برای محاسبه درصد محصولات تحویل داده شده باید از فرمول درصد گیری در اکسل استفاده کنید که فرمول درصدگیری در اکسل همانطور که گفتیم عبارت است از:

درصد محصولات تحویل داده شده C2/B2=‎

شما می‌توانید این فرمول را در سلول D2 بنویسید. با این کار خروجی در این سلول چاپ خواهد شد.

جهت محاسبه درصد در اکسل راه دیگری نیز وجود دارد. برای این کار باید از تب Home در نوار بالای اکسل گروه Number را انتخاب کنید. اکنون کسر اعشاری را به صورت خروجی می‌بینید. سپس می‌توانید تعداد ارقام اعشاری را تعیین کرده و تعداد ارقام اعشاری که برای شما نمایش داده می‌شود را به دلخواه خود کم و زیاد کنید.

اگر از فرمول درصد در اکسل استفاده کنید، دیگر نباید نگرانی از بابت تعداد ارقام اعشاری داشته باشید. چرا که با این کار، درصدها به صورت گرد شده در سلول مورد نظر به عنوان خروجی نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ابزار lookup در اکسل به زبان ساده

محاسبه درصد از جمع کل در اکسل

برای محاسبه درصد از جمع کل، یعنی به دست آوردن درصد بخشی از یک جدول نسبت به مجموع بخش‌های دیگر و نمایش آن در سلولی به عنوان خروجی باید ابتدا جمع کل را محاسبه کنید. برای این کار می‌توانید از تابع sum بهره ببرید. در زیر دو مثال را با هم بررسی می‌کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

مثال اول برای محاسبه درصد در اکسل

برای استفاده از فرمول درصد می‌توان از ارجاع مطلق نیز استفاده کرد که برای آن منظور می‌توانید از علامت دلار $ استفاده کنید. در هنگام محاسبه درصد جمع کل در اکسل وقتی از علامت دلار استفاده شود یعنی به سلول معینی اشاره می‌کنید.

در این مثال قصد داریم که یک مخرج ثابت برای تمام سلول‌هایی که می‌خواهیم خروجی را نمایش دهد داشته  باشیم. بنابراین می‌توانیم از ارجاع مطلق یا همان علامت دلار استفاده کنیم.

آموزش محاسبه درصد در اکسل ٢٠١٣

ما می‌خواهیم در سلول c2 تعداد گیلاس‌ها را نسبت به تمام میوه‌ها حساب کنیم. بنابراین باید فرمول ‎B2/$B$10‎‎ را در این سلول قرار داد تا درصد تعداد هر یک از محصولات را نسبت به جمع کل محاسبه شود.

این فرمول در سلول‌های مختلف نباید تغییر کند. برای این کار باید قسمت کسر فرمول را در همه سلول‌ها به طور یکسان استفاده کنید و در قسمت صورت آن‌ها، شماره سلول ستون B را تغییر دهید.

همانطور که در شکل زیر می‌بینید، در سلول‌های مختلف از طریق همین فرمول بالا درصد جمع کل در اکسل برای تعداد هر یک از میوه‌ها نسبت به تعداد کل میوه‌ها محاسبه شده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش چک باکس در اکسل

مثال دوم برای محاسبه درصد در اکسل

در مثال بالا اگر برای یک محصول سطرهای مختلفی داشته باشید، باید تعداد میوه‌های هر ست را با سطح دیگر جمع کنید تا مجموع یک میوه به دست آید و بعد بتوانید از طریق آن، درصد آن را از مجموع کل میوه‌ها به دست آورید. پس باید از تابع Sumif کمک بگیرید. فرمول این تابع عبارت است از:

فرمول محاسبه درصد در اکسل

در مشاغل زیر ما باید محدوده ستون A از سلول دوم تا نهم را بررسی کنیم. در سلول E1 نام محصولی که باید مجموع تعداد آن‌ها محاسبه شود را بنویسید.

در ستون B باید محدوده‌ای که قرار است جمع در آن انجام شود را بررسی کرد و نوشت. از طریق سلول‌های دوم تا نهم این محدوده مشخص خواهد شد.

اکسل مکتب خونه

شیوه محاسبه به صورت زیر است:

مقالات اکسل

محاسبه درصد تغییرات اکسل

بعضی از مواقع امکان دارد که در سلول‌های اکسل افزایش و یا کاهش تعداد وجود داشته باشد و مجبور شویم که محاسبه درصد افزایش اکسل را انجام دهیم تا آن را به تعداد کل تقسیم کنیم و درصد تغییر در اکسل به دست آید. فرمول محاسبه درصد تغییر در اکسل به این شکل است:

محاسبه درصد تغییرات اکسل

در این فرمول باید پس از محاسبه تغییرات ستون‌های مختلف، آن را به تعداد کل تقسیم کنید. مثلا اگر در ستون B ابتدا ۸۰ عدد سیب و سپس ۱۰۰ عدد سیب داشته باشید، پس۲۰ سیب بیشتر از گذشته دارید که اگر درصد آن را به دست آورید، 25% افزایش داشته است.

اگر قبلا 100 عدد سیب داشتید و الان ۸۰ عدد سیب دارید، در واقع ۲۰ درصد کاهش داشته‌اید. برای محاسبه درصد تغییر در اکسل باید مقدار قدیم را از مقدار جدید کم کنید و بعد به مقدار قدیم تقسیم نمایید. به عبارت دیگر:

(مقدار جدید – مقدار قدیمی) / مقدار قدیمی

آموزش محاسبه درصد در اکسل

مثالی از درصد تغییرات در اکسل

در تصویر زیر، تعداد میوه‌ها در زمان‌های مختلف را می‌بینید. اکنون می‌خواهیم درصد تغییر میوه گیلاس را نسبت به ماه گذشته محاسبه کنیم تا ببینیم تعداد آن‌ها افزایش و یا کاهش داشته است.

ابتدا باید مقدار سلول c2 که مربوط به تعداد میوه در ماه جاری است را از تعداد میوه در ماه قبل در سلول B2 کم کنید تا درصد کاهش آن را به دست آورید.

‎=(C3-C2)/C2‎‎

همانطور که می‌بینید، تعداد میوه‌ها با ۱۷ درصد کاهش روبرو بوده است.

مثالی از درصد تغییرات در اکسل

محاسبه درصد تغییر در سطرهای اکسل

عکس زیر را نگاه کنید. در سطرهای مختلف ستون c میزان فروش در هر ماه‌ نوشته شده است. جهت محاسبه تغییر درصد باید این کار را انجام داد. مطابق شکل زیر، شما می‌توانید با قرار دادن فرمول در سلولی که قصد نمایش خروجی را دارید، میزان تغییر فروش در ماه‌های مختلف را حساب کنید.

محاسبه درصد تغییر در سطرهای اکسل

حرف آخر

در این مطلب، با روشی سریع برای محاسبه درصد در اکسل، یافتن فرمول درصد پایه و چند فرمول دیگر برای محاسبه درصد افزایش، درصد کل و موارد دیگر آشنا شدید. اکنون مشاهده کردید که چقدر درصدگیری در اکسل کار ساده‌ای است و به سرعت انجام می‌شود.

محاسبه درصد بسیار کاربردی است و سایر افرادی که با اکسل کار می‌کنند باید به آن مسلط باشند تا در محاسبات خود با مشکلی برخورد نکنند. در این آموزش، چند تکنیک را برای درصدگیری در اکسل بررسی کردیم تا به کمک آن‌ها بتوانید به طور موثر درصد را در اکسل محاسبه کرده و فرمول‌های درصدی اولیه را به خوبی بیاموزید. بهتر است سعی کنید فرمول‌ها را به خوبی به ذهن بسپارید تا در زمان نیاز به آن‌ها مشکلی نداشته باشید.

 آموزش اکسل

اگر به فکر یادگیری اکسل هستید و دوست دارید تمام مباحث اکسل را به صورت کاملاً حرفه‌ای بیاموزید، پیشنهاد می‌شود که از دوره آموزش جامع اکسل مکتب خونه استفاده کنید. در مکتب خونه انواع دوره آموزش اکسل از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد و به صورت عملی و گام‌به‌گام شما را به فردی حرفه‌ای در اکسل تبدیل می‌کند. هم‌اکنون بازار کار متخصصین اکسل بسیار داغ و سرمایه‌گذاری در چنین مهارتی ارزش‌افزوده بالایی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا