مدیریتمقالات مدیریت پروژه

منابع آزمون pmp – راهنمای کامل شرکت در آزمون pmp

اگر جایی با کتاب‌ها یا دوره‌هایی تحت عنوان منابع آزمون pmp مواجه شدید و خواستید دربارهٔ‌ آن بیشتر بدانید این مقاله برای شماست. حتما خبر دارید که شرکت‌ها و سازمان‌ها با سرعت روزافزونی رشد و پیشرفت می‌کنند. همین امر باعث شده تا پروژه‌های بزرگ و متعدد این سازمان‌ها نیاز به یک مدیر پروژهٔ دقیق و حرفه‌ای داشته باشند. در نتیجه فرصت‌های شغلی مرتبط با مدیریت پروژه وسوسه‌انگیزتر از هر زمانی شده‌اند. منابع آزمون pmp شما را دقیقا برای همین موقعیت‌های شغلی آماده می‌کنند. اما به چه صورت؟ اگر می‌خواهید دقیق‌تر از هر چیز مربوط به آزمون مدیریت پروژه و منابع آزمون pmp بدانید این مقاله را از دست ندهید.

آزمون pmp چیست؟

آزمون PMP مخفف عبارت Project Management Professional است که می‌توان آن را به صورت آزمون تخصصی مدیریت پروژه معرفی کرد. این آزمون توسط موسسهٔ بین‌المللی PMI برگزار می‌شود. گواهینامه pmp به‌عنوان معتبرترین گواهینامه مدیریت پروژه در سراسر دنیا شناخته می‌شود و داشتنِ آن نمایانگر دانش و مهارت فرد در زمینه‌های مختلف مدیریت پروژه مانند برنامه‌ریزی، اجرا، آنالیز و به پایان رساندن پروژه‌ها است. یعنی اگر در مصاحبه‌های شغلی خود از این مدرک نام ببرید، اعتبار خود و شانس موفقیت‌تان را بلافاصله بیشتر کرده‌اید.

مجموعه آموزش های مدیریت پروژه + اعطای گواهینامه

 

مطالعه منابع آزمون pmp نه تنها می‌توانند شما را به یک شغل جذاب و مهم برسانند بلکه از شما مدیر بهتری می‌سازند. زیرا در منابع آزمون pmp نکاتی نهفته است که به درد مدیر و صاحب هر کسب و کاری می‌خورد و در فرایند برنامه‌ریزی و طراحی استراتژی شما را از دیگران چند قدم جلو می‌اندازد. حالا که کاملا می‌دانید دوره pmp چیست، بهتر است از مزایای متعدد آن هم باخبر شوید.

دریافت مدرک pmp چه مزیت‌هایی دارد؟

اگر به وب‌سایت رسمی PMI که برگزارکننده اصلی دوره pmp است سری بزنید می‌بینید که با فونت درشت و برجسته همان ابتدای صفحهٔ pmp certification نوشته شده: «با pmp خودتان را اثبات کنید!» این بدان معناست که داشتن مدرک pmp خودش به تنهایی خیلی چیزها را دربارهٔ‌ مهارت‌های مدیریتی شما اثبات می‌کند و در رشد شغلی‌تان بسیار مؤثر خواهد بود. اما اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، این موارد بخشی از مزایای دریافت مدرک pmp اند:

 • افزایش شانس استخدام: داشتن مدرک pmp می‌تواند شانس شما را برای استخدام شدن در موقعیت‌های مدیریتی پروژه به طرز قابل توجهی افزایش دهد و برگ برندهٔ شما برای کار کردن در سازمان‌های بزرگ باشد. به طور کلی نام بردن از این مدرک در رزومه و در مصاحبهٔ کاری، یک نکتهٔ‌بسیار مثبت تلقی شده و شانس پذیرفته شدن‌تان را بالا می‌برد.
 • افزایش حقوق: طبق آماری که در صفحهٔ رسمی وب‌سایت PMI منتشر شده، دارندگان مدرک pmp ماهیانه ۱۶٪ بیشتر از میانگین دستمزد دیگر کارکنان حقوق دریافت می‌کنند.
 • ارتقای شغل: گرفتن مدرک pmp می‌تواند به شما در ترفیع گرفتن و رسیدن به موقعیت‌های مدیریتی ارشد کمک کند.
 • کسب اعتبار بین‌المللی: دوره pmp در سراسر جهان شناخته‌شده و معتبر است و به شما این امکان را می‌دهد که در سطح بین‌المللی کار کنید. در نتیجه داشتن مدرک pmp برای مهاجرت گزینهٔ بسیار خوبی است.
 • افزایش دانش و مهارت: فرآیند مطالعه منابع آزمون pmp به شما کمک می‌کند که دانش و مهارت خود را در زمینه‌های مدیریتی ارتقا دهید و به طور کلی در محیط شغلی خود بهتر عمل کنید.

با دانستن مزایای گرفتن مدرک pmp دیگر آن را فقط یک دوره و مدرک نمی‌بینید. بلکه به آن مانند یک سرمایه‌گذاری برای آینده‌تان نگاه می‌کنید. اکنون که به اهمیت pmp exam پی بردید، می‌توانیم برویم سراغ جزئیات این دوره و آزمون. در ادامهٔ این مقاله با ما همراه باشید.

دریافت مدرک pmp چه مزیت‌هایی دارد؟

شرایط شرکت در آزمون pmp به چه صورت است؟

شرایط شرکت در آزمون pmp کمی پیچیده است. تصمیم درست این است که پیش از خواندن منابع آزمون pmp از شرایط برگزاری آن کاملا مطلع باشید. همین امر باعث شد که ما با زبانی سلیس و ساده آن را برای‌تان مفصل توضیح دهیم. برای شرکت در آزمون pmp بایستی یکی از این دو پکیج از ویژگی‌ها را داشته باشید:

آموزش مدیریت پروژه با اکسل

 

 1. مدرک ۴ سالهٔ کارشناسی (لیسانس) دانشگاه یا کالج + ۳۶ ماه تجربهٔ مدیریت پروژه‌های واقعی طی ۸ سال اخیر + گذراندن ۳۵ ساعت آموزش مرتبط با مدیریت پروژه یا داشتن گواهینامهٔ CAPM
 2. دیپلم دبیرستان + ۶۰ ماه تجربهٔ مدیریت پروژه‌های واقعی طی ۸ سال اخیر + ۳۵ ساعت آموزش مرتبط با مدیریت پروژه یا داشتن گواهینامهٔ CAPM

یعنی کافیست یکی از این دو گروه از ویژگی‌ها را داشته باشید تا بتوانید در این آزمون شرکت کنید. پیش از ثبت نام آزمون pmp خوب است بدانید که عضویت در PMI اختیاری است، اما می‌تواند هزینه آزمون pmp را کاهش دهد. حالا می‌رسیم به مرحلهٔ اصلی این دوره، یعنی آمادگی برای آزمون. بهترین منابع آزمون pmp کدامند؟

پیشنهاد مطالعه: معرفی نرم‌افزارهای مدیریت پروژه عمرانی و ساختمانی

بهترین منابع آزمون pmp کدامند؟

منابع آزمون pmp گوناگون و متعددند اما از بین آن‌ها این چند مورد در اولویت قرار می‌گیرند:

 • کتاب PMBOK (مخفف Project Management Body of Knowledge) که معروف‌ترین کتاب راهنمای مدیریت پروژه در بین منابع آزمون pmp است. باید بدانید که اعضای PMI یک نسخهٔ رایگان از این کتاب را دریافت می‌کنند، چرا که از منابع اصلی و تقریبا اجباری این آزمون محسوب می‌شود.
 • کتاب ریتا (PMP Exam Prep Rita Mulcahy) که مطالب سخت و پیچیدهٔ‌ مدیریت پروژه را به زبانی سلیس و قابل فهم توضیح داده است.
 • وب سایت رسمی مؤسسهٔ PMI خودش یکی از منابع آزمون pmp محسوب می‌شود. شما با عضویت در آن می‌توانید تمامی مطالب مورد نیاز برای تسلط بر این امتحان را پوشش دهید.
 • دوره‌های آموزشی آنلاین و یا حضوری می‌توانند منابع آزمون pmp مناسبی برای‌تان باشند.

از دیگر منابع آزمون pmp می‌شود این‌ها را نام برد: PMP Certification All-in-One For Dummies،‌ PMP flash cards، PMP_PMBOK 100 Success Secrets، Head First PMP و غیره که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید اکثرشان را بیابید.

بهترین منابع آزمون pmp کدامند؟

تست pmp چگونه برگزار می‌شود؟

اگر به نمونه سوالات آزمون pmp سری بزنید متوجه می‌شوید که تعداد سوالات این امتحان ۲۰۰ سوال است. مدت زمان این آزمون حدود ۴ ساعت است که در حالت کامپیوتری‌اش دو استراحت ۱۰ دقیقه‌ای به آزمون‌دهنده تعلق می‌گیرد. در حالت کلی سوالات این آزمون برای ارزشیابی سه حوزهٔ مختلف طراحی شده‌اند:

۴۲ درصد سوالات در حوزهٔ ارتباطات بین فردی است و بر بر مهارت‌های نرم مورد نیاز برای هدایت مؤثر یک تیم تمرکز دارد. ۵۰ درصد آن در مینهٔ‌ فرایند پروژه است و ابعاد فنی و مدیریتی پیشبرد پروژه‌ها را می‌سنجد. ۸ درصد آن هم در حوزهٔ فضای کسب و کار است و ارتباط میان پروژه‌ها و استراتژی سازمانی را برجسته می‌کند.

هم‌اکنون آزمون pmp به این زبان‌ها ارائه می شود: انگلیسی، فرانسوی، عربی،‌چینی (ساده و سنتی)، آلمانی، عبری، اندونزیایی،‌ ایتالیایی،‌ ژاپنی‌،کره‌ای،‌ لهستانی،‌ پرتغالی، روسی،‌اسپانیایی و ترکی. متاسفانه همان‌طور که مشاهده می‌کنید زبان فارسی در بین زبان‌های ارائه‌شده نیستو فارسی‌زبانان برای پاس کردن این امتحان باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند و به زبان دیگری آزمون دهند. همین امر تعداد دارندگان مدرک pmp در ایران را کمی کاهش داده است. این را بدانید که اگر زبان آزمونتان را انگلیسی انتخاب کردید نیازی نیست که نگران مهارت‌های شنیداری یا گفتاری خود باشید. همین که درک مطلب‌تان قوی باشد کافی است.

پیشنهاد مطالعه: شغل مدیریت پروژه و وظایف اصلی آن

نمره قبولی و هزینه دوره pmp

بسیاری از منابع نمرهٔ‌ قبولی این آزمون را ۶۰ درصد اعلام کرده‌اند اما مؤسسهٔ اصلی این آزمون به طور علنی عددی تحت عنوان نمرهٔ قبولی منتشر نکرده است و با کلمات توصیفی به شما می‌گوید که آیا نمره‌تان به حد مورد قبول رسیده یا نه. اما برای موفقیت در این آزمون می‌شود گفت که باید حداقل نمرهٔ ۷۰ درصد را دریافت کرده باشید. هزینه دوره pmp به این موضوع بستگی دارد که آیا شما عضو وب‌سایت مؤسسه هستید یا خیر. در حال حاضر اعضای مؤسسه باید مبلغ ۴۰۵ دلار و دیگر افراد مبلغ ۵۵۵ دلار برای ثبت نام آزمون pmp بپردازند. برای اطلاعات بیشتر در مورد امتحان و منابع آزمون pmp می‌توانید به وب‌سایت PMI مراجعه کنید.

بهترین منابع آزمون pmp کدامند؟

سخن پایانی

آزمون pmp یکی از معتبرترین آزمون‌های حوزهٔ شغلی در سراسر جهان است که با خود مزایای زیادی از جمله افزایش درآمد را به همراه دارد. شما با کسب این مدرک می‌توانید مسیر شغلی جدیدی برای خود رقم بزنید و یا در مسیر فعلی خود روز به روز بهتر شوید و پیشرفت کنید. کسب این مدرک با خودش چالش‌هایی به همراه دارد که ما سعی کردیم در این مقاله به تمامی سوالات و ابهام‌های شما پاسخ دهیم تا این چالش‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید.

پیشنهاد مطالعه: مدیریت پروژه آنلاین – ابزارها و مفاهیم

آموزش مدیریت پروژه با مکتب خونه

اکنون که از اهمیت مدرک pmp آگاهید و می‌خواهید شروع به مطالعه منابع آزمون pmp بکنید، مکتب خونه مسیر را برای‌تان هموار کرده است. شما با ثبت‌نام و عضویت در مکتب خونه می‌توانید به دوره‌های متعدد در این مبحث دسترسی داشته باشید و از تمرینات کاربردی آن بهره ببرید. حضور فعالانهٔ شما در این دوره‌ها تضمین موفقیت‌تان است. اگر با پیگیری تمام این دوره‌ها و تمارین را دنبال کنید به راحتی می‌توانید در آزمون مدیریت پروژه موفق شوید و بر سرعت رشد شغلی خود بیفزایید. همین حالا در دوره‌های آموزش مدیریت پروژه ثبت‌نام کنید.

آموزش اسکرام کاربردی با استفاده از ابزار جیرا

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا